Tretynoina i trądzik: ostrzeżenia i sposób użycia

Tretynoina i trądzik: ostrzeżenia i sposób użycia

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Tretynoina to retinoid. Takie cząsteczki biorą udział w licznych procesach zachodzących w ciele, takich jak różnicowanie i namnażanie komórek, jak również apoptoza, czyli zaprogramowana śmierć komórek, oraz reprodukcja.

Tretynoina jest powszechnie wykorzystywana przez dermatologów w celu leczenia trądziku pospolitego. Jest znana również jako kwas transretinowy. To witamina A aktywna we wszystkich tkankach ciała poza siatkówką.

Należy do rodziny retinoidów, które cechuje działanie komedolityczne. Oznacza to, że normalizują proces złuszczania się warstwy komórek pęcherzykowymi i zmniejszają zatykanie mieszków włosowych. Nie przejmuj się, jeśli nie do końca wiesz, o co chodzi. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej temu mechanizmowi.

Stosuje się go miejscowo zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej 12. roku życia. Należy nakładać cienką warstwę kremu przed położeniem się spać. Dermatolodzy dostosowują częstotliwość aplikacji adekwatnie do skuteczności leku i tolerancji każdego pacjenta.

Przed aplikacją lekarze zalecają umyć skórę wodą z mydłem, aby poprawić wchłanianie leku. Poprawę stanu odnotowuje się zazwyczaj po 2 do 4 tygodniach. Jednak maksymalną skuteczność osiąga się zazwyczaj po 6-8 tygodniach terapii.

Tretynoina jest dostępna na rynku w kremach zawierających 0,025 lub 0,05 gramów aktywnego składnika na 100 gramów produktu.

Czym jest trądzik?

Trądzik na twarzy

Chociaż zapewne wiesz już całkiem sporo na temat trądziku, warto zwrócić uwagę na jego przyczyny oraz ogólne cechy. Dzięki temu będziemy w stanie poszerzyć naszą wiedzę oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości na temat tego schorzenia, które jest tak powszechne u całej populacji.

Trądzik to choroba skóry, która zaczyna się w mieszkach włosowych. Mieszki włosowe zatyka łój oraz martwe komórki skóry. W związku z tym często pojawiają się zaskórniki, wągry i krosty.

Trądzik może pojawiać się w różnych częściach ciała. Jednak najczęściej dotyka twarzy, pleców, klatki piersiowej oraz ramion.

Specjaliści ustalili cztery główne przyczyny prowadzące do rozwoju trądziku. Zaliczamy do nich:

  • Infekcję bakteryjną, na przykład wywołaną przez Propionibacterium acnes.
  • Nadmierną produkcję łoju.
  • Zatkanie mieszków włosowych z powodu akumulacji łoju i martwych komórek skóry, o czym wspomnieliśmy już wcześniej.
  • Wysoką aktywność hormonalną, zwłaszcza androgenów.

Oprócz tego występują inne czynniki, które wpływają na pojawienie się trądziku i go pogarszają. Stan ten może zostać pogorszony przez stres, jak również dietę i przyjmowanie określonych leków.

Naukowcy przeprowadzili krótkie badanie, aby przekonać się czy czekolada rzeczywiście pogarsza objawy trądziku. Ich wyniki potwierdziły to założenie. Jednak należy przeprowadzić dodatkowe pytania, aby dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje.

W walce z trądzikiem lekarze często wykorzystują tretynoinę. Przekonajmy się dlaczego.

Jak tretynoina działa w organizmie

Krem na palcu - tretynoina

Tretynoina to, jak już wiemy, retinoid. Retinoidy biorą udział w licznych procesach w organizmie, takich jak różnicowanie i namnażanie komórek, jak również apoptoza, czyli zaprogramowana śmierć komórek, oraz reprodukcja.

Ten lek pobudza mitozę komórek skóry oraz zmniejsza spójność międzykomórkową warstwy rogowej. Poza tym zaburza nietypowe rogowacenie mieszków włosowych, a tym samym nie dopuszcza do tworzenia się nadmiaru keratyny oraz odkładania się lipidów.

Keratyna to białko o bardzo włóknistej strukturze, które stanowi główny komponent najbardziej zewnętrznych warstw naskórka. Właśnie dlatego tretynoina sprawdza się tak dobrze w walce z trądzikiem.

Co więcej, tretynoina ma działanie komedolityczne, czyli normalizuje złuszczanie się warstwy komórek pęcherzykowych, a tym samym zmniejsza zatkanie mieszków włosowych. Poza tym działa również przeciwzapalnie i ochronnie, dzięki czemu chroni przed powstawaniem nowych mikrozaskórników.

Tretynoina i ostrzeżenia

Stosujące terapię tym retinoidem należy wziąć pod uwagę liczne środki ostrożności:

  • Nie zalecany do stosowania w przypadku oparzeń słonecznych.
  • Reakcje związane ze światłoczułością.
  • Należy unikać kontaktu produktu z oczami, powiekami, nosem, ustami i innymi błonami śluzowymi.
  • Starsze osoby muszą wykazać się szczególną ostrożnością. To samo dotyczy dzieci, ponieważ nie ustalono profilu bezpieczeństwa dla młodszych osób.
  • Należy unikać infekcji w zmienionych obszarach.
  • Kobiety w ciąży nie powinny przyjmować doustnych retinoidów, takich jak tretynoina. Nie powinny przyjmować go również kobiety, które mogą zajść w ciążę. Stosowanie miejscowe nie niesie ze sobą aż tak dużego ryzyka, ale również należy go unikać.

Podsumowanie

Tretynoina to lek wykorzystywany przez dermatologów w celu leczenia różnych chorób skórnych, a przede wszystkim do walki z trądzikiem.

Pacjenci, którzy go stosują, muszą zostać poinformowani o podawaniu tego leku, jak również zawsze przestrzegać zaleceń lekarza. Niewłaściwe używanie tego leku może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez-Flores, M., García-Hidalgo, L., Fierro-Arias, L., Ruiz-Ávila, J., Herz-Ruelas, M., Garza-Gómez, J., … Zubirán, S. (2011). Uso de tretinoína en el acné común. Rev Med Inst Mex Seguro Soc.
  • Fernández Vozmediano, J. M., Armario Hita, J. C., & Ferná Ndez Vozmediano, J. M. (2003). Retinoides en dermatología Retinoids in Dermatology. Med Cutan Iber Lat Am.
  • Arenas Gou, I. M. T., Calopa Cusi, I. A., & Baldrich Moix, I. E. (1996). TRETINOINA I ISOTRETINOINA. Circular Farmaceutica.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.