Trudności w uczeniu się - czy rozpoznajesz u dziecka?
Andżelika ma cztery lata i po raz pierwszy poszła do szkoły. W klasie nie rozmawia ani nie dzieli się z innymi dziećmi. Wydaje się również nie nadążać za instrukcjami nauczyciela. Psycholog szkolny i nauczyciel organizują spotkanie z rodzicami, ponieważ widzą, że dziewczynka ma trudności w uczeniu się.
W krótkim czasie rodzice Andżeliki są wzywani do szkoły w związku z trzema różnymi sytuacjami. W domu Andżelika jest rozmowna i nie ma żadnych trudności w uczeniu się od swojej mamy i taty. Ale ta sytuacja nie powtarza się w szkole.
Ciśnienie zaczyna narastać u rodziców Andżeliki i zabiera ją do neuropediatry. Po ocenie lekarz stwierdza, że nie widzi u niej żadnych odstępstw od normy. Andżelika jest po prostu inna niż jej koleżanki z klasy, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu dzieci.
Niedługo potem zdarza się “cud”. Andżelika zaczyna się spotykać z rówieśnikami, wykazywać zainteresowanie lekcjami i entuzjastycznie wchodzić w interakcje z nauczycielem i kolegami z klasy.
Każde dziecko uczy się we własnym tempie
Powyższą historię przeżyło wielu rodziców, dzieci, nauczycieli i pracowników służby zdrowia. Chociaż często mówi się “każde dziecko uczy się w swoim własnym tempie”, to bardzo często lęk powoduje, że widzimy problemy tam, gdzie ich nie ma.
Rozpoczęcie szkoły przynosi wiele problemów, ale większość z nich można w porę rozwiązać. Przedszkole jest zabawne, dzieci uczą się poprzez zabawę, a nauczyciele mają o wiele bliższą i osobistą interakcję z nimi.
Gdy dzieci dorastają, ich przedmioty szkolne stają się bardziej skomplikowane, ilość pracy się zwiększa, a ich szkolne relacje nabierają nowych barw.
Dziecko staje się bardziej świadome swoich możliwości i ograniczeń. Dla niektórych jest to w porządku, dla innych, nie tak bardzo.
Kiedy możemy wykryć, że dziecko ma trudności w nauce?
Niektórzy specjaliści będą twierdzić, że im wcześniej trudności w uczeniu się zostaną wykryte, tym lepiej. Jednak prawda jest taka, że u małych dzieci istnieje spore ryzyko postawienia fałszywej diagnozy.
Najlepszą diagnozę w kwestii trudności w uczeniu się lekarz może postawić, gdy dziecko dostanie się do trzeciej klasy, czyli w wieku mniej więcej 8 lat. Trudności w uczeniu się wpływają na przetwarzanie informacji. Na przykład dziecko może potrzebować więcej czasu, aby nauczyć się czytać lub pisać i ma tendencję do problemów z matematyką.
Mogą zrozumieć, jak rozwiązać pewne zadania w teorii, ale mają problemy z wyrażeniem tego w praktyce. Ma to wpływ nie tylko na wyniki w szkole, ale także na ich relacje z innymi.
Zobacz także: Jak zmotywować dziecko do nauki po wakacjach?
Pierwsze oznaki trudności w uczeniu się
Poniżej przedstawiamy objawy trudności w uczeniu się, w przypadku dzieci młodszych niż 5 lat. Musimy jednak podkreślić, aby od razu nie rozpaczać. Musisz uzbroić się w cierpliwość, obserwować swoje dziecko i zobaczyć, jak się rozwija.
Oznaki są następujące:
- Problemy z motoryką, takie jak pisanie, chodzenie, cięcie, wydzieranie, zapinanie guzików lub wiązanie sznurówek.
- Zmaganie się z prostymi poleceniami i trudności w ich realizacji.
- Opóźnienie w mówieniu, problemy z wymową i trudności, aby nauczyć się nowych słów.
- Problemy w nauce czytania, tabliczki mnożenia, alfabetu, dni tygodnia, kolorów i kształtów geometrycznych.
- Problemy z koncentracją i zachowaniem uwagi.
- Odczuwanie frustracji lub brak motywacji do wykonywania zajęć szkolnych lub innych zajęć domowych lub towarzyskich.
Wskaźniki trudności w uczeniu się u starszych dzieci
- Niechęć aby rozmawiać o szkole i spędzać dużo czasu na wykonywaniu zadań.
- Szybkie popadanie w znudzenie i brak zainteresowania szkołą.
- Złe lub agresywne zachowanie w szkole.
- Wykazywanie oznak trudności w identyfikacji i wyrażaniu swoich uczuć.
- Problemy ze snem lub jedzeniem.
Dzieci z trudnościami w uczeniu się
Dzieci z trudnościami w nauce cechują się z reguły przeciętną lub wyższą inteligencję. Jednak trudno im wyrazić to, co wiedzą. Ponieważ mają problemy z nauką niektórych tematów, często czują się sfrustrowani i poirytowani.
Te emocje mogą negatywnie wpłynąć na ich poczucie własnej wartości. Mogą też cierpieć na depresję, ponieważ wiedzą, co chcą osiągnąć, powiedzmy, napisać lub zrobić, ale w praktyce trudno im to wykonać.
W niektórych przypadkach, dzieci z trudnościami w nauce, wykazują również specjalne potrzeby, takie jak dysleksja, dyskalkulia lub oba przypadki jednocześnie. To niewątpliwie pomaga w dokładnej diagnozie. Mogą także wykazywać trudności ze zwracaniem uwagi, ale to nie znaczy, że mają zaburzenia koncentracji uwagi.
Przeczytaj również: Uzdolnione dziecko – jak je rozpoznać?
Jak mogę pomóc mojemu dziecku?
- Zrozum i zaakceptuj, że trudności w nauce to zaburzenie na całe życie. Pamiętaj jednak, aby zbytnie się tym nie martwić. Dzięki właściwej pomocy Twoje dziecko będzie się uczyć i rozwijać prawidłowo, aby być szczęśliwym i zdrowym.
- Nauczyciel Twojego dziecka może pomóc wykryć objawy i stworzyć odpowiednie środowisko uczenia się, ale nie może postawić diagnozy.
- Dobra diagnoza i prawidłowa interwencja będą miały bardzo pozytywny wpływ na życie szkolne Twojego dziecka.
- Testy mające na celu wykrycie trudności w uczeniu się prowadzone są przez specjalistów: psychologów, neuropsychologów dziecięcych, pediatrów lub psychiatrów.
- Dzieci z trudnościami w nauce wciąż się uczą. Musisz tylko skupić się na ich umiejętnościach i preferencjach. To zbuduje ich samoocenę.
- Krytykowanie, krzyczenie lub karanie takich dzieci, nie jest właściwą metodą w przypadku dzieci z problemami w nauce. W rzeczywistości, może to sprawić, że problem będzie jeszcze gorszy.
- Jeśli twoje dziecko ma napad złości lub płacze z powodu swoich ograniczeń, bądź przy nim i wspieraj je. Powiedz jak bardzo je kochasz i pamiętaj, ile wysiłku kosztuje ich czasem, aby wykonać coś co nie jest dla nich takie proste.
Dla mamy i taty
Wychowywanie dziecka z trudnościami w nauce jest stresujące. Jeśli potrzebujesz pomocy lub wsparcia, poszukaj go u specjalisty. Twoje dziecko również skorzysta na tym, jeśli rodzice będą w dobrej kondycji psychicznej.
Proszę, nie porównuj swojego dziecka, które ma trudności w uczeniu się z innymi dziećmi, które ich nie maja, szczególnie z bratem lub siostrą. Twoje dziecko to doceni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barallobres, Gustavo. (2016). Diferentes interpretaciones de las dificultades de aprendizaje en matemática. Educación matemática, 28(1), 39-68. Recuperado en 29 de enero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1665-58262016000100039&lng=es&tlng=es.
- Navarro Soria, I., González Gómez, C., Álvarez Teruel, J. D., Fernández Carrasco, F., & Heliz Llopis, J. (2014). Detección de dificultades de aprendizaje e implicación de las familias en la intervención.
- Sánchez, C. (2004). Las” dificultades del aprendizaje”: un diagnóstico peligroso y sus efectos nocivos. Educere, 8(24).