Typowe błędy w projektowaniu wnętrz
Czasami ludzie kupują do swoich domów przedmioty, które po prostu nie pasują. W tym artykule opiszemy typowe błędy popełniane przez ludzi w projektowaniu wnętrz. W ten sposób będziesz mógł ich uniknąć lub je naprawiać.
Każdy chce mieć piękny dom, w którym czuje się komfortowo i który odzwierciedla jego własny styl. Chociaż osobisty gust i wygoda powinny być priorytetem w dekoracji, inne podstawowe zasady mogą pomóc w stworzeniu harmonijnych i przyjemnych przestrzeni.
Czasami samo wprowadzenie drobnych zmian może sprawić, że wnętrze będzie wyglądało zupełnie inaczej.
Najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz
Twój dom jest odzwierciedleniem Twojej osobowości i upodobań. Tu cieszysz się swoim życiem prywatnym. W związku z tym musisz czuć się komfortowo.
Jednak nawet jeśli zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, Twój dom może nie wyglądać tak, jak chciałeś, a Ty możesz nie wiedzieć dlaczego. Najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz mogą wskazać ci, co robisz źle:
1. Błędy w projektowaniu wnętrz: brak planowania dekoracji
Jeśli chodzi o przeprowadzkę lub remont domu, musisz mieć plan, który pozwoli Ci ustalić projekt i ocenić cechy charakterystyczne każdego pomieszczenia. Nawet jeśli nie masz budżetu na zatrudnienie profesjonalnego projektanta wnętrz, nie powinieneś lekceważyć planowania przestrzeni.
Wynikiem braku planowania będzie posiadanie kilku nieprzemyślanych elementów dekoracyjnych, które często nie pasują do siebie lub do twoich przestrzeni. To przyprawi cię jedynie o frustrację i niezadowolenie.
Jeśli jednak opracujesz plan wraz z budżetem i nauczysz się podstaw projektowania, uzyskasz lepszy wynik.
2. Nie zwracanie wystarczającej uwagi na oświetlenie
Oświetlenie to jeden z najważniejszych czynników w aranżacji wnętrz. Najczęstszym błędem w tym zakresie jest zbyt słabe oświetlenie.
Jednak przestrzenie mogą być również prześwietlone lub światło może uwydatnić mniej artrakcyjne obszary domu. Ponadto niektórzy popełniają błąd polegający na łączeniu różnych zakresów ciepła barwy żarówki.
Oświetlenie to niezbędny element w przestrzeniach. Pełni tez ważną rolę w wykonywaniu zadań wymagających aktywności wizualnej. Mówi o tym „ Praktyczny podręcznik oświetlenia ” firmy Ediciones UC. Powinieneś zacząć od oceny ogólnego oświetlenia obszaru, aby określić jego zapotrzebowanie na światło.
Następnie możesz dodać więcej światła do przestrzeni, które chcesz wyróżnić lub tych, które tego wymagają, takich jak miejsce do pracy lub kącik do czytania. Musisz także ocenić cienie, które wygenerują źródła światła. Na przykład nie zaleca się instalowania lamp sufitowych w łazienkach, ponieważ tworzą cienie na twarzach.
Czytaj dalej: Przeprojektuj swój dom, aby mieć szczęśliwszy związek
3. Błędy w projektowaniu wnętrz: zaniedbanie proporcji
Zaniedbanie odpowiedniej skali i proporcji w przestrzeniach jest częstym błędem aranżacyjnym, gdyż jest to zazwyczaj złożony problem. Umieszczenie wielu dużych elementów w pomieszczeniu sprawi, że będzie ono wyglądało na mniejsze. Natomiast wypełnienie przestrzeni drobnymi przedmiotami sprawi, że będzie wyglądać na zagracone.
Kluczem do rozwiązania tego problemu jest osiągnięcie równowagi. Aby stworzyć taką harmonię, trzeba mieszać i dopasować kilka rozmiarów i kształtów. Jeśli masz duży dom, unikaj ozdabiania go tylko dużymi elementami. To samo dotyczy małego mieszkania.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Lampion, który rozświetli Twoje wnętrza
4. Brak punktu centralnego
Według „ Praktycznego przewodnika po projektowaniu wnętrz i dekoracji ” autorstwa Julio Madrigala, w każdym pomieszczeniu powinien znajdować się punkt centralny. Często w danym pomieszczeniu ma on związek z główną aktywnością. Na przykład w jadalni centralnym punktem jest stół z krzesłami.
Jeśli nie weźmiesz tego pod uwagę, największy obiekt, taki jak sofa lub łóżko, zwykle przyciąga uwagę. A jeśli ten obiekt zostanie zaniedbany, przyniesie to efekt przeciwny do zamierzonego.
Dlatego ważne jest, aby wybrać punkt centralny w każdym pomieszczeniu i zdecydować, jakie elementy chcesz wyróżnić na tle innych. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład dzieło sztuki.
5. Błędy w projektowaniu wnętrz: Blokowanie przejścia
Aby osiągnąć dobry i wygodny wystrój wnętrza, należy rozmieścić elementy w sposób ułatwiający cyrkulację. Posiadanie mebli utrudniających ruch to jeden z najczęstszych błędów dekoratorskich… a także jeden z najłatwiejszych do naprawienia!
Wystarczy kilka razy narysować pomieszczenie i zaplanować różne drogi przejścia. Następnie wybierz tę, która najbardziej ułatwia komunikację.
6. Nadmiar mebli i elementów dekoracyjnych
Wiele domów jest zagracone zbyt dużą ilością mebli i elementów dekoracyjnych. Przechowywanie pamiątek rodzinnych może być niewygodne, jeśli nie wiesz, gdzie je umieścić. Wtedy zamiast zdobić, po prostu zaśmiecają pokoje.
W projektowaniu wnętrz ważna jest ocena przedmiotów na podstawie ich znaczenia dla przestrzeni, użyteczności lub estetyki.
Nawet w kiczowatym wystroju, który jest bardzo bogaty, elementy muszą mieć określony styl i dekoracyjną intencjonalność. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój dom jest dobrze udekorowany, nie przeocz żadnego szczegółu. Oceń, jakie meble i elementy dekoracyjne już Ci się nie podobają lub nie wzbogacają dekoracji i… wyrzuć je.
7. Za mało mebli i elementów dekoracyjnych
Choć minimalizm polega na wykorzystaniu kilku elementów, to jedną z jego zasad jest zapewnienie funkcjonalności wszystkich z nich. Poważne błędy w projektowaniu wnętrz polegają na tym, że meble i elementy dekoracyjne nie spełniają określonych funkcji organizacyjnych.
Kiedy nie ma wystarczającej liczby mebli i elementów, możesz się narazić na niekomfortowe sytuacje, takie jak brak miejsca na schowanie kluczy i płaszcza po powrocie do domu. Takie szczegóły całkowicie niszczą styl Twojego domu, ponieważ wprowadzają chaos.
Najlepiej zastosować popularne powiedzenie „Wszystko ma swoje miejsce”.
8. Podążanie za trendami, nie myśląc o swoich upodobaniach
Bardzo często ludzie popełniają błędy w projektowaniu wnętrz trzymając się na siłę najnowszych trendów i słuchając opinii innych osób bez zadawania sobie pytań, co sami najbardziej lubią. Znana hiszpańska projektantka wnętrz Susanna Cots powiedziała w różnych wywiadach, że ogromne znaczenie ma emocjonalny wystrój wnętrz, czyli terapeutyczny wpływ projektowania przestrzeni.
Ta projektantka zwraca uwagę, że pewne elementy wystroju wnętrz, takie jak zapachy, kolory, rozkład przedmiotów i mebli i światło, wpływają na nastrój. Wiele z tych aspektów wiąże się z osobowością.
Dlatego musisz oprzeć dekorację swojego domu na własnych emocjach i wygodzie. Stosuj tylko te trendy, które naprawdę lubisz.
Co powinieneś zrobić
Znajomość rzeczy, których nie należy robić pozwoli zrozumieć, co sprawdza się w projektowaniu wnętrz. Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby czuć się komfortowo i mieć satysfakcję patrząc na wystrój i styl swojego domu.
Oto kilka zasadniczych punktów, które należy wziąć pod uwagę:
- Szukaj inspiracji online, w mediach społecznościowych i czasopismach. W rzeczywistości w naszym dziale dotyczącym dekoracji wnętrz znajdziesz najlepsze triki, wskazówki i trendy.
- Skorzystaj z naturalnego światła. Pozwól, aby naturalne światło oświetliło Twój dom, szczególnie w miejscach pracy.
- Kupuj wysokiej jakości elementy. Jeśli myślisz o zainwestowaniu w nowe elementy dekoracyjne do swojego domu, upewnij się, że są dobrej jakości.
- Oddaj do recyklingu to, czego nie używasz. W tym celu możesz wykorzystać słynną technikę Marie Kondo. Pozbądź się wszystkiego, co nie wywołuje pozytywnych emocji ani nie spełnia żadnej funkcji.
Eksperymentuj!
Teraz, gdy znasz już najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz, możesz zacząć od oceny własnych przestrzeni. Na pewno popełnisz kilka błędów, zanim osiągniesz harmonijny projekt.
Staraj się zachować elastyczność i pozwól sobie na zmiany. Jeśli masz środki, aby zasięgnąć profesjonalnej porady, będzie to opłacalna inwestycja.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Douglas Leonard. Manual practico de iluminacion [Internet]. [S.l.]: Ediciones UC; 2018 [cited 2021 Feb 8]. Available from: https://search-ebscohost-com.ez.unisabana.edu.co/login.aspx?direct=true&AuthType=ip&db=nlebk&AN=2225776&lang=es&site=eds-live&scope=site
- Konmari [Internet]. KonMari | The Official Website of Marie Kondo. 2021 [cited 8 February 2021]. Available from: https://konmari.com/
- Madrigal Gramaje J. Guía práctica de interiorismo y decoración. 1st ed. Valencia: Obrapropia; 2012.
- Press – Susanna Cots Interior Design [Internet]. Susannacots.com. [cited 8 February 2021]. Available from: http://www.susannacots.com/es/press-2/