Wirus ebola - co warto o nim wiedzieć?

Gorączka krwotoczna Ebola jest jedną z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Bardzo często kończy się zgonem, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej, aby móc jej zapobiec.
Wirus ebola - co warto o nim wiedzieć?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Okres inkubacji wirusa ebola od momentu zakażenia do chwili wystąpienia pierwszych objawów trwa od 2 do 21 dni. W ostatnich miesiącach głośno było w mediach na temat choroby zwanej gorączką krwotoczną ebola. Nie jest to nowa choroba. Po raz pierwszy zetknięto się z nią w 1976 roku podczas jej śmiertelnej epidemii.

Czy znasz ten wirus? Jeśli nie, nie przejmuj się. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na jego temat: skąd się bierze, jakie wywołuje objawy, itd.

Wirus ebola – co to takiego?

Gorączka krwotoczna ebola to choroba zakaźna wywoływana przez wirus ebola u ludzi i naczelnych. Nazwa wirusa pochodzi od nazwy afrykańskiej rzeki Ebola w Zairze.

Wirus ebola należy do rodziny jednowiciowców RNA o nazwie Filoviridae. Warto zaznaczyć, że istnieje pięć serotypów wirusa ebola: Ebola-Zaire, Ebola-Ivory Coast, Ebola-Sudan, Ebola-Bundibugyo oraz Ebola-Reston. Ostatni może być patogenny dla innych naczelnych poza ludźmi.

ebola

Rozprzestrzenianie się wirusa

Śmiertelność w przypadku zakażenia wirusem ebola jest bardzo wysoka, ponieważ działa z niezwykłą szybkością, a miejsca zakażenia mogą być od siebie znacznie oddalone.

Zakażenie najczęściej następuje w wyniku kontaktu z zainfekowanym zwierzęciem, żywym lub martwym: niektórymi gatunkami nietoperzy, małp i antylop. Natomiast zakażenie z człowieka na człowieka przenosi się drogą kropelkową poprzez kontakt z krwią, tkankami lub płynami ustrojowymi zakażonej osoby.

Do zakażenia może również dojść poprzez bezpośredni kontakt ze skażonym sprzętem medycznym, na przykład strzykawkami. Warto również wspomnieć o zakażeniu szpitalnym, czyli że wirusem tym można się zarazić w ośrodku zdrowia lub w szpitalu.

Niedawno w mediach głośno było o takich przypadkach. Wiele osób zaraziło się tym śmiercionośnym wirusem w ośrodkach zdrowia na kontynencie afrykańskim. Dzieje się tak dlatego, że pacjenci są przyjmowani i badani bez użycia odpowiednich masek ochronnych, fartuchów czy specjalnych rękawic.

wirus ebola

Wirus ebola – co warto o nim wiedzieć?

Gorączka krwotoczna to choroba, której należy się bać. Dlaczego? Ponieważ jej wykrycie jest stosunkowo trudne i zwykle udaje się wtedy, kiedy już jest za późno.

Poniżej przedstawiamy serię przydatnych informacji, które warto zapamiętać.

Śmiertelność w przypadku wirusa ebola wynosi 90%

Od momentu, gdy po raz pierwszy zetknięto się z gorączką krwotoczną ebola, pojawiło się ponad dwadzieścia kolejnych ognisk epidemiologicznych oraz kilka pojedynczych, odizolowanych od siebie przypadków zakażenia tym wirusem. W niektórych przypadkach śmiertelność dochodziła do około 90%.

Wirus może pozostawać aktywny w męskim nasieniu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, że mężczyźni wyleczeni z gorączki krwotocznej mogą przekazywać wirusa wraz z nasieniem do 7 tygodni od momentu wyleczenia.

Objawy zakażenia

Najwcześniejszymi objawami eboli są: gorączka, skrajne zmęczenie, bóle mięśni, ból głowy i ból gardła. Następnie pojawiają się: wymioty, biegunka, wysypka, niewydolność nerek, a w wielu przypadkach również zewnętrzne i wewnętrzne krwotoki.

Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza oraz – jeśli to możliwe – unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa.

Okres inkubacji wirusa

Szacuje się, że okres inkubacji wirusa od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów choroby trwa od 2 do 21 dni. W związku z podobieństwem do objawów innych chorób, jedynym sposobem na postawienie poprawnej diagnozy jest wykonanie specjalnych badań i analiz laboratoryjnych.

Zapobieganie i leczenie

Obecnie nie istnieje na rynku żadna szczepionka przeciw temu wirusowi. Nadzieją napawają liczne badania i rozmaite testy – na razie są one jednak na etapie czysto eksperymentalnym.

Natomiast jeśli chodzi o leczenie, również nie wynaleziono dotychczas żadnego specyficznego leku zwalczającego tę chorobę. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest doustne podawanie roztworów elektrolitów lub płynów metodą dożylną.

To może Cię zainteresować ...
Zika – liczba zarażonych w Kolumbii sięga 600 000
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zika – liczba zarażonych w Kolumbii sięga 600 000

Minister Zdrowia Kolumbii twierdzi, że w całym kraju liczba pacjentów zarażonych wirusem Zika może w tym roku osiągnąć od 450 000 do 600 000.




Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.