Testy alergiczne: co to właściwie jest?
Testy alergiczne wykonywane na skórze są dodatnie, gdy na obszarze, na który podano daną substancję, pojawia się reakcja. Oznacza to, że dana osoba ma alergię na określoną substancję.
Testy alergiczne przeprowadza się, aby dowiedzieć się, czy dana osoba ma na coś alergię oraz aby wykryć określone substancje, które ją wywołują. Chodzi o to, aby pacjent poznał substancje, które mogą wywołać u niego reakcję alergiczną, aby był w stanie ich unikać i tym samym poprawić jakość swojego życia.
Alergie to problem zdrowotny, który coraz częściej pojawia się w naszym środowisku. Specjaliści szacują, że dotyka około 40-50% populacji. Chociaż wiele osób kojarzy alergię wyłączenie z objawami ze strony układu oddechowego, takimi jak kichanie, to nie zawsze muszą one występować.
Można mieć uczulenie praktycznie na każdą rzecz. To sytuacja, w której nasz układ odpornościowy reaguje zbyt silnie na jakąś substancję, tak jakby groziło mu niebezpieczeństwo, chociaż w rzeczywistości wcale tak nie jest.
Najpowszechniej występuje alergia na pyłki lub roztocza, która wiąże się z typowymi objawami, takimi jak zapalenie zatok. Jednak istnieje wiele różnych rodzajów alergii. Można również mieć uczulenie na produkty spożywcze, takie jak orzechy, czy też na leki, rośliny, itp.
Z tego powodu testy alergiczne stały się podstawą konsultacji lekarskich, zwłaszcza pediatrycznych. Dlatego też w dzisiejszym artykule wytłumaczymy czym są takie testy i na czym dokładnie polegają.
Testy alergiczne: testy skórne
Lekarze wykonują zazwyczaj teksty alergiczne bazując na historii medycznej pacjenta. Innymi słowy, pacjent musi poinformować swojego lekarza o swoich podejrzeniach odnośnie tego jakie substancje zdają się wywoływać reakcje alergiczne.
Testy skórne polegają na nakładaniu na skórę niewielkich próbek substancji, które zazwyczaj wywołują alergię. Nazywa się je alergenami. Następnie lekarz obserwuje skórę, na którą nałożono alergeny, aby zaobserwować czy występuje reakcja alergiczna.
Właśnie dlatego trzeba informować o wszystkim swojego lekarza. Jesteśmy w stanie dać mu wskazówki, które sprawią, że zbada określoną substancję lub inne z nią związane.
Na przykład jeśli myślisz, że masz alergię na jakiś metal, na przykład na nikiel, który jest zazwyczaj obecny w guzikach ubrań, lekarz sprawdzi go lub inne podobne metale, aby przekonać się, czy występuje reakcja skórna.
W przypadku alergicznych testów skórnych należy również poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach. Takie testy są zazwyczaj wykonywane w gabinecie pielęgniarskim lub lekarskim.
Na początku lekarz lub pielęgniarka umieści na skórze kroplę zawierającą alergen. Następnie lekko ukuje skórę, aby substancja dostała się do jej wnętrza. Potem trzeba odczekać 20-40 minut.
Następnie należy przyjrzeć się skórze pacjenta, aby dowiedzieć się, co się wydarzyło. Testy są uznawane za dodatnie, gdy na skórze w miejscu aplikacji pojawiło wybrzuszenie, zaczerwienienie lub świąd. W takim przypadku pacjent ma uczulenie na daną substancję.
Wiele badań twierdzi, że takie testy alergiczne, nazywane również testami prick, są bardzo skuteczne. Co więcej, z badań wynika, że trafność takich testów wynosi około 95%.
Przeczytaj również: Alergia na imbir: jak ją rozpoznać?
Inne sposoby wykonywania testów alergicznych
Chociaż lekarze korzystają zazwyczaj z testów skórnych, to mogą stosować również inne testy alergiczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Alergię można wykryć stosując na przykład testy z krwi.
Testy z krwi
Lekarze mogą również zdiagnozować alergię wykonując testy z krwi. We krwi można znaleźć przeciwciała, które pojawiają się tylko w przypadku alergii. Jednak badania przeciwciał obecnych w krwi często nie są dokładne i nie mówią na jaką substancję jest się uczulonym. Informują jedynie o stanie Twojej alergii.
Dodatkowo jest to badanie, na którego wykonanie trzeba poświęcić więcej czasu i jest mniej wrażliwe niż testy skórne. Poza tym jest to mniej “ryzykowna” opcja.
Testy skórne zazwyczaj nie wiążą się z żadnymi komplikacjami, a ryzyko jest bardzo małe. Jednak niektórzy pacjenci mają bardzo silną alergię, ponieważ są bardzo wrażliwi na dany alergen. W takim przypadku test może okazać się problematyczny.
Może tak się zadziać choćby w przypadku osób z ciężkim epizodem alergicznym, który występuje podczas wykonywania testów alergicznych. Pacjenci z astmą, ostrą pokrzywką lub bardzo ostrym alergicznym zapaleniem zatok powinni unikać testów skórnych.
Może Cię również zainteresować: Alergia – poznaj naturalne środki łagodzące jej objawy
Podsumowując
W dzisiejszych czasach testy alergiczne to niezwykle przydatne narzędzie diagnostyczne, ponieważ liczba przypadków alergii wzrasta z roku na rok. Co więcej, ich wykonywanie nie niesie ze sobą praktycznie żadnego ryzyka i zazwyczaj pozwalają lekarzom postawić właściwą diagnozę.
Teraz już wiesz na czym polegają testy alergiczne. Jeśli uważasz, że masz na coś alergię, udaj się do swojego lekarza, aby dowiedzieć się co Cię uczula.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- ¿Qué es la alergia? | SEICAP – Pacientes. (n.d.). Retrieved October 8, 2019, from http://pacientes.seicap.es/es/-qué-es-la-alergia-_23832
- Frati, F., Incorvaia, C., Cavaliere, C., Di Cara, G., Marcucci, F., Esposito, S., & Masieri, S. (n.d.). The skin prick test. Journal of Biological Regulators and Homeostatic Agents, 32(1 Suppl. 1), 19–24. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29552869
- ¿Cómo son las pruebas para detectar las alergias? | Tu canal de salud. (n.d.). Retrieved October 8, 2019, from https://www.tucanaldesalud.es/es/voz-especialista/pruebas-detectar-alergias
- Pruebas para diagnosticar la alergia (para Adolecentes) – KidsHealth. (n.d.). Retrieved October 8, 2019, from https://kidshealth.org/es/teens/allergy-tests-esp.html