Trzy sposoby na płukanie nosa u dziecka - poznaj je!

Podczas wdychania cząsteczki mogące wywoływać alergię dostają się do nosa i mogą między innymi powodować ataki astmy. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest poznanie prawidłowego sposobu na płukanie nosa, szczególnie u dzieci.
Trzy sposoby na płukanie nosa u dziecka - poznaj je!

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Zatkany nos to bardzo często występujący problem u dzieci. Dlatego powinnaś dołożyć wszelkich starań, aby pozna prawidłowy sposób pozwalający przeprowadzić skuteczne płukanie nosa. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy Twoje dziecko jest jeszcze małe.

Wynika to z faktu, że nie wie ono jeszcze, jak poprawnie oddychać przez usta. A zarazem trudno jest wdychać powietrze, gdy w nosie zalega zbyt dużo śluzu. I właśnie w tym momencie płukanie nosa może okazać się ogromną pomocą w rozwiązaniu tego uciążliwego problemu.

Podczas wdychania cząsteczki mogące wywoływać alergię dostają się do nosa i mogą między innymi powodować ataki astmy. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest poznanie prawidłowego sposobu na płukanie nosa, szczególnie u dzieci.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci trzy skuteczne metody pozwalające przeprowadzić ten zabieg w sposób szybki, łatwy, a przede wszystkim akceptowalny przez dziecko, które nie będzie z tego powodu odczuwać zbyt dużego dyskomfortu. Zapraszamy zatem do lektury!

Znaczenie, jakie ma prawidłowe płukanie nosa dla zdrowia i samopoczucia dziecka

Zwykle wszyscy oddychamy przez nos. Zadaniem tego organu jest nawilżanie, filtrowanie i podgrzewanie powietrza, które dostaje się do naszego organizmu. Kiedy je wdychamy, alergiczne cząsteczki dostają się do nosa, tam zostają wyłapane przez specjalne kosmki. Ale czasami mogą w efekcie tego wywołać między innymi atak astmy lub kataru siennego.

Kiedy tak się stanie, ważna staje się wiedza na temat tego, jak prawidłowo wykonać płukanie nosa. Szczególnie u niemowląt. Jest tak dlatego, że tak małe dzieci wciąż nie potrafią samodzielnie i prawidłowo oddychać przez usta.

Technika płukania nosa polega ogólnie rzecz biorąc na przepuszczaniu słonej wody przez nozdrza w celu usunięcia wydzieliny zalegającej w kanałach nosa, a także wszelkich zanieczyszczeń i alergenów. Wszystko to dzieje się dzięki przepłukiwaniu kanałów nosowych.

Tak więc, celem, jakiemu przyświeca płukanie nosa jest usunięcie maksymalnej możliwej ilości cząstek o właściwościach uczulających, mających stały kontakt z błoną śluzową tego organu. W ten sposób reakcja alergiczna naszego organizmu będzie o wiele mniej intensywna niż można byłoby się tego spodziewać przy stale utrzymującym się wpływie tego typu cząstek alergennych.

Udrożnienie nosa

Jednak wykonanie tego zabiegu nie jest zalecane tylko w opisanych powyżej sytuacjach. Płukanie nosa jest ponadto bardzo pomocne w wielu innych okolicznościach, takich jak:

  • Przewlekłe lub ostre zapalenie zatok przynosowych.
  • Wyciek z nosa połączony z przewlekłym kaszlem z powodu przeziębienia lub innej choroby.
  • Wstępne leczenie donosowo podawanymi kortykosteroidami.
  • Donosowa terapia pooperacyjna i związane z nią podrażnienie kanałów nosowych.

Jak wykonać płukanie nosa u dziecka

Płukanie nosa można w uproszczeniu potraktować jak chusteczkę dla małych dzieci, które jeszcze nie wiedzą, jak poprawnie wydmuchać swój nos. Jeśli weźmiesz pod uwagę tę koncepcję, to łatwiej będzie Ci zrozumieć, że powinieneś zrobić ten zabieg tyle razy, ile tylko będzie potrzebne do tego, by Twoje dziecko czuło się bardziej komfortowo.

I oczywiście ułatwi on przy okazji mu także oddychanie. Rzecz jasna płukanie nosa zwykle nie przemawia do dzieci, które czują przed nim silny opór. A to oznacza, że poprawne przeprowadzenie takiego zabiegu może być czasem nieco skomplikowane.

Budowa nosa

Oto garść wskazówek, które pomogą Ci szybko i sprawnie wykonać płukanie nosa u swojego dziecka:

  • Przeprowadź płukanie nosa tuż przed snem i zanim nakarmisz swoje dziecko.
  • Możesz położyć dziecko na plecach lub na brzuchu, jak wolisz. Staraj się jednak trzymać jego głowę przekręconą na bokiem. Jeśli położyłeś dziecko na plecach, zachowaj wtedy szczególną ostrożność.
  • Po dokonanym zabiegu najlepiej będzie posadzić dziecko tak, aby ułatwić mu wydalanie wydzieliny z nosa.
  • Kiedy nos jest zbyt mocno zatkany, możesz dodatkowo wstrzyknąć do niego trochę płynu i rozmasować ten obszar, aby niedrożność zmiękła nieco. Następnie wstrzyknij jeszcze więcej wody z solą.
  • Starsze dzieci mogą samodzielnie płukać nos, przechylając głowę na bok. Muszą zrobić to samo za chwilę, ale tym razem w drugą stronę.

Trzy sposoby na sprawne i skuteczne płukanie nosa

Poniżej prezentujemy Ci trzy skuteczne sposoby pozwalające przeprowadzić płukanie nosa u dziecka bez większych problemów. Oto one:

1. Gdy dziecko leży na plecach z pochyloną głową

Jest to najczęstszy sposób na płukanie nosa, choć nie do końca najbardziej skuteczny. To, co musisz tutaj zrobić, to wymusić po prostu wprowadzenie płynu do przewodów nosowych za pomocą strzykawki lub fiolek jednorazowego użytku, podczas gdy Twoje dziecko leży w tej konkretnej pozycji.

Celem tej techniki jest oczyszczenie najbardziej wewnętrznego obszaru nosa. To szybki i łatwy sposób, by to zrobić. Jednak płyn nie dotrze do tylnej części nosa, gdzie zwykle gromadzi się najwięcej śluzu.

Dlatego właśnie nie jest to przydatna technika, gdy wydzielina Twojego dziecka jest lepka i gęsta, ponieważ wstrzykiwana ciecz po prostu „odbije się” od czopa śluzowego zatykającego drożność przewodów nosowych.

2. Płukanie nosa podczas gdy dziecko znajduje się w pozycji siedzącej

Ten sposób płukania nosa jest szczególnie przydatny w przypadku starszych wiekiem dzieci. Powinny one najpierw pochylić głowę, aby osiągnąć tę szczególną pozycję. Następnie wstrzykniesz płyn tak samo, jak wyjaśniliśmy w poprzednim przykładzie.

Po zakończeniu podawania płynu dziecko będzie musiało intensywnie wdychać powietrze przez nos, aby ten zabieg zadziałał. Dlatego tak trudno jest zastosować tę technikę u niemowląt.

Jednak, podobnie jak w przypadku poprzedniego zabiegu, płukanie nosa w tej pozycji tak naprawdę nie oczyści najbardziej wewnętrznej części nosa i nie jest zbyt przydatne w przypadku zgęstniałego śluzu.

3. Gdy dziecko leży na plecach lub siedzi z odchyloną głową

Jest to bardzo skuteczny sposób na płukanie nosa. W tej pozycji płyn wchodzi do kanałów nosowych powoli i bez nadmiernego ciśnienia. Płukanka wpada prosto w tylną część nosa i przepływa następnie do gardła, zabierając za sobą część zalegającego w przewodach śluzu.

Wydzieliny, które są bardziej lepkie lub gęste będą wtedy rozrzedzać się w kontakcie z tym płynem. Następnie dziecko powinno mocno wciągnąć kilka razy powietrze przez nos, aby śluz, który zalega z tyłu i powoduje niedrożność kanałów nosowych, został przeniesiony do gardła. Wtedy dziecko może po prostu go wypluć lub połknąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Deckx, L., De Sutter, A. I. M., Guo, L., Mir, N. A., & van Driel, M. L. (2016). Nasal decongestants in monotherapy for the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD009612.pub2
  • Riera Sampol, A., & Pedro Gómez, J. E. de. (2014). ¿ En la congestión nasal en pacientes pediátricos, es más efectivo realizar lavados nasales o aspiración para la prevención de complicaciones ? Evidentia: Revista de Enfermería Basada En La Evidencia.
  • Santos Galvão, C. E., Nascimento Saldiva, P. H., Kalil Filho, J. E., & Morato Castro, F. F. (2004). Inflammatory mediators in nasal lavage among school-age children from urban and rural areas in São Paulo, Brazil. Sao Paulo Medical Journal.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.