Trawa cytrynowa: uprawa i pielęgnacja

Jest to roślina, która ma właściwości trawienne i odstraszające owady, oprócz tego bardzo dobrze sprawdza się w dekoracji i gastronomii. Dowiedz się, jak ją hodować i pielęgnować!
Trawa cytrynowa: uprawa i pielęgnacja

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Istnieje roślina, która może być wykorzystywana do celów leczniczych, gastronomicznych, ozdobnych, a nawet do odstraszania komarów. Trawa cytrynowa, czyli cytronella ma bardzo szczególne cechy, które sprawiają, że obejmuje wszystkie te zastosowania. A ponadto ma prosty sposób uprawy.

Wydaje się zaskakujące, że roślina używana do odstraszania owadów jest tą samą rośliną, która stanowi podstawę tajskiego curry. Ze względu na swój cytrusowy aromat, trawa cytrynowa ma szerokie zastosowanie w gastronomii.

Z drugiej strony opieka, której wymaga, ogranicza się do podstawowych czynności. Choć ze względu na przystosowanie do klimatu tropikalnego nie jest zbyt odporna na niskie temperatury.

Czym jest trawa cytrynowa, czyli cytronella?

Jej nazwa naukowa to Cymbopogon citratus, ale znana jest jako trawa cytrynowa, palczatka cytrynowa lub cytronella, w zależności od regionu planety. Jest to gatunek pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza w krajach takich jak Indie i Sri Lanka. Rodzaj Cymbopogon obejmuje ponad 55 gatunków i należy do rodziny Poaceae, lepiej znanej jako trawy.

Ta rodzina obejmuje rośliny stanowiące podstawę światowego zaopatrzenia w żywność, takie jak pszenica, sorgo, kukurydza i owies. Trawa cytrynowa, choć mniej znana od tych zbóż, ma również duże znaczenie w gastronomii. Jest często stosowana w naparach, takich jak herbata, terere i mate w niektórych częściach Ameryki Południowej. Również w różnych zupach i do przyprawiania ryb lub owoców morza.

Roślina ta należy do kategorii bylin, ponieważ może przetrwać ponad 2 lata. To okazała trawa, w okresie kwitnienia mająca zestaw kiści z kolcami i kwiatami, w połączeniu z długimi, aromatycznymi liśćmi.

Może mierzyć do 1,5 metra wysokości, ale jedną z jej najbardziej wyróżniających cech jest solidna łodyga, z której uwalnia się jej charakterystyczny smak.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Czym są olejki eteryczne oraz jak i dlaczego działają?

Różne zastosowania trawy cytrynowej

Jest to jedna z najbardziej wszechstronnych roślin pod względem użycia. Gastronomia, medycyna i zastosowania ozdobne to tylko niektóre z dziedzin, w których trawa cytrynowa wykazuje skuteczność.

  • Poprawa trawienia: trawa cytrynowa ma właściwości trawienne, które wykorzystuje się w różnych naparach.
  • Gastronomia: jest bardzo popularnym składnikiem kuchni Azji Południowo-Wschodniej do przyprawiania mięs lub ryżu. Łodygę należy zmiażdżyć i dodać do gotowanych potraw, czy to ryżu, czy makaronu. Trawa cytrynowa służy jako baza do tajskich potraw curry a także do przyprawiania ryb lub warzyw.
  • Odstraszanie owadów: posiada właściwości odstraszające komary, dlatego jest używana jako baza do przygotowania olejków do tego celu.
  • Aromatyczne właściwości: dzięki cytrusowemu zapachowi trawa cytrynowa jest również stosowana w perfumerii i olejkach aromaterapeutycznych.
  • Kosmetyka: służy do poprawy cery tłustej i zmarszczek.
Na przykład świece z Cytronellą mają podwójną funkcję: zapachu i odstraszania komarów.

Jakiej pielęgnacji wymaga trawa cytrynowa

Jest to roślina pochodząca z gorących środowisk, dlatego najlepiej sprawdza się w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. To właśnie w tych warunkach uprawia się ją najbardziej naturalnie. Jeśli chodzi o uprawę w domu, ważne jest, aby rosła w miejscach dobrze nasłonecznionych.

Temperatury powinny być umiarkowane, ponieważ cytronella nie toleruje mrozu. W przypadku bardzo zimnych miejsc, z temperaturami poniżej 0 stopni, wskazane jest uprawianie jej w doniczce w pomieszczeniu. Z drugiej strony wymaga gleby nawożonej obornikiem lub dowolnym zwykłym nawozem.

W miesiącach letnich zaleca się, aby roślina była na zewnątrz, w bezpośrednim kontakcie ze światłem słonecznym. W takim przypadku należy ją często podlewać.

Na ostatnie dni ciepłego sezonu przynieś ją do domu, ale ustaw w miejscu z obfitym oświetleniem. Zmniejsz trochę poziom wody.

Sposoby uprawy trawy cytrynowej

Istnieją różne sposoby wyhodowania rośliny trawy cytrynowej po raz pierwszy. Dzięki łatwości uprawy i wzrostu można to zrobić za pomocą sadzonek, łodyg lub nasion. Żadna z tych opcji nie stwarza większych trudności.

Sadzonki

Gdy roślina osiągnie znaczny wzrost, należy ją przesadzić z doniczki do ziemi. Na tym etapie możliwe jest też pobranie sadzonek w celu wyhodowania nowego okazu trawy cytrynowej.

Reprodukcja z łodygi

Oprócz zastosowania w kuchni, łodygi rośliny mogą służyć do generowania nowych okazów. W takim przypadku należy je umieścić w szklance wody i postawić w miejscu, gdzie będzie otrzymywać dużo światła.

W ciągu 2 lub 3 tygodni zaczną pojawiać się korzenie. Wodę należy odnawiać, gdy robi się ciemno.

Gdy pojawią się korzenie, odetnij górny koniec łodygi i przenieś do doniczki z nawożoną ziemią. Po pierwszych 2 tygodniach należy odnowić podłoże i nawozić odlewami robaków lub kompostem. Czynność powtarzaj dwa razy w miesiącu, a w tym czasie stale podlewaj.

Trawa cytrynowa wyhodowana z nasion

W przypadku tej metody wskazane jest posiadanie miejsca z dużą ilością światła i ciepłą temperaturą. Nasiona wymagają tych warunków, aby zacząć rosnąć.

Ponadto ważne jest, aby rozpocząć proces pod koniec zimy, aby wykorzystać wiosenne miesiące. Gdy pojawią się pierwsze sadzonki, umieść 2 lub 3 z nich w doniczce i umieść je w pobliżu okna.

Semillas de citronela o hierba de limón.
Sadząc nasiona cytronelli, wybierz koniec zimy, aby ciepły sezon sprzyjał wzrostowi.

Reprodukcja przez podział kłączy

Innym sposobem reprodukcji rośliny jest jej rozmnażanie poprzez podział kłączy. To bardzo proste zadanie, które polega na oddzieleniu rośliny i przeniesieniu bryły korzeniowej do innej doniczki.

W takim przypadku wzrost będzie jeszcze szybszy i łatwiejszy. Wystarczy zastosować częste podlewanie, nawozić glebę organicznie i zapewnić dobre światło.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Olejek eteryczny z bergamotki: korzyści i możliwe skutki uboczne

Wiele korzyści

Trawa cytrynowa to cenna roślina, jeśli masz przestrzenie zewnętrzne, takie jak tarasy lub ogrody. Zwłaszcza, gdy nadchodzą miesiące ekstremalnych upałów, ponieważ działa jak naturalny środek odstraszający komary.

Jest to jednak również idealny gatunek do dekoracji. Jej krzewiasty wzrost ozdobi każde patio lub podwórko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Linares, Sonia, Antolinez González, Juan Carlos, Darghan, Enrique, de Colmenares, Nélida G., Usubillaga, Alfredo,  Evaluación de variables agronómicas en el cultivo delimonaria (Cymbopogon citratus Stapf) para la producción deaceite esencial. Interciencia [Internet]. 2008;33(9):693-699. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=33933912
  • Magotra, Sumeet, Ajeet Pal Singh, and Amar Pal Singh. “A Review on Pharmacological Activities of Cymbopogon Citratus.” International Journal of Pharmaceutics and Drug Analysis (2021): 151–157. Disponible en: https://doi.org/10.47957/ijpda.v9i2.475
  • Guerrero – Beltrán, José Ángel, Vázquez – Briones, María del Carmen,  Efecto del aceite esencial de Cymbopogon citratus sobre propiedades fisicoquímicas en películas de quitosano. Scientia Agropecuaria [Internet]. 2017;8(4):401-409. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=357653912011
  • Basera, Priyanka et al. “Analytical Investigation of Cymbopogon Citratus and Exploiting the Potential of Developed Silver Nanoparticle against the Dominating Species of Pathogenic Bacteria.” Frontiers in Microbiology 10.FEB (2019). Disponible en: https://doi.org/10.3389/fmicb.2019.00282
  • Álvarez Morales, Laura, Salazar Yepes, Mauricio,  CARACTERIZACIÓN MORFOLÓGICA DE LAS ROYAS (PUCCINIALES) QUE AFECTAN EL LIMONCILLO (Cymbopogon citratus (DC.) Stapf) EN COLOMBIA. Bioagro [Internet]. 2014;26(3):171-176. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=85732357006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.