Utrata wagi z zieloną herbatą – 3 efektywne strategie
Utrata wagi z zieloną herbatą jest możliwa, jeśli pijemy napar prawidłowo, to znaczy regularnie, o odpowiednich porach i w towarzystwie konkretnych dodatków. Istnieje wiele różnych sposobów i metod zwalczania otyłości brzusznej za pomocą leczniczego naparu z liści herbaty chińskiej.
Poznaj dziś trzy strategie, które pomogą ci w dążeniu do uzyskania wymarzonej sylwetki.
Należy pamiętać, że utrata wagi z zieloną herbatą jest tylko korzystnym efektem ubocznym regularnego picia tego napoju jako uzupełnienie zdrowej i zbilansowanej diety oraz aktywnego stylu życia. Napar ten sam w sobie nie czyni cudów, bez wysiłku z twojej strony nie upora się on z nadmiernymi kilogramami.
Zielona herbata to napój uzyskiwany z liści herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Od tysiącleci jest ona podstawą azjatyckiej diety i niezwykle ważnym elementem naturalnej, ludowej medycyny: jako lek poprawiający krążenie, uśmierzający bóle stawów, wzmacniający odporność czy też oczyszczający organizm.
Podobno zielona herbata okazuje się skuteczna w leczeniu aż 61 różnych dolegliwości. My jednak dzisiaj skupimy się na odchudzającym aspekcie tradycyjnego naparu z Dalekiego Wschodu.
Liczne badania naukowe potwierdzają, że uzupełnienie codziennej diety o zieloną herbatę ma pozytywny wpływ na przemianę materii oraz usuwanie nadmiaru tłuszczu z organizmu.
Poznaj trzy skuteczne strategie, które przybliżą cię do zdrowej i pięknej sylwetki.
Czy utrata wagi z zieloną herbatą jest możliwa?
Zielona herbata w przeciwieństwie do naszej tradycyjnej czarnej nie jest poddawana procesowi fermentacji. Liście są bardzo krótko podgrzewane, a następnie suszone, praktycznie zaraz po ich zebraniu. Stąd też oliwkowy kolor naparu. Zielona herbata jest więc nieutleniona i niefermentowana, dzięki czemu zachowuje bogactwo prozdrowotnych polifenoli.
Zielona herbata od wieków wyróżnia się bardzo wysoką zawartością przeciwutleniaczy i wartościowych dla zdrowia organizmu minerałów. Napar z liści herbaty chińskiej wykazuje silne działanie przeciwzapalne i oczyszczające, które wspomagają usuwanie toksyn i innych szkodliwych substancji ze wszystkich komórek ciała.
Dlatego też zielona herbata jest wielkim sprzymierzeńcem osób zmagających się z nadwagą bądź otyłością. Nie tylko stymuluje ona przemianę materii, ale także obfituje w substancje hamujące aktywność enzymów, które przyczyniają się do odkładania tłuszczów w organizmie.
Ekstrakt z zielonej herbaty jest popularnym składnikiem suplementów wspomagających odchudzanie.
Poniżej znajdziesz 3 sposoby na zaparzanie zielonej herbaty, dzięki którym zmniejszysz między innymi przyswajalność tłuszczu w jelitach, poprawisz przemianę materii, ograniczysz uczucie głodu oraz wyeliminujesz chęci na podjadanie między posiłkami.
Na czym polega utrata wagi z zieloną herbatą?
Nie ma wątpliwości – coraz więcej naszych rodaków sięga po zieloną herbatę. Motywy tego są różne: jedni dlatego, że napar ten jest zdrowy i poprawia ogólny stan organizmu, inni po to, by dać sobie zastrzyk energii, a jeszcze inni, by wyglądać piękniej i szczuplej.
Jeśli przeszkadzają ci wałeczki tłuszczu na brzuchu i postanowiłeś, że najwyższy czas się ich pozbyć, nie zwlekaj i już dziś włącz do swojego codziennego menu przynajmniej jedną filiżankę zielonej herbaty. Ten niepozorny napar ma naprawdę bardzo korzystne działanie nie tylko na nasze zdrowie, ale także na naszą sylwetkę.
- Po wypiciu filiżanki zielonej herbaty następuje wzrost termogenezy, czyli przyspiesza tempo spalania kalorii.
- Zielona herbata przyspiesza przemianę materii oraz zwiększa wydajność enzymów trawiennych.
- Wykazuje silne właściwości moczopędne, które pomagają zwalczać retencję płynów w tkankach organizmu oraz wszelkiego rodzaju stany zapalne.
- Utrata wagi z zieloną herbatą jest możliwa głównie dzięki sporej ilości substancji, które w naturalny sposób wspomagają oczyszczanie komórek ciała z toksyn i innych szkodliwych substancji.
- Napar zielonej herbaty zawiera związki o nazwie galusan epigallokatechiny (EGCG) i L-teanina, które mają wpływ na ilość i wielkość komórek tłuszczowych.
Napary na bazie zielonej herbaty, które ułatwią ci odchudzanie
Na rynku znajdziesz dziesiątki najróżniejszych odmian zielonej herbaty. Do dyspozycji mamy zarówno tańszą wersję w torebkach, jak i nieco bardziej wykwintną w liściach.
Jeśli rzeczywiście chcesz czerpać garściami z prozdrowotnych korzyści chińskiego naparu, zainwestuj w liście dobrej jakości i stosuj się do podanych na opakowaniu wytycznych odnośnie zaparzania herbaty.
Kolejną kwestią jest sposób spożywania naparu, który sprawi, że utrata wagi z zieloną herbatą będzie naprawdę skuteczna. Jeśli nie lubisz jej goryczkowego smaku, postaw na zdrowe dodatki! Możesz pić zieloną herbatę i na ciepło, i na zimno. Najważniejsze, aby rzeczywiście pić ją regularnie.
Wypróbuj poniższe propozycje i wybierz tę, która najbardziej przypadnie ci do gustu!
Przeczytaj koniecznie artykuł: Odchudzająca herbata miodowo-cynamonowa – właściwości
1. Zielona herbata z miętą
Doskonale znana u nas mięta znakomicie wzmacnia odchudzające działanie zielonej herbaty. Dodając ją do naparu masz szansę na jeszcze szybsze efekty w zrzucaniu tkanki tłuszczowej z brzucha.
Dodatkowo napar ten obfituje w przeciwutleniacze i szereg związków o działaniu przeciwzapalnym, dzięki czemu wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, przyspieszając tym samym redukcję masy ciała.
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka stołowa zielonej herbaty (15 g)
- 5 listków mięty
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g) – opcjonalnie
Sposób przygotowania i spożywanie
- W pierwszej kolejności zagotuj wodę, a następnie dodaj do niej liście zielonej herbaty i mięty.
- Maksymalnie zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez około 5 minut.
- Następnie zdejmij napar z ognia i odstaw do ostudzenia na 15 minut.
- Kiedy napar osiągnie temperaturę odpowiednią do spożycia, przecedź go przez sitko i – jeśli masz ochotę – osłodź łyżką miodu.
- Jeśli chcesz, aby utrata wagi z zieloną herbatą była skuteczna, pij napar codziennie rano na pusty żołądek przez okres 2-3 tygodni, po czym zrób tygodniową przerwę i na nowo rozpocznij cykl.
2. Koktajl z zielonej herbaty i awokado
Rozpoczynaj swój dzień na zielono i z energią! Poniższy koktajl to autentyczna bomba substancji przeciwutleniających i moczopędnych. Jeśli włączysz go do swojej codziennej – zdrowej i zbilansowanej – diety i aktywnego trybu życia, wałeczki tłuszczu z brzucha będą znikały szybko i efektywnie.
Co więcej, nasz zielony koktajl to także solidny zastrzyk energii, który zadba o twoją koncentrację i wydajność przez cały nadchodzący dzień.
Dodatkowo herbaciany koktajl podkręci przemianę materii, poprawi funkcje trawienne, dostarczy uczucia sytości i ograniczy chęć na podjadanie.
Składniki
- 1 łyżeczka zielonej herbaty (5g)
- ½ szklanki wody (125 ml)
- ½ dojrzałego awokado
- 1 dojrzały banan
- 3 migdały
Sposób przygotowania i spożywanie
- W małym garnku zagotuj wodę razem z suszonymi liśćmi zielonej herbaty. Kiedy woda zacznie bulgotać, zdejmij napar z ognia i odstaw na 15 minut do ostudzenia.
- Następnie przecedź napar przez sitko i przelej do kielicha blendera. Dodaj miąższ awokado, pokrojony na kawałki banan i migdały.
- Miksuj całość przez kilkadziesiąt sekund, aż do uzyskania napoju o kremowej konsystencji bez grudek.
- Pij koktajl z zielonej herbaty i awokado rano na pusty żołądek. Następnie odczekaj przynajmniej 30 minut zanim zjesz śniadanie.
- Jeśli masz ochotę możesz również sięgać po zielony koktajl w porze podwieczorku, by uzupełnić zapasy energii i poprawić metabolizm.
- Staraj się pić koktajl przynajmniej trzy razy w tygodniu.
3. Napój z zielonej herbaty, ananasa i guarany
Ananas i guarana (Paulinia cupana) doskonale komponują się z zieloną herbatą. Wzmacniają one jej odchudzającą moc, dzięki czemu łatwiej będzie ci zapanować nad pokładami zbędnego tłuszczu.
Mieszanka ta z jednej strony niezwykle skutecznie wspomaga oczyszczanie krwi z toksyn i innych szkodliwych substancji, dzięki czemu stymuluje usuwanie wody z tkanek i zapobiega obrzękom.
Z drugiej strony zawarte w naparze z zielonej herbaty, ananasa i guarany substancje mogą również pozytywnie wpływać na pracę nerek i wątroby. Dodatkowo poprawiają trawienie, zapobiegają zaparciom oraz zmniejszają stan zapalny, dzięki czemu widocznie spłaszczają brzuch.
Składniki
- 2 szklanki wody (500 ml)
- 1 łyżka stołowa liści zielonej herbaty (15 g)
- 1 plaster świeżego ananasa
- ½ łyżeczki sproszkowanych nasion guarany (2,5 g)
Sposób przygotowania i spożywanie
- W pierwszej kolejności zagotuj wodę, a następnie dodaj do niej liście zielonej herbaty, pokrojony na kawałki plaster ananasa i zmielone na proszek nasiona guarany.
- Zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez około 5 minut.
- Następnie zdejmij napar z ognia i odstaw do ostudzenia na 15 minut.
- Kiedy napar osiągnie temperaturę odpowiednią do spożycia, przecedź go przez sitko i wypij.
- Spożywaj tę pyszną herbatkę dwa razy dziennie: rano na pusty żołądek i w porze podwieczorku.
- Staraj się zrobić przynajmniej dwutygodniową kurację, pijąc napar co najmniej trzy razy w tygodniu (najlepiej codziennie).
Czy znasz już cudowne właściwości zielonej herbaty? Jeśli nie, koniecznie odkryj je na własnej skórze – i to dosłownie! Utrata wagi z zieloną herbatą naprawdę jest możliwa! Jeśli połączysz swój nowy nawyk żywieniowy ze zdrową i ograniczoną nieco kalorycznie dietą oraz codzienną aktywnością fizyczną, uda ci się schudnąć szybko, zdrowo i trwale!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Basu, A., Sanchez, K., Leyva, M. J., Wu, M., Betts, N. M., Aston, C. E., & Lyons, T. J. (2010). Green tea supplementation affects body weight, lipids, and lipid peroxidation in obese subjects with metabolic syndrome. Journal of the American College of Nutrition, 29(1), 31-40. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20595643/
- Castro, R., Mollo, B. G., Blanco B, V. (2010). Anemia hemolítica adquirida por productos adelgazantes. SCientífica, 8(1), 25-27. Disponible en: https://web.archive.org/web/20180410153529id_/http://scientifica.umsa.bo/c/document_library/get_file?uuid=7d390fbb-51fc-4258-999c-b80fa9ec5be9&groupId=1619613813
- Chacko, S. M., Thambi, P. T., Kuttan, R., & Nishigaki, I. (2010). Beneficial effects of green tea: a literature review. Chinese medicine, 5(1), 1-9. Disponible en: https://link.springer.com/article/10.1186/1749-8546-5-13
- Cheun, L. K., et al. (2002). El camino del té. London: Gaia Books.
- Hernández, T. T., Rodríguez-Rodríguez, E. y Sánchez-Muniz, F. J. (2004). El té verde¿ una buena elección para la prevención de enfermedades cardiovasculares?. Archivos Latinoamericanos de Nutrición, 54(4), 380-394. Disponible en: http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06222004000400003
- Hossain, M. F., Akhtar, S., & Anwar, M. (2015). Nutritional value and medicinal benefits of pineapple. International Journal of Nutrition and Food Sciences, 4(1), 84-88. D
- Kwak, J., & Shin, D. (2022). Association between Green Tea Consumption and Abdominal Obesity Risk in Middle-Aged Korean Population: Findings from the Korean Genome and Epidemiology Study. International Journal of Environmental Research and Public Health, 19(5), 2735. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8910422/#:~:text=High%20consumption%20of%20green%20tea,p%20for%20trend%20%3D%200.001).
- Luengo, M. T. L. (2002). El té verde. Offarm: farmacia y sociedad, 21(5), 129-133. Disponible en: https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-el-te-verde-13032231
- Ody, P. (2000). Complete Guide to Medicinal Herbs. New York, NY: Dorling Kindersley Publishing.
- Pardos-Sevilla, C. y Mach, N. (2014). Efectos del té verde sobre el riesgo de cáncer de mama. Revista Española de Nutrición Humana y Dietética, 18(1), 25-34. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4658788
- Shimizu, M., Kubota, M., Tanaka, T., & Moriwaki, H. (2012). Nutraceutical approach for preventing obesity-related colorectal and liver carcinogenesis. International journal of molecular sciences, 13(1), 579-595. Disponible en: https://www.mdpi.com/1422-0067/13/1/579
- Tomata, Y.; Kakizaki, M.; Nakaya, N., et al. (2012). “Green tea consumption and the risk of incident functional disability in elderly Japanese: the Ohsaki Cohort 2006 Study”, The American Journal of Clinical Nutrition, 95(3), 732-739.
- Valenzuela B., Alfonso. (2004). El consumo de té y la salud: características y propiedades benéficas de esta bebida milenaria. Revista chilena de nutrición, 31(2), 72-82. Disponible en: https://www.scielo.cl/scielo.php?pid=S0717-75182004000200001&script=sci_arttext
- Vernarelli, J. A., & Lambert, J. D. (2013). Tea consumption is inversely associated with weight status and other markers for metabolic syndrome in US adults. European journal of nutrition, 52(3), 1039-1048. Disponible en: https://link.springer.com/article/10.1007/s00394-012-0410-9