Toksyczne składniki kosmetyków, które mogą szkodzić
Czy zwracasz uwagę na składniki produktów, których używasz codziennie do pielęgnacji swojego ciała? Ważne jest, aby znać niektóre toksyczne składniki kosmetyków, gdyż są to substancje chemiczne, które mogą uszkodzić skórę, a nawet zaszkodzić ogólnemu zdrowiu.
Siarczany, parabeny, ołów, triklosan lub ftalany należą do najczęstszych. Wyjaśniamy poniżej, dlaczego są to toksyczne składniki. Dowiesz się również, jak mogą szkodzić, więc w przyszłości możesz ich unikać. Nie warto podejmować ryzyka, jeśli możemy wybrać inne, zdrowsze produkty.
Toksyczne składniki kosmetyków, które mogą szkodzić zdrowiu
1. Parabeny
Parabeny to środki konserwujące dodawane do większości produktów kosmetycznych, farmaceutycznych i przemysłowych. Przez lata prowadzono badania w celu zweryfikowania ich szkodliwego wpływu na skórę. Badano również ich możliwy wpływ na powstawanie raka piersi ze względu na właściwości estrogenowe.
Nadal jednak brakuje wystarczających dowodów, które dałyby podstawę do ich wycofania z użytku. W rzeczywistości niektóre badania wskazują, że ryzyko byłoby duże, gdyby narażenie na te chemikalia występowało codziennie.
Jednak coraz powszechniejsza obecność parabenów w szerokiej gamie produktów, w tym również w żywności, sprzyja temu stałemu kontaktowi.
2. Toksyczne siarczany to składniki produktów oczyszczających
Wśród różnych siarczanów wyróżniamy laurylosiarczan sodu (SLS), zwykły środek powierzchniowo czynny, który działa jako środek czyszczący. Jednak związek ten penetruje wewnątrz skóry i powoduje suchość i podrażnienie skóry w zależności od stężenia.
Jednak, jeśli chodzi o opinie krytyczne na jego temat w związku z rakiem, nie znaleziono dowodów naukowych. Chociaż prawdą jest również, że brakuje długoterminowych badań nad skutkami jego częstego stosowania na skórę.
- Istnieją pewne bardziej miękkie siarczany, które stosuje się jako mniej szkodliwe zamienniki, takie jak na przykład laurylosiarczan amonu (ALS) lub eteryczny laurylosiarczan sodu (SLES).
3. Metale jako toksyczne składniki w kosmetykach: ołów
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przeprowadziła analizę w celu określenia poziomów ołowiu w szminkach i innych kosmetykach. Wśród nich wyróżniały się znane marki.
Na podstawie tej analizy określono maksymalną dopuszczalną ilość ołowiu w tych produktach i podjęto środki w celu wyeliminowania tych produktów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Stwierdzono, że zawartość do 10 ppm ołowiu w tych produktach nie stanowi znaczącego ryzyka.
Należy jednak zauważyć, że analiza uwzględniała tylko zewnętrzne zastosowanie tych kosmetyków. Jednak w przypadku szminki, nie bierze się pod uwagę części kosmetyku, którą osoba przypadkowo spożywa.
4. Triklosan
Triklosan (TCS) jest powszechnym składnikiem przeciwdrobnoustrojowym w dezodorantach i produktach oczyszczających służących również, jako środki dezynfekujące. W mniejszym stopniu można go również znaleźć w pastach do zębów i płynach do płukania ust.
Związek ten łatwo się wchłania przez skórę i błonę śluzową. W rzeczywistości, w przeprowadzonych badaniach wykryto go w moczu, a nawet w mleku matki. Ponadto jego ciągłe stosowanie wiąże się z występowaniem alergii, astmy oraz zaburzeń sercowo-naczyniowych.
Ma również związek z problemami endokrynologicznymi i rozrodczymi oraz rozwojem niektórych rodzajów raka.
5. Ftalany to inne toksyczne składniki
Ftalany są wielofunkcyjnymi składnikami chemicznymi, które są używane w szerokiej gamie produktów konsumenckich, w tym w kosmetykach i produktach higieny osobistej, a nawet w produktach dla dzieci. Ponadto to również toksyczne składniki używane w produkcji wielu plastikowych pojemników. Dlatego mamy z nimi bezpośredni i częsty kontakt.
Tymczasem ftalany są kojarzone z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak bezpłodność, otyłość, astma, alergie lub rak piersi. Chociaż niektóre badania nie wykazują znaczących zmian, jednak, jak sami twierdzą, nie biorą pod uwagę tego, jaki wpływ miałyby ftalany w dłuższej perspektywie.
Toksyczne składniki kosmetyków – podsumowanie
Jak widzieliśmy, trudno jest znaleźć konsensus wśród badań nad kosmetykami, ponieważ niektóre wskazują na bezpieczeństwo używania tych składników, podczas gdy inne ostrzegają przed zagrożeniami dla zdrowia. W każdym razie jesteśmy coraz bardziej narażeni na tego typu substancje, co mogą ocenić tylko badania przeprowadzone w przyszłości.
Z tego powodu, gdy tylko jest to możliwe, zalecamy unikanie tych kosmetyków, które zawierają toksyczne składniki. Wielu z nich nie musimy niezbędnie używać i bez problemu można je zastąpić innymi naturalnymi składnikami. Zatem, zanim kupisz jakiś kosmetyk, uważnie przeczytaj etykietę!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Crinnion, W. J. (2010). Toxic effects of the easily avoidable phthalates and parabens. Alternative Medicine Review.
- Darbre, P. D., & Harvey, P. W. (2008). Paraben esters: Review of recent studies of endocrine toxicity, absorption, esterase and human exposure, and discussion of potential human health risks. Journal of Applied Toxicology. https://doi.org/10.1002/jat.1358
- Löffler, H., & Happle, R. (2003). Profile of irritant patch testing with detergents: Sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate and alkyl polyglucoside. Contact Dermatitis. https://doi.org/10.1034/j.1600-0536.2003.480105.x
- Brown, V. J. (2013). Metals in Lip Products – A Cause for Concern? Environmental Health Perspectives. https://doi.org/10.1289/ehp.121-a196
- Weatherly, L. M., & Gosse, J. A. (2017). Triclosan exposure, transformation, and human health effects. Journal of Toxicology and Environmental Health – Part B: Critical Reviews. https://doi.org/10.1080/10937404.2017.1399306