Światowy Dzień Menopauzy: Nadajmy mu znaczenie, na jakie zasługuje
Każdego 18 października obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy. Wiele razy zamieszanie co do terminologii prowadzi kobiety do niejasności, co do tego kiedy naprawdę przechodzą przez okres przedmenopauzalny, kiedy miały lub będą miały menopauzę i co właściwie oznacza okres okołomenopauzalny.
Częścią inicjatywy Światowego Dnia Menopauzy jest rzucenie światła na okres, który kada kobieta przechodzi w życiu tylko jeden raz. Nie jest to ani koniec aktywnej seksualności, ani stan patologiczny, jak przez wiele lat wierzono w wielu kulturach.
Cykl życia człowieka składa się ze zmian i przejść. Klimakterium i menopauza to etapy życia, które każda kobieta może nauczyć się przyswajać z różnymi zasobami.
Światowy Dzień Menopauzy – terminologia
Kiedy mówimy o menopauzie, nie zawsze w pełni rozumiemy, do czego tak naprawdę się ona odnosi. Być może podczas konsultacji lekarskiej powiedziano kobiecie, że już weszła klimakterium, ale ona nie do końca rozumie co to oznacza.
Podobnie jakiś artykuł w Internecie może informować, że w wieku 45 lat większość kobiet przechodzi menopauzę. Wtedy czytelniczki w tym wieku często zadają sobie różne pytania. Czy to oznacza, że nie może już zajść w ciążę? A co jeśli nadal miesiączkuję?
Po tegorocznym Światowym Dniu Menopauzy chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby podzielić się głównymi koncepcjami. W końcu jest to pierwszy krok do nadania temu etapowi znaczenia, na jakie zasługuje.
Przeczytaj również: Menopauza- kilka sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia
Klimakterium
Biuro Zdrowia Kobiet Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych definiuje menopauzę, jako ostateczne ustanie miesiączki. Oznacza to, że menopauza występuje, gdy miesięczny cykl krwawienia nie powtarza się, przynajmniej przez ostatnie 12 miesięcy.
Wiek wystąpienia menopauzy jest różny, ponieważ zależy od genetyki, uwarunkowań kulturowych i etnicznych, a także stylu życia danej osoby. Istnieją jednak światowe średnie, które wskazują na najbardziej prawdopodobny czas, w którym kobieta rozpoczyna ten etap.
Szacuje się, że w większości krajów europejskich menopauza pojawia się zwykle po 51 roku życia. W Meksyku średnia wieku to 48 lat, a w Argentynie 50 lat.
Jako średnia światowa, normalny wiek kobiety, u której miesiączka ustaje, powinien wynosić od 45 do 55 lat. Kiedy krwawienie ustępuje przed 45 rokiem życia, rozpoznaje się wczesną menopauzę, która w przyszłości pociągnie za sobą konsekwencje hormonalne.
Klimakterium
Argentyńskie Stowarzyszenie Badań nad Klimakterium definiuje tę koncepcję jako postępujący etap w życiu kobiety, przez który stopniowo traci ona zdolność reprodukcyjną. Wszystkie zmiany klimakteryczne prowadzą do samej menopauzy – czyli całkowitego ustania miesiączki.
Interesujące jest to, że słowo „klimakterium” pochodzi od greckiego climater, co można oddać jako „klatka schodowa”. Dlatego logiczne jest założenie, że etap stopniowo prowadzący do czegoś innego. Zasadniczo mamy do czynienia z przejściem z jednego etapu życia do drugiego, w której kobieta nie ma już cykli menstruacyjnych.
W tym przypadku również nie mamy dokładnej daty wystąpienia. Objawy klimakteryczne występują zwykle od około 1 roku przed ustąpieniem krwawienia miesiączkowego do około roku po menopauzie.
Uderzenia gorąca lub nocne poty to typowe objawy okresu przekwitania. Są to odczucia intensywnego ciepła, którego kobiety doświadczają o każdej porze dnia, niezależnie od zewnętrznej temperatury ciała.
Według badań wyjaśnienie jest takie, że zmiany hormonalne zwiększają ekspresję receptorów serotoninowych 5-HT2A w mózgu. Dlatego stymulacja neuroprzekaźników w podwzgórzu wytrąca z równowagi ośrodek termoregulacji.
Okres okołomenopauzalny
Według publikacji w czasopiśmie Nature perimenopauza jest kombinacją fizycznych, psychologicznych i neurologicznych objawów, które rozpoczynają się zmianami regularności cykli menstruacyjnych w okresie przekwitania, które prowadzą do menopauzy. Innymi słowy, nie jest to określony etap, ale percepcja otaczająca ten wiek.
Dlatego jedna kobieta może wejść w okres okołomenopauzalny znacznie wcześniej niż inna, nawet gdyby ich cykle miesiączkowe ostatecznie miały ustać tego samego dnia. Spadek stężenia estrogenów byłby głównym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie objawów.
W tym przypadku warto podkreślić, że nie mówimy tylko o znakach anatomicznych. Nie bez znaczenia jest również psychologiczny aspekt okresu okołomenopauzalnego. Wykazano, że kobiety przechodzą przez ten etap z wyższym ryzykiem zaburzeń poznawczych i depresji w perspektywie średnioterminowej.
Dlaczego ważne jest zrozumienie menopauzy i etapu klimakterium?
Menopauza jest nadal tematem tabu w społeczeństwie. Jednak stopniowo staje się tematem coraz bardziej akceptowanym. Coraz więcej jest informacji dostępnych na ten temat. Pozwoliły nam one zrozumieć, że zdrowe starzenie się jest możliwym i korzystnym procesem.
Jednak kobiety znajdujące się na tym etapie, często nie znajdują cennego wsparcia społecznego. W miarę upływu lat, możliwości pracy są coraz mniejsze, ich seksualność spada, a próby rozpoczęcia nowych hobby lub projektów są często określane jako głupie lub niepasujące do „kogoś w ich wieku”.
Światowy Dzień Menopauzy prosi o pobudkę. Kobiety nie kończą swoich projektów i nie muszą porzucać hobby, gdy kończą 50 lat. Nie są też wykluczone z życia towarzyskiego, par, sportu i pracy. Menopauza nie oznacza, że kobieta jest już tylko “babcią”.
Presja społeczna otaczająca ograniczającą społeczną percepcję tej fazy często powoduje niepokój i stres u kobiet po 50. roku życia. Muszą one nie tylko radzić sobie ze zmianami fizycznymi, ale także często borykają się z brakiem zewnętrznego wsparcia.
Światowy Dzień Menopauzy stara się pomóc kobietom przewartościować ten okres
Okres klimakteryczny trwa kilka lat. To czas niepewności, zmian w organizmie, zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego, większych możliwości załamań i zmian nastroju.
To także kolejna naturalna zmiana w życiu kobiety. Światowy Dzień Menopauzy odbywa się tylko co 365 dni. Jednak ma na celu zwiększenie świadomości na długi czas.
W tym okresie, przy wystarczającym wsparciu społecznym, kobiety mogą czuć się zupełne, towarzyszyć i stawiać czoła nowym wyzwaniom. Kres zdolności reprodukcyjnej nie jest końcem życia kobiety. Symbolizuje jedynie kolejny krok i przejście do innej formy dojrzałości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Torres Jiménez, Ana Paola, and José María Torres Rincón. “Climaterio y menopausia.” Revista de la Facultad de Medicina (México) 61.2 (2018): 51-58.
- Roncero, Laura Pérez. “La edad de la menopausia.” El farmacéutico: profesión y cultura 580 (2019): 27-30.
- Santoro, Nanette, et al. “The menopause transition: signs, symptoms, and management options.” The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism 106.1 (2021): 1-15.
- McNamara, Megan, Pelin Batur, and Kristi Tough DeSapri. “Perimenopause.” Annals of internal medicine 162.3 (2015): ITC1-ITC16.
- Willi, Jasmine, and Ulrike Ehlert. “Assessment of perimenopausal depression: A review.” Journal of Affective Disorders 249 (2019): 216-222.
- Santoro, Nanette, et al. “The menopause transition: signs, symptoms, and management options.” The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism 106.1 (2021): 1-15.
- Zhu, Dongshan, et al. “Type of menopause, age of menopause and variations in the risk of incident cardiovascular disease: pooled analysis of individual data from 10 international studies.” Human Reproduction 35.8 (2020): 1933-1943.
- Scavello, Irene, et al. “Sexual health in menopause.” Medicina 55.9 (2019): 559.