Syrop z czarnego bzu: korzyści, środki ostrożności i przygotowanie
Syrop z czarnego bzu to preparat, który pochodzi z owoców rośliny o tej samej nazwie. Bez (Sambucus nigra) to drzewo, które mierzy od czterech do pięciu metrów (13 do 15 stóp) wysokości. Ma brązowawe liście i żółtozielone kwiaty. Owoce ciemne, fioletowe, prawie czarne.
Tradycyjna botanika wykorzystuje jego liście, kwiaty i owoce do celów leczniczych. W szczególności syrop z czarnego bzu był stosowany w leczeniu chorób dróg oddechowych. Jakie ma inne zastosowania? Na czym polega jego przygotowanie? Czytaj dalej!
Syrop z czarnego bzu – zalety
Eksperci nie ustalili jeszcze składu chemicznego rośliny, kwiatów i owoców czarnego bzu. Zidentyfikowali jednak różne składniki odżywcze (węglowodany, białka, tłuszcze, minerały i witaminy) i związki, jak następuje:
- Alkaloidy.
- Kwas cytrynowy.
- Flawonoidy.
- Polifenole.
- Glikozyd cyjanogenetyczny.
Syrop z czarnego bzu najczęściej stosowany jest jako środek wspomagający zwalczanie różnych objawów związanych z układem oddechowym. Na przykład przy wzroście wydzielania błon śluzowych, zatkaniu nosa, atakach astmy, zapaleniu krtani, kaszlu i innych.
Kilka badań próbowało udowodnić skuteczność tego preparatu w leczeniu różnych chorób. Rzeczywiście, badania wykazały, że pacjenci z objawami grypy, którzy otrzymywali codzienne dawki produktu, wykazywali oznaki poprawy, nawet bez innych rodzajów leków.
Inne badania sugerują, że roślina ta może być również przydatna jako środek wspomagający walkę z przeziębieniem. Osoby, które musiały podróżować samolotem kontynentalnym i spożywały ekstrakt z czarnego bzu, były średnio mniej narażone na przeziębienie. Podobnie czas trwania objawów, a także nasilenie objawów było znacznie krótsze.
Ponadto ostatnie badania wykazały właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, przeciwlipidowe, a nawet przeciwdepresyjne czarnego bzu.
Dlatego eksperci przewidują, że roślina ta i jej owoce mają potencjał jako uzupełnienie leczenia cukrzycy, otyłości, różnych dysfunkcji metabolicznych, a nawet problemów układu moczowego.
Zobacz też: Poznaj najlepsze i najzdrowsze owoce na przeziębienie i grypę
Syrop z czarnego bzu – środki ostrożności
Zgodnie z tym, co do tej pory powiedzieliśmy, syrop z czarnego bzu wydaje się być nie tylko skuteczny, ale także bezpieczny, a nawet korzystny w leczeniu różnych chorób. Jednak nauka musi jeszcze potwierdzić wszystkie te ustalenia w większych badaniach. Co więcej, muszą jeszcze ocenić ryzyko i możliwe skutki uboczne.
W tym sensie należy zachować ostrożność podczas spożywania syropu z czarnego bzu i nie przekraczać wskazanych dawek. Wyższe dawki mogą mieć dramatyczne skutki, ponieważ na przykład czarny bez jest również silnym środkiem przeczyszczającym, a także silnym lekiem moczopędnym. Dlatego nigdy nie należy łączyć go z innymi lekami o podobnym działaniu.
Ponadto spożywanie niedojrzałych jagód lub niegotowanych kwiatów może powodować nudności, wymioty, a nawet silne zatrucie. Zarówno kora, jak i nasiona oraz owoce, gdy są zielone, zawierają substancje znane jako lektyny, które mogą powodować problemy żołądkowe.
Jednocześnie należy pamiętać, że gałęzie, liście, korzenie i nasiona są potencjalnie toksyczne ze względu na wspomniany wyżej glikozyd cyjanogeniczny. U alergików wysypki lub problemy z oddychaniem mogą wystąpić po spożyciu produktu z czarnym bzem lub po prostu w kontakcie z rośliną.
Bez czarnego nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży i matek karmiących. Chociaż nie ma danych wskazujących na to, że jest to niebezpieczne, nie ma też danych potwierdzających, że można je bezpiecznie jeść. Dlatego jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, unikaj produktów z czarnym bzem.
Przeczytaj również: Witamina C – poznaj 5 sposobów na przeziębienie
Przygotowanie syropu z czarnego bzu
Z jednej strony można kupić gotowy syrop z czarnego bzu. Jest jednak stosunkowo prosty w wykonaniu. Oczywiście ze względu na efekty, o których wspomnieliśmy w poprzednim rozdziale, należy zachować ostrożność w momencie przygotowania.
Głównym składnikiem są owoce czarnego bzu, które mogą być świeże lub suszone – te drugie można znaleźć na targu lub u zielarza. Możesz też zbierać własne świeże owoce czarnego bzu z pola, o ile wiesz, jak rozpoznać roślinę i dojrzałe owoce. Musisz również podjąć środki ostrożności w tym zakresie, ponieważ istnieją inne gatunki roślin, które są bardzo prostsze, ale toksyczne.
Syrop z czarnego bzu można kupić w sklepach zielarskich, ale można go również przygotować w domu.
Składniki
- 2 szklanki suchych owoców czarnego bzu (400 g)
- 4 szklanki wody (1 litr)
- 1 szklanka miodu (250 g)
- Korzeń imbiru: może być w postaci proszku (20 g).
- Do smaku cynamon, wanilia lub kardamon.
- Opcjonalnie możesz dodać filiżankę napoju alkoholowego, takiego jak wódka; chociaż nie powinno się tego robić, jeśli syrop jest dla dzieci.
Proces przygotowania
- Włóż jagody, imbir i cynamon (waniliowy lub kardamon) do zagotowania na kuchence razem z wodą. Najlepiej w ceramicznym lub szklanym pojemniku.
- Gdy się zagotuje, zmniejsz ogień i trzymaj na niskim poziomie przez 45 minut.
- Wyjmij i pozostaw, aż ostygnie.
- Następnie odcedź go miękką szmatką.
- Następnie wymieszaj powstały płyn z miodem i napojem alkoholowym, jeśli chcesz.
- Na koniec przechowuj produkt w wysterylizowanej szklanej butelce i trzymaj w chłodnym i suchym miejscu.
Przyjmuj syrop z czarnego bzu z umiarem
Niektóre naturalne produkty i receptury mają tradycyjne zastosowania, które nie mają naukowej weryfikacji. Inaczej jest w przypadku syropu z czarnego bzu, ponieważ badania dostrzegły już jego zalety i właściwości.
Tak samo jest to produkt, którego należy używać z umiarem, ponieważ w nadmiarze może mieć skutki odwrotne do zamierzonych. Ponadto powinien być jedynie uzupełnieniem przy łagodzeniu objawów choroby, ponieważ nie jest jeszcze traktowany jako leczenie pierwszego rzutu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Perkins-Veazie P, Thomas AL, Byers PL, Finn CE. Fruit Composition of Elderberry (Sambucus spp.) Genotypes Grown in Oregon and Missouri, USA. Acta Hortic. 2015;1061:219-224. doi:10.17660/ActaHortic.2015.1061.24
- Clapé O, Castillo A. Caracterización fármaco-toxicológica de la planta medicinal Sambucus nigra subsp. canadensis. Revista Cubana de Farmacia. 2011; 45(4):586-596.
-
Hawkins J, Baker C, Cherry L, Dunne E. Black elderberry (Sambucus nigra) supplementation effectively treats upper respiratory symptoms: A meta-analysis of randomized, controlled clinical trials. Complement Ther Med. 2019 Feb;42:361-365. doi: 10.1016/j.ctim.2018.12.004. Epub 2018 Dec 18. PMID: 30670267.
- Grajales B, Botero M, Ramírez J. Características, manejo, usos y beneficios del saúco (Sambucus nigra L.) con énfasis en su implementación en sistemas silvopastoriles del Trópico Alto. Revista de Investigación Agraria y Ambiental, 2015; 6(1): 155-168.
- Muñoz O, Montes M, Wilkomirsky T. Plantas medicinales de uso en Chile: química y farmacología. Santiago: Universidad de Chile, 2004.
-
Dellagreca, M., Fiorentino, A., Monaco, P., Previtera, L., & Simonet, A. M. (2000). Cyanogenic Glycosides from Sambucus Nigra. Natural Product Letters, 14(3), 175–182. https://doi.org/10.1080/10575630008041228
-
Ulbricht C, Basch E, Cheung L, Goldberg H, Hammerness P, Isaac R, Khalsa KP, Romm A, Rychlik I, Varghese M, Weissner W, Windsor RC, Wortley J. An evidence-based systematic review of elderberry and elderflower (Sambucus nigra) by the Natural Standard Research Collaboration. J Diet Suppl. 2014 Mar;11(1):80-120. doi: 10.3109/19390211.2013.859852. Epub 2014 Jan 10. PMID: 24409980.