Utrata pamięci i zapominanie: czy te zjawiska są normalne?
Sporadyczna utrata pamięci i zapominanie różnych rzeczy są normalnymi objawami, nawet jeśli powodują niepokój u osób, które ich doświadczają, zwłaszcza gdy są one w starszym wieku.
W większości przypadków nie ma jednak powodów do zmartwień, ponieważ utrata pamięci jest często zjawiskiem w pełni możliwym do opanowania, a nawet odwracalnym.
Wielu z nas zastanawiało się wiele razy nad tym, co jest i nie jest normalne, jeśli chodzi o utratę pamięci i zapominanie. Nie jest to jednak łatwe do ustalenia, ponieważ często zapominamy o różnych rzeczach i niekoniecznie jest to spowodowane jakimś problemem zdrowotnym, takim jak choroba Alzheimera.
W większości przypadków utrata pamięci jest spowodowana po prostu nadmiernym stresem lub innymi przejściowymi czynnikami.
Oczywiście zdarza się, że utrata pamięci może wskazywać na początek pogorszenia funkcji poznawczych, które mogą poprzedzać chorobę Alzheimera lub jakieś inne schorzenie. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat, powinieneś być na bieżąco poinformowany w tych kwestiach i w razie potrzeby skonsultować się ze swoim lekarzem.
Ogólnie rzecz biorąc utrata pamięci i zapominanie przejawiają się na wiele sposobów. Czasami wynikają one z normalnego procesu starzenia. Jednak inne odmiany tego problemu mogą być spowodowane zmianami o charakterze zwyrodnieniowym.
W tym artykule przyjrzymy się tej kwestii bardziej szczegółowo. Zapraszamy do lektury!
Utrata pamięci i zapominanie
Począwszy od około 20. roku życia wszyscy zaczynamy tracić stopniowo komórki mózgowe. Poziom tej degeneracji wzrasta wraz z upływem lat. Analogicznie rzecz biorąc nasz organizm stopniowo redukuje poziom wytwarzania różnych substancji chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania neuronów.
Wszystko to zmienia sposób, w jaki nasz mózg przechowuje informacje w pamięci. Z wiekiem utrata pamięci staje się coraz częstszym zjawiskiem. Zdolność uczenia się nowych rzeczy również zauważalnie maleje. Nie oznacza to jednak poważnego problemu zdrowotnego.
Te zmiany pamięci często dotyczą konkretnych problemów, które zwykle mają niewielkie znaczenie. Możesz na przykład zapomnieć, gdzie są Twoje okulary lub o swoich planach na jutro. Jednak tego rodzaju utrata pamięci występuje zazwyczaj u osób starszych i nie wpływa na ich zdolność do pracy, prowadzenia życia towarzyskiego i samodzielnej egzystencji.
Odwracalna utrata pamięci
Są chwile, gdy utrata pamięci jest związana z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, ale są one zazwyczaj w pełni uleczalne i odwracalne. Niektóre czynniki prowadzą do częstych trudności w zapamiętywaniu, ale nie wiążą się one z procesem trwałej utraty pamięci. Niektóre z tych czynników to przede wszystkim:
- Choroby mózgu, takie jak guz lub infekcja
- Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy
- Urazy głowy
- Wysoka gorączka lub odwodnienie
- Nadużywanie alkoholu lub konsekwencje alkoholizmu
- Reakcja na leki
- Niedobór witaminy B12
- Niedożywienie
We wszystkich tych przypadkach najlepiej jest udać się do lekarza, aby ustalić najlepszą metodę leczenia. Ponadto w wielu sytuacjach utrata pamięci wynika z emocjonalnego stanu silnego stresu, żalu, lęku i innych problemów emocjonalnych. W takim przypadku psychoterapeuta może pomóc rozwiązać Ci ten problem.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Początki Alzheimera – jak zahamować chorobę?
Nieodwracalna utrata pamięci i regularne zapominanie
Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, która objawia się w kilku etapach. Trudności w zapamiętywaniu mogą być również oznaką łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych, początków demencji lub innych postaci otępienia.
Osoby z łagodną amnezją poznawczą mają więcej problemów z pamięcią niż zwykle. Nie są one jednak zbyt istotne i rzadko powstrzymują je przed prowadzeniem niezależnego życia.
Ten rodzaj pogorszenia funkcji pamięci diagnozowany jest zazwyczaj wtedy, gdy dana osoba często zapomina o różnych ważnych dla niej wydarzeniach. Dlatego właśnie na przykład może być trudno znaleźć właściwe słowa podczas wypowiedzi. Tylko lekarz może jednak właściwie zdiagnozować ten problem.
W najcięższych przypadkach utrata pamięci może być spowodowana chorobą Alzheimera lub otępieniem naczyniowym. Objawy tego rodzaju demencji obejmują przede wszystkim aspekty takie jak:
- Uogólniona trudność zapamiętania różnych rzeczy, w tym nowych.
- Zadawanie tego samego pytania w kółko lub powtarzanie tej samej opowieści.
- Gubienie się w znanych miejscach lub typowych sytuacjach, o których dana osoba powinna z łatwością pamiętać.
- Dezorientacja czasoprzestrzenna.
- Problemy z obsługą pieniędzy i kont bankowych.
- Stan podwyższonego niepokoju lub agresywność.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Udar mózgu: objawy i czynniki podwyższonego ryzyka
Inne informacje do rozważenia
Każdy, kto martwi się funkcjonowaniem swojej pamięci, powinien skonsultować się z lekarzem. Tylko on będzie w stanie ustalić możliwe przyczyny tej sytuacji i, jeśli to konieczne, zdiagnozować podstawowy problem zdrowotny tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Sprawa jest o tyle istotna, że odpowiednio wczesna diagnoza znacznie poprawia rokowania.
Ćwiczenia pamięci i uczenie się nowych rzeczy są najlepszym sposobem zapobiegania utracie pamięci. Ponadto regularne ćwiczenia fizyczne są doskonałym środkiem do zachowania zdrowia mózgu.
W tej chwili nadal nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, ale istnieje wiele metod leczenia pozwalających zatrzymać jej postęp. Dobrą wiadomością jest to, że wyniki kilku prowadzonych nad tym tematem badań sugerują, że lek na tę chorobę może być dostępny już w ciągu najbliższych 10 lat.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Chetelat, G., & Lalevée, C. (2006). Pérdidas de memoria, normales y patológicas. Mente y cerebro, (17), 23-27.