Taniec - w jaki sposób poprawia jakość życia

Taniec nie oznacza tylko dobrej zabawy i rozpuszczonych włosów. W rzeczywistości poprawia jakość życia, a my opowiemy Ci dzisiaj, w jaki sposób jest to możliwe!
Taniec - w jaki sposób poprawia jakość życia

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2023

Taniec przynosi wiele korzyści, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Mogą się nimi cieszyć osoby w każdym wieku i każdej płci, a każdy rodzaj tańca jest korzystny. W tym artykule przyjrzyjmy się temu, jak taniec poprawia jakość życia!

Aby zachęcić Cię do wzięcia udziału w tej aktywności, skupiliśmy się tylko na tych korzyściach, które zostały zbadane przez naukowców, choć moglibyśmy wymienić ich dziesiątki. Zostańcie więc z nami i zobaczcie, jak taniec poprawia jakość życia.

Taniec poprawia jakość życia

Nie ma  sztywnych zasad, jeśli chodzi o naukę tańca. Wielu decyduje się na samodzielną naukę, podczas gdy inni polegają na nauczycielu lub instruktorze i zapisują się na zajęcia taneczne. Każda z tych metod wnosi coś dobrego. Jak to możliwe? Poniżej omawiamy korzyści płynące z praktykowania tańca.

Tańcząca para.

1. Zmniejsza stres i niepokój

Badanie opublikowane w Frontiers in Psychology w 2019 roku wykazało, że taniec może zmniejszyć lub kontrolować poziom stresu, lęku i depresji.

Taniec jest pod wieloma względami czynnością podobną do uprawiania sportu, tyle tylko, że wykonuje się go z nieco mniejszą intensywnością. Aktywność fizyczna jest zalecana dla osób cierpiących na wszystkie te zaburzenia emocjonalne, co zostało naukowo udowodnione.

Przeczytaj również: Korzyści z chodzenia i biegania do tyłu

2. Wzmocnij poczucie własnej wartości

Innym aspektem psychologicznym, w którym taniec poprawia jakość życia, jest poczucie własnej wartości. Artykuł opublikowany w Frontiers in Psychology w 2018 roku wykazał szereg korzyści płynących z tańca, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych.

U dzieci i młodzieży pomaga kształtować lepszy obraz własnego ciała, a także pewność siebie, poczucie własnej wartości i autoekspresję.

U dorosłych natomiast może poprawić wyrażanie siebie, poczucie własnej skuteczności, samoświadomość, świadomość ciała, samorozwój i pewność siebie.

Taniec wzmacnia naszą samoocenę na wiele różnych sposobów, a korzyści są odczuwalne w ciągu kilku tygodni. Te związane z ciałem (takie jak obraz ciała) są najsilniejsze ze wszystkich.

3. Poprawia zdolności poznawcze

Elastyczność poznawcza to zdolność mózgu do dostosowywania naszego zachowania i myślenia do zmieniających się sytuacji, pomysłów i punktów widzenia. Według badaczy taniec pozytywnie wpływa na plastyczność poznawczą. Starsi dorośli mogą szczególnie skorzystać z tańca w tym sensie, ale korzyści te są cenne dla wszystkich.

4. Może pomóc w chorobach przewlekłych

Badanie opublikowane w Heliyon w 2019 roku wykazało, że taniec jest zalecany osobom z chorobami przewlekłymi. Możemy szczególnie wyróżnić cukrzycę, chorobę Parkinsona, fibromialgię, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, otyłość i chorobę Alzheimera, ale jest też wiele innych.

Aktywność fizyczna jest zalecana we wszystkich tych stanach i może przynieść korzyści zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Ponieważ możliwości są ograniczone (a to zależy od przypadku), taniec może być wykorzystany jako doskonała opcja. Sugerujemy jednak skonsultowanie się ze specjalistą przed włączeniem go do codziennej rutyny danej osoby.

Kurs tańca.

5. Poszerza krąg społeczny

Innym sposobem, w jaki taniec może poprawić jakość życia, jest poszerzenie kręgu znajomych. Tak mówi badanie opublikowane w 2020 roku w The International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-Being.

Chociaż prawdą jest, że możesz tańczyć sam, wiele osób decyduje się na taniec z inną osobą lub w grupie. Powoduje to poszerzenie kręgu znajomych i pomaga spotykać się z różnymi ludźmi.

6. Poprawia postawę i równowagę

Istnieją również dowody na to, że taniec może pomóc poprawić równowagę i postawę. Teoretycznie mogłoby to zmniejszyć ryzyko upadków oraz poprawić koordynację i mobilność. Oczywiste jest, że przyniesie to duże korzyści osobom starszym, ale jest również pomocne dla dzieci, nastolatków i młodych dorosłych.

Na przykład osoby, które cierpią na zaburzenia równowagi przedsionkowej, problemy z rozwojem motorycznym, ból pleców spowodowany złą postawą itp., mogą odnieść z tańca wiele korzyści. Jest to bardzo wszechstronna praktyka, którą można łatwo dostosować do wszystkich grup wiekowych i płci.

Zobacz też: Chodzenie: najlepsze ćwiczenie zarówno dla ciała jak i dla umysłu

7. Może złagodzić zmęczenie

Wreszcie specjaliści odkryli również, że taniec poprawia jakość życia, pomagając nam odpocząć i przezwyciężyć zmęczenie układu sercowo-naczyniowego, ośrodkowego układu nerwowego, mięśniowo-szkieletowego i psychicznego. Ta szczególna korzyść płynąca z tańca jest szczególnie istotna, zwłaszcza że nie ma tańca bez muzyki. Zajęcia mogą więc stać się miejscem odpoczynku i ucieczką od codziennego wysiłku.

Jak wyjaśniliśmy w tym artykule, taniec może poprawić jakość życia na wiele różnych sposobów. Mogliśmy skupić się tylko na 7 z nich, ale jesteśmy pewni, że pokazały one, jak bardzo jest on praktyczny i przydatny oraz jak może zapewnić dobre samopoczucie. Dlatego koniecznie zapisz się na zajęcia taneczne lub ćwicz samodzielnie z przyjaciółmi i rodziną.

Bibliografia:

• Alpert PT, Miller SK, Wallmann H, Havey R, Cross C, Chevalia T, Gillis CB, Kodandapari K. Wpływ zmodyfikowanego tańca jazzowego na równowagę, funkcje poznawcze i nastrój u osób starszych. Praktyka pielęgniarska J Am Acad. Luty 2009;21(2):108-15.
• Bruyneel AV. Wpływ zajęć tanecznych na pacjentów z przewlekłymi patologiami: przegląd zakresu. Helijon. 2019;5(7):e02104.
• Coubard OA, Duretz S, Lefebvre V, Lapalus P, Ferrufino L. Uprawianie tańca współczesnego poprawia elastyczność poznawczą w starzeniu się. Neuronauka o przednim starzeniu. 2011;3:13.
• Jing L, Xudong W. Ocena wpływu relaksującej muzyki na powrót do zdrowia po zmęczeniu wywołanym ćwiczeniami aerobowymi. J Sports Med Phys Fitness. 2008 marzec;48(1):102-6.
• Koch SC, Riege RFF, Tisborn K, Biondo J, Martin L, Beelmann A. Wpływ terapii taneczno-ruchowej i tańca na wyniki psychologiczne związane ze zdrowiem. Aktualizacja metaanalizy. Psychol z przodu. 2019;10:1806.
• Sheppard A, Broughton MC. Promowanie dobrego samopoczucia i zdrowia poprzez aktywny udział w muzyce i tańcu: przegląd systematyczny. Int J Qual Stud Zdrowie Dobre samopoczucie. 2020;15(1):1732526.
• Schwender TM, Spengler S, Oedl C, Mess F. Wpływ interwencji tanecznych na aspekty osobowości uczestników: przegląd systematyczny. Psychol z przodu. 2018;9:1130.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.