Udar mózgu - jak udzielić pierwszej pomocy?

Udar mózgu to sytuacja, która oznacza, że koniecznie musisz zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Każda minuta ma kluczowe znaczenie. Następnie należy pamiętać o kilku pomocnych procedurach udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.
Udar mózgu - jak udzielić pierwszej pomocy?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Udar mózgu występuje, gdy w organie tym występuje krwawienie lub gdy przepływ krwi nie osiąga prawidłowych poziomów. W rezultacie w ciągu kilku minut mózg zaczyna zawodzić, ponieważ niezbędne składniki odżywcze nie docierają do neuronów.

W takim przypadku niezwykle ważne jest jak najszybsze udanie się do lekarza. Wynika to z tego, że udar mózgu to naprawdę poważny problem medyczny. Im wcześniej osoba taka będzie w stanie skorzystać z profesjonalnego leczenia, tym mniejszą ma szansę na trwałe uszkodzenie mózgu.

Istnieje jednak kilka procedur obejmujących pierwszą pomoc, które możesz zastosować w oczekiwaniu na przyjazd karetki.

Udar mózgu: pierwsza pomoc oparta o test „FAST

Test określany mianem „FAST” służy do szybkiego wykrycia udaru i konieczności udzielenia w takim przypadku pierwszej pomocy.

Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś inny może mieć udar mózgu, skorzystaj z zasad „FAST”, aby sprawdzić obecność potencjalnych symptomów ostrzegawczych. Nazwa ta bierze się od pierwszych liter czterech kwestii, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę:

Zaburzenia widzenia
  • Face – twarz: czy jedna strona twarzy danej osoby „opada”, gdy próbuje się ona uśmiechnąć?
  • Arms – ramiona: czy jedno z ramion opada znacznie niżej niż drugie, gdy dana osoba próbuje podnieść obie ręce do poziomu?
  • Speech – mowa: czy dana osoba jest w stanie powtórzyć proste zdanie? A może ma problem z wypowiadaniem poszczególnych słów? Czy są one trudne do zrozumienia?
  • Time – czas: w przypadku udaru każda minuta jest cenna. Musisz natychmiast wezwać pogotowie.

W języku polskim istnieją również metody rozpoznawania udaru takie jak M.U.R. (Mowa – Uśmiech – Ruch) lub C.Z.A.S. (Cięższa ręka – Zaburzenia widzenia – Asymetria twarzy – Spowolniona mowa).

Następujące objawy są również oznakami wskazującymi na udar mózgu. Należą do nich przede wszystkim:

  • Słabość lub poczucie odrętwienia po jednej stronie ciała.
  • Niewyraźne widzenie lub nawet utrata wzroku, szczególnie w jednym oku.
  • Nieoczekiwany silny ból głowy.
  • Zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi lub omdlenia.

Inne procedury pierwszej pomocy

Po pierwsze, gdy dana osoba jest nieprzytomna lub nie reaguje, należy ją położyć twarzą do góry, unosząc brodę jedną ręką. Musisz również sprawdzić, czy oddycha poprawnie przykładając swoje ucho blisko jej ust, badając klatkę piersiową i próbując poczuć oddech. Jeśli nie oddycha, musisz rozpocząć procedurę reanimacji.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Resuscytacja dziecka – jak ją przeprowadzić?

Pierwsza pomoc RKO w przypadku udarów mózgu

Gdy udar mózgu przechodzi w zatrzymanie akcji serca, procedura pierwszej pomocy (RKO) może uratować takiej osobie życie.

RKO, czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa to procedura ratująca życie wykonywana na osobie z zatrzymaniem krążenia krwi. Dobrze jest wcześniej zaliczyć kurs pierwszej pomocy, aby poznać prawidłowe zasady postępowania.

RKO

Jednak nawet sama tylko teoretyczna znajomość podstawowych technik RKO może być przydatna dla wszystkich, ponieważ nagły wypadek może zdarzyć się w najbardziej nieoczekiwanym momencie, a każdy z nas może być jego ofiarą.

Istnieją dwa etapy RKO, które należy stosować naprzemiennie:

  • Uciskanie klatki piersiowej: utrzymuje ono przepływ krwi.
  • Sztuczne oddychanie usta – usta: zapewnia to, że ofiara nadal otrzymuje tlen.

Uciskanie klatki piersiowej należy wykonać w pierwszej kolejności, aby krew nadal przepływała do narządów:

  • Aby to zrobić, musisz uklęknąć obok nieprzytomnej osoby i umieścić nasadę dłoni – nadgarstek – pośrodku jej klatki piersiowej.
  • Następnie połóż drugą rękę na górze, łącząc palce. Używając tempa od 100 do 120 uciśnięć na minutę, musisz wykonać mocnych 30 uciśnięć.

Następnie musisz wykonać sztuczne oddychanie metodą usta – usta. Musisz dwukrotnie wdmuchnąć powietrze do ust osoby nieprzytomnej i sprawdzić, czy do płuc dostaje się wystarczająca ilość powietrza. Wystarczy w tym celu sprawdzić, czy klatka piersiowa tej osoby się „napompuje”.

Powtarzaj te kroki, dopóki dana osoba nie wróci do zdrowia lub nie nadejdzie profesjonalna pomoc.

Udar mózgu: czego pod żadnym pozorem nie należy robić

Wiele razy, aby pomóc ofierze, robimy nieświadomie rzeczy, które mogą tylko pogorszyć całą sytuację. Nie próbuj łagodzić objawów. To będzie wyłącznie stratą czasu. Nie podawaj osobie doświadczającej potencjalnego zdarzenia sercowo-naczyniowego żadnego jedzenia lub picia.

Udar mózgu – jak można mu zapobiec?

Jak zawsze, jeśli chodzi o zdrowie, kluczem do sukcesu jest zapobieganie. Niektóre czynniki podwyższające ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego to między innymi:

Dlatego też najlepszym sposobem zapobiegania udarom jest uniknięcie powyższych czynników ryzyka i innych szkodliwych nawyków. Na przykład, oprócz rzucenia palenia, powinieneś także spróbować przestać pić alkohol i nigdy nie stosować leczenia na własną rękę.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wpływ alkoholu na serce – prawdy i mity

Ponadto ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi, uprawianie ćwiczeń fizycznych przez co najmniej 30 minut dziennie i stosowanie zrównoważonej diety. Kolejną wskazówką jest regularne sprawdzanie ciśnienia krwi, a także poziomu glukozy i cholesterolu we krwi.

Ostatnim zaleceniem jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia. Co najmniej raz w roku lub co sześć miesięcy dla osób w podeszłym wieku. Jeśli lekarz przygotował Ci indywidualny plan leczenia, musisz zastosować go co do joty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.