Poziom hormonów, unormuj go, aby spalić tłuszczyk
Nie każdy jest tego świadomy, ale poziom hormonów w naszym organizmie ma silny wpływ na odkładanie się tkanki tłuszczowej i przybieranie na wadze. Właśnie dlatego wiele z nas, pomimo stosowania restrykcyjnej diety i intensywnych ćwiczeń fizycznych, wciąż ma poważne problemy z utratą zbędnych kilogramów.
W tym artykule pokażemy Ci jak unormować poziom hormonów, aby spalić tkankę tłuszczową i wyszczuplić konkretne partie ciała.
Nie tylko hormony wpływają na Twoją wagę – wiele zależy także od metabolizmu. Spowolniony metabolizm oraz zaburzona gospodarka hormonalna sprawiają, że cały wysiłek włożony w odchudzanie idzie na marne.
Oczywiście poprawa nawyków żywieniowych, rezygnacja z fast foodów i regularne ćwiczenia fizyczne to krok w dobrą stronę. Jednak gdy poziom hormonów nie jest w normie, nie uda Ci się osiągnąć wymarzonej sylwetki nawet pomimo wielu wyrzeczeń.
Poziom hormonów – jaki ma wpływ na organizm?
Na początek warto dowiedzieć się, czym są hormony i jaki jest ich wpływ na funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim, hormony to chemiczne substancje wytwarzane w organizmie, odpowiedzialne za zrównoważony rozwój i pracę.
Każdy z hormonów ma swoje zadania do wykonania: jedne z nich zajmują się produkcją energii, inne łagodzą stres, jeszcze inne są odpowiedzialne za mięśnie czy też… tkankę tłuszczową.
Właśnie dlatego wiele kobiet, w różnych momentach cyklu menstruacyjnego lub w czasie ciąży, miewa zachcianki czy specjalne życzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie. Utrzymywanie poziomu hormonów w normie jest konieczne, aby móc cieszyć się odpowiednią wagą, zgrabną sylwetką i dobrą jakością życia.
Pierwszy krok do unormowania gospodarki hormonalnej to oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji. Wiele produktów jedzonych na co dzień zawiera składniki, które mogą prowadzić do uzależnienia i zanieczyszczenia organizmu.
Należy więc dokładnie przyjrzeć się spożywanym produktom i wyeliminować z diety te, które nam szkodzą. Początki nie będą łatwe, ale Twoje zdrowie jest tego warte. Szybko zauważysz różnicę w funkcjonowaniu Twojego organizmu.
Przeczytaj również: Zaburzenia hormonalne – objawy i przyczyny
Co jeść, aby unormować poziom hormonów?
Przede wszystkim trzymaj się z daleka od produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Są one bowiem wysoce uzależniające i często prowadzą do ataków niekontrolowanego objadania się.
Aby poziom hormonów pozostawał w normie, musisz zrezygnować lub ograniczyć spożycie węglowodanów. Co więcej, powinnaś pożegnać się z białym cukrem i rafinowaną mąką, białym chlebem, ryżem i makaronem, a także z wysoce przetwarzanej żywności, która zawiera mnóstwo konserwantów.
Na szczęście istnieje wiele produktów, którymi możesz wzbogacić swoją dietę i tym samym unormować poziom hormonów w organizmie.
Na Twoją gospodarkę hormonalną pozytywnie wpłyną produkty bogate w błonnik, takie jak banany, rodzynki, karczochy, owies, orzechy czy fasola. Jednocześnie ułatwiają one trawienie i dostarczają uczucia sytości na długo.
Pamiętaj, aby pić 2 litry wody dziennie (lub nawet 3 w leci), aby przyspieszyć metabolizm i nawodnić organizm.
Produkty na spalanie tkanki tłuszczowej
Niektóre części naszego ciała mają to do siebie, że trudniej jest pozbyć się z nich tkanki tłuszczowej. Winą za to możemy obarczyć także hormony.
Na przykład osoby o wyższym poziomie estrogenu mają najczęściej szersze biodra i uda. Jeśli więc chcesz skupić się na pozbywaniu się tkanki tłuszczowej z konkretnych partii ciała, zobacz jaką terapię hormonalną zastosować.
Przeczytaj również: Estrogen w diecie – spożywasz go wystarczająco dużo?
Brzuch
Oponka na brzuchu to nie tylko efekt nieodpowiedniej diety, ale także zbyt wysokiego poziomu kortyzolu, znanego także jako hormon stresu. Problem ten dotyczy zwłaszcza zapracowanych osób prowadzących siedzący tryb życia i podatnych na stres.
Naturalnym sposobem radzenia sobie z tkanką tłuszczową na brzuchu będzie w tym wypadku wzbogacenie swojej diety w bazylię, która pomoże zredukować poziom kortyzolu.
Dodatkowo możesz zwiększyć także spożycie szpinaku, cytrusów, fasoli, orzechów i kaszy jęczmiennej.
Plecy
Jeśli tkanka tłuszczowa odkłada się na plecach, może być to efektem podwyższonego poziomu insuliny. Pomogą Ci produkty zawierające kwas linolowy – jogurty, chude mięso, zielone warzywa i pełne ziarna zbóż.
Pośladki
Zgrabne pośladki to marzenie wielu z nas. Jednak u kobiet tkanka tłuszczowa najczęściej odkłada się właśnie w tej części ciała. Jak już wspomnieliśmy, jest to związane głównie z wysokim poziomem estrogenu.
Aby zneutralizować efekty działania kobiecych hormonów, możesz jeść warzywa takie jak brokuły czy kalafior. Są one bogate w fitochemikalia, które doskonale unormują poziom estrogenu. Dodatkowo warto dodać do swojego jadłospisu siemię lniane, sezam, czerwone grejpfruty czy pestki granatu.