Torbielakogruczolak olbrzymi - czym jest?
Zwykle torbielakogruczolak olbrzymi jajnika nie daje żadnych objawów, z wyjątkiem znacznego zwiększenia obwodu brzucha. W wielu przypadkach jest mylony z ciążą lub zwykłym przybraniem na wadze.
Dowiedz się więcej na jego temat!
Co to jest torbielakogruczolak olbrzymi jajnika?
Torbielakogruczolak olbrzymi jajnika jest w większości przypadków guzem łagodnym i występuje zwykle u kobiet w wieku dojrzałym i średnim. U młodych kobiet i nastolatek jest to bardzo rzadko występujące schorzenie .
Od 15% do 25% guzów jajnika należy do typu cystadenoma. Jego główną cechą jest duży rozmiar, do którego może taki guz urosnąć. To wyjaśnia część jego nazwy: “olbrzymi”.
Specjaliści szacują, że około 85% tych guzów jest łagodnych. 6% to guzy graniczne lub z pewnym potencjałem złośliwości, a 9% to guzy inwazyjne. Inne klasyfikacje szacują, że 75% jest łagodnych, a pozostałe 25% to twory złośliwe.
Ogólnie rzecz biorąc, łagodny typ olbrzymiego guza jajnika typu cystadenoma rozwija się między 20 a 50 rokiem życia. Nowotwory złośliwe pojawiają się zwykle po 50 roku życia. Ze względu na swój rozmiar są one często mylone z przybraniem na wadze.
Czym jest cystadenoma jajnika?
Olbrzymi torbielakogruczolak jajnika definiuje się jako zmianę nowotworową. To znaczy, że pojawia się masowa proliferacja komórkowa, która zaczyna atakować sąsiednie tkanki. W tym przypadku powstaje ona z komórek nabłonka jajnika.
Guz taki pochodzi z metaplazji lub transformacji nabłonka komórek warstwy pokrywającej jajnik, czyli międzybłonka jajnika. Ze względu na swoje cechy ma potencjał, aby osiągnąć duże rozmiary.
Niektóre olbrzymie cystadenomy jajnika zawierają tkankę nabłonkową typu jelitowego. Mają wtedy większe szanse na postać złośliwą i ostatecznie mogą przekształcić się w raka jajnika. Obecnie 1 na 70 kobiet zapada na ten typ raka w ciągu swojego życia.
Torbielakogruczolak – główne cechy cystadenomy
Obecność wydzielin kilku gruczołów i cyst może charakteryzować torbielakogruczolak olbrzymi jajnika. Zazwyczaj mają one średnicę od 10 do 15 cm i są pokryte komórkami nabłonka z dużą ilością mucyny. Substancja ta jest głównym składnikiem wydzielin śluzowych i ślinowych.
Najbardziej istotną cechą tego typu guza jest jego potencjał do osiągnięcia dużych rozmiarów. W 1982 roku dokumentacja medyczna udokumentowała obecność tego podtypu guza jajnika, który ważył 87,7 kg – to był największy odkryty guz od 50 lat. Śluzowe cystadenomy o wadze ponad 12 kilogramów są klasyfikowane jako olbrzymie.
Ten typ guza jajnika ma okrągły kształt, niebieskawy kolor i gładką teksturę. Czasami może mieć półprzezroczysty wygląd i posiadać wewnętrzne przegrody. W niektórych przypadkach pokrywa go lepka i przezroczysta ciecz.
Należy jednak pamiętać, że jajnik nigdy nie traci możliwości generowania guzów. Z tego powodu mogą pojawić się one w każdym wieku w ciągu życia kobiety. Guzy jajnika są jednymi z najczęstszych nowotworów u kobiet. Są także niebezpieczne, ponieważ nie da się łatwo ich wykryć we wczesnych stadiach.
Przeczytaj także: Zapalenie rdzenia i nerwu wzrokowego lub choroba Devica
Torbielakogruczolak – objawy kliniczne
Najczęstszym objawem klinicznym jest szybkie i znaczne powiększenie obwodu brzucha. Towarzyszy temu pojawienie się guza w jamie brzusznej, który może być wyczuwalny w dotyku. Rzadko występuje ból lub inne objawy, nawet podczas badania przedmiotowego.
W niektórych przypadkach nadmierny wzrost guza prowadzi do skrętu, krwotoku lub pęknięcia jajnika, lub jajowodu. Skutkuje to objawami wzdęcia brzucha z uciążliwym bólem w podbrzuszu oraz innymi objawami żołądkowo-jelitowymi i moczowymi.
Aby potwierdzić diagnozę i ustalić złośliwość lub łagodność guza, konieczne są badania obrazowe. Zazwyczaj specjaliści wykonują USG i tomografię komputerową (TK) jamy brzusznej. Ultradźwięki zwykle zapewniają dużą wiarygodność w ramach tego badania.
Gdy lekarze podejrzewają pojawienie się złośliwej torbieli, ale nie mogą jej zweryfikować za pomocą badań obrazowych, muszą wykonać laparotomię “zwiadowczą”. Jeśli guz ma charakter objawowy, specjaliści muszą go jak najszybciej ocenić.
Możesz być zainteresowany: Nowotwór skóry – ochroń się
Więcej przydatnych informacji
Dane kliniczne wskazują, że najwyższa zachorowalność na nowotwory jajnika występuje u kobiet w wieku 35-65 lat. Ten etap odpowiada klimakterium, czyli fazie, w której funkcja rozrodcza ulega wielokrotnym modyfikacjom.
Chociaż niektóre guzy wykazują aktywność hormonalną, zdecydowana większość generuje jedynie łagodne objawy, choć mogą osiągnąć duży rozmiar. Zwłaszcza łagodne formy są zwykle bezobjawowe i wykrywane są przypadkowo, w ramach innych badań.
Najlepszym sposobem leczenia olbrzymiego torbielogruczolaka jajnika u starszych kobiet jest obustronne usunięcie jajników (usunięcie jajnika i jajowodu), a następnie histerektomia. Kiedy pacjentka jest młodą kobietą, zabieg może być przeprowadzony z zachowaniem płodności. Ogólnie rokowanie po operacji jest bardzo pozytywne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sánchez Portela, C. A., García Valladares, A., & Sánchez Portela, C. J. (2012). Quiste gigante de ovario y mioma uterino. Presentación de un caso. Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río, 16(5), 188-196.
- Jorge Aragón Palmero, F., Galbán González, J. A., Carvajal Ortiz, J. A., & Del Caso, P. (2010). Cistoadenoma seroso gigante de ovario. Reporte de un caso. Giant ovarian serous cystadenoma. A case report. MEDICIEGO.
- Forteza Sáez, M., Pérez Trejo, M., García Socarrás, D., & Amanda Almeida Arias, D. (2017). Cistoadenoma mucinoso gigante de ovario de bajo grado de malignidad Giant mucinous ovarian cystadenoma of low malignancy. In Revista Cubana de Ginecología y Obstetricia.