Triphala: co to jest i jakie może przynieść korzyści?
Triphala, znana również jako „triphala churna” lub „triphala himalajska”, to mikstura ziołowa pochodząca z tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej. Jego nazwa w sanskrycie tłumaczy się jako „trzy owoce”, ponieważ zawiera indyjski agrest (Emblica officinalis), czarny mirobalan (Terminalia chebula) i mirobalan bellerico (Terminalia belerica).
Ze względu na swój skład farmakologiczny triphala znalazła zastosowanie jako adiuwant poprawiający zdrowie, zwłaszcza w dolegliwościach układu pokarmowego, stanach zapalnych czy problemach jamy ustnej.
Mówi się nawet, że może pomóc w kontrolowaniu wagi. Czy istnieją dowody w tym zakresie? Czy można ją bezpiecznie spożywać? Tutaj szczegółowo opisujemy to wszystko.
Czym jest triphala i z czego się składa?
Triphala to ziołowa formuła często stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Według informacji opublikowanych w Journal of Alternative and Complementary Medicine, pozyskuje się ją z suszonych owoców roślin.
Emblica officinalis (rodzina Euphorbiaceae), Terminalia bellerica (rodzina Combretaceae) i Terminalia chebula (rodzina Combretaceae), pochodzące z subkontynentu indyjskiego, to składniki tego suplementu.
Dane historyczne wskazują, że triphali używa się od ponad 1000 lat. Jej nazwa pojawia się w tekstach doktora Charaka, który sugerował, że jej codzienne spożywanie pozwala żyć„sto lat bez chorób”. Od tego czasu używa się jej jako sprzymierzeńca we wspieraniu dobrego samopoczucia i poprawy zdrowia.
Odkryj również ten ciekawy artykuł: Kuchnia indyjska – jak pomaga zrzucić wagę?
Składniki mieszanki triphala
Głównymi składnikami triphali są garbniki, kwas galusowy, kwas elagowy i kwas quebulinowy. należą one do przeciwutleniaczy, co wyjaśnia wiele efektów leczniczych indyjskiej mieszanki życia.
Przyjrzyjmy się teraz szczegółowo właściwościom roślin użytych do jej przygotowania, które przedstawiają się następująco:
- Agrest indyjski czyli Emblica officinalis: ten owoc i jego ekstrakty stosuje się w celu poprawy stanu zdrowia układu pokarmowego i zapobiegania wystąpieniu chorób przewlekłych. Zawiera składniki odżywcze, takie jak witaminy A i C, minerały i aminokwasy. Ponadto według danych Phytotherapy Research stanowią one źródło m.in. fenoli, garbników, kurkuminoidów.
- Czarny mirobalan czyli Terminalia bellirica: w medycynie ajurwedyjskiej znany jest jako bibhitak. Wyróżnia się zawartością garbników, kwasu elagowego, kwasu galusowego, lignanów i flawonów. Ponadto posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe.
- Mirobalán bellerico czyli Terminalia belerica: inna nazwa to haritaki. W ajurwedzie mówi się, że jest „królem leków”. Według artykułu opublikowanego w Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, zawiera fitochemikalia, takie jak terpeny, polifenole, antocyjany i flawonoidy. Ponadto stosuje się go jako środek przeciwzapalny, przeciwutleniający i trawienny.
Jakie korzyści przypisuje się triphali?
Medycyna ajurwedyjska przypisuje triphala cały szereg różnych korzyści. Wiele jej efektów można powiązać z jej właściwościami przeczyszczającymi ponieważ uważa się, że pomaga ona „oczyścić organizm”.
Podobnie uznaje się jego potencjał jako przeciwutleniacza, środka przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego. Co natomiast mówią dowody?
Naturalny środek przeczyszczający
Triphala od lat jest suplementem zwalczającym zaparcia i inne dolegliwości układu pokarmowego. W rzeczywistości suplement ten sprzedaje się jako alternatywa dla środków przeczyszczających dostępnych bez recepty.
W związku z tym badanie opublikowane w Iranian Journal of Pharmacology and Therapeutics wykazało, że środek przeczyszczający z triphali i innych roślin był przydatny do zmniejszenia wysiłku przy defekacji i osiągnięcia pełniejszej ewakuacji.
Również badania w Journal of Ayurveda and Integrative Medicine wykazały, że ten ziołowy preparat zmniejsza zaparcia, ból brzucha i wzdęcia u pacjentów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.
Odchudzanie
Należy pamiętać, że utrata wagi zależy od wielu czynników, wśród których olbrzymie znaczenie ma dieta. Mimo to suplementy takie jak triphala mogą służyć jako pomoc w odchudzaniu, choć nie w cudowny sposób.
W badaniu na zwierzętach opublikowanym przez Alternative Therapies in Health and Medicine szczury suplementowane triphalą wykazywały znaczną redukcję masy ciała. Podobnie ich spożycie energii i poziom tłuszczu były niższe niż u osobników, które nie otrzymywały preparatu.
W innych badaniach, przeprowadzonych na otyłych dorosłych, również uzyskano obiecujące wyniki. Ci, którzy otrzymywali dzienną dawkę 10 gramów triphali, zaobserwowali zmniejszenie obwodu talii i bioder. Ponadto odnotowano również zmniejszenie masy ciała.
Zdrowie jamy ustnej
W medycynie ajurwedyjskiej triphala jest stosowana jako lekarstwo na choroby jamy ustnej. W szczególności jej właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne są wykorzystywane do zmniejszania stanu zapalnego dziąseł (zapalenie dziąseł), ubytków i płytki nazębnej.
Chociaż nadal mamy ograniczone dowody, badanie udostępnione w International Journal of Ayurveda Research wykazało, że płyn do płukania ust z ekstraktem z triphala wpłynął na zmniejszenie gromadzenia się płytki nazębnej i rozwoju bakterii w jamie ustnej.
Potwierdzono to w badaniu opublikowanym w Journal of Periodontal & Implant Science. Stwierdzono w nim, że płukanie ust z triphala pomogło w redukcji płytki nazębnej i kontroli zapalenia dziąseł.
Działanie przeciwzapalne
Wiele właściwości leczniczych triphali wiąże się jej potencjałem przeciwzapalnym. Publikacja w Phytotherapy Research podaje, że mieszanka roślin w tym preparacie zawiera między innymi witaminę C, flawonoidy, polifenole, garbniki i saponiny.
Związki te nie tylko wpływają na procesy zapalne w organizmie, ale również działają jako przeciwutleniacze. W ten sposób zmniejszają skutki stresu oksydacyjnego, związanego z wieloma różnymi chorobami, takimi jak choroby układu krążenia, zapalenie stawów czy cukrzyca.
Zagrożenia i przeciwwskazania triphala
Triphala jest uważana za bezpieczną dla większości zdrowych osób dorosłych. Mimo to może powodować pewne skutki uboczne, takie jak biegunka i dyskomfort w jamie brzusznej, zwłaszcza gdy stosuje się w bardzo dużych dawkach.
Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży, karmiących lub u dzieci, ponieważ poziom bezpieczeństwa w tych grupach jest nieznany.
Podobnie, odradza się jej stosowanie u osób ze zdiagnozowanymi już chorobami lub będących w trakcie leczenia. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z profesjonalistą, zanim zażyjemy suplement.
Ponadto należy pamiętać, że triphala może wchodzić w interakcje lub zmniejszać skuteczność leków, takich jak:
- Antykoagulanty
- Leki na arytmię serca
- Leki przeciwdrgawkowe
- Nietypowe leki przeciwdepresyjne, takie jak nefazodon.
- Leki immunosupresyjne.
- Opioidowe leki przeciwbólowe.
Przeczytaj również ten ciekawy materiał: Obfite miesiączkowanie – 5 metod na ich złagodzenie
Jak spożywa się triphalę?
Obecnie Triphala jest dostępna w postaci kapsułek, proszku lub płynu. Można ją znaleźć w sklepach internetowych lub sklepach ze zdrową żywnością.
Ważne jest, aby przestrzegać dawki zalecanej na etykiecie, ponieważ zbyt duża ilość może powodować niepożądane reakcje. Często zaleca się przyjmowanie 500 miligramów do 1 grama dziennie w przypadku zaparć.
Wersję płynną można rozcieńczyć w szklance wody, aby stworzyć płyn do płukania ust. Dodatkowo można go mieszać z ciepłą wodą i miodem, aby wykorzystać inne właściwości lecznicze. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, zażyj napój przed głównymi posiłkami. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub zielarzem.
O czym należy pamiętać na temat tego ajurwedyjskiego lekarstwa?
Triphala to połączenie trzech roślin szeroko stosowanych w medycynie ajurwedyjskiej. Od czasów starożytnych przypisywano jej różnorodne właściwości lecznicze, co spopularyzowało jej stosowanie jako suplementu.
Chociaż badania są nadal ograniczone, dowody sugerują, że ma ona potencjał przeciwutleniający, przeciwzapalny i przeciwdrobnoustrojowy.
W każdym razie suplement należy stosować z umiarem, nie przekraczając dawek zalecanych przez producenta. Ponadto nie powinien zastępować zabiegów medycznych ani być stosowany jednocześnie z lekami. Aby uniknąć niedogodności, kupuj suplementy z renomowanych witryn.
To może Cię zainteresować ...