Chroń swój mózg i unikaj urazów głowy!

Chroń swój mózg i unikaj urazów głowy!
Mario Benedetti Arzuza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mario Benedetti Arzuza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Najnowsze badania poświęcone ur azom głowy oraz ich wpływowi na najważniejszy organ naszego ciała – mózg, donoszą, że nawet najmniejszy wstrząs czaszki może wpłynąć na zdolność naszego myślenia, zapamiętywania i jakość funkcji jakie spełnia mózg.

Badaniom, zostali poddani zawodnicy futbolu amerykańskiego i hokeja na lodzie. Przez okres trwania eksperymentu, głowa i mózg zawodników, podczas każdego z meczów chronione były przez specjalnie zaprojektowane kaski. Rezultaty pokazały, że głowy zawodników nie uległy żadnym stłuczeniom i poważnym urazom, jednak nakrycia głowy rejestrowały wstrząsy za każdym razem, gdy zawodnik przyjmował łagodne uderzenia w tą lub inną część ciała.

Dzięki zamieszczonym na kaskach akcelerometrom (urządzenie służące do pomiaru przyspieszeń), możliwe było oszacowanie ilości uderzeń oraz ich częstotliwość i intensywność.

Urazy a Mózg – czy mają wpływ na pamięć i zdolności poznawcze?

Naukowcy odkryli zmiany w istocie białej u osób, które w próbach na zdolności poznawcze i zapamiętywanie uzyskały słabsze wyniki. Struktura ta odpowiada za przesyłanie wiadomości i komunikację między różnymi obszarami mózgu.

2#:Urazy mózgu-mózg.jpg

Uraz mózgu – stłuczenie typu coup i contre-coup (Foto: blogticdavfunlam)

Dlatego, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na skutki uderzeń i stłuczeń głowy, które są ewidentne, ale również na drobne i łagodne wstrząsy, które jak widać, też mają wpływ na nasz mózg. Następnie niektóre jego struktury, mogą być bardziej delikatne i podatne na konsekwencje, jakie niosą ze sobą takie urazy głowy. Tak czy inaczej, przed nami jeszcze długa droga do odkrycia wszystkich zmian, jakie niosą ze sobą takie mikrowstrząsy uszkadzające mózg, a co najważniejsze, czy są one odwracalne.

Jakie są objawy i skutki uszkodzenia mózgu?

Wstrząśnienia i uszkodzenia mózgu z reguły nie dają jednoznacznych, charakterystycznych objawów. Są konsekwencją urazów i uderzeń w głowę lub uderzeń w ciało. Mogą im towarzyszyć bóle głowy, niewyraźne widzenie, trudności ze snem i logicznym myśleniem.

3#:uderzenie-mózg.jpg

(Foto: www.cirugianeurologica.com.mx)

Doktor McAllister, który poddał obserwacji około osiemdziesięciu zawodników futbolu amerykańskiego i hokeja na lodzie, stwierdził, że nie odnieśli oni żadnych obrażeń na skutek uderzeń, jakie otrzymywali w specjalne kaski. Zawodnicy zostali poddani testom na pamięć i zdolności poznawcze oraz skanowaniu mózgu, zarówno przed sezonem rozgrywkowym jak i po,  porównał ich rezultaty z wynikami zawodników uprawiających sporty niekontaktowe, w których nie dochodzi do tak silnych wstrząsów głowy i jednocześnie mózg jest w mniejszym stopniu narażony na uszkodzenia.

W efekcie okazało się, że 20% osób uprawiających sport kontaktowy i 11% sportowców, którzy grając, nie mają kontaktu z przeciwnikiem, mieli słabe wyniki powyższych testów. U kilku spośród osób z najniższymi wynikami, zaobserwowano zmiany w ciele modzelowatym mózgu.

Wyniki nie zaskoczyły naukowców. Uszkodzenia, które dotykają mózg mogły być spowodowane niezdiagnozowanymi wstrząśnieniami tego organu, które zaistniały na skutek uderzeń w głowę, ale nie dały żadnych objawów.

Zasygnalizowali również, aby przy użyciu tychże specjalnych kasków przeprowadzić w przyszłości podobne badania, które dadzą odpowiedź na pytanie na co narażony jest mózg, jakie zmiany zachodzą w jego ciśnieniu i ukrwieniu, w czasie uderzenia w głowę.

Prognozy na przyszłość…

W przypadku, gdy potwierdzi się podejrzenie, że bez ewidentnych urazów i uderzeń w głowę, mimo wszystko dochodzi do zmiany struktury mózgu, będzie to niepokojący znak. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że jeżeli w okresie życia, głowa narażona jest chociażby na niewielkie wstrząsy, szczególnie w okresie niemowlęcym i dziecięcym, może to w przyszłości skutkować tym, że mózg dozna nieodwracalnych zmian i mikrouszkodzeń, które negatywnie wpłyną na umiejętności poznawcze, zdolność zapamiętywania i koncentrację.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.