Talasoterapia: zastosowania, rodzaje i zalety

Czy chcesz poznać zastosowania, rodzaje i zalety talasoterapii? Technika ta wykorzystuje elementy środowiska morskiego (woda morska, algi, piasek, błoto) w celu poprawy zdrowia. Jej skuteczność została udowodniona i jest ona mocno polecana.
Talasoterapia: zastosowania, rodzaje i zalety

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2021

Talasoterapia polega na terapeutycznym wykorzystaniu wody morskiej i innych elementów środowiska morskiego, takich jak algi, piasek, błoto czy bryza.

Słowo to pochodzi od połączenia greckiego słowa thalassa, które oznacza „morze”, i terapia, co oznacza „lekarstwo”. Dziś opowiemy o zastosowaniach, rodzajach i zaletach talasoterapii.

Początki talasoterapii

Początki tej terapii sięgają starożytnej Grecji – Hipokrates w swoich pismach zalecał stosowanie wody morskiej w celu złagodzenia niektórych dolegliwości. Później, w Cesarstwie Rzymskim, żołnierze używali kąpieli w gorącej wodzie morskiej, aby odzyskać siły po bitwach.

Ta technika terapeutyczna rozprzestrzeniła się w całej Europie, zwłaszcza we Włoszech, Anglii i Francji. Już na początku XX wieku zbadano jej przydatność i utworzono pierwsze oficjalne centrum talasoterapii: Instytut Morski Rochroum we Francji.

Zastosowania talasoterapii

Zasada działania talasoterapii polega na tym, że wielokrotne zanurzanie się w ciepłej wodzie morskiej oraz stosowanie błota morskiego i alg może przyczynić się do naturalnej równowagi chemicznej organizmu. Może to być spowodowane tym, że skóra może wchłaniać potrzebne jej minerały (magnez, potas, wapń, sód i jod).

Zabieg ten zakłada również, że woda morska zawiera substancje podobne do osocza krwi. W wodzie morskiej jest większa ilość chlorku sodu, chlorku magnezu, potasu i innych pierwiastków. Może to więc sprzyjać wchłanianiu substancji przez organizm i być sposobem na utrzymanie homeostazy.

Aby zagwarantować powodzenie tej techniki, miejsce wykonania musi mieć niezbędne środki higieniczne i wyspecjalizowany personel. Środki muszą być pobrane z dala od brzegu morza. Następnie muszą przejść proces oczyszczania i sterylizacji.

Wskazania do talasoterapii

Eksperci zalecają talasoterapię w leczeniu wielu schorzeń, w tym bólu ciała, reumatyzmu, osteoporozy, zapalenia ścięgien i chorób skóry, takich jak łuszczyca.

Może ona być również pomocna w przypadku problemów z krążeniem, takich jak krwiaki, żylaki i nawracające krwawienia z nosa. Może także przynosić korzyści osobom z problemami emocjonalnymi związanymi ze stresem i depresją.

Z drugiej strony ta technika terapeutyczna nie jest zalecana w przypadkach raka, ciężkiego nadciśnienia, stanów podgorączkowych i psychoz.

Bole pleców

Talasoterapia jest szeroko stosowana w autoryzowanych ośrodkach przy bólach mięśni i stawów.

Przeczytaj także: Rola wapnia a osteoporoza – dowiedz się więcej

Rodzaje talasoterapii

Talasoterapia obejmuje szereg technik terapeutycznych, które wykorzystują właściwości elementów morskiej w celu poprawy zdrowia i wyglądu fizycznego. Istnieje kilka metod aplikacji, o których opowiemy poniżej.

Hydroterapia wodą morską

Obejmuje to kąpiele w wannach, zimne lub gorące (37 stopni), hydromasaże, natryski i prysznice podwodne. Techniki te mają na celu rozluźnienie ciała, pobudzenie krążenia, złagodzenie problemów z układem oddechowym i poprawę napięcia mięśniowego.

Algoterapia

Polega to na użyciu świeżych lub suszonych wodorostów. Zwykle dodaje się je do kąpieli w ciepłej wodzie morskiej lub nakłada na skórę w postaci cienkich okładów.

Wodorosty są bogate w minerały i białka. Działają rewitalizująco, przeciwutleniająco i dezynfekująco. Pomagają także w ujędrnieniu mięśni, odprowadzeniu płynów i leczeniu problemów skórnych.

Klimatoterapia morska

Klimatoterapia morska wykorzystuje właściwości środowiska morskiego, które jest bogate w jod, ozon i minerały. Może to pomóc na układ oddechowy i skórę. Ponadto morskie powietrze ma działanie relaksujące, uspokajające i poprawiające zaburzenia nastroju.

Hydroterapia

Hydroterapia polega na wykonywaniu ćwiczeń terapeutycznych w wodzie morskiej, zwłaszcza w przeznaczonym do tego basenie. Zwykle koncentruje się na leczeniu dolegliwości fizycznych.

Psammoterapia

Polega na przykryciu ciała gorącym piaskiem. Ma to na celu złagodzenie złego stanu stawów lub mięśni, dostarczając ciepło do dotkniętego obszaru ciała. Ponadto pierwiastki śladowe i sole morskie w piasku wpływają korzystnie na strukturę mięśni i szkieletu.

Peloidoterapia

Wiąże się z użyciem peloidów, takich jak błoto morskie, algi, glina i wapień. Pierwiastki te są bogate w minerały, witaminy i białka.

Zabieg ten najczęściej dotyczy schorzeń narządu ruchu (artretyzm, artroza) lub skóry (trądzik, łuszczyca, zapalenie skóry).

Główne zalety talasoterapii

Do tej pory zgłębiliśmy właściwości i formy talasoterapii. Ale co dowody naukowe mówią o korzyściach płynących z tej techniki? Zobaczmy.

Łagodzi zmęczenie, sztywność i ból mięśni

Istnieją dowody sugerujące, że talasoterapia ma pozytywny wpływ na zmęczenie i regenerację uszkodzonych mięśni. Przyczynia się to do poprawy zdrowia i jakości życia osób cierpiących na te schorzenia.

Z kolei inne badania wykazały, że ćwiczenia aerobowe w wodzie morskiej zapewniają więcej korzyści niż inne metody. Wpływają także na poprawę stanu emocjonalnego pacjentów.

Wspomaga krążenie

Terapia wodą morską poprawia krążenie krwi, co z kolei pomaga złagodzić skurcze mięśni i uzupełnić tlen i składniki odżywcze w organizmie.

Jednocześnie badania wykazały, że algi stosowane w talasoterapii poprawiają krążenie również wtedy, gdy są stosowane w kosmetykach.

Łagodzi bóle stawów

Kolejną korzyścią jest złagodzenie bólu stawów i zwiększenie ich mobilności. Istnieją dowody na to, że leczenie wodą, w tym talasoterapia, poprawia funkcje stawów między kośćmi. Zwiększa także relaksację i sprzyja pozytywnemu nastrojowi.

Glony w misce

Glony są wykorzystywane w gastronomii ze względu na ich właściwości odżywcze. Talasoterapia ma na celu przeniesienie jej korzyści poprzez bezpośrednie zastosowanie.

Poprawia stan skóry

Talasoterapia przyczynia się również do złagodzenia wielu chorób skóry. Minerały i pierwiastki śladowe obecne w środowisku morskim dostarczają niezbędnych substancji łagodzących podrażnienia skóry (w przypadku łuszczycy i zapalenia skóry) lub przyspieszających gojenie się ran.

Stymuluje procesy emocjonalne

Istnieją dowody na to, że talasoterapia w połączeniu z technikami zarządzania snem zmniejsza senność w ciągu dnia, poprawia nastrój i funkcje poznawcze, zmniejsza poziom złości, stresu i depresji. W nocy poprawia jakość snu i łagodzi niepokój.

Przed wykonaniem talasoterapii skonsultuj się z profesjonalistą

Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę i chcesz samodzielnie sprawdzić zalety talasoterapii, najlepiej skonsultuj się najpierw ze specjalistą ds. zdrowia. Będzie wiedział, jak udzielić Ci odpowiednich wskazówek, w zależności od Twojego przypadku.

Pamiętaj, że są również przeciwwskazania do tej metody. Upewnij się też, że chodzisz do wyspecjalizowanych ośrodków, które gwarantują higienę i odpowiednie procedury.

Jeśli jednak cierpisz na poważną i chcesz czerpać korzyści ze środowiska morskiego, wszystko, co musisz zrobić, to wybrać się na plażę, odetchnąć świeżym powietrzem i zrelaksować się. W takich przypadkach nie zapomnij użyć dobrego filtra przeciwsłonecznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.