Umiejętności werbalne - jak możesz szybko poprawić?
Jest wielu ludzi, którzy są lepszymi mówcami na forum publicznym, niż inni. Dlaczego tak się dzieje? Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak możesz poprawić swoje umiejętności werbalne. A jest to zdolność, która pozwoli Ci sprawniej i bardziej skutecznie poprowadzić Twoje wszelkie wystąpienia na forum publicznym.
Umiejętności werbalne to nic innego, jak po prostu zdolność do spontanicznego nawiązania rozmowy z kimś obcym. Ponadto obejmują one między innymi improwizowanie prezentacji w oparciu o reakcje odbiorców i zdolność zaprezentowania się w naturalny sposób przed gronem słuchaczy.
Umiejętności werbalne, a ich brak i wynikające z tego poczucie niepewności
Niepewność i umiejętności werbalne w ogóle nie idą ze sobą w parze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ aby odnieść sukces w praktyce, czyli podczas publicznego wystąpienia, musisz być bardzo pewny siebie i mieć jednocześnie zdrowe i wysokie poczucie własnej wartości.
Gdy natomiast pojawi się u Ciebie niepewność, możesz zacząć myśleć o wszystkim, co może pójść nie po Twojej myśli. Na przykład, jeśli czeka Cię przedstawienie prezentacji nowego projektu swoim kolegom z pracy, następujące myśli mogą Ci zacząć wpadać do głowy:
- „Będą mnie na pewno pytać o coś, na czym się w ogóle nie znam”.
- „Na pewno zdadzą sobie sprawę, że nie jestem zbyt dobrze przygotowany do prezentacji”.
- „Co mam zrobić, jeśli mój umysł nagle stanie się pusty podczas wystąpienia?”
- „Z pewnością zapomnę wspomnieć o jakimś naprawdę ważnym punkcie”.
Ale prawda jest taka, że wszystkie te myśli są całkowicie bezpodstawne. Przecież z całą pewnością nie wiesz jeszcze, co się wydarzy. Może rzeczywiście popełnisz gdzieś błąd. A może jednak nie. Problem z tego rodzaju „przewidywaniami” polega na tym, że w końcu możesz je spełnić mimo woli.
O czym więc warto pamiętać chcąc poprawić umiejętności werbalne?
Dlatego też tak ważną kwestią jest to, aby nie „wychodzić przed orkiestrę”. Oznacza to, że nie powinieneś próbować całkowicie unikać sytuacji opisanych przez powyższe zwroty. Jak możesz to robić? Oto kilka skutecznych propozycji:
- Jeśli zapytają mnie o coś, na czym się słabo nie znam, nie ma powodów do przejmowania się tym. Mogę przecież zawsze powiedzieć, że muszę się skonsultować z notatkami i dam im w efekcie o wiele lepszą odpowiedź w nieco późniejszym terminie.
- W rzeczywistości z pewnością nikt się nie zorientuje, że nie jestem zbyt dobrze przygotowany do wystąpienia. Bez cienia wątpliwości wiem więcej od nich na ten temat. W końcu to przecież mój projekt, a nie ich.
- Jeśli mój umysł stanie się nagle pusty, nie ma powodu się tym martwić. Zawsze mogę przeskoczyć na inny temat lub wziąć głęboki oddech, zachować spokój i kontynuować moją prezentację. Wiem o tym projekcie więcej niż ktokolwiek inny obecny na prezentacji.
- A nawet jeśli faktycznie zdarzy mi się, że zapomnę wspomnieć o naprawdę ważnym punkcie, zawsze mogę to naprawić w późniejszym czasie. Nie ma przecież z tym żadnego problemu.
Przeczytaj również: Przetestuj swój poziom lęku
Czytanie i doskonalenie swojego słownictwa
Czytanie jest naprawdę ważnym rodzajem aktywności, jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności werbalne. Czytając regularnie książki będziesz miał znacznie bardziej bogate słownictwo, niż ludzie, którzy nie poświęcają zbyt wiele czasu na czytanie.
Cały problem polega jednak na tym, że jeśli brakuje Ci zdolności do płynnego przemawiania podczas wystąpień publicznych, to w niektórych przypadkach nie jest to jedynie niepewność i brak wiary we własne siły. W wielu sytuacjach jest to efekt braku podstawowych narzędzi.
Mamy tutaj na myśli te wszystkie umiejętności, które pozwalają Ci szybko myśleć, przekazywać to, co chcesz powiedzieć i mieć odpowiednio bogate słownictwo do wyrażania siebie i swoich myśli.
Jeśli masz natomiast odpowiednio dobrze rozbudowane słownictwo, to nawet jeśli dojdziesz do punktu, w którym nie wiesz, jak możesz coś przejrzyście wyjaśnić, zawsze będziesz mógł to zrobić za pomocą na przykład synonimów. Bez wątpienia poprawi to Twoją pewność siebie, co przełoży się także na lepsze umiejętności werbalne.
Zobacz także: Co zrobić, żeby dzieci czytały książki?
Najlepszy sposób na poprawienie umiejętności werbalnych: praktyka czyni mistrza
Pomimo wysokiego poziomu niepewności i braku odpowiednio rozbudowanego zasobu słownictwa, ważne jest jednak to, aby po prostu regularnie ćwiczyć.
Twoje umiejętności werbalne i społeczne będą się rozwijać tylko dzięki ćwiczeniom praktycznym. Zmuszanie siebie samego do znajdowania się w sytuacjach, w których musisz komunikować się i wchodzić w interakcje z innymi osobami, pomoże Ci rozwinąć wiele różnych zdolności. A w szczególności umiejętności werbalne, na których tak bardzo Ci zależy.
To zupełnie normalne zjawisko, że czujesz się raczej niepewnie na początku. Szczególnie, jeśli uznajesz siebie samego jako raczej nieśmiałą i introwertyczną osobę. Jednak nieśmiałość można pokonać. Wymaga to jedynie odpowiedniej siły woli, poświęcenia wysiłku i czasu oraz ciągłego kontaktu z tymi wszystkimi rzeczami, których się najbardziej boimy.
Czy czujesz się czasami tak, jakby Twoje umiejętności werbalne były niewystarczająco dobre? Czy chciałbyś je poprawić w łatwy i szybki sposób? Jeśli zdecydujesz się zastosować podane przez nas w tym artykule wskazówki w praktyce, Twoje zdolności komunikacyjne staną się o wiele lepsze!
Dzięki temu nauczysz się tego, jak komunikować się w sposób jasny i zwięzły. Niezależnie od tematu na jaki przemawiasz. A także dowiesz się, jak skupić na sobie uwagę słuchaczy. Twoje bogate słownictwo zostanie docenione przez widownię, a ponadto Twoja publiczność poczuje się tak, jakby wszystko przebiegało w pełni naturalnie i spontanicznie.
To niewątpliwie sprawi, że będziesz świetnym mówcą. Jednak, jak już wspomnieliśmy powyżej, sama teoria Ci nie pomoże w tym zadaniu. Musisz po prostu wprowadzić w życie wszystkie powyższe zalecenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- García, E., Rodríguez, C., Martín, R., Jiménez, J. E., Hernández, S., & Díaz, A. (2018). Test de Fluidez Verbal: datos normativos y desarrollo evolutivo en el alumnado de primaria. European Journal of Education and Psychology. https://doi.org/10.30552/ejep.v5i1.80
- Ramírez, M., Ostrosky-Solís, F., Ostrosky-Solís, F., Fernández, A., & Ardila-Ardila, A. (2005). Fluidez verbal semántica en hispanohablantes: Un análisis comparativo. Revista de Neurologia.
- Sangorrín, J. (2005). Disfemia o tartamudez. Revista De Neurología.