Tarczyca - poznaj typowe symptomy zaburzenia jej pracy
W razie, gdybyś o tym jeszcze nie wiedziała – tarczyca odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu Twojego organizmu i w poprawnym metabolizmie. Jest to gruczoł w kształcie motyla, który znajduje się w Twoim gardle, ponad kością obojczykową.
Gdy tarczyca pracuje niewłaściwie, może to prowadzić do wielu problemów. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakie są główne objawy zaburzeń w pracy tarczycy.
Tarczyca: gruczoł ważny lecz zapomniany
Przez większość czasu nie jesteśmy świadomi, jak wielki wpływ tarczyca wywiera na każdy aspekt naszego codziennego życia – do czasu, gdy zacznie ona “powodować kłopoty”. Tarczyca odpowiedzialna jest za produkcję wielu hormonów kontrolujących pracę całego organizmu.
Dwa najczęściej występujące zaburzenia pracy tarczycy to:
- Nadczynność tarczycy: występuje, gdy tarczyca produkuje więcej hormonów, niż potrzebuje ciało.
- Niedoczynność tarczycy: tarczyca nie produkuje wystarczająco hormonów.
Inne choroby powiązane z tarczycą to:
- Wole (przerost gruczołu tarczycy)
- Rak tarczycy
- Guzki tarczycy
- Zapalenie tarczycy: stan zapalny gruczołu
Około 12% współczesnego społeczeństwa będzie cierpieć na problemy z tarczycą, a wiele osób zostanie dotkniętych taką czy inną formą zaburzeń pracy tego gruczołu.
Może zechcesz też przeczytać: Tarczyca: 8 szkodliwych produktów, które masz w domu
Zaburzenia pracy tarczycy – poznaj objawy, które na to wskazują
Nasze ciało wysyła nam pewne sygnały i informacje praktycznie przez cały czas, bywa jednak, że ich nie słuchamy. Dobrym pomysłem jest zwracać pilną uwagę na jakiekolwiek objawy, które mogłyby wskazywać na zaburzenia w pracy tarczycy:
Przemęczenie i zaburzenia snu
Jest to jeden z głównych objawów problemów z tarczycą. Jeżeli zauważyłaś, że wszystko, o czym ostatnio marzysz to sen, potrzebujesz odpoczynku przez więcej, niż 10 godzin pod rząd, lub czujesz, że brakuje Ci sił i energii, możesz cierpieć na niedoczynność tarczycy.
Jeżeli masz trudności z zasypianiem, odczuwasz niepokój, czy masz stany lękowe, może być to spowodowane nadczynnością tarczycy, która przyspiesza pracę Twojego serca.
Zmiany masy ciała
Jeżeli cierpisz na niedoczynność pracy tarczycy, możesz odkryć, że trudno Ci stracić na wadze. Z drugiej strony, jeśli pomimo wysiłków, nie możesz przybrać kilku dodatkowych kilogramów, problem Twój może być powiązany z nadczynnością tarczycy.
Zmiany nastroju
Nagłe zmiany humoru i nastawienia są objawem powszechnym wśród osób cierpiących na zaburzenia pracy tarczycy. Nadczynność tarczycy wiąże się zwykle z niepokojem, atakami paniki, trudnością w koncentracji i generalnie bardzo szybkim wykonywaniem wszystkich czynności.
W przypadku niedoczynności tarczycy, na porządku dziennym jest depresja, uczucie głębokiego skutku i zmęczenia. Dzieje się tak dlatego, że poziom serotoniny w organizmie jest wtedy wyższy, niż normalnie.
Może to także prowadzić do braku koncentracji i tendencji do zapominania.
Problemy z trawieniem
Ludzie, których dotknęła niedoczynność tarczycy, często cierpią na zaparcia. Dzieje się tak dlatego, że zmiany w produkcji hormonów mogą spowalniać proces trawienny.
U osób z nadczynnością tarczycy z kolei częstym objawem jest biegunka lub syndrom jelita drażliwego.
Bóle stawów i mięśni
Jeżeli doświadczasz nagłego odrętwienia mięśni, odczuwasz ból lub odnosisz wrażenie, że często drętwieją Ci nogi i ręce, może to być spowodowane przez niedostateczne wytwarzanie hormonu tarczycy. Oto inne objawy, jakich możesz też doświadczyć:
- Sztywność
- Ból
- Stan zapalny
- Osłabienie
- Zapalenie ścięgna
Jeżeli nie jesteś w stanie utrzymać przedmiotów nieruchomo w dłoniach, a wchodzenie po schodach, czy sięganie do wysoko położonych obiektów sprawia Ci trudność, możesz cierpieć na nadczynność tarczycy.
Zmiany w pracy układu rozrodczego
Kobiety dotknięte niedoczynnością tarczycy mają często dłuższe, obfitsze i bardziej bolesne miesiączki. Innym z objawów może być również bezpłodność oraz zaburzenia w poziomie hormonów (na przykład zespół napięcia przedmiesiączkowego).
Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, odnotowuje się spadek libido i obniżenie popędu płciowego. Kobiety cierpiące na nadczynność pracy tarczycy mają znacznie krótsze i o wiele lżejsze miesiączki. Mogą one też wykazywać niski wskaźnik płodności.
Problemy ze skórą i włosami
Jeżeli Twoje włosy są bardzo suche i łamliwe lub mają skłonność do wypadania, może to być spowodowane niewielką produkcją hormonów tarczycy. Ponadto, jeśli Twoja skóra jest sucha, a paznokcie łamliwe, najbardziej prawdopodobną diagnozą jest niedoczynność tarczycy.
Jeśli masz nadczynność tarczycy, możliwe, że wypadają Ci włosy, a skóra jest delikatna i wrażliwa.
Zmiany temperatury ciała
Ludzie, którzy często cierpią z powodu zimnych stóp i dłoni lub temperatura ich ciała wynosi poniżej 36,6° C mogą cierpieć na niedoczynność tarczycy. Jeżeli z kolei odczuwasz zbyt silne gorąco i ponadprzeciętnie się pocisz podczas zimy, możliwe, ze cierpisz na nadczynność tarczycy.
Odchylenia w poziomie cholesterolu
W przypadku niedoczynności tarczycy, poziom cholesterolu LDL i HDL we krwi jest wysoki, nawet jeśli jesteś na diecie. Z drugiej strony, u ludzi z nadczynnością tarczycy odnotowuje się bardzo niski poziom cholesterolu.
Zmiany w ciśnieniu krwi
Niektóre badania zasugerowały, że osoby z niedoczynnością tarczycy są wystawione na większe ryzyko, że pojawi się u nich nadciśnienie.
W przeciwnej sytuacji znajdują się osoby cierpiące na nadczynność tarczycy. U nich ciśnienie skurczowe może wzrosnąć, podczas gdy rozkurczowe jest zaniżone.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Ciśnienie tętnicze pod kontrolą – 8 produktów
Tętno
Pacjenci, u których stwierdzono niedoczynność tarczycy mają niższe niż normalne tętno (o około 20 uderzeń na minutę mniej niż wskazuje na to norma). Osoby z nadczynnością tarczycy zauważają często, że ich serce bije bardzo szybko. Czasem doświadczają też palpitacji serca.
Puchnięcie szyi
Wole to częsty problem powiązany z zaburzeniami pracy tarczycy. To powiększenie się gruczołu może wywołać opuchliznę, grudę na szyi oraz chrypkę. Objaw ten może wystąpić zarówno w przypadku osób z nadczynnością jak i niedoczynnością tarczycy.
Czy pewni ludzie wykazują tendencję do problemów z tarczycą?
Istnieją trzy główne czynniki ryzyka mogące zwiększyć prawdopodobieństwo rozwinięcia problemów z pracą tarczycy:
- Problemy z tarczycą występujące w rodzinie
- Płeć i wiek (jest to bardziej powszechne wśród kobiet i u osób powyżej 40 roku życia)
- Używanie wyrobów tytoniowych (papierosy zawierają toksyczne substancje szkodliwe dla tarczycy)
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rockwell, J. G. (1928). The thyroid gland. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/h0075837
- Gaitonde, D. Y., Rowley, K. D., & Sweeney, L. B. (2012). Hypothyroidism: An update. American Family Physician. https://doi.org/10.1080/20786204.2012.10874256