Terapia tańcem dla dzieci z autyzmem: korzyści i wskazówki
Większość dzieci uwielbia tańczyć. To nie tylko aktywność sportowa, ale także zabawowa i artystyczna. Bawią się, czują się lepiej, poprawiają zdrowie i wchodzą w interakcje z innymi ludźmi. Wszystkie te świadczenia mogą być szczególnie istotne w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami. Dlatego chcielibyśmy opowiedzieć, jak terapia tańcem pomaga dzieciom z autyzmem.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) pozostają nieznane pod wieloma względami. Nie tylko jego pochodzenie nie jest w pełni poznane, ale nie ma też lekarstwa ani metod leczenia.
W takich przypadkach ważne jest, aby wybrać holistyczne podejście, które pozwala dzieciom rozwinąć pełny potencjał w różnych obszarach. Pod tym względem terapia tańcem okazała się bardzo skuteczna w interweniowaniu w podstawowe deficyty autyzmu.
Terapia tańcem dla dzieci z autyzmem
Terapia tańcem to metoda psychoterapeutyczna, która pojawiła się w latach czterdziestych XX wieku. Ma na celu wykorzystanie ruchu do fizycznej i emocjonalnej integracji jednostki. To kreatywne i ekspresyjne narzędzie, które wykorzystuje taniec, a czasami muzykę, do poprawy samopoczucia a także rozwoju człowieka na różnych poziomach.
Ma liczne zalety i stosuje się ją w leczeniu trudności klinicznych i edukacyjnych. To podejście można zastosować do zespołu Downa, ADHD i innych schorzeń o różnorodności funkcjonalnej, aby osiągnąć znaczący postęp. Ale w tym artykule porozmawiamy o jego korzyściach w zaburzeniach ze spektrum autyzmu.
Jakie zalety ma terapia tańcem?
Autyzm, czyli ASD, jest zaburzeniem neurorozwojowym, które powoduje głównie trudności na poziomie społeczno-emocjonalnym i behawioralnym. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mają uporczywe deficyty w komunikacji i interakcjach społecznych, restrykcyjne i powtarzające się wzorce zachowań oraz znaczną sztywność poznawczą.
To właśnie w tych obszarach terapia tańcem może być doskonałym narzędziem poprawy. Poniżej wymienimy jej główne zalety.
Terapia tańcem poprawia koordynację i zdolności psychomotoryczne
Taniec poprawia świadomość ciała i precyzję ruchów. Sprzyja koordynacji rąk i stóp oraz stymuluje małą motorykę.
Stymuluje i zachęca do komunikacji i interakcji społecznych
Dzieci z autyzmem mają trudności z wyrażaniem siebie i komunikowaniem się z innymi. Mają również trudności z odczytywaniem sygnałów ciała, a w wielu przypadkach ich użycie języka jest ograniczone. Dlatego ważne jest, aby miały alternatywny sposób wyrażania się, komunikacji i kontaktów społecznych.
Taniec daje im taką możliwość, pozwalając im uzewnętrzniać uczucia, emocje i idee oraz zbliżać się do innych ludzi. Wspólne ruchy i interakcja podczas tańca działają symbolicznie jako rozmowa i pozwalają na zwiększenie wzajemnego kontaktu i zaufania.
Dowiedz się więcej: 10 ćwiczeń do pracy z emocjami dzieci
Zmniejsza powtarzalność zachowań
Powtarzające się zachowania i stereotypowe ruchy są charakterystyczne dla ASD. Jednak słuchanie i podążanie za rytmem muzyki oraz angażowanie się w sekwencję ruchów tanecznych je zmniejsza.
Terapia tańcem uczy percepcji
Terapia tańcem dla dzieci z autyzmem pomaga im również lepiej odnosić się do otoczenia i odbierać bodźce z otaczającego środowiska. Taniec pobudza percepcję słuchową, wzrokową, dotykową i kinestetyczną.
Zmniejsza agresywność i niepokój
Ponadto ta alternatywa terapeutyczna jest bardzo przydatna w poprawie nastroju dzieci i redukcji negatywnych emocji, takich jak niepokój i agresywność. Eksperci wykazali, że muzyka (dzięki rytmiczności) i taniec (ze względu na możliwość improwizacji i ekspresji) zmniejszają poziom stresu i niepokoju, poprawiają nastrój i poczucie własnej wartości.
Regularna praktyka tej dyscypliny pomaga zmniejszyć niepokój i agresję, redukując w ten sposób napady złości lub kryzysy, których często doświadczają dzieci autystyczne. Ma również pozytywny wpływ na problemy z brakiem uwagi.
Terapia tańcem pomaga autystycznym dzieciom nawiązać kontakt z innymi
Krótko mówiąc, terapia tańcem jest korzystna dla interwencji w niektóre objawy autyzmu i poprawy rozwoju niektórych obszarów. Ale przede wszystkim stanowi niezwykle niezbędny środek wyrazu i kontaktu.
Taniec pomaga tym dzieciom generować większą świadomość własnego ciała i innych, a także pozwala im wyrażać swoje wnętrze i uczucia w sposób komfortowy i naturalny, we własnym tempie. Jest to szczególnie istotne dla osób z otoczenia dziecka, które potrzebują je zrozumieć i nawiązać z nim kontakt na różnych poziomach. Chodzi głównie o rodziców i terapeutów.
Poprzez ciało i taniec dziecko dostarcza informacji, które możemy nauczyć się odczytywać, interpretować i rozumieć. W ten sposób możemy mu towarzyszyć, wczuwać się w nie, dostrajać i wzmacniać więzi. Kiedy komunikacja werbalna jest prawie niedostępna, ten zasób staje się nieoceniony.
Krótko mówiąc, ten rodzaj terapii pozwala dziecku na zwiększenie autonomii. Poprawia też jakość życia i wspiera rozwijanie jego potencjału. Jest to zatem bardzo interesująca metoda w ramach holistycznej i multidyscyplinarnej interwencji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Izarra, C. J. (2017). Musicoterapia para el tratamiento de la ansiedad, depresión y somatizaciones Estudio de un caso. Revista de investigación en musicoterapia, 1(1), 85-105.
- Pintado Fernández, K. L. (2019). Aportes de la Danza Movimiento Terapia en el abordaje de niños con TEA. [Trabajo Final de Grado], Universidad de la República. Uruguay. https://www.colibri.udelar.edu.uy/jspui/handle/20.500.12008/22788
- See, C. M. (2012). The use of music and movement therapy to modify behaviour of children with autism. Pertanika Journal of Social Sciences & Humanities, 20(4).