Uczulenie na elektryczność - czy coś takiego istnieje?

Ktoś, kto jest uczulony na elektryczność, odczuwa silny dyskomfort, gdy jest wystawiony na działanie pól elektromagnetycznych. Jednak nauka nie ustaliła jeszcze, czy można to sklasyfikować jako alergię lub inną podobną patologię.
Uczulenie na elektryczność - czy coś  takiego istnieje?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Uczulenie na elektryczność nie jest tematem, o którym się wiele mówi. Istnieje jednak wiele doniesień na temat tego stanu, chociaż w tej chwili nie ma on opracowań naukowych ani formalnej diagnozy.

Jeśli ktoś ma uczulenie na elektryczność, oznacza to, że wystawiony na działanie pól elektromagnetycznych wykazuje niekorzystną reakcję z widocznymi objawami. Obejmują one dyskomfort w okolicach oczu jak również cięższe dolegliwości.

Ten stan określa się również jako nadwrażliwość elektromagnetyczna. Nauka nie osiągnęła jednak konsensusu w tej kwestii, ponieważ istnieją sprzeczne dowody w tej sprawie.

Co to jest uczulenie na elektryczność, czyli nadwrażliwość elektromagnetyczna?

Uczulenie u kobiety

Uczulenie na elektryczność lub nadwrażliwość elektromagnetyczna definiuje się zasadniczo jako nietolerancję na pola elektromagnetyczne. Jeśli ktoś, u kogo podejrzewa się ten stan, wystawia się na działanie takiego pola, ma szereg objawów, które w dużej mierze pokrywają się z objawami alergii.

Pola elektromagnetyczne powstają w wyniku promieniowania pochodzącego z linii wysokiego napięcia, telefonów komórkowych, sprzętu AGD i sieci Wi-Fi. Teoretycznie, jeśli ktoś ma uczulenie na elektryczność i wystawia się na takie pola, będzie odczuwał dyskomfort fizyczny lub emocjonalny.

Nie ma jednak naukowych dowodów potwierdzających istnienie tego stanu. Pewne badania wykazały ciekawą zależność. Otóż osoby, które czują się dotknięte tym problemem, przedstawiają objawy zarówno w stosunku do rzeczywistych pól elektromagnetycznych, jak i do pól symulowanych.

Tymczasem w roku 2015 Komisja Europejska opublikowała raport w tej sprawie. Wskazuje w nim, że nie ma dowodów na to, że ktoś ma uczulenie na elektryczność lub że istnieje nadwrażliwość elektromagnetyczna. Jednakże wyjaśnia również, że potrzeba więcej badań na ten temat.

Uczulenie na elektryczność: objawy

Duża część lekarzy i naukowców uważa, że ​​w takich przypadkach należy stosować zasadę ostrożności. Wskazuje ona, że w sytuacjach, w których nie ma rozstrzygających dowodów za lub przeciw, zaleca się uznać zaistnienie dolegliwości i podjąć odpowiednie działania.

Według dostępnych i niepotwierdzonych danych nadwrażliwość elektromagnetyczna powoduje szereg objawów somatycznych i psychicznych. Chroniczne zmęczenie, nawracające bóle głowy, zawroty głowy, nerwowość, przyspieszone bicie serca, zmniejszenie koncentracji, bezsenność i inne podobne objawy.

Jak widać, lista jest dość długa. Wskazuje się również, że pojawienie się objawów u osób uczulonych na prąd przebiega w trzech etapach:

  • Pierwsza faza. Zasadniczo ma charakter neurologiczny. Obejmuje objawy, takie jak ból głowy, dzwonienie w uszach, drętwienie i mrowienie, zawroty głowy, trudności z koncentracją, zaburzenia trawienia, tachykardie i inne.
  • Drugi etap. Ten etap charakteryzuje się typową obecnością trzech objawów: chronicznego zmęczenia, bezsenności i depresji. Może również występować drażliwość, werbalna agresywność i zaburzenia nastroju.
  • Trzecia faza. U dzieci może wystąpić nadpobudliwość i utrata zainteresowania zabawą i nauką. Nastolatki mogą wykazywać zmiany psychiczne i behawioralne. U dorosłych, zespół splątania, a czasem nawet pseudodemencja.

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że objawy nasilają się, gdy występuje ekspozycja na pola elektromagnetyczne. Natomiast łagodnieją, gdy ograniczy się ich wpływ. Ten stan wydaje się również stopniowo narastać. Ma więcej skutków psychicznych u dzieci i bardziej neurodegeneracyjny wpływ u dorosłych.

Może Cię także zainteresować ten artykuł: Dziecięce alergie – poznaj 9 najczęściej spotykanych

Czy istnieje lekarstwo na nadwrażliwość elektromagnetyczną?

Ponieważ nadwrażliwość elektromagnetyczna nie jest formalnie rozpoznaną patologią, nie ma również na nią lekarstwa. Eksperci, którzy przyznają, że możesz mieć uczulenie na elektryczność, zwracają uwagę, że powodem może być słaby układ odpornościowy lub szczególna podatność na elektromagnetyzm.

Opisy przypadków wskazują również, że stan ten narasta stopniowo. W związku z tym zalecenia, których należy przestrzegać, obejmują pewne zmiany w nawykach, takie jak:

  • Wentyluj dom codziennie przez 15 minut.
  • Zastąp sieci Wi-Fi połączeniami przewodowymi.
  • Zastąp telefony bezprzewodowe telefonami stacjonarnymi.
  • Skorzystaj z usług specjalisty w celu wykrycia głównych źródeł promieniowania w domu. Pozwoli to na wprowadzenie zmian w celu zmniejszenia ekspozycji osoby poszkodowanej.
  • Noś odzież z naturalnych włókien, takich jak bawełna lub prawdziwa wełna. Materiały syntetyczne sprzyjają elektryczności statycznej i dlatego nie są zalecane.
  • Używaj telefonu komórkowego tylko do najważniejszych rzeczy. Zrób to na otwartej przestrzeni i korzystaj z trybu głośnomówiącego, aby nie musieć zbliżać telefonu o do głowy.
  • Usuń z sypialni urządzenia elektryczne lub inne podobne urządzenia. Najlepiej, aby pozostawały wyłączone, gdy nie są używane.

Ogólnie mówiąc, należy dążyć do tego, aby osoby uczulone na elektryczność w jak najmniejszym stopniu narażały się na działanie pól elektromagnetycznych. W ten sposób objawy mogą się raczej zmniejszyć zamiast stopniowo pogarszać.

Końcowe zalecenia

W dzisiejszym świecie pola elektromagnetyczne są praktycznie wszędzie. Pochodzą nie tylko z urządzeń elektrycznych czy elektronicznych, ale występuje w całym wszechświecie. Ziemia ma również własne pole magnetyczne.

Ponadto promieniowanie, które codziennie dociera ze Słońca, jest znacznie wyższe niż emitowane przez jakąkolwiek antenę telefonu komórkowego.

Biorąc powyższe pod uwagę, praktycznie niemożliwe jest stworzenie „przestrzeni wolnych od promieniowania elektromagnetycznego”. Zresztą, niezależnie od tego, czy występuje uczulenie na elektromagnetyzm lub elektryczność, czy nie, najzdrowsze jest odłączanie się od czasu do czasu od tych urządzeń.

Zamiast tego, lepiej wykorzystywać wolny czas na odwiedzanie przestrzeni pełnych natury.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.