Wirus ebola – Co warto o nim wiedzieć?

· Lipiec 20, 2015

Okres inkubacji wirusa ebola od momentu zakażenia do chwili wystąpienia pierwszych objawów trwa od 2 do 21 dni. W ostatnich miesiącach głośno było w mediach na temat choroby zwanej gorączką krwotoczną ebola. Nie jest to bynajmniej choroba nowa – po raz pierwszy zetknięto się z nią w 1976 roku podczas jej śmiertelnej epidemii. Czy wirus ten jest Ci znany? Jeśli nie, nie przejmuj się. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat: skąd się bierze, jakie wywołuje objawy, itd.

Wirus ebola, co to takiego?

Gorączka krwotoczna ebola jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus ebola u ludzi i naczelnych. Nazwa wirusa pochodzi od nazwy afrykańskiej rzeki Ebola w Zairze.

Wirus ebola należy do rodziny jednowiciowców RNA o nazwie Filoviridae. Warto zaznaczyć, że istnieje pięć serotypów wirusa ebola: Ebola-Zaire, Ebola-Ivory Coast, Ebola-Sudan, Ebola-Bundibugyo oraz Ebola-Reston. Ostatni może być patogenny dla innych naczelnych poza ludźmi.

2#:ebola.jpg

Rozprzestrzenianie się wirusa

Śmiertelność w przypadku zakażenia wirusem ebola jest bardzo wysoka – działa on z niezwykłą szybkością, a miejsca zakażenia mogą być od siebie znacznie oddalone.

Zakażenie najczęściej następuje w wyniku kontaktu z zainfekowanym zwierzęciem, żywym lub martwym: niektórymi gatunkami nietoperzy, małp czy antylop. Natomiast zakażenie z człowieka na człowieka przenosi się drogą kropelkową poprzez kontakt z krwią, tkankami czy płynami ustrojowymi zakażonej osoby. Do zakażenia może również dojść poprzez bezpośredni kontakt ze skażonym sprzętem medycznym, na przykład strzykawkami.

Warto również wspomnieć o zakażeniu szpitalnym, czyli że wirusem tym można się zarazić w ośrodku zdrowia lub w szpitalu. Niedawno media trąbiły o takich przypadkach. Wiele osób zaraziło się tym śmiercionośnym wirusem w ośrodkach zdrowia na kontynencie afrykańskim. Dzieje się tak dlatego, że pacjenci są przyjmowani i badani bez użycia odpowiednich masek ochronnych, fartuchów czy specjalnych rękawic.

3#:ebola.jpg

Co warto wiedzieć o wirusie ebola?

Gorączka krwotoczna ebola to choroba, której należy się bać. Dlaczego? Ponieważ jej wykrycie jest stosunkowo trudne i zwykle udaje się to wtedy, kiedy już jest za późno. Poniżej przedstawiamy serię przydatnych informacji, które warto zapamiętać.

Śmiertelność w przypadku wirusa ebola wynosi 90%

Od momentu, gdy po raz pierwszy zetknięto się z gorączką krwotoczną ebola, pojawiło się kolejnych ponad dwadzieścia ognisk epidemiologicznych oraz kilka pojedynczych, odizolowanych od siebie przypadków zakażenia wirusem ebola. W niektórych przypadkach śmiertelność dochodziła do około 90%.

Wirus może pozostawać aktywny w męskim nasieniu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, że mężczyźni wyleczeni z gorączki krwotocznej mogą przekazywać wirusa wraz z nasieniem do 7 tygodni od momentu wyleczenia.

Objawy zakażenia

Najwcześniejszymi objawami gorączki krwotocznej ebola są: gorączka, skrajne zmęczenie, bóle mięśni, ból głowy i ból gardła. Następnie pojawiają się: wymioty, biegunka, wysypka, niewydolność nerek, a w wielu przypadkach również zewnętrzne i wewnętrzne krwotoki.

Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza oraz – jeśli to możliwe – unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa.

Okres inkubacji wirusa

Szacuje się, że okres inkubacji wirusa od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów choroby trwa od 2 do 21 dni. W związku z podobieństwem do objawów innych chorób, jedynym sposobem na postawienie poprawnej diagnozy jest wykonanie specjalnych badań i analiz laboratoryjnych.

Zapobieganie i leczenie

Obecnie nie istnieje na rynku żadna szczepionka przeciw wirusowi ebola. Nadzieją napawają liczne badania i rozmaite testy – na razie są one jednak na etapie czysto eksperymentalnym. Natomiast jeśli chodzi o leczenie, również nie wynaleziono dotychczas żadnego specyficznego leku zwalczającego tę chorobę. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest doustne podawanie roztworów elektrolitów lub płynów metodą dożylną.