Ugryzienia pcheł – 5 domowych sposobów leczniczych
Ugryzienia pcheł są bardzo nieprzyjemne i prawie w każdym poszczególnym przypadku wywołują reakcje alergiczne skutkujące swędzeniem i podrażnieniami.
Te małe insekty, które rzadko mamy okazje zobaczyć na własne oczy mają zwyczaj funkcjonowania w sierściach naszych zwierząt domowych, w dywanach, drewnianych podłogach i całej innej grupie powierzchni, w których mają możliwość łatwego kamuflażu.
Ponadto pchły żywią się krwią ssaków, w szczególności zwierząt domowych. Mogą one równie często atakować ludzi, kiedykolwiek tylko mają kontakt z nimi i ich skórą.
Pomimo tego, iż zazwyczaj nie powodują poważniejszych problemów zdrowotnych, to bardzo istotne jest zadbanie to ten problem, ponieważ w niektórych przypadkach pchły mogą przenosić różnego rodzaju wirusy i bakterie, które wywoływać mogą infekcje.
Na szczęście istnieje kilka naturalnych rozwiązań, które możemy nakładać na powierzchnię naszej skóry. Pomagają one w dezynfekcji i minimalizowaniu skutków reakcji alergicznych.
W dzisiejszym artykule podzielimy się z Wami 5 skutecznymi alternatywnymi metodami na ugryzienia pcheł, jakie możecie wypróbować.
Zacznijcie notować!
1. Olejek herbaciany łagodzi ugryzienia pcheł
Olejek herbaciany jest bardzo silnym produktem antyseptycznym, który pomaga w dezynfekcji skóry, która została pogryziona przez insekty.
Jak również nakładanie go zewnętrzne na skórę pomaga redukować podrażnienia, a jakby tego było mało, minimalizuje ryzyko występowania infekcji bakteryjnych i wirusowych.
Składniki
- 1 łyżeczka olejku herbacianego (5 g)
- 2 łyżki wody (20 ml)
Przygotowanie
- Należy wymieszać olejek herbaciany z dwiema łyżkami wody.
Sposób użycia
- Najpierw nasącz bawełniany wacik w mieszance i nakładaj bezpośrednio na ugryzione miejsca ciała.
- Powtarzaj czynność dwa razy w ciągu doby.
*Unikaj nakładania nierozcieńczonego olejku herbacianego. Może on wtedy działać podrażniająco na skórę.
2. Proszek do pieczenia
Stosowanie wodorowęglanu sodu zewnętrznie na skórę pomaga oczyścić rany po ugryzieniach, jak również zmniejszać uczucie świądu i zaczerwienienie.
Składniki
- 1 łyżka wodorowęglanu sodu (10 g)
- 3 łyżki wody (30 ml)
Przygotowanie
- Najpierw proszek do pieczenia należy wymieszać z wodą.
- Następnie zamieszać do chwili, gdy powstanie gęsta pasta.
Sposób użycia
- Wcieraj powstałą pastę w miejsca dotknięte ugryzieniami i pozostaw na skórze przez czas od 10 do 15 minut.
- Po tym czasie spłucz miejsca letnią wodą, a w razie konieczności powtarzaj czynność dwa razy w ciągu dnia.
3. Aloes i olejek eukaliptusowy
Ta domowa metoda antyseptyczna i nawilżająca z użyciem aloesu z olejkiem eukaliptusowym jest niezwykle skuteczna w walce z reakcjami alergicznymi wywołanymi przez ugryzienia pcheł.
Ponadto połączenie tych dwóch elementów składowych lekarstwa pomaga dezynfekować skórę i zmniejszać opuchliznę, jak również zaczerwienienia.
Składniki
- 2 łyżeczki żelu aloesowego (30 g)
- 5 kropelek olejku eterycznego z eukaliptusa
Przygotowanie
- Umieść żel aloesowy w miseczce i wymieszaj go z podaną ilością olejku eterycznego z eukaliptusa.
Sposób użycia
- Wcieraj lekarstwo w okolice ugryzień i pozostaw bez późniejszego spłukiwania.
- Powtarzaj co najmniej dwa razy dziennie.
4. Sok z cytryny i miód
Za pomocą połączenia antyseptycznych właściwości soku z cytryny i właściwości antybiotycznych miodu, możemy uzyskać bardzo skuteczne lekarstwo na ugryzienia pcheł i wszystkich innych insektów.
Połączenie to dezynfekuje powierzchnie tkanki skórnej i pomaga w skutecznym usuwaniu reakcji alergicznych.
Składniki
- 3 łyżki soku z cytryny (30 ml)
- 2 łyżki miodu (50 g)
Przygotowanie
- Wymieszaj sok z cytryny z miodem w małej miseczce.
Sposób użycia
- Najpierw rozsmaruj powstałe domowe lekarstwo w okolicach pogryzień i pozostaw do działania na czas 10 minut.
- Następnie kolejno przepłucz letnią wodą i jeśli występuje taka potrzeba, powtarzaj w trakcie dnia.
- Zapamiętaj: Należy unikać promieniowania słonecznego w trakcie używania tej mieszaniny, ponieważ cytryna w kontakcie z promieniowaniem UV może pozostawiać przebarwienia skórne.
5. Lawendowy olejek eteryczny
Generalnie możemy lubić woń olejku lawendowego, ale pchły mają na ten temat zupełnie przeciwną opinię – po prostu go nie znoszą!
Wielu ludzi używa lawendy i olejków na jej bazie na swoich zwierzakach domowych, ponieważ jest to substancja mało agresywna, a jednocześnie odstrasza i usuwa owady.
Z drugiej strony w związku z łagodnym działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym może być stosowany również w leczeniu objawów spowodowanych przez same ugryzienia.
Składniki
- 1 łyżeczka eterycznego olejku lawendowego (5 g)
- 1/4 szklanki wody (62 g)
Przygotowanie
- Dodaj olejek z lawendy do ćwiartki szklanki wody i dobrze wymieszaj.
Sposób użycia
- Rozpyl produkt bezpośrednio na obszary objęte ugryzieniami. Idealnie, można zastosować butelkę ze spryskiwaczem.
- Jeżeli nie masz butelki ze spryskiwaczem, wcieraj płyn za pomocą wacika.
- Pozostaw na skórze bez spłukiwania, a w razie utrzymującego się swędzenia powtarzaj czynność 2 lub 3 razy w ciągu dnia.
Czy miewasz na swoim ciele ugryzienia pcheł? Opłucz skórę i nakładaj jedno z wybranych domowych lekarstw opisanych w tym artykule.
Pomimo tego, że objawy zazwyczaj znikają po kilku godzinach od ugryzienia samoczynnie, to idealnym zachowaniem jest zastosowanie czegoś, co zagwarantuje nam dezynfekcję ran na powierzchni skóry.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Maguiña-Vargas, C., Osores, F., Farías, H., Torrejón, D., & Alcorta, T. (2010). Enfermedades por ectoparasitos: Segunda parte. Dermatol. Peru.
- Schnyder, M. (2012). Control de enfermedades transmitidas por Vectores en perros y Gatos. ESCCAP Guidelines.
- L. Navarro, M. T. V. (2002). La dermatitis alérgica a la picadura de pulga: estudio de factores epidemiológicos en el área urbana de Zaragoza. A.V.E.P.A Asociación de Veterinarios Españoles Especialistas En Pequeños Animales.
- FAO. (2008). El cambio climático, las plagas y las enfermedades transfonterizas. Organización de las Naciones Unidas.
- Aramburu, R. (2012). Insectos parásitos que afectan a loros de argentina y métodos para su obtención. Hornero. https://doi.org/10.1056/NEJMoa1309748