Szybkie suszenie ubrań - poznaj 4 skuteczne sposoby

Żelazko, suszarka do włosów, a nawet duży ręcznik mogą być Twoimi sprzymierzeńcami, jeśli chodzi o szybsze suszenie ubrań. Dowiedz się, jak z nich korzystać.
Szybkie suszenie ubrań - poznaj 4 skuteczne sposoby

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Prace domowe wymagają czasu. Gotowanie, sprzątanie domu, opieka nad rodziną, pranie i szybkie suszenie ubrań to niełatwe zadania. Dlatego zastosowanie kilku sztuczek sprawi, że Twoje codzienne życie stanie się dużo bardziej znośne.

Jeśli chodzi o szybkie suszenie ubrań, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z suszarki bębnowej. Jednak wielu twierdzi, że niszczy ona odzież, a inne osoby po prostu jej nie posiadają. W każdym razie te 4 sposoby na szybkie suszenie ubrań będą bardzo pomocne.

1. Suszarka do włosów – najprostszy sposób na szybkie suszenie ubrań

W przypadkach, w których masz mało czasu, ta sztuczka może wydobyć cię z wielu kłopotów. Jeśli zamierzasz korzystać z suszarki, weź pod uwagę następujące kroki:

 1. Wyciśnij ubranie z wody tak bardzo, jak to możliwe i zawieś je na haczyku.
 2. Włącz suszarkę do włosów i w zależności od materiału ubrania ustaw temperaturę. W przypadku wełny lub tkaniny wodoodpornej najrozsądniej jest suszyć na zimno. W przypadku innych typów wskazane jest użycie gorącego powietrza.
 3. Upewnij się, że nie przyklejasz suszarki do ubrania. Może to spalić lub odbarwić tkaninę, więc rób to z bezpiecznej odległości.
 4. Trzymając suszarkę jedną ręką przesuwaj ubranie drugą, aby przyspieszyć suszenie. Pamiętaj, że kieszenie i pasek od spodni są najtrudniejsze do wysuszenia, więc musisz poświęcić sporą część czasu na te obszary.

2. Najlepszy sojusznik: ciepłe powietrze

Od lat jest to tradycyjna praktyka i wydaje się, że nadal jest przydatna. Weź jednak pod uwagę te zalecenia, aby wysuszyć ubrania na zewnątrz:

 1. Odwiruj ubrania przed ich powieszeniem. Im więcej wody ma ubranie, tym dłużej schnie.
 2. Postaraj się, aby wieszane ubrania były od siebie oddalone, aby powietrze mogło przeniknąć przez każde z nich, a unikniesz nieprzyjemnego zapachu.
 3. Jeśli jest słoneczny dzień, wykorzystaj go jak najlepiej. Unikaj jednak wieszania ciemnych ubrań bezpośrednio na słońcu, ponieważ mogą wyblaknąć. Chociaż są ludzie, którzy sugerują, że powieszenie ich na lewej stronie to dobra praktyka.
 4. W przypadku deszczowego lub śnieżnego dnia, najlepszym rozwiązaniem jest powieszenie ubrań w pomieszczeniu. Aby to zrobić, poszukaj najcieplejszego miejsca, zdobądź składany wieszak do bielizny i w ten sam sposób upewnij się, że twoje ubrania są od siebie oddzielone.
 5. Inną sztuczką jest rozłożenie odzieży w jednym miejscu. Unikaj jednak robienia tego na drewnianej powierzchni, ponieważ może się zamoczyć i uszkodzić zarówno powierzchnię, jak i tkaninę.
Wieszanie na zewnątrz idealnie się sprawdza w słoneczne dni. Praktyka staje się trudna, gdy jest zimowa pogoda.

3. Użyj żelazka, jeśli twoim celem jest szybkie suszenie ubrań

Być może już używałaś tej sztuczki, ale nie zaszkodzi o tym wspomnieć. Wykonaj następujące kroki:

 1. Bardzo dobrze odwiruj lub wykręć ubranie.
 2. Następnie, na desce do prasowania podłóż ręcznik pod ubranie. Spowoduje to zatrzymanie pary i wilgoci, a Twoje ubrania będą szybciej wysychać.
 3. Unikaj trzymania żelazka w wysokiej temperaturze, ponieważ może to spowodować spalenie ubrania, a tego przecież nie chcemy.
 4. Pamiętaj, że kieszenie i pasek od spodni schną dłużej, więc musisz się skoncentrować na tych partiach.
 5. Pamiętaj też, że prasowanie odzieży szybciej niż zwykle, gdy ubrania są jeszcze mokre, zwiększa ryzyko pozostawienia śladów.

4. Użyj dużego ręcznika

Chcesz usunąć nadmiar wody? Możliwe, że ze względu na pilną potrzebę zależy ci, żeby Twoje ubrania wyschły tak szybko, jak to możliwe. Czy próbowałaś użyć ręcznika? Oto wyjaśnienie, jak to zrobić, postępując zgodnie z tymi instrukcjami:

 1. Rozłóż duży ręcznik na płaskiej powierzchni i przystąp do układania odzieży na wierzchu.
 2. Upewnij się, że cała odzież znajduje się w obszarze ręcznika.
 3. Po tej czynności, przejdź do rolowania ręcznika z jednego końca do drugiego.
 4. Następnie ściśnij ręcznik jak najmocniej, rozwiń go i wyjmij ubranie, które było w środku.
 5. Teraz wywieś ubranie na powietrzu. Ze względu na zabieg, którą właśnie wykonałaś, jego wyschnięcie na świeżym powietrzu zajmie mniej czasu.
Ręczniki świetnie się sprawdzają w szybkim w suszeniu ubrań. Naucz się z nich korzystać, aby skrócić czas potrzebny na wykonanie zadania.

Szybkie suszenie ubrań, gdy masz mało czas

Jeśli nie masz suszarki bębnowej, suszenie ubrań może być czynnikiem stresującym, jeśli chcemy, aby były gotowe do użycia tak szybko, jak to możliwe. Aby to osiągnąć, możesz skorzystać z kilku sztuczek.

Korzystanie z żelazka lub suszarki do włosów to dobra opcja. Pamiętaj tylko, że aby uniknąć przypalenia odzieży, żelazko nie powinno być ekstremalnie gorące, a susz arka, w zależności od materiału, powinna być używana w specjalnej temperaturze. Oprócz tego zachowaj ostrożną odległość.

Z drugiej strony suszenie na świeżym powietrzu to odwieczna praktyka, którą się nadal stosuje ze względu na swoją skuteczność. Upewnij się, że wieszasz ubrania daleko od siebie, aby powietrze mogło wykonać swoją pracę, i zapewnić im świeży zapach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ramos Velásquez, Carlos Felipe. Desarrollo textil para el secado rápido de ropa. BS thesis. Bogotá-Uniandes, 2004.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.