Na czym polega tokofobia i w jaki sposób można ją przezwyciężyć?
Tokofobia to skrajny i irracjonalny lęk przed ciążą i porodem. Szacuje się, że cierpi na nią około 14% kobiet na świecie. W rzeczywistości może wystąpić nawet u tych, którzy chcą mieć dzieci, co ma wpływ na jakość ich życia.
To normalne, że masz pewne obawy związane z ciążą. Jednak gdy osiągają one ekstremalny poziom, mogą prowadzić do niepokoju i ataków paniki, nawet na samą myśl o porodzie. Jakie są możliwe przyczyny? Jak sobie poradzić z problemem, jakim jest tokofobia?
Czym jest tokofobia?
Tokofobia jest definiowana jako zaburzenie, w którym występuje przesadny i bezpodstawny lęk przed ciążą i porodem. Słowo to pochodzi od greckiego rdzenia „tokos”, co oznacza „narodziny” i „phobos”, co oznacza „strach”.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica choroba ta znacznie wzrosła od 2000 roku. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania. Kobiety z tym zaburzeniem często mają obsesję na punkcie antykoncepcji. Mogą nawet unikać seksu z obawy przed zajściem w ciążę. Jeśli zajdą w ciążę, rozważają aborcję lub mogą poprosić o cięcie cesarskie zamiast drogą pochwową.
Strach koncentruje się na konkretnym przedmiocie lub aspekcie lub może być ogólny. Czasami pojawia się strach przed bólem skurczów, przed przejściem dziecka przez kanał pochwy, przed używanymi narzędziami, przed obowiązkami związanymi z posiadaniem dziecka lub przed wszystkim jako całość.
Strach przed ciążą może wynikać z przyjętych z góry wyobrażeń o ciąży lub traumatycznych przeżyciach.Przeczytaj również: Lęki nocne: objawy, przyczyny i środki terapeutyczne
Rodzaje tokofobii
Istnieją dwa rodzaje tokofobii w zależności od tego, czy lęk pojawia się w pierwszej części ciąży, czy po urodzeniu dzieci. Są one szczegółowo opisane poniżej.
Pierwotna tokofobia
Ten strach dotyka matki przy pierwszym dziecku lub kobiety, które nigdy nie były w ciąży. W takim przypadku obawy zwykle skupiają się na jednym lub kilku z następujących aspektów:
- Strach przed cierpieniem podczas porodu
- Strach przed zmianami, jakim będzie przechodzić ciało
- Lęk przed urodzeniem dziecka z wadami rozwojowymi
- Strach przed odpowiedzialnością wynikającą z posiadania dziecka
Tokofobia wtórna
Dzieje się tak u kobiet, które już wcześniej rodziły. Zwykle przeszły traumatyczną ciążę lub poród, co powoduje, że bardzo boją się możliwości ponownego zostania matkami. Często wynika to ze złej praktyki położniczej lub ciężkiej depresji poporodowej.
Objawy
Tokofobia jest specyficzną fobią i odpowiada formie zaburzenia lękowego. Jego główną cechą jest intensywny i irracjonalny strach, którego nie da się przezwyciężyć ani zracjonalizować konwencjonalnymi środkami.
Powoduje to zachowania unikające , takie jak obsesja na punkcie środków antykoncepcyjnych lub brak seksu. Wywołuje również niepokój o sytuacje związane z ciążą i porodem. Często powoduje koszmary, ataki paniki i podobne objawy.
W najcięższych przypadkach kobiety całkowicie pozbawiają się seksu i są mocno ograniczane przez strach. Jeśli zajdą w ciążę, zażądają cięcia cesarskiego, a nawet mogą nawiązać problematyczną więź z dziećmi.
Przyczyny tokofobii
W większości przypadków kobiety z tokofobią stworzyły dramatyczny obraz tego, jak wygląda ciąża i poród, albo dlatego, że miały kontakt z bliskimi im osobami, które wyrażają tę perspektywę, albo były świadkami trudnych sytuacji z tym związanych.
W niektórych przypadkach istnieje wcześniejsze zaburzenie lękowe. Mogło to być spowodowane wykorzystywaniem seksualnym w dzieciństwie lub ponieważ kobieta cierpi na pochwicę lub dyspareunię, które powodują ból podczas stosunku płciowego.
W przypadku wtórnej tokofobii nie udało się przezwyciężyć wcześniejszych traumatycznych doświadczeń. Wobec tego zaburzenie to byłoby przejawem stresu pourazowego. W takich przypadkach dochodzi do fiksacji na strachu, chociaż okoliczności są inne.
Zobacz też: Test na poziom lęku – gdy pojawia się niepokój
Jak przezwyciężyć tę fobię
Kino i telewizja często prezentują negatywny dyskurs na temat porodu. Może to mieć duży wpływ na kobietę. Dlatego najlepiej jest zasięgnąć informacji o procesie z bardziej wiarygodnych źródeł, takich jak lekarz czy położna. To bardzo dobry pomysł, aby omówić z nimi swoje obawy.
Terapia poznawczo-behawioralna jest często bardzo skutecznym sposobem leczenia fobii. Można również skonsultować się z psychologiem okołoporodowym. Jest to profesjonalista przeszkolony do oferowania terminowego wsparcia w takich przypadkach.
Praktyki medytacyjne są również często skutecznym sposobem na zmniejszenie lęku. Jeśli kobieta nie miała dzieci i nie planuje ich mieć z powodu strachu przed ciążą lub porodem, najlepiej powinna skorzystać z psychoterapii, aby zbadać, co kryje się za tym skrajnym lękiem i leczyć.
Profesjonalna pomoc psychologiczna może pomóc przezwyciężyć tokofobię.Rekomendacje końcowe
Bardzo ważne jest, aby mieć życzliwy stosunek do kobiety cierpiącej na tokofobię. Zamiast minimalizować jej problem lub porównywać ją z innymi kobietami, najlepiej zaakceptować jej stan i wspierać ją w przezwyciężaniu go.
Chociaż w przypadkach tokofobii istnieje przesadny strach, nie jest on prowokowany celowo. To dopiero się rodzi i dla osoby dotkniętej chorobą jest całkowicie poza kontrolą. Nacisk lub wskazywanie palcem nie pomaga w przezwyciężeniu problemu, ale często go pogarsza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- O’Conell Et. Al., M. O. (2017, 30 marzo). Worldwide prevalence of tocophobia in pregnant women: systematic review and meta-analysis. Obstetrics and Gynaecology. https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/aogs.13138.
- Pérez-Acosta, A. M., & González, A. P. (2010). Conducta de evitación: adquisición y extinción. Artículos en PDF disponibles desde 1994 hasta 2013. A partir de 2014 visítenos en www. elsevier. es/sumapsicol, 5(2), 207-231.
- Ward, M. R., & Hofberg, K. (2004). Temor al parto, tocofobia y salud mental en las madres: interfase obstetricopsiquiátrica. Clínicas obstétricas y ginecológicas, (3), 501-509.