Ubrania w szafie - jak sprawić, by pachniały świeżością?
Konieczność zmienienia planów co do garderoby w ostatniej chwili, ponieważ ubrania w szafie nie pachną świeżo potrafi być bardzo irytująca. Zdarza się to jednak znacznie częściej, niż myślisz. Dlatego właśnie to takie ważne, aby dołożyć starań, by ubrania w szafie pachniały przyjemnie i świeżo.
Zapach stęchlizny lub pleśni, który wskazuje na to, że ubrania były przechowywane przez długi czas, może przenikać przez tkaniny i uniemożliwiać noszenie ubrań ze względu na kwestie sanitarne. Wilgoć, pleśń i roztocza mają na ubrania bardzo niekorzystny wpływ.
Nie ma sensu wkładać ubrań do pralki i zwiększać ilości używanego detergentu oraz płynu do płukania, jeśli po wyschnięciu wrócą one w to samo miejsce, w którym nabrały nieprzyjemnego zapachu. Właściwym krokiem jest rozwiązać problem od wewnątrz, czyli sprawić, aby szafa miała przyjemny zapach. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak to osiągnąć.
Ubrania w szafie – dlaczego tracą świeży zapach?
Ubrania w szafie mogą przejść nieprzyjemnym zapachem z kilku powodów. Chociaż często jest to związane z niewłaściwą techniką prania, niepełnym suszeniem lub przykrym zapachem ciała, sporą rolę odgrywają też warunki przechowywania.
Rozmiar szafy, ilość schowanych ubrań i brak dokładnego czyszczenia również mają na to wpływ. Ściany szafy i narożniki, które nie są regularnie i dokładnie konserwowane, są idealnym siedliskiem dla rozwoju pleśni. Niezależnie od tego, czy jest to duża, czy mała garderoba, warto podjąć kroki, by polepszyć cyrkulację powietrza.
Myślimy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem tego też: Jak usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań bez prania?
Ubrania w szafie – jak sprawić, by pachniały świeżo?
Gdy Twoja szafa jest mała, a masz dużo ubrań, wyjmowanie części sezonowych ubrań i przechowywanie ich w innych szufladach zmniejsza objętość, a tym samym ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego zapachu.
Pomaga również upewnienie się, że ubrania są całkowicie czyste i suche przed włożeniem ich do szafy. Hermetyczne organizery działają jako akcesorium chroniące przed kurzem i molami, a także chronią delikatną odzież.
Automatyczne odświeżacze powietrza i torebki z potpourri z suszonych kwiatów również utrzymują świeży zapach w szafie. Przydatne mogą być również inne sztuczki.
Olejki eteryczne dla świeżego zapachu
Badania wykazały przydatność olejków eterycznych w przemyśle perfumeryjnym. Wynika to z walorów zapachowych tych substancji. Dzięki temu są one przydatne nawet w kompozycjach zapachowych do środków piorących – jak informuje Offarm.
Odzież w szafie również może skorzystać na właściwościach olejków eterycznych. Odśwież zapach szafy, umieszczając ręcznik papierowy lub kłębek wełny w jej rogu. W obu przypadkach materiał powinien być zwilżony 5 kroplami olejku. Sięgaj po zapachy takie jak cedr lub lawenda, ponieważ przeciwdziałają one zapachowi stęchlizny i skutecznie odstraszają mole.
Ubrania w szafie – spróbuj je odświeżyć
Wyjmij wszystkie ubrania, które masz w szafie i przystąp do odświeżania. W tym celu usuń cały kurz, a następnie spryskaj powierzchnię płynem czyszczącym. Kiedy przestrzeń będzie już sucha i odpowiednio wywietrzona, możesz ponownie umieścić ubrania w szafie. Specjalne perfumy do szaf są dostępne w każdym sklepie z artykułami dla majsterkowiczów, ale domowe przepisy są równie skuteczne, jak te kupne.
W butelce z rozpylaczem połącz ze sobą równe części octu i wody. Rozpyl mieszankę we wszystkich rogach szafy, aby usunąć nieprzyjemny zapach.
Wykorzystaj sodę oczyszczoną
Soda oczyszczona ma dobroczynne właściwości dla domu. W rzeczywistości publikacja Narodowego Centrum Informacji Biotechnologicznej podkreśla działanie tego proszku w roztworach czyszczących.
Z drugiej strony eksperyment opisany przez National Library of Medicine w Stanach Zjednoczonych wykazał, że soda oczyszczona ma doskonałe działanie dezynfekujące, zapobiegając namnażaniu się mikroorganizmów powstających w wilgoci.
Wystarczy napełnić filiżankę 3 łyżkami proszku i pozwolić mu zadziałać w kącie szafy lub w miejscu, w którym nie ma ryzyka rozsypania. Działanie utrzymuje się do 2 miesięcy, następnie należy wymienić sodę oczyszczoną.
Ubrania w szafie a aktywny węgiel
Medical News Today opisuje węgiel aktywowany jako pochłaniacz szkodliwych zapachów i gazów, odpowiedni do regulacji nadmiaru wilgoci. Jest często stosowany w lodówkach i wewnątrz butów; działa również jako dezodorant odświeżając ubrania w szafie.
Kilka łyżek sproszkowanego węgla aktywnego to wszystko, czego potrzebujesz, aby Twoja szafa pachniała świeżością. Podobnie jak soda oczyszczona, węgiel należy umieścić w miejscu, w którym nie poplami się ubrań. W ciągu pół godziny od jego umieszczenia zaczyna się działanie neutralizujące nieprzyjemne zapachy.
Użyj cedru
Czerwony cedr jest doskonałym aromatyzatorem, wskazuje magazyn Science and Man. W publikacji zwrócono uwagę na łatwość obróbki tego drewna, dlatego jest ono powszechnie stosowane w stolarstwie.
Jego ziemisty zapach i właściwości pochłaniające wilgoć mogą pomóc odświeżyć ubrania w szafie. Dlatego cedrowe szafy są idealną alternatywą, aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
Koszt tych mebli może być przeszkodą, ale nie jest konieczne wydawanie pieniędzy na szafę wykonaną z tego drewna. Tę samą funkcję pełnią wieszaki cedrowe lub małe bloki materiału.
Mydło pomaga odświeżyć ubrania w szafie
Mydła o zapachu odpowiadającym Twoim upodobaniom eliminują nieświeże nuty zapachów w ubraniach. Sposobem na ich użycie jest owinięcie kostek cienką szmatką, aby zapach wydobywał się stopniowo i odświeżał całą szafę
Waciki
Weź waciki i nasącz je olejkiem eterycznym lub perfumami; następnie umieść je w szklanym słoju, którego wieczko zakryjesz siatką lub cienką szmatką. Co miesiąc wymieniaj kulki na nowe.
Możesz także kupić zapachowe kulki, aby wyeliminować niechciane zapachy. Można je umieścić w szafie, w butach lub szufladach. Działają również antybakteryjnie. Istnieje wiele zapachów; jednak najbardziej powszechne ze względu na ich zdolność wchłaniania jest drzewo herbaciane, zielone jabłko i soda oczyszczona.
Zainwestuj w specjalne akcesoria
Gdy pozwala na to budżet, warto zainwestować w osuszacz powietrza. Urządzenia to zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów poprzez eliminację wilgoci, zapobieganie namnażaniu się moli i hamowanie rozwoju pleśni. Innym – nieco bardziej kosztownym – rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w szafę ze specjalnym systemem wentylacji.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Co zrobić, żeby wełniane ubrania nie drapały?
Ubrania w szafie – jak przywrócić im świeży zapach?
Jeśli w momencie czytania tego artykułu, Twoje ubrania nabrały już nieprzyjemnego zapachu, zalecamy spryskanie ich odświeżaczem do tkanin w aerozolu lub preparatem zawierającym równe ilości wody i alkoholu. Pozwól im wyschnąć na świeżym powietrzu.
Rozważ też wypranie odzieży w najszybszym cyklu pralki, mieszając pół szklanki detergentu z jedną filiżanką płynu do płukania tkanin.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aguiar N, Barbee S, Rutala W, Sobsey M, Weber D. Actividad antimicrobiana de desinfectantes domésticos y productos naturales frente a posibles patógenos humanos. Infect Control Hosp Epidemiol.Vol. 21. Núm. 1. pp. 33-8. Estados Unidos; 2000. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10656352/
- Andrade Torres A, Solís Ramos L. Las bondades del cedro rojo. Revista Ciencia y Hombre. Vol. 17. Núm. 3. México; 2004. https://www.uv.mx/cienciahombre/revistae/vol17num3/articulos/cedro/index.htm
- Centro Nacional de Información Biotecnológica (2022). Resumen de compuestos de PubChem para CID 516892, bicarbonato de sodio. Recuperado el 27 de noviembre de 2022 de https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium-Bicarbonate
- Huizen J. ¿Cuáles son los beneficios del carbón activado? Medical News Today. Estados Unidos; 2020. https://www.medicalnewstoday.com/articles/es/carbon-activado
- López Luegon M. Los aceites esenciales. Offarm. Vol. 23. Núm. 7. pp. 88-91. España; 2004. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-los-aceites-esenciales-13064296