Sytuacja kryzysowa związana z COVID-19 dobiegła końca, ale nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia

Tedros Ghebreyesus, dyrektor WHO, zarządził zakończenie stanu zagrożenia koronawirusem na świecie. Zrobił to na zalecenie zespołu ekspertów.
Sytuacja kryzysowa związana z COVID-19 dobiegła końca, ale nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 28 maja, 2023

W dniu 5 maja 2023 r. Komitet ds. Nagłych Wypadków COVID-19 wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że zdaniem ekspertów choroba nie stanowi już zagrożenia zdrowia publicznego. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przyjął zalecenie i podał je do wiadomości publicznej. Co zatem oznacza koniec zagrożenia związanego z COVID-19?

„Koniec stanu wyjątkowego” nie oznacza magicznego zniknięcia COVID-19. Wręcz przeciwnie, jest to potwierdzenie, że wirus nadal krąży i być może będzie cyklicznie wracał, jak to ma miejsce w przypadku grypy.

To nadal zabija, nadal się zmienia i nadal istnieje ryzyko, że pojawią się warianty, które doprowadzą do nowych skoków liczby przypadków i zgonów. – Tedros Adhanom Gebreyesus, dyrektor WHO

Co oznacza koniec stanu zagrożenia związanego z COVID-19?

Te stwierdzenia często wydają się dalekie od rzeczywistości. Są ludzie, którzy zastanawiają się, jak zmieni się ich życie na tym nowym etapie.

Większość granic jest otwarta, turystyka odbudowuje wskaźniki ekonomiczne i podróżnicze, maski prawie nigdzie nie są wymagane. Czy sytuacja kryzysowa związana z COVID-19 nie skończyła się już wcześniej?

Cóż, chodzi o to, że WHO ma różne kategorie patologii. I te kategorie są po to, aby nakłonić kraje i ministerstwa zdrowia do podjęcia konkretnych działań. Inne środki należy podjąć w przypadku zimowych mrozów, a inne na przykład w celu powstrzymania epidemii mpox.

Pod koniec stycznia 2020 r. WHO uznała COVID-19 za zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Według artykułu redakcyjnego w specjalistycznym czasopiśmie British Medical Journal, na początku 2023 r. instytucja podtrzymała swoją decyzję co do kategorii, chociaż były co do tego kontrowersje.

Dyrektor WHO powiedział wówczas, że kategoria jest poprawna, ponieważ koronawirus spełnia kryteria globalnego zagrożenia, nawet 3 lata później. Wskaźniki infekcji były nadal wysokie, potwierdzono zakażenie wśród ssaków innych niż ludzie, a wirus miał wyraźne możliwości mutacji.

Mężczyzna z maską.
Używanie maski nie jest już wymagane prawnie w żadnym kraju na świecie.

Praktyczne kwestie na koniec pandemii

Ogłoszenie końca stanu wyjątkowego przez WHO nie oznacza tego automatycznie dla każdego kraju. Sugeruje to opinia w czasopiśmie Nature.

Kiedy poszczególne kraje stwierdzą, że nie ma już sytuacji nadzwyczajnej, przestają robić pewne rzeczy:

  • Zmniejszają liczbę testów i zamykają niektóre ośrodki testowe.
  • Zmniejszają intensywność kampanii szczepień.
  • Nie wymagają zgłaszania wszystkich podejrzanych przypadków.
  • Wycofują niektóre środki zapobiegawcze, takie jak stosowanie masek w miejscach publicznych.

Jest bardzo prawdopodobne, że dla większości ludzi na planecie niedawna deklaracja WHO nie zmieni życia. Jednak jest prawdopodobne, że niektóre regiony geograficzne zauważą, że pewne czynności podlegają mniejszej ilości wymagań.

Możliwe jest również, że na obszarach o mniejszej sile nabywczej pozyskiwanie szczepionek lub dostępność łóżek będzie skomplikowana. To jeden z negatywnych skutków, których niestety możemy się spodziewać.

Inne choroby, dla których ogłoszono stan zagrożenia

Zgodnie z przeglądem historycznym przygotowanym na Uniwersytecie w Umea (Szwecja), inne choroby, które zostały uznane przez WHO za stan zagrożenia na skalę światową, to:

  • H1N1 w 2009 r. stan wyjątkowy ogłoszono w sierpniu 2010 r.
  • Wirus polio w 2014 roku. Koniec nie został jeszcze ogłoszony.
  • Ebola w Afryce Zachodniej od 2014 do 2016. Następnie w Kongo od 2019 do 2020.
  • Zika między 1 lutego a 18 listopada 2016 r.

Czas trwania jest zmienny, ponieważ każda choroba zachowuje się w inny sposób. Wirus polio nadal stanowi zagrożenie, chociaż nie powoduje rozprzestrzeniania się na całym świecie. Z drugiej strony Zika była ograniczona do jednego roku.

Sytuacja awaryjna związana z COVID-19.
Protokoły szczepień zmienią się wraz z nowymi przepisami WHO.

Co robimy, jeśli COVID-19 nie jest już zagrożeniem?

W grudniu 2022 r. łączna łączna liczba zgłoszonych przypadków na całym świecie wyniosła 642 miliony. WHO poinformowała również, że w tym momencie liczba zgonów związanych z koronawirusem sięgnęła 6,62 miliona.

W regionie obu Ameryk Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) odnotowała ponad 192 miliony potwierdzonych przypadków na dzień 29 kwietnia 2023 r. Odpowiada to 2 948 903 zgonom odnotowanym do tego samego dnia.

To, że COVID-19 nie jest już zagrożeniem, jak miało to miejsce w latach 2020-2022, nie oznacza, że powinniśmy go zaliczyć do historii. Starsi dorośli powinni zwrócić szczególną uwagę, ponieważ są grupą ryzyka, a liczba infekcji wśród nich wciąż jest uderzająca.

Czy powinniśmy się niepokoić? Oczywiście nie. Czy powinniśmy zachować środki zapobiegawcze? Oczywiście, że tak.

WHO opublikowała raport dotyczący długoterminowego zarządzania COVID-19. I chociaż ten tekst ma służyć krajom do podjęcia działań w nadchodzących latach, jest to również przypomnienie, że nie możemy przestać uważać.

Mycie rąk, izolacja, gdy mamy objawy ze strony układu oddechowego, używanie maseczki w tych samych okolicznościach oraz szczepienie to narzędzia, które mamy do dyspozycji. Zaprzestanie ich używania, utrata czujności lub „zrelaksowanie się” nie jest rozwiązaniem na koniec pandemii.

Główny obraz REUTERS.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.