Tilapia - 7 nieznanych korzyści jej spożywania
Tilapia należy do grupy ryb pochodzących z terenów afrykańskich, podobnie jak tilapia niebieska czy nilowa. Ryby te żyją w czystych, słonych wodach i w świecie kulinarnym znane są przede wszystkim z łagodnego smaku oraz łatwości w przygotowaniu.
Z artykułu dowiesz się jakie korzyści nosie spożywanie tej ryby.
Choć tilapia nie jest tak popularna jak łosoś i inne rodzaje ryb, to można ją łatwo znaleźć w każdym większym markecie czy sklepie rybnym. Ma niewiele kalorii, a dzięki bogatej zawartości podstawowych substancji odżywczych jest idealnym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety.
Co więcej, tilapia jest źródłem witaminy D i wysokowartościowego białka. Kiedy organizm wchłania wszystkie składniki odżywcze, można doświadczyć niespodziewanych korzyści.
Czy wiesz jakich? W niniejszym artykule przedstawimy Ci siedem powodów, dla których należy uwzględnić tilapię w swojej codziennej diecie.
1. Tilapia to dobry wybór dla kobiet ciężarnych
Ryba często pojawia się na liście produktów zakazanych dla kobiet w ciąży.
Tilapię jednakże zaleca się jako zdrowy dodatek do diety, ponieważ ma niski poziom rtęci i dostarcza organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.
- Rtęć jest toksycznym metalem w stanie ciekłym, który występuje w wysokim stężeniu u niektórych ryb, np. włócznika, tuńczyka błękitnopłetwowego, kolenia.
- W 2010 roku Hiszpańska Agencja do Spraw Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (AESAN) zaleciła unikać spożywania tychże ryb. Ostrzeżenie dotyczyło szczególnie dzieci w wieku do lat trzech, a także kobiet w ciąży.
Przeczytaj także: Pokarmy zawierające omega-3 – nie tylko tłuste ryby
2. Zawiera kwas dokozaheksaenowy (DHA)
Zawartość tego kwasu w tilapii to kolejny powód, dla którego ryba ta nadaje się dla kobiet ciężarnych.
Kwas dokozaheksaenowy należy do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Ogólnie mówiąc, pomaga w rozwoju centralnego układu nerwowego, mózgu oraz oczu płodu. To z kolei jest podstawą prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych.
- Kobiety w ciąży powinny spożywać przynajmniej 200 mg DHA w ciągu dnia.
- Do innych zalet kwasu DHA należy wzmocnienie wzroku, krążenia krwi; ma on także pozytywny wpływ na prawidłowe funkcje związane z pracą mózgu.
3. Jest źródłem białka
Tilapia to pokarm, który zawiera duże ilości wysokowartościowego białka.
Ten niezbędny do funkcjonowania składnik, który między innymi bierze udział w procesach kognitywnych i poprawie metabolizmu, jest łatwiej przyswajalny przez organizm, kiedy jest przyjmowany wraz z pożywieniem.
- Spożywanie 100 gram tilapii dostarcza nawet do 20 gram białka; można ją porównać do tych samych ilości kurczaka.
- Dodatkowo wysokowartościowe białko zawiera aminokwasy potrzebne w utrzymaniu zdrowej i zbilansowanej diety.
4. Tilapia wspomaga układ sercowo-naczyniowy
Kolejną korzyścią spożywania tilapii jest jej proste i zarazem szybkie przygotowanie. Tilapia dostarcza także substancji wspomagających układ sercowo-naczyniowy.
Wspomniany wyżej kwas DHA nie jest wytwarzany w sposób naturalny przez organizm ludzki, dlatego warto jeść tilapię, ponieważ dobroczynne działanie dla zdrowia.
- Po pierwsze, poprawia krążenie, które jest kluczowym czynnikiem pomagającym uniknąć wysokiego ciśnienia krwi i problemów wieńcowych.
- Po drugie, pomaga zmniejszyć ilość złego cholesterolu w tętnicach, czyli główną przyczynę miażdżycy oraz chorób naczyniowo-krążeniowych.
5. Tilapia poprawia trawienie
W przeciwieństwie do niektórych pokarmów, tilapia pomaga usprawnić trawienie. Jest pomocna w dolegliwościach układu pokarmowego – głównie ze względu na swoją delikatną teksturę, nie tylko dlatego, że zawiera wiele korzystnych substancji.
- Tilapia jest lekkostrawną rybą, którą organizm może szybko strawić. Dzięki spożywaniu tej ryby można zapobiec powstawaniu stanu zapalnego lub zaparć.
- Jeśli połączysz ją z warzywami, stworzysz pełnowartościowy, lekkostrawny, a do tego smaczny posiłek.
Polecamy przeczytać także: Ryby – 9 gatunków, których lepiej unikać
6. Zapobiega anemii
Tilapia zawiera niewielką ilość żelaza i znacznie więcej substancji pomagających zwalczyć lub zapobiec anemii. Należą do nich:
- witaminy z grupy B (B3, B6, B9 oraz B12),
- magnez,
- cynk.
Substancje te pomagają utrzymać skórę, włosy oraz paznokcie w najlepszej formie.
7. Tilapia pomaga utrzymać odpowiednią wagę
Ostatnią korzyścią spożywania tilapii jest fakt, że wspomaga utrzymanie odpowiedniej wagi. Ryba ta to doskonały wybór do stworzenia posiłku, który nie tylko nasyci organizm, lecz także ułatwi chudnięcie.
Wszystkie substancje i związki zawarte w tilapii wzmacniają kształtowanie masy mięśniowej, co z kolei wspomaga metabolizm.
- Spożywając tilapię, polepszysz swój stan fizyczny i psychiczny. Będziesz mieć więcej siły na wykonywanie codziennych zadań i uprawianie sportu, a także na codzienne obowiązki.
- Tilapia daje uczucie sytości, przez co zmniejsza skłonność do podjadania.
Czy jesteś gotowa dodać tilapię do swojej codziennej diety? Jest wiele sposobów na jej przyrządzenie. Możesz opiec ją na grillu, upiec lub udusić na parze. Każdy przepis jest świetny!
Co więcej, smak i zapach tilapii nie jest tak intensywny jak w przypadku większości ryb, co docenia wiele osób. Pamiętaj, aby doprawić potrawę według uznania. Smacznego!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aburto, N., Hanson, S., Gutierrez, H., Hooper, L., Elliott, P., & Cappuccio, F. (2013). Effect of increased potassium intake on cardiovascular risk factors and disease: systematic review and meta-analyses. Bmj, 346. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4816263/
- Bushkin-Bedient, S., & Carpenter, D. (2010). Benefits versus risks associated with consumption of fish and other seafood. Reviews on Environmental Health, 25(3), 161–191. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21038755/
- Chu, H., Gatlin, D., Kuhn, D., Neilson, A., O’Keefe, S., Stoneham, S., Smith, S., & Taylor, D. (2018). Production of omega-3 enriched tilapia through the dietary use of algae meal or fish oil: Improved nutrient value of fillet and offal. PloS one, 13(4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29641539/
- USDA (2019). Dish, tilapia, rae. Food Data Central. USDA. Consultado el 8 de Agosto del 2023 https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/175176/nutrients
- Yamagata K. (2017). Docosahexaenoic acid regulates vascular endothelial cell function and prevents cardiovascular disease. Lipids in Health and Disease, 16(1), 1-13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5472966/