Szkolne plecaki i ból pleców: co je łączy?
Chociaż szkolne plecaki często potrafią wywoływać ból pleców, to wcale nie trzeba z nich rezygnować. Zamiast tego należy nauczyć się jak korzystać z nich w prawidłowy sposób. Poza tym dzieci muszą uprawiać sport, aby wykształcić mocne mięśnie i kości.
W dzisiejszych czasach wiele osób wierzy, że szkolne plecaki wywołują ból pleców. Owszem, często tak bywa, ale przed wydaniem osądu należy poznać wszystkie aspekty tego problemu.
Po pierwsze, problemu nie stanowi samo noszenie plecaka, ale jego sposób. To jasne, że jeśli dziecko nosi jakiekolwiek obciążenie w niewłaściwy sposób, takie zachowanie może wpłynąć na rozwój jego mięśni i kości. Chociaż szkolne plecaki często wiążą się z bólem pleców, tak naprawdę największe znaczenie ma waga oraz rozłożenie obciążenia.
Oprócz tego należy pamiętać, że plecaki to przedmioty, których używamy na co dzień. Takie ciągłe użytkowanie wymaga podjęcia określonych działań, które pomogą nam ochronić nasze ciała. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co łączy szkolne plecaki i ból pleców.
Szkolne plecaki i ból pleców
Plecakom szkolnym i bólowi pleców poświęcono całkiem sporo badań. Właściwie wszystkie są zgodne co do tego, że około połowy dzieci poniżej 15 roku życia cierpi z powodu dyskomfortu wywoływanego codziennym używaniem szkolnych plecaków.
Kolejna rzecz, co do której się zgadzają, to fakt, że dziecko nie powinno nosić obciążenia o wadze przekraczającej od 10% do 15% jego wagi całkowitej. Austriackie Ministerstwo Edukacji, Nauki i Badań zakazało dzieciom noszenia plecaków, które były cięższe niż 10% ich wagi. W Niemczech obowiązują podobne regulacje.
Oprócz tego kilka badań przeprowadzonych w ostatnich latach ustaliło związek między noszeniem szkolnych plecaków a m. in. urazami szyi oraz ramion, bólem kręgosłupa, wygięciem kręgosłupa, postawą oraz funkcjonowaniem płuc. Warto zwrócić uwagę na te problemy, ponieważ w dzisiejszych czasach pojawiają się one u dzieci o wiele częściej niż kiedyś.
Jednak niektórzy eksperci podkreślają, że częstsze występowanie takich problemów zdrowotnych wiąże się nie tylko z używaniem plecaków. Mają na nie wpływ również inne czynniki. Największe znaczenie ma siedzący tryb życia, który osłabia układ mięśniowo-kostny.
Przeczytaj również: Budowa anatomiczna mięśni grzbietu
Dane, które warto poznać
Badania przeprowadzone w Holandii wykazały, że uprawianie niektórych sportów zmniejsza ból pleców i dzieci. Innymi słowy, im więcej godzin dzieci poświęcą na uprawianie sportu, tym mniej będą borykały się z bólem pleców.
Z kolei podczas innych badań, również przeprowadzone w Holandii, odkryły inną ciekawostkę: u wielu dzieci cierpiących na ból pleców zaobserwowano również oznaki problemów natury psychosomatycznej. Czynniki emocjonalne, rodzinne lub osobowościowe mogą sprawiać, że dziecko częściej odczuwa ból pleców.
Mimo wszystko za duża waga szkolnych plecaków i ich niewłaściwe użytkowanie może i tak wywoływać różne problemy zdrowotne. Najważniejsze z nich to:
- Napięcie mięśni w dolnej części pleców. Dochodzi do nich, ponieważ dziecko przechyla ciało do przodu, gdy plecak, który nosi, jest zbyt ciężki.
- Nieprawidłowa pozycja kręgosłupa, głównie odkształcenia w okolicy miednicy. Powód jest taki sam jak wyżej.
- Zwiększona lordoza lędźwiowa.
- Nierówno ułożone ramiona. Kiedy dziecko nosi plecak na jednym ramieniu, zwiększa się ryzyko wystąpienia wygięcia kręgosłupa lub skoliozy.
Przeczytaj także: Ćwiczenia zapobiegające skoliozie – poznaj cztery podstawowe propozycje!
Zalecenia
Przede wszystkim warto zachęcać dzieci do uprawiania sportu. Brak aktywności fizycznej zawsze jest niewskazany, a zwłaszcza w przypadku dzieci. Poza tym powinnaś dobrać odpowiedni plecak. Zwróć zwłaszcza uwagę na poniższe aspekty:
- Kup plecak o odpowiednich rozmiarach. Nie powinien opadać poniżej talii, a jego szerokość nie może być większa niż szerokość ramion.
- Upewnij się, że plecak ma odpowiednie szelki. Muszą być wyściełane i powinny być regulowane. Dzięki temu plecak będzie dobrze przylegał do pleców. Eksperci zalecają kupno plecaków z rączką, co ułatwia podnoszenie ich z podłogi.
- Wybierz plecak z wnętrzem z przegródkami. Kiedy w plecaku są przegródki, przedmioty, które się w nim znajdują mniej się poruszają, co zwiększa stabilność.
- Za wszelką cenę unikaj zbyt dużej wagi. Dziecko nie może mieć za dużo rzeczy w plecaku. To najbardziej szkodliwy czynnik.
- Rozkładaj i przenoś rzeczy we właściwy sposób. Najcięższe przedmioty powinny znaleźć się jak najbliżej ciała. Poza tym dziecko powinno nosić plecak na obu ramionach, a nie na jednym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Calvo-Muñoz, I., & Gómez-Conesa, A. (2012). Asociación entre las mochilas escolares y el dolor de espalda. Revisión sistemática. Fisioterapia, 34(1), 31-38.