Trener i psycholog sportowy: co ich różni?
Trener i psycholog sportowy nie tylko kształcą się na różne sposoby, ale również mają inne cele zawodowe. Jednak obie te profesje odgrywają kluczową rolę w osiągach sportowców.
Wiele osób uważa, że trener i psycholog sportowy odgrywają dokładnie taką samą rolę w życiu sportowców. Ale chociaż tacy profesjonaliści robią podobne rzeczy, to istnieje również wiele kwestii, które ich różnią.
Na samym początku należy podkreślić, że trener nie może być psychologiem sportowym, ponieważ nie posiada odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Czytaj dalej, aby poznać kluczowe kwestie, które różnią tych profesjonalistów.
Co robi psycholog sportowy?
Psycholodzy sportowi na początku studiują psychologię, a następnie wybierają specjalizację w określonej dziedzinie. Posiada odpowiednie narzędzia do takiej pracy. Psycholog odpowiada za badanie psychiki, procesów poznawczych oraz ludzkich zachowań i emocji.
Właśnie dlatego warto jest korzystać z usług psychologa sportowego. Będzie on w stanie zbadać nastawienie sportowca lub grupy sportowców. Dzięki temu będą oni w stanie poprawiać swoje umiejętności lub zmienić określone zachowania, które mogą wywierać wpływ na ich osiągi.
Psycholog sportowy to profesjonalista, który motywuje i pomaga każdemu sportowcowi dawać z siebie wszystko. Ale jednocześnie psycholog nie tylko pomaga sportowcowi nauczyć się działać w grupie, ale również rozwijać się pod względem osobistym. Psycholog sportowy wie, że praca indywidualna jest również niezbędna.
Funkcje psychologa sportowego
Trener i psycholog sportowy różnią się od siebie ze względu na zupełnie odmienne funkcje, jakie wykonują. Poniżej zamieściliśmy funkcje wypełniane przez psychologa sportowego:
- Ocenianie. Na wyniki sportowców wywierają wpływ kontuzje czy problemy rodzinne. Psycholog sportowy musi ocenić sytuację, aby był w stanie w jak najlepszy sposób poprowadzić sportowca.
- Doradzanie. Po dokonaniu oceny psycholog doradza sportowcowi. Na przykład wyobraź sobie, że sportowiec nie jest w stanie radzić sobie z zainteresowaniem mediów. Psycholog może pomóc mu nauczyć się jak to robić.
- Interwencja. Polega na zapewnieniu sportowcowi właściwych narzędzi, których potrzebuje, aby radzić sobie z dręczącymi go problemami.
- Trening sportowca. Psycholog sportowy może również trenować sportowców. Dzięki temu pomaga im radzić sobie ze stresem, jak również motywuje ich oraz poprawia ich umiejętności i możliwości.
Przeczytaj także: Motywacja, gdy wszystko Cię przerasta
Trener i psycholog sportowy: rola trenera
Warto podkreślić, że trener nie posiada wykształcenia psychologicznego. Dlatego też będzie postępował inaczej niż psycholog sportowy. Jego sposób działania jest inny. Trener zajmuje się:
- Motywowaniem. Trenerzy pomagają każdemu graczowi dawać z siebie to, co najlepsze, i osiągać lepszą współpracę w grupie.
- Komunikacją. Dialog to kluczowe narzędzie każdego trenera. Dyskutuje mocne i słabsze strony każdego sportowca, aby pomóc mu poprawić te drugie.
- Perspektywami. Próbuje zmienić perspektywę jednostki odnośnie jej własnych umiejętności.
Mówiąc krótko, trener stara się poprawić umiejętności sportowca, upewniając się, że jest zmotywowany, aby poprawić jego osiągi i zapewnić jak najlepsze wyniki, zarówno indywidualne, jak i drużynowe.
Przeczytaj również: Dyscypliny sportu przynoszące wiele różnych korzyści
Podsumowanie
Chociaż między trenerami a psychologami sportowymi mogą pojawiać się pewne podobieństwa, to tacy profesjonaliści pełnią różne role. Psycholog sportowy ma określone narzędzia, które są wspierane strategicznymi metodologiami analitycznymi.
Z kolei trener nie posiada takiego specjalistycznego przygotowania, ale jest dobry w komunikacji i motywowaniu sportowców. Tym samym odgrywa istotną rolę, ponieważ jest w stanie pomóc drużynie lub sportowcowi osiągnąć określone cele.
Zarówno jeden, jak i drugi profesjonalista pełnią tak samo ważną rolę, bo starają się pomóc sportowcom osiągnąć ich cele, dając z siebie wszystko. Jednak trener i psycholog sportowy podchodzą do tego w inny sposób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Sifuentes, S. D. J. R., Deportiva, P., & Romo, M. S. CUADRO COMPARATIVO “FUNCIONES DEL ENTRENADOR Y PSICOLOGO DEPORTIVO”.
-
Argentina, C., Sudamericana, C., Federal, A., Federal, B., Primera, A., del Interior, T., & Local, H. Psicólogo del Deporte y Coach Deportivo¿ De qué estamos hablando?.
-
Jiménez, G., & Garcés de los Fayos, E. J. (2002). Algunas reflexiones teóricas, metodológicas y aplicadas del rol profesional del Psicologo del Deporte. A. Olmedilla, EJ Garcés de los Fayos y G. Nieto (Coords), Manual de Psicología del Deporte. Diego Marín. Murcia, 127-142.