Zika - liczba zarażonych w Kolumbii sięga 600 000

Wirus Zika jest przenoszony przez tego samego komara, który roznosi choroby takie jak chicunguña i denga. Choć wirus sam w sobie nie jest śmiertelny, powoduje deformacje płodu w przypadku ciężarnych kobiet.
Zika - liczba zarażonych w Kolumbii sięga 600 000
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Minister Zdrowia Kolumbii Alejandro Gaviria twierdzi, że w całym kraju liczba pacjentów zarażonych wirusem Zika może w tym roku osiągnąć od 450 000 do 600 000. Jeżeli tak się stanie, wyniki będą podobne jak w przypadku poprzedniego wirusa chicunguña, który zaatakował rok temu.

Kolumbia to drugi kraj w Ameryce Łacińskiej pod względem liczby zakażonych wirusem Zika, plasuje się tuż za Brazylią, która jako pierwsza zgłosiła występowanie wirusa.

W grupie ryzyka znajdują się osoby mieszkające poniżej 2200 m n.p.m. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży.

Wirus Zika zaczął się rozprzestrzeniać w drugiej połowie 2015 roku – od tego czasu w laboratoriach potwierdzono już 429 przypadków kobiet ciężarnych zarażonych wirusem. 202 kobiety z kolei znajdują się w grupie ryzyka.

Ostatnie wspomniane przypadki znajdują się pod czujną obserwacją lekarską mającą na celu potwierdzenie lub wykluczenie deformacji neurologicznych u płodu. Ponadto, doniesiono o 106 porodach kobiet zarażonych wirusem, spośród których tylko 30 dzieci nie odniosło szkody i nie miało deformacji.

Najnowsze dane ujawnione przez Narodowy Instytut Zdrowia w Kolumbii (INS) donoszą, że w kraju wirusem Zika zarażonych jest już 13 531 osób. 10 837 przypadków zostało potwierdzonych klinicznie, 776 – potwierdzonych laboratoryjnie, a 1 918 traktuje się jako przypadki podejrzane.

Ameryka Łacińska zagrożona wirusem Zika

Dziecko z powikłaniami wirusa Zika

Epidemia wirusa Zika, pochodzacego z Afryki i Azji, zagraża 18 krajom Ameryki Łacińskiej. Ponadto, zdiagnozowano już trzy przypadki choroby w Stanach Zjednoczonych: dwa w Miami i jeden na Hawajach.

Najbardziej dotkniętym chorobą krajem jest Brazylia. I właśnie między innymi tam przewiduje się w tym roku wzrost liczby zainfekowanych osób. Najbardziej skutki odczują ciężarne kobiety, ponieważ Zika powoduje deformacje u nienarodzonych dzieci.

Ministerstwo Zdrowia Brazylii ujawniło, że przypadki objęte grupą ryzyka zapadnięcia na mikrocefalię (zmniejszenie czaszki – skutek uboczny choroby) wzrosły do 3 893 od rozpoczęcia badań w zeszłym roku. Spośród tych przypadków, u 224 potwierdzono obecność deformacji. Toczą się badania, by odnaleźć powiązanie wirusa z deformacjami.

Może zainteresuje Cię też przeczytanie artykułu: Wirus Zika – WHO ogłasza stan alarmowy

Jedno z ostatnio przeprowadzonych badań, które zostało zapoczątkowane w Instituto Carlos Chagas de Brasil, sugeruje, że Zika jest w stanie przedostać się przez łożysko ciężarnej kobiety, zagrażając tym samym płodowi.

Kraje takie jak Meksyk, Boliwia, El Salvador, Puerto Rico i inne, również wyrażają swoje zaniepokojenie szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa w ostatnich miesiącach 2015 roku.

Kobieta ciężarna

Rząd Kolumbii zalecił parom zamieszkałym w kraju unikanie zachodzenia w ciążę, przez co najmniej pierwszych sześć miesięcy tego roku. Ma to na celu zredukowanie ryzyka mikrocefalii bądź deformacji powodowanych wirusem Zika.

Podobne zalecenie wydała Jamajka – kraj, w którym jeszcze nie zgłoszono żadnego przypadku zakażenia – oraz Republika Dominikany. Obydwa kraje są w trakcie prac nad kampaniami prewencyjnymi i informacyjnymi.

Ponadto, w Boliwii, władze regionu Santa Cruz ogłosiły pomarańczowy alarm. Spowodowane jest to oficjalnym zdiagnozowaniem wirusa u czterech pacjentów, wśród których znajduje się jedna ciężarna kobieta.

Stany Zjednoczone zarekomendowały ciężarnym kobietom unikanie odwiedzania 14 z 20 krajów znajdujących się na liście niebezpiecznych i zagrożonych wirusem miejsc.

Objawy zakażenia wirusem Zika trwają zwykle od czterech do siedmiu dni i są bardzo podobne do  tych wywoływanych przez wirusa dengi. Dlatego to takie ważne, by natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią u Ciebie niektóre lub wszystkie z poniższych objawów:

  • Gorączka
  • Bóle mięśni
  • Osłabienie i brak energii
  • Silne bóle stawów
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Wypryski i plamy na skórze

Szybka diagnoza

Jak to bywa w przypadku wszystkich chorób, najważniejszym czynnikiem jest jak najszybsza diagnoza. Pomoże to zmniejszyć ryzyko pogorszenia stanu pacjenta oraz zwiększa szansę na szybkie przyniesienie ulgi w nieprzyjemnych objawach.

Próbka krwi

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nawołuje zagrożone wirusem kraje do zwiększenia wyposażenia i możliwości laboratoriów, aby jeszcze uskutecznić szybką diagnozę występowania tego niebezpiecznego wirusa.

Badanie przeprowadza się na podstawie analizy łańcucha polimerazy – poprzez próbki DNA – oraz wyizolowując wirusa z próbek krwi.

Może zechcesz też przeczytać artykuł: Wirus ebola – co warto o nim wiedzieć?

Mimo wszystko, nieustannie informuje się, że nie ma jeszcze skutecznego leczenia wirusa Zika. Badania trwają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pacheco O, Beltrán M, Nelson CA, Valencia D, Tolosa N, Farr SL, et al. Zika Virus Disease in Colombia — Preliminary Report. N Engl J Med. 2016;
  • Villamil-Gómez WE, Rodríguez-Morales AJ, Uribe-García AM, González-Arismendy E, Castellanos JE, Calvo EP, et al. Zika, dengue, and chikungunya co-infection in a pregnant woman from Colombia. Int J Infect Dis. 2016;
  • Cuevas EL, Tong VT, Rozo N, Valencia D, Pacheco O, Gilboa SM, et al. Preliminary Report of Microcephaly Potentially Associated with Zika Virus Infection During Pregnancy — Colombia, January–November 2016. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2016;
  • Sarmiento-Ospina A, Vásquez-Serna H, Jimenez-Canizales CE, Villamil-Gómez WE, Rodriguez-Morales AJ. Zika virus associated deaths in Colombia. The Lancet Infectious Diseases. 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.