Torbiel sutka - w jaki sposób zapobiegać?

Chociaż torbiel sutka wymaga kontroli i nadzoru medycznego, nie ma bezpośredniego powiązania między torbielem a rakiem.
Torbiel sutka - w jaki sposób zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2021

Dzisiaj wyjaśnimy, czym jest torbiel sutka oraz co możeby zrobić, aby zapobiec pojawieniu się dolegliwości. Dodatkowo omówimy kilka naturalnych sposobów ich leczenia. Nie przegap tego artykułu!

Rak piersi jest jednym z największych obaw kobiet. Jednak warto wiedzieć, że sam guzek w piersi niekoniecznie jest oznaką nowotworu. W tym artykule przyjrzymy się zjawisku, jakim jest torbiel sutka i podpowiemy, co należy zrobić, jeśli samobadanie lub badanie lekarskie przeprowadzone przez specjalistę ujawni jakiekolwiek narośla lub torbiele.

Torbiel sutka – mity na jego temat

W Internecie i innych miejscach krąży wiele miejskich legend, które twierdzą, że istnieje bezpośredni związek między posiadaniem torbieli sutka a rozwijającym się rakiem piersi.

Tak jednak nie jest. Prawdą jest, że rozwój torbieli sutka można kontrolować, minimalizować lub, najlepiej, całkowicie zapobiegać. Tak więc istnieje kilka różnych zachowań i wskazówek, które powinny pomóc w jak największym zapobieganiu torbieli sutka.

Chociaż nie ma bezpośredniego związku między posiadaniem torbieli w piersi a rakiem piersi, kilka badań wykazało, że kobiety, które nigdy nie miały dzieci, kobiety z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi lub kobiety, które miały historię raka piersi w swojej rodzinie, często mają tendencję do rozwijać torbiele, które mogą przekształcić się w raka piersi.

Czym więc jest torbiel sutka?

Torbiel sutka to nagromadzenie płynu we wnętrzu piersi. Ma formę małej torebki, zwykle wielkości ciecierzycy lub mniejszej, która zwykle zawiera płyn.

Nie ma jednoznacznego sposobu, aby stwierdzić, kiedy pojawi się torbiel sutka. Może pojawić się on u bardzo młodych kobiet, a nawet u dzieci. Zasadniczo torbiele mogą zacząć pojawiać się w czasie rozwoju piersi, zwykle w wieku od 10 do 12 lat.

Podczas gdy większość torbieli sutka jest wypełniona płynem, istnieją również torbiele łagodne, które są bardziej zbite w swojej strukturze.

Prześwietlenie torbieli sutka

Gruczolakowłókniaki

Istnieje inny rodzaj torbieli zwany gruczolakowłókniakiem. Zwykle tego typu torbiele są bezobjawowe i bezbolesne. Można je odkryć podczas badania piersi, wyczuwając mały, twardy, ruchomy guzek w piersi.

Kiedy go dotkniesz, na ogół będzie on gładki lub nieco szorstki, gdy jest spowodowany gruczolakowłókniakiem z płatami. Są to łagodne odmiany guza. Włókniakogruczolaki występują, gdy dochodzi do nadmiernego wzrostu tkanki sutkowej. Ponadto, chociaż można je pomylić z opisanymi powyżej torbielami sutka, są one odmienne w swojej formie.

Gruczolakowłókniaki są częstsze przed menopauzą. Chociaż mogą pojawić się w każdym wieku, występują  zwykle w okresie dojrzewania i u młodych dorosłych kobiet. Dzieje się tak, ponieważ istnieje związek między ich formą a zmianami hormonalnymi, przez które przechodzą kobiety w tym wieku.

Po odkryciu u siebie tego rodzaju guzka pacjentka powinna zwracać uwagę na ewentualne zmiany w piersiach. Operacja nie zawsze jest konieczna. Jeśli jednak chcesz je usunąć, można je przekłuć w celu usunięcia ich zawartości lub usunąć je chirurgicznie, jeśli są twarde.

Przyczyny torbieli sutka

Torbiele sutka mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Przede wszystkim, ze względu na anatomię piersi, bardzo często dochodzi do zablokowania gruczołów piersi. Pozwala to na gromadzenie się w nich płynu. W rezultacie pojawi się torbiel sutka. Możliwe też, że mogą być one dziedziczne, chociaż nie jest to powszechne.

Niezależnie od rodzaju torbieli, najczęstszy sposób, w jaki się tworzą, wynika z łagodnych zmian w tkance gruczołów sutkowych (piersi włóknisto-torbielowate). Najczęściej dzieje się tak na początku menopauzy.

Wynika to nie tylko z zaburzeń hormonalnych, które występują w tym czasie, ale także ze zmian fibrocystycznych (spontanicznych zmian w tkance piersi, które są zarówno powszechne, jak i łagodne). Jest to bardzo częste, nawet w zdrowych piersiach, i uważa się, że jest to normalna zmiana.

Należy zrozumieć, że torbiele sutka powstają z powodu zmian hormonalnych charakterystycznych dla każdej kobiety. Z tego powodu musisz regularnie wykonywać samobadanie piersi.

W rzeczywistości bardzo często hormony zmieniają się u kobiety z dnia na dzień. Z tego powodu powinnaś starać się co miesiąc wykonywać badanie piersi.

Dieta a torbiele sutka

Co więcej, jeśli twoja dieta zawiera wysokie stężenie ksantyn (powszechnych w kawie, herbacie, czekoladzie, owocach morza lub napojach gazowanych), może to zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się cyst.

Otyłość jest jednym z czynników ryzyka, który może powodować pojawienie się nie tylko łagodnych torbieli, ale także tych złośliwych . Może również powodować brak mleka u matki. Jednak osoby, które nie miały dzieci, częściej cierpią z tego powodu niż kobiety, które rodziły. Innym czynnikiem, który może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia torbieli sutka, jest menopauza.

Dieta uboga w owoce i warzywa zwiększa ryzyko wystąpienia cyst. Musisz również wiedzieć, że narkotyki, alkohol i tytoń to czynniki, które mogą zwiększać ryzyko raka piersi, a nie tylko torbieli sutka.

Istnieje spora grupa “znawców”, którzy będą chcieli podpowiedzieć ci, jak leczyć torbiele lub ich unikać, ale nie wszystkie teorie, które głoszą są prawdziwe. Na przykład jedną z podawanych przez nich wskazówek jest unikanie mammografii, ponieważ ich zdaniem może ona uszkodzić piersi.

Inne fałszywe twierdzenia obejmują teorię, że „przypadkowe uszkodzenie piersi powoduje raka”, „przebicie torbieli (zwykle wykonywane za pomocą strzykawki w celu analizy zawartości) powoduje rozprzestrzenianie się cyst” lub „biopsje mogą powodować rozprzestrzenianie się raka”.

Możesz również usłyszeć, że stosowanie środków antykoncepcyjnych lub implantów może powodować powstawanie torbieli lub raka. Nie zwracaj uwagi na te plotki, ponieważ, jak już zauważyłaś, przyczyna tych cyst i sposób ich powstawania różni się zależnie od osoby.

Nawyki i naturalne środki zapobiegające rozwojowi torbieli

Podpowiemy ci, co możesz zrobić, aby zapobiec pojawianiu się cyst lub, jeśli już je masz, jakie czynności warto podjąć, aby powstrzymać ich wzrost i uniknąć ich rozwoju.

Pierwszym krokiem jest podjęcie dobrych kroków zapobiegawczych. Bardzo ważne jest sprawdzenie piersi, poświęcenie czasu na poznanie i wyczucie swojego ciała, aby móc wcześnie stwierdzić, czy pojawiają się nowe lub nietypowe narośla. Badaj swoje piersi o tej samej porze każdego miesiąca, aby móc wykryć torbiel sutka, gdy tylko się pojawi.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec pojawieniu się torbieli, bólu piersi, a nawet raka piersi. Wczesna diagnoza, zdrowa dieta i poznanie swojego ciała mogą niezmiernie pomóc w dbaniu o zdrowie.

Jeśli podczas rutynowego badania piersi zauważysz jakikolwiek guzek, warto udać się do lekarza w celu wykonania prostej biopsji. Jeśli jest płynny lub półstały i nie ma innych oznak, takich jak krew, wskazujących na jakiekolwiek negatywne skutki uboczne, w 98% przypadków jest to po prostu zwykła torbiel sutka.

Nie przekształci się ona w raka i nie jest niebezpieczna. W każdym przypadku ważne jest, aby dowiedzieć się, co znajduje się w torbieli. Dodatkowo, jeśli możesz, staraj się unikać czynników, które ją pogarszają lub powodują pojawianie się kolejnych, co wyjaśnimy poniżej.

Zmniejsz ilość spożywanych tłuszczów i rafinowanych węglowodanów

Tkanka piersi jest bardzo wrażliwa na dietę bogatą w tłuszcze (zwłaszcza tłuszcze nasycone i tłuszcze trans) oraz węglowodany, ponieważ mogą one podnieść poziom estrogenu. Nadprodukcja estrogenu może powodować bolesną tkankę piersi, tworzenie torbieli u wielu kobiet oraz zwiększone ryzyko raka piersi i innych nowotworów ginekologicznych.

Z tego samego powodu należy zmniejszyć współczynnik tkanki tłuszczowej w organizmie, zwłaszcza, jeśli masz nadwagę.

Jedz pokarmy, które mogą ci pomóc

Brukselka a torbiel sutka

Spożywanie naturalnego błonnika (szczególnie z pełnych ziaren i owoców) jest ważne dla organizmu, aby wyeliminować nadmiar estrogenu. Ponadto warzywa kapustne, takie jak brokuły, kapusta, brukselka i rzepa, zawierają związek zwany indol-3-karbinolem, który może zmniejszać zdolność estrogenu do przylegania do tkanki piersi.

Staraj się jeść co najmniej 2 porcje tego rodzaju warzyw minimum raz w tygodniu. Jeśli jednak to możliwe, staraj się jeść je codziennie. Możesz również przyjmować ekstrakty z brokułów lub innych warzyw z tej rodziny.

Dodatkowo, pochodne soi, takie jak tofu, miso i tempeh, są często polecane ze względu na ich roślinne fitoestregeny, chociaż prowadzone są badania zarówno na ich rzecz, jak i przeciwko nim.

Dlatego zalecamy samodzielne zapoznanie się z argumentami, aby móc zdecydować, czy jeść soję, czy nie. Niezależnie od tego, powinnaś unikać soi modyfikowanej genetycznie, więc czytaj etykiety zamieszczone na kupowanej żywności.

Dieta bogata w pełnowartościową żywność i uboga w tłuszcze zwierzęce z pewnością pomoże ci w walce z cystami.

Wyeliminuj produkty mleczne

Zalecamy wyeliminowanie z diety wszystkich produktów mlecznych, zwłaszcza zwykłego mleka. Oczywiście w dzisiejszej kuchni popularne są przetwory mleczne, ale należy starać się ich unikać lub przynajmniej spożywać ich mniej.

Jeśli już po nie sięgasz, upewnij się, że są ekologiczne, ponieważ krowy z organicznych farm nie są genetycznie modyfikowane ani karmione hormonami. Wypróbuj to przez miesiąc i obserwuj swoje ciało. Jesteśmy pewni, że zauważysz różnicę.

Unikaj kofeiny i czekolady

Powinnaś trzymać się z dala od produktów zawierających kofeinę, takich jak kawa, herbata, napoje bezalkoholowe, czekolada i piwo bezalkoholowe. Produkty te zawierają metyloksantyny, które u niektórych kobiet mogą nadmiernie stymulować tkankę sutkową.

To prawda, że dla wielu osób decyzja o unikaniu czekolady może być trudna. Tak więc, jeśli masz ból piersi, cysty i inne tego rodzaju dolegliwości, staraj się unikać tych produktów przez co najmniej jeden cykl menstruacyjny i obserwuj, jak będziesz się czuć.

Spożywaj więcej kwasów omega

Z racji bogatej zawartości kwasów omega 6 (kwasu gammalinolenowego), olej z wiesiołka dwuletniego może  złagodzić niektóre problemy z piersiami i zmniejszyć stan zapalny u kobiet. Podobnie jest w przypadku omega 3.

Można go znaleźć w oleju rybnym (choć uważaj na metale ciężkie), oleju lnianym, sezamowym i orzechowym. W rzeczywistości istnieją badania, które pokazują, że spożywanie kwasów omega 3 może chronić przed rakiem piersi. Olej moringa jest również bogaty w kwasy omega 3, omega 6 i omega 9. Nie wspominając już o tym, że jest jednym z najlepszych źródeł naturalnych przeciwutleniaczy.

Przyjmuj suplementy diety

Dodatkowo należy przyjmować suplementy witaminowo-mineralne, zwłaszcza witaminę E, witaminę A, koenzym Q10 i selen, ponieważ te przeciwutleniacze są bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Warto zauważyć, że jod może zmniejszać zdolność estrogenu do przylegania do receptorów w piersi. W ten sposób zmniejsza też ból w tych obszarach. Najlepszym sposobem na przyjmowanie jodu jest spożywanie go w produktach spożywczych.

Na przykład glony, takie jak wakame lub kombu, mogą łatwo dostarczyć jod do twojego organizmu. Nie zalecamy jednak spożywania nadmiaru jodu przez kobiety, które mają problemy z tarczycą, zwłaszcza z nadczynnością tarczycy.

Suplementy roślinne

  • Różne badania wykazały, że około 200 mg. ekstraktu z zielonej herbaty (Camellia sinensis) dziennie pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo raka piersi i ryzyko nawrotu.
  • Składniki znane jako salvestrole również mogą pomóc. Na przykład są one obecne w owocach takich jak mandarynki, winogrona, jagody i morwy. Z tego powodu zalecamy przyjmowanie preparatu w odpowiednich stężeniach.
  • Propolis, produkt pszczelarski, hamuje aktywność enzymu aromatazy. Może to pomóc spowolnić produkcję nadmiaru estrogenu.
  • Huba (Pellinus linteus) stymuluje produkcję komórek obronnych, spowalniając wzrost i powstawanie niektórych rodzajów komórek nowotworowych. Co więcej, zmniejsza przyczepność tych komórek. Dodatkowo hamuje wzrost obu typów komórek raka piersi. Jeśli masz raka, powinnaś spożywać go w trakcie i po cyklu chemioterapii lub radioterapii. Można go również łączyć z innymi grzybami, w tym z pieczarką brazylijską (Agaricus blasei), wrośniakiem różnobarwnym (Coriolus versicolor), czy grzybami reishi (Ganoderma lucidum). Zalecamy przyjmowanie ich na pusty żołądek wraz z jakimś sokiem cytrusowym.
    Oset
  • Ostropest plamisty (Silybum marianum) może pomóc wątrobie w utrzymaniu zdrowia i wesprzeć jej pracę. Docelowo prawidłowa praca wątroby pozwoli na utrzymanie dobrego poziom estrogenu. Ostropest plamisty jest również skutecznym przeciwutleniaczem. Dodatkowo działa on przeciwnowotworowo (co zapobiega rozwojowi komórek rakowych).

Przestań nosić biustonosze z fiszbinami

Biustonosze z fiszbinami mogą blokować krążenie krwi i limfy w klatce piersiowej, kręgach i plecach. Jeśli zmiana na biustonosze bez fiszbin jest dla ciebie trudna lub niemożliwa, przynajmniej staraj się nosić biustonosze jak najrzadziej.

Olej rycynowy i glina

Możesz użyć kompresu z oleju rycynowego, aby zmniejszyć ból i stan zapalny w piersiach. Należy nosić go przez godzinę trzy razy w tygodniu przez dwa lub trzy miesiące. Jako środek zapobiegawczy możesz to robić raz w tygodniu.

Użyj glinianego okładu lub kompresu, aby zapobiec bólowi i stanom zapalnym. Może to również pomóc wyeliminować torbiele (nie zalecamy tej kuracji w przypadku torbieli nowotworowych, ponieważ może to powodować ich rozprzestrzenianie się).

Najpierw pozostaw całość do wyschnięcia, a następnie dokładnie umyj pierś. Czasami można spać w kompresie glinianym całą noc. Aby nie wysechł, możesz położyć na nim kilka liści sałaty. Następnie można go owinąć lub położyć na nim starą bawełnianą szmatkę.

Jak widzisz, zapobieganie torbieli sutka lub pozbycie się ich jest w zasięgu twoich możliwości. Wystarczy trochę wysiłku i nieco czujności w stosunku do własnego ciała. Miej to na uwadze i dbaj o siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.