Świeżo upieczona mama – podręcznik przetrwania
Witaj, przyszła nowa mamo! Kiedyś tęskniłaś za byciem matką, a teraz Twoje marzenie się spełniło. To jest tak ekscytujące uczucie, nieprawdaż! Jesteś w teraz ciąży i nosisz pod sercem swoje pierwsze dziecko. A więc określenie świeżo upieczona mama pasuje do Ciebie jak ulał.
Każda świeżo upieczona mama wie doskonale, że na tym etapie czymś zupełnie normalnym jest pewne poczucie nerwowości, lęk i niepewność. Jednak bycie matką po raz pierwszy okaże się być prawdziwym błogosławieństwem już wkrótce. Zobaczysz sama!
Tak, jest wiele rzeczy, których każda świeżo upieczona mama musi się nauczyć. Ciebie też to czeka. Ale postępując krok po kroku zobaczysz, że nie jest to aż tak trudne zadanie, jak Ci się wydaje. Co więcej, już wkrótce będziesz cieszyć się każdą chwilą spędzoną w czasie ciąży i zaraz po jej zakończeniu.
Świeżo upieczona mama – i co dalej?
W miarę upływu czasu Twoje dziecko się rozwija, a wraz z nim rośnie także poziom napięcia nerwowego, z którym musi zmagać się każda świeżo upieczona mama. Mamy jednak dla Ciebie dobrą wiadomość: instynkt macierzyński jest czymś w pełni naturalnym i z pewnością Ci pomoże w wielu sytuacjach.
Nie martw się więc na zapas aż tak bardzo i ciesz się chwilą. Dziewięć miesięcy przecież przeleci w mgnieniu oka!
Każdego dnia będziesz mieć coraz więcej pytań, jak każda świeżo upieczona mama. I chociaż dzieci nie mają instrukcji obsługi, mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł pomoże Ci poczuć się trochę lepiej przygotowaną do czekającego Cię zadania.
Dlaczego skóra dziecka jest przezroczysta?
Gdy zobaczysz swoje dziecko po raz pierwszy, zauważysz bez wątpienia już na pierwszy rzut oka, że jego skóra (szczególnie dłonie i stopy) jest purpurowo-czerwona i ma mętny, mleczno-biały wygląd. Wynika to z siły potrzebnej dziecku do przebycia kanału rodnego, ale ten ciemny kolor zniknie w ciągu kilku dni.
Ta biała substancja nazywana jest mazią płodową i jest warstwą ochronną składającą się z tłuszczu, komórek nabłonka, włosków i wydzieliny komórek owodni. Jej rolą jest ochrona ciała dziecka podczas okresu ciąży, a w trakcie porodu chroni maleństwo podczas przechodzenia przez nie przez kanał rodny.
Maź płodowa wchłania się samoczynnie w 2 lub 3 dni po urodzeniu. Jeśli skóra Twojego dziecka ma przezroczysty wygląd lub bardzo dużo zmarszczek, pamiętaj o tym, że pływało ono w płynie owodniowym przez 9 miesięcy, a jego układ krwionośny wciąż się rozwija.
Zobacz także: Imię dla dziecka – jak dobrze je wybrać?
Czy to normalne, że dziecko ma zeza?
Tak, to normalne, że niemowlęta zezują regularnie przez pierwsze cztery miesiące. Wynika to z dwóch podstawowych powodów.
Pierwszy jest taki, że ich mięśnie oczu nie są jeszcze dojrzałe i dzieci nie widzą zbyt dobrze tuż po porodzie. Impulsy nerwowe są wciąż jeszcze mało efektywne, gdy przychodzi czas na ruch całego ciała. To dlatego właśnie dzieci poruszają się niezgrabnie, ponieważ ich mięśnie nie są w stanie jeszcze sprawnie skoordynować wszystkich swoich mięśni i kończyn.
Dlatego właśnie motoryka małych dzieci nie jest jeszcze w pełni skoordynowana. Nie potrafią się jeszcze czołgać się i dużo się ruszają na wszystkie strony. To samo dzieje się z ich mięśniami oczu. Ponieważ dziecko jest tak jeszcze małe, jego oczy poruszają się gwałtownie i patrzą tylko na to, co akurat nawinie im się na linię wzroku. To właśnie powoduje, że od czasu do czasu jego oczy łapią zeza.
Kiedy dzieci się rodzą, nie potrafią dobrze się skupić na niczym, ani nie potrafią też jednoznacznie rozpoznać niczego, co jest oddalone bardziej, niż o 20 lub 30 centymetrów. Ich wzrok nie pozwala im jeszcze widzieć dalej , a kiedy próbują to zrobić, również mogą w efekcie zacząć zezować. I to stanowi drugi ze wspomnianych powyżej powodów.
Jako świeżo upieczona mama na pewno zwrócisz na to uwagę, ale nie ma powodów do tego, by się zacząć przejmować tym faktem.
Ile razy dziennie świeżo upieczona mama powinna zmienić dziecku pieluchę?
W ciągu pierwszych kilku tygodni życia dziecko będzie moczyć pieluszkę co 3 lub 4 godziny. Ten rytm może być różny dla każdego dziecka z osobna. Zależy również dość mocno od diety dziecka. To w pełni normalne zjawisko, gdy świeżo upieczona mama musi zmieniać pieluchę od 8 do 10 razy dziennie.
Za każdym razem, kiedy to robisz , powinieneś dokładnie wytrzeć pupkę swojego maleństwa ciepłą wodą i osuszyć dobrze bawełnianym ręcznikiem. Upewnij się, że jego mocz jest czysty, bez nieprzyjemnego zapachu i że jest go tylko niewielka ilość. Jeśli jest inaczej, może to oznaczać, że Twoje dziecko nie pije wystarczająco dużo mleka z piersi lub że jego skład jest zbyt skoncentrowana (zawiera zbyt mało wody).
W ciągu pierwszych 24 godzin noworodek powinien wydalić z siebie smółkę (ciemny, prawie czarny kał). Następnie dziecko powinno moczyć pieluchę co najmniej 4 razy dziennie.
Przeczytaj również: Pieluszkowe zapalenie skóry – jak go uniknąć?
Jak należy leczyć pozostałości po przecięciu pępowiny?
Jako świeżo upieczona mama, powinnaś koniecznie wiedzieć o tym, że pępowina w pełni naturalny sposób odpadnie sama po okresie od 5 do 15 dni. Nie próbuj jej wyciągać, nawet jeśli już prawie cała odpadła. Pępowinę należy utrzymywać w czystości, aby zapobiec ewentualnym infekcjom.
Unikaj przykrywania jej pieluchą. W ten sposób nie będzie możliwości zabrudzenia jej moczem lub kałem Twojego dziecka. Im bardziej zapewnisz jej suchość, tym szybciej ona odpadnie. Nie kąp dziecka w pierwszych dniach po porodzie.
Po prostu oczyść jego ciało je za pomocą małych gąbek, mokrych ręczników lub chusteczek nawilżanych dla niemowląt. Możesz również myć swoje dziecko środkiem antyseptycznym.
Następnie opowiemy Ci krok po kroku, jak każda świeżo upieczona mama powinna prawidłowo wyczyścić dziecku pępowinę:
- Umyj bardzo dokładnie swoje ręce.
- Namocz sterylną gazę w roztworze antyseptycznym.
- Delikatnie oczyść tą gazą przewód pępowinowy.
- Podnieś klamrę zaciskającą pępowinę tak, aby wyczyścić cały obszar, nie pozostawiając żadnych niedomytych obszarów.
- Powtarzaj ten proces dwa razy dziennie.
Wiemy, jak ważne jest to wszystko dla Ciebie. Dlatego też nie chcemy, abyś poczuła się osamotniona w tym całym procesie. Pamiętaj jednak, że Twój instynkt macierzyński pomoże Ci w tym z pozoru trudnym zadaniu. Dla Twojego dziecka zawsze będziesz najlepszą mamą na świecie. Po prostu uwierz w siebie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- About Kids Health. Lactancia materna: ¿Cómo sabe si su bebé está recibiendo una cantidad suficiente de leche?. (2009). Recuperado el 30 de septiembre de 2020. https://www.aboutkidshealth.ca/Article?contentid=634&language=Spanish
- Gallardo Alonso, M., & Cunill Gómez, L. (2014). Guia de recomendaciones para el recién nacido y la madre durante el puerperio. https://repositori.upf.edu/handle/10230/25182
- Harvard Medical School. Crossed Eyes (Strabismus). (2018). Recuperado el 30 de septiembre de 2020. https://www.health.harvard.edu/a_to_z/crossed-eyes-strabismus-a-to-z
- Masera, Raquel Gómez, Pilar Alonso Martín, and Irene Rivera Pavón. “Relación materno fetal y establecimiento del apego durante la etapa de gestación.” International Journal of Developmental and Educational Psychology: INFAD. Revista de Psicología 1.1 (2011): 425-434.
- San Román, Beatriz, and Mariel Soria. La aventura de convertirse en familia. Blur, 2005.
- Stanford Children’s Health. Newborn Appearance. Recuperado el 30 de septiembre de 2020. https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=newborn-appearance-90-P02691
- Vargas-Porras, C., Hernández-Molina, L. M., & de Molina-Fernández, M. I. (2020). Aspectos percibidos por las madres primerizas como favorecedores en la adopción de su nuevo rol. Revista Cubana de Salud Pública, 45, e1573. https://www.scielosp.org/article/rcsp/2019.v45n4/e1573/#
- Yachan, M. “Aplicación del Test de Luscher para explorar la relación entre las caracteristicas de personalidad de la madre primeriza, con la lactancia materna exitosa y la morbilidad de su hijo en el primer año de vida.” Scuola di Psicologia, Universidad de los Andes, Santiago del Chile (2007).