Trzy naturalne sposoby na łysienie plackowate
Łysienie to dolegliwość, która powoduje nadmierne wypadanie włosów. Atakuje ona obszary skóry, na których znajdują się włosy takie jak głowa, brwi, narządy płciowe i pachy. Czy chcesz poznać sposoby na jego leczenie?
Wypadanie włosów może pojawić się z powodu stresu, słabego krążenia krwi, chorób skóry, złej diety a w niektórych przypadkach jest ono dziedziczne. Różne rodzaje wypadania włosów obejmują łysienie androgenowe, łysienie plackowate, pourazowe, jak również rozproszone.
Łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe jest główną przyczyną 90% przypadków utraty włosów. Zazwyczaj pojawia się u osób, które odziedziczyły zestaw genów wpływających także na nieprawidłowy poziom testosteronu we krwi.
W rezultacie mieszki włosowe ulegają osłabieniu, co prowadzi do stopniowego zmniejszania objętości włosów i ich wypadania.
Leczenie łysienia
Istnieje szereg metod leczenia tej dolegliwości. Niektóre z nich to:
- Metoda FUE: jest to technika mikroimplantacji włosów, która polega na ekstrakcji mieszków włosowych z części głowy, na które nie ma wpływu kod genetyczny (boki głowy i kark). Po ekstrakcji są one przeszczepiane w te miejsca na głowie, w których wystąpiło łysienie.
- Metoda STRIP: jest to kolejna technika mikroimplantacji włosów, która polega na ekstrakcji bardzo małego paska z tyłu szyi. Długość paska zależy od potrzeb. Podczas gdy chirurg wykonuje perforacje, zespół wyciąga mieszki włosowe z paska usuniętego z tyłu szyi.
- Minoksydyl: to lek rozszerzający naczynia krwionośne, który jest podawany miejscowo na skórę głowy, aby zapobiec wytwarzaniu dihydrotestosteronu, a tym samym umożliwić normalny wzrost mieszków włosowych.
- Finasteryd: jest to lek, który hamuje działanie hormonów, a tym samym zapobiega biologicznemu działaniu hormonów płciowych (testosteron).
Naturalne środki hamujące łysienie
Należy pamiętać, że po całkowitym zaniku funkcji mieszka włosowego nie można go odzyskać. Istnieją jednak naturalne rozwiązania zapobiegające atrofii lub zaburzeniom mieszków włosowych.
W pozostałej części tego artykułu przedstawimy naturalne metody, które pomogą Ci wzmocnić włosy.
Odwiedź ten artykuł: Łysienie plackowate – poznaj 7 mitów na jego temat
1. Aloes
Żel Aloe Vera od dawna polecany jest do pielęgnacji włosów. Ma właściwości lecznicze, które w tym przypadku pomagają zapobiegać zanikowi mieszków włosowych.
Jak go przygotować?
- Wyciągnij żel ze środka liścia aloesu.
- Użyj tłuczka lub moździerzy, by utrzeć go jednolitą masę.
- Nałóż żel na włosy i wcieraj w skórę głowy przez 10 minut.
- Następnie załóż czepek i pozostaw na 1 godzinę.
Stosowanie
Wykonuj ten zabieg wieczorem na suche włosy i spłucz chłodną wodą przed snem. Pomoże to wzmocnić włosy i sprawi, że będą bardziej lśniące.
2. Miód i żółtko jajka na łysienie
Jajka zawierają związki, które wzmacniają włosy, nadają im połysk gdyż zawierają wiele cennych substancji odżywczych, których mieszki włosowe potrzebują do zdrowego wzrostu.
Składniki
- 1 żółtko
- 2 łyżki miodu (50 g)
Jak przygotować?
- Wymieszaj składniki w misce do uzyskania jednolitej masy.
- Nałóż na włosy masując przez 10 minut.
- Załóż czepek i pozostaw na kolejne 30 minut.
- Spłucz chłodną wodą.
Stosowanie
Mieszankę nakładaj przed umyciem włosów. Możesz powtarzać zabieg do czterech razy w tygodniu.
Przeczytaj także: Wypadanie włosów – 7 najlepszych produktów
3. Guazuma – wspaniała metoda na łysienie
Drewno Guazuma jest jednym z najlepszych środków zapobiegających zanikowi mieszków włosowych. Pomaga również wzmocnić włosy i nadaje im blask.
Składniki
- 2 szklanki wody (500 ml)
- 2 kawałki kory guazuma (30 mg)
Jak przygotować?
- Włóż korę guazuma do garnuszka z wodą i zagotuj.
- Gdy się zagotuje, usuń korę.
- Powstały śluz nakładaj na włosy za pomocą rękawicy.
- Wcieraj we włosy przez 10 minut.
Stosuj ten zabieg cztery razy w tygodniu. Pamiętaj, że śluz guazuma działa najlepiej, gdy nakłada się go w miarę możliwości jak najcieplejszy.
Postępuj zgodnie z tą radą, aby zapobiec łysieniu i w pełni cieszyć się życiem!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chajchir, A., & Benzaquen, I. (1977). ALOPECIA SEDICIENTE SEBORREICA (CALVICIE) SU TRATAMIENTO QUIRURGICO. Cirugia Plastica Ibero-Latinoamericana.
- Segers, A. M. (1973). INJERTOS DE CABELLO PARA EL TRATAMIENTO DE LA CALVICIE. 10 ANOS DE EXPERIENCIA (1962-1972). Prensa Medica Argentina.
- POSIBILIDADES TERAPÉUTICAS EN LA CALVICIE SEBORREICA. (1973). MEDICAMENTA.
- BARMAN, J. M., PECORARO, V., & ASTORE, I. (1963). LA MORFOLOG’IA DEL PELO Y EL ESTADO DE SU CICLO EN LA VALORACI’ON Y PRON’OSTICO DE LA CALVICIE. El Día Médico. https://doi.org/10.1007/BF00550622