Uczciwi ludzie - pięć nawyków, jakie pielęgnują
Uczciwi ludzie cieszą się znacznie lepszą jakością życia. Są szczęśliwsi a swoim problemom stawiają czoła ze znacznie większą odwagą i wewnętrzną spójnością.
Dzieje się tak z jednego bardzo prostego powodu: uczciwi ludzie to wcale nie ci najmądrzejsi ani najinteligentniejsi. Wcale nie wiedzą też wszystkiego na każdy temat. To jednak, co ich wyróżnia to fakt, że istnieje ścisłe i nierozerwalne połączenie między tym, co myślą, a tym, co robią.
Choć mogłoby się wydawać inaczej, ten rodzaj zachowania wcale nie jest łatwy do wprowadzenia w czyn. Uczciwość między tym, co w myślach a tym, co w czynach wymaga odpowiedniego poziomu rozwoju osobistego. Wymaga bycia człowiekiem autentycznym, uczciwym i szczerym. Szczerym w stosunku do siebie samego oraz do drugich.
W dalszej części artykułu opowiemy Ci o tym, jakie są cechy charakterystyczne, które przejawiają uczciwi ludzie.
1. Uczciwi ludzie nie boją się powiedzieć prawdy
Uczciwość sama w sobie na nic się nie zda, jeśli człowiek nie jest w stanie odważnie bronić swojej postawy i wykazywać się autentycznością we wszystkich kontekstach, w jakich umieści go życie.
- Uczciwi ludzie nigdy nie pozwalają sobie na niesprawiedliwość, szantaż, półprawdy czy bezpośrednie kłamstwo.
- Co więcej, jeżeli ktoś jest szczery, zazwyczaj tego samego wymaga od innych.
Wszyscy jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest łatwo być sobą, wykazywać się uczciwością i zarażać tym nastawieniem innych.
W wielu kontekstach naszej codzienności króluje bowiem zakamuflowana nie//pieknoumyslu.com/autentycznosc-lustro-prawda/” target=”_blank” rel=”noopener”>Autentyczność – lustro, które prawdę Ci powie
uczciwość, jadowita hipokryzja i udawanie, które chce nas przesiąknąć.
Może zainteresuje Cię również artykuł: <a href="https:
2. Uczciwi ludzie przyznają się do swoich ograniczeń i wad
Nie ma sensu wymagać od drugich uczciwości, jeżeli sami nie stosujemy na sobie jej zasad.
- W naszym codziennym życiu nie brakuje osób, które wysławiają siebie opowiadając o bezliku swoich zalet. Bardzo często jest to jednak jedynie etykieta i “okładka”. W praktyce bardzo często osoby te nie stosują ani krzty tego, o czym tak wszem i wobec głoszą.
- Uczciwi ludzie zachowują się całkiem inaczej. Odbyli oni dogłębną podróż do własnego wnętrza. Dzięki temu doskonale zdają sobie sprawę ze swoich ograniczeń, defektów, wad i ciemnych obszarów.
- Wiedzą również, co powinni w sobie zmienić, znają swoje słabe punkty. Starają się codziennie stawać lepszą wersją siebie, idąc krok po kroku, postęp za postępem.
Dogłębne samopoznanie ułatwia tego rodzaju ludziom uzyskanie spójności i harmonii między czynami a myślami. Nie ma w ich życiu miejsca na fałsz czy maskarady. Jest tylko pokorne, pełne szacunku serce, utrzymane w pełnej równowadze.
Może przeczytasz też artykuł: Czas pójść do przodu! – Nowa strategia
3. Są autentyczni – są dokładnie tacy, jakimi ich widzisz
Być autentycznym niekoniecznie oznacza, że inni mają widzieć jak na dłoni nasze niedoskonałości. Nie chodzi też wcale o to, by być jak szklana kula, aby wszyscy mogli dostrzec to, co kryje się w naszym wnętrzu.
- Szczerość to synonim autentyczności. Chodzi o to, żeby wszystko, co robi, mówi i okazuje człowiek, było w całkowitej zgodzie z tym, co myśli.
- Nie ma rozbieżności ani dysonansu. Co więcej, uczciwi ludzie utrzymują zawsze ten sam sposób postępowania, zachowania i nawiązywania więzi z drugimi.
- Wcale nie jest łatwo zawsze zachowywać się w całkowitej zgodzie z tym, co myślimy. Jeżeli bowiem jest jakaś cecha na stałe wpisana w osobowość ludzką, jest nią właśnie zmienność i skłonność do dostosowywania się do otoczenia.
Nieustannie odczuwamy potrzebę, żeby pasować i być przez wszystkich zaakceptowanym, niezależnie od kontekstu, w jakim się znajdujemy.
Uczciwi ludzie nie mają tego problemu: jeżeli coś im się nie podoba lub nie idzie w zgodzie z ich zasadami, jasno to wyrażają.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Magiczna aura wokół Twojej osoby przyciąga szczęście
4. Walczą o to, w co wierzą
Bywa, że uczciwi ludzie, osoby, które cechują się pokorą i szlachetnością są najbardziej osamotnione w społeczeństwie. Bywa, że czują nawet odrzucenie ze strony otaczających ich osób.
- Dzieje się tak z jednego, bardzo prostego powodu: uczciwość i autentyczność czasami zmusza do walki. Uczciwi ludzie nie boją się wyrazić na głos, jeśli coś im się nie podoba. Jeżeli coś takiego człowieka drażni lub wywołuje w nim sprzeczne uczucia, usłyszysz to od niego.
- Prawie nikomu jednak nie podoba się bezpośredniość i ta jasność wyrazu. Głos, który nie milknie w momencie, gdy wszyscy wybierają wygodniejszą ciszę.
Wszystko to sprawia, że bardzo często uczciwi ludzie nie są “wygodni” dla innych. Społeczeństwo woli hipokrytów i ludzi “poprawnych”, ponieważ są łatwiejsi w obyciu i nie sprawiają problemów.
5. Uczciwi ludzie inspirują i dają przykład
Człowiek, którego codzienne życie jest wypełnione autentycznością i szczerością cechuje się idealną równowagą między swoimi wartościami a czynami. Jest to doskonałą inspiracją dla tych, którzy cenią szczerość.
- Być może nie każdemu się to spodoba, uczciwi ludzie również mają swoich wrogów. Ale mądre spojrzenie, które ceni filary życzliwości i szczerości, na jakich opiera się osobowość tych ludzi z całą pewnością dostrzeże te zalety.
- Niezależnie od tego, czy uczciwi ludzie stanowią naszych przyjaciół, członków rodziny czy też współpracowników, powinniśmy bardzo ich cenić. To oni bowiem czynią nasze codzienne życie łatwiejszym i piękniejszym zarazem.
Jeżeli w Twoim życiu zagościła chociażby jedna uczciwa osoba, ceń ją. Upewnij się, że pozostanie tam na zawsze i że nie zaniedbasz z nią więzi. Spędzaj z nią czas, dzieląc małe i wielkie chwile.
Uczciwi ludzie to dary, gdyż inspirują nas do tego, by stać się lepszym człowiekiem.
Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rakel, V. (2012). La Honestidad. Comunicados, Apoderados. Ministerio de Educacion, Gobierno de Chile.
- Moreno, C. (2004). Claves para el liderazgo ético. Capital Humano.
- Guenin, L. M. (2005). Intellectual honesty. Synthese. https://doi.org/10.1007/s11229-005-3746-3
- WHAT IS HONESTY?. Cal State J Med. 1915;13(1):1.
- Flores Mamani E, Garcia Tejada M, Calsina Ponce W, Yapuchura Sayco A. Las habilidades sociales y la comunicación interpersonal de los estudiantes de la universidad nacional del altiplano – puno. COMUNI@CCIÓN Rev Investig en Comun y Desarro. 2016;