Triphala: co to jest i jakie może przynieść korzyści?

Triphala to preparat ziołowy stosowany w medycynie ajurwedyjskiej do leczenia różnych schorzeń. Ponadto mówi się, że pomaga zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się i wspiera ogólne dobre samopoczucie.
Triphala: co to jest i jakie może przynieść korzyści?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Triphala, znana również jako „triphala churna” lub „triphala himalajska”, to mikstura ziołowa pochodząca z tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej. Jego nazwa w sanskrycie tłumaczy się jako „trzy owoce”, ponieważ zawiera indyjski agrest (Emblica officinalis), czarny mirobalan (Terminalia chebula) i mirobalan bellerico (Terminalia belerica).

Ze względu na swój skład farmakologiczny triphala znalazła zastosowanie jako adiuwant poprawiający zdrowie, zwłaszcza w dolegliwościach układu pokarmowego, stanach zapalnych czy problemach jamy ustnej.

Mówi się nawet, że może pomóc w kontrolowaniu wagi. Czy istnieją dowody w tym zakresie? Czy można ją bezpiecznie spożywać? Tutaj szczegółowo opisujemy to wszystko.

Czym jest triphala i z czego się składa?

Triphala to ziołowa formuła często stosowana w medycynie ajurwedyjskiej. Według informacji opublikowanych w Journal of Alternative and Complementary Medicine, pozyskuje się ją z suszonych owoców roślin.

Emblica officinalis (rodzina Euphorbiaceae), Terminalia bellerica (rodzina Combretaceae) i Terminalia chebula (rodzina Combretaceae), pochodzące z subkontynentu indyjskiego, to składniki tego suplementu.

Dane historyczne wskazują, że triphali używa się od ponad 1000 lat. Jej nazwa pojawia się w tekstach doktora Charaka, który sugerował, że jej codzienne spożywanie pozwala żyć„sto lat bez chorób”. Od tego czasu używa się jej jako sprzymierzeńca we wspieraniu dobrego samopoczucia i poprawy zdrowia.

Zarna roślin
Dostępne formy triphali pozwalają na jej spożywanie w postaci herbaty. Jest to mieszanka ziół, a nie pojedyncza roślina lecznicza.

Odkryj również ten ciekawy artykuł: Kuchnia indyjska – jak pomaga zrzucić wagę?

Składniki mieszanki triphala

Głównymi składnikami triphali są garbniki, kwas galusowy, kwas elagowy i kwas quebulinowy. należą one do przeciwutleniaczy, co wyjaśnia wiele efektów leczniczych indyjskiej mieszanki życia.

Przyjrzyjmy się teraz szczegółowo właściwościom roślin użytych do jej przygotowania, które przedstawiają się następująco:

 • Agrest indyjski czyli Emblica officinalis: ten owoc i jego ekstrakty stosuje się w celu poprawy stanu zdrowia układu pokarmowego i zapobiegania wystąpieniu chorób przewlekłych. Zawiera składniki odżywcze, takie jak witaminy A i C, minerały i aminokwasy. Ponadto według danych Phytotherapy Research stanowią one źródło m.in. fenoli, garbników, kurkuminoidów.
 • Czarny mirobalan czyli Terminalia bellirica: w medycynie ajurwedyjskiej znany jest jako bibhitak. Wyróżnia się zawartością garbników, kwasu elagowego, kwasu galusowego, lignanów i flawonów. Ponadto posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe.
 • Mirobalán bellerico czyli Terminalia belerica: inna nazwa to haritaki. W ajurwedzie mówi się, że jest „królem leków”. Według artykułu opublikowanego w Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, zawiera fitochemikalia, takie jak terpeny, polifenole, antocyjany i flawonoidy. Ponadto stosuje się go jako środek przeciwzapalny, przeciwutleniający i trawienny.

Jakie korzyści przypisuje się triphali?

Medycyna ajurwedyjska przypisuje triphala cały szereg różnych korzyści. Wiele jej efektów można powiązać z jej właściwościami przeczyszczającymi ponieważ uważa się, że pomaga ona „oczyścić organizm”.

Podobnie uznaje się jego potencjał jako przeciwutleniacza, środka przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego. Co natomiast mówią dowody?

Naturalny środek przeczyszczający

Triphala od lat jest suplementem zwalczającym zaparcia i inne dolegliwości układu pokarmowego. W rzeczywistości suplement ten sprzedaje się jako alternatywa dla środków przeczyszczających dostępnych bez recepty.

W związku z tym badanie opublikowane w Iranian Journal of Pharmacology and Therapeutics wykazało, że środek przeczyszczający z triphali i innych roślin był przydatny do zmniejszenia wysiłku przy defekacji i osiągnięcia pełniejszej ewakuacji.

Również badania w Journal of Ayurveda and Integrative Medicine wykazały, że ten ziołowy preparat zmniejsza zaparcia, ból brzucha i wzdęcia u pacjentów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.

Odchudzanie

Należy pamiętać, że utrata wagi zależy od wielu czynników, wśród których olbrzymie znaczenie ma dieta. Mimo to suplementy takie jak triphala mogą służyć jako pomoc w odchudzaniu, choć nie w cudowny sposób.

W badaniu na zwierzętach opublikowanym przez Alternative Therapies in Health and Medicine szczury suplementowane triphalą wykazywały znaczną redukcję masy ciała. Podobnie ich spożycie energii i poziom tłuszczu były niższe niż u osobników, które nie otrzymywały preparatu.

W innych badaniach, przeprowadzonych na otyłych dorosłych, również uzyskano obiecujące wyniki. Ci, którzy otrzymywali dzienną dawkę 10 gramów triphali, zaobserwowali zmniejszenie obwodu talii i bioder. Ponadto odnotowano również zmniejszenie masy ciała.

Zdrowie jamy ustnej

W medycynie ajurwedyjskiej triphala jest stosowana jako lekarstwo na choroby jamy ustnej. W szczególności jej właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne są wykorzystywane do zmniejszania stanu zapalnego dziąseł (zapalenie dziąseł), ubytków i płytki nazębnej.

Chociaż nadal mamy ograniczone dowody, badanie udostępnione w International Journal of Ayurveda Research wykazało, że płyn do płukania ust z ekstraktem z triphala wpłynął na zmniejszenie gromadzenia się płytki nazębnej i rozwoju bakterii w jamie ustnej.

Potwierdzono to w badaniu opublikowanym w Journal of Periodontal & Implant Science. Stwierdzono w nim, że płukanie ust z triphala pomogło w redukcji płytki nazębnej i kontroli zapalenia dziąseł.

Działanie przeciwzapalne

Wiele właściwości leczniczych triphali wiąże się jej potencjałem przeciwzapalnym. Publikacja w Phytotherapy Research podaje, że mieszanka roślin w tym preparacie zawiera między innymi witaminę C, flawonoidy, polifenole, garbniki i saponiny.

Związki te nie tylko wpływają na procesy zapalne w organizmie, ale również działają jako przeciwutleniacze. W ten sposób zmniejszają skutki stresu oksydacyjnego, związanego z wieloma różnymi chorobami, takimi jak choroby układu krążenia, zapalenie stawów czy cukrzyca.

Zagrożenia i przeciwwskazania triphala

Triphala jest uważana za bezpieczną dla większości zdrowych osób dorosłych. Mimo to może powodować pewne skutki uboczne, takie jak biegunka i dyskomfort w jamie brzusznej, zwłaszcza gdy stosuje się w bardzo dużych dawkach.

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży, karmiących lub u dzieci, ponieważ poziom bezpieczeństwa w tych grupach jest nieznany.

Podobnie, odradza się jej stosowanie u osób ze zdiagnozowanymi już chorobami lub będących w trakcie leczenia. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z profesjonalistą, zanim zażyjemy suplement.

Ponadto należy pamiętać, że triphala może wchodzić w interakcje lub zmniejszać skuteczność leków, takich jak:

 • Antykoagulanty
 • Leki na arytmię serca
 • Leki przeciwdrgawkowe
 • Nietypowe leki przeciwdepresyjne, takie jak nefazodon.
 • Leki immunosupresyjne.
 • Opioidowe leki przeciwbólowe.
Ból brzucha
Ten ajurwedyjski preparat może mieć między innymi pewne niekorzystne efekty żołądkowo-jelitowe.

Przeczytaj również ten ciekawy materiał: Obfite miesiączkowanie – 5 metod na ich złagodzenie

Jak spożywa się triphalę?

Obecnie Triphala jest dostępna w postaci kapsułek, proszku lub płynu. Można ją znaleźć w sklepach internetowych lub sklepach ze zdrową żywnością.

Ważne jest, aby przestrzegać dawki zalecanej na etykiecie, ponieważ zbyt duża ilość może powodować niepożądane reakcje. Często zaleca się przyjmowanie 500 miligramów do 1 grama dziennie w przypadku zaparć.

Wersję płynną można rozcieńczyć w szklance wody, aby stworzyć płyn do płukania ust. Dodatkowo można go mieszać z ciepłą wodą i miodem, aby wykorzystać inne właściwości lecznicze. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, zażyj napój przed głównymi posiłkami. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub zielarzem.

O czym należy pamiętać na temat tego ajurwedyjskiego lekarstwa?

Triphala to połączenie trzech roślin szeroko stosowanych w medycynie ajurwedyjskiej. Od czasów starożytnych przypisywano jej różnorodne właściwości lecznicze, co spopularyzowało jej stosowanie jako suplementu.

Chociaż badania są nadal ograniczone, dowody sugerują, że ma ona potencjał przeciwutleniający, przeciwzapalny i przeciwdrobnoustrojowy.

W każdym razie suplement należy stosować z umiarem, nie przekraczając dawek zalecanych przez producenta. Ponadto nie powinien zastępować zabiegów medycznych ani być stosowany jednocześnie z lekami. Aby uniknąć niedogodności, kupuj suplementy z renomowanych witryn.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Tarasiuk A, Mosińska P, Fichna J. Triphala: current applications and new perspectives on the treatment of functional gastrointestinal disorders. Chin Med. 2018;13:39. Published 2018 Jul 18. doi:10.1186/s13020-018-0197-6
 • Peterson CT, Denniston K, Chopra D. Therapeutic Uses of Triphala in Ayurvedic Medicine. J Altern Complement Med. 2017;23(8):607-614. doi:10.1089/acm.2017.0083
 • Cháraka. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 06 de mayo de 2021 de https://es.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%A1raka
 • Gooseberries, raw. (n.d.). In SELF Nutrition Data. Retrieved on May 6, 2021 from https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1902/2
 • Poltanov EA, Shikov AN, Dorman HJ, Pozharitskaya ON, Makarov VG, Tikhonov VP, Hiltunen R. Chemical and antioxidant evaluation of Indian gooseberry (Emblica officinalis Gaertn., syn. Phyllanthus emblica L.) supplements. Phytother Res. 2009 Sep;23(9):1309-15. doi: 10.1002/ptr.2775. PMID: 19172666.
 • Mukherjee, P., Rai, S., Bhattacharyya, S., Debnath, P., Biswas, T., Jana, U., Pandit, S., Saha, B.P., & Paul, P. (2006). Clinical Study of ‘Triphala’ – A Well Known Phytomedicine from India. Iranian Journal of Pharmacology and Therapeutics, 5, 51-54.
 • Munshi R, Bhalerao S, Rathi P, Kuber VV, Nipanikar SU, Kadbhane KP. An open-label, prospective clinical study to evaluate the efficacy and safety of TLPL/AY/01/2008 in the management of functional constipation. J Ayurveda Integr Med. 2011;2(3):144-152. doi:10.4103/0975-9476.85554
 • Kamali SH, Khalaj AR, Hasani-Ranjbar S, et al. Efficacy of ‘Itrifal Saghir’, a combination of three medicinal plants in the treatment of obesity; A randomized controlled trial. Daru. 2012;20(1):33. Published 2012 Sep 10. doi:10.1186/2008-2231-20-33
 • Bajaj N, Tandon S. The effect of Triphala and Chlorhexidine mouthwash on dental plaque, gingival inflammation, and microbial growth. Int J Ayurveda Res. 2011;2(1):29-36. doi:10.4103/0974-7788.83188
 • Naiktari RS, Gaonkar P, Gurav AN, Khiste SV. A randomized clinical trial to evaluate and compare the efficacy of triphala mouthwash with 0.2% chlorhexidine in hospitalized patients with periodontal diseases. J Periodontal Implant Sci. 2014;44(3):134-140. doi:10.5051/jpis.2014.44.3.134
 • Naik GH, Priyadarsini KI, Bhagirathi RG, Mishra B, Mishra KP, Banavalikar MM, Mohan H. In vitro antioxidant studies and free radical reactions of triphala, an ayurvedic formulation and its constituents. Phytother Res. 2005 Jul;19(7):582-6. doi: 10.1002/ptr.1515. PMID: 16161061.
 • Mehra R, Makhija R, Vyas N. A clinical study on the role of Ksara Vasti and Triphala Guggulu in Raktarsha (Bleeding piles). Ayu. 2011;32(2):192-195. doi:10.4103/0974-8520.92572

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.