Światowy Dzień Autyzmu - dowiedz się wszystkiego na ten temat
Od 2007 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 2 kwietnia Światowym Dniem Autyzmu. Specyficzna nazwa tego dnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Światowy Dzień Autyzmu ma na celu podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa na temat istnienia zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz możliwości, jakie te osoby mają w zakresie integracji społecznej. Krótko mówiąc, integracja społeczna jest prawem każdego.
Praktyką, która jest związana z tym dniem, jest „zapalanie się na niebiesko” – co oznacza oświetlanie pomników i budynków historycznych krajów kolorem niebieskim. Kolor niebieski jest symbolem wsparcia dla osób z autyzmem i ich rodzin.
W 2021 roku tematem Światowego Dnia Autyzmu było „Prowadź z życzliwością”. Obejmuje więc dwie główne osie integracji społecznej osób z autyzmem: edukację i zatrudnienie.
Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacują, że 1 na 160 niemowląt ma pewien stopień zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jednak może to być niedoszacowane, ponieważ wykrywanie autyzmu jest nierównomierne na całej planecie.
Czym jest autyzm i zaburzenia ze spektrum autyzmu?
Światowy Dzień Autyzmu służy również pogłębieniu wiedzy na temat tego schorzenia. Dzisiaj lepiej mówić o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, niż tylko o autyzmie.
Zaburzenia te charakteryzują się zmienionymi zachowaniami społecznymi, brakami w języku i komunikacji, a także powtarzalnymi wzorcami zachowań. Często zdarza się również, że osoby z autyzmem wydają się niezainteresowane swoim otoczeniem i środowiskiem . Wyraźnie unikają też fizycznego kontaktu z innymi.
Zaburzenie jest uważane za zaburzenie rozwojowe, ponieważ początek objawów ma miejsce wcześnie, przed ukończeniem 3 roku życia. Jedną z cech charakterystycznych jest to, że objawy te utrzymują się przez resztę życia osobnika.
Koncepcja istnienia spektrum autyzmu odpowiada faktowi, że istnieją różne stopnie afektacji. Jedno dziecko może więc mieć łagodniejszą zmianę niż inne. To z kolei modyfikuje ich relacje ze światem zewnętrznym, a także modyfikuje terapie, które powinny otrzymywać.
Światowy Dzień Autyzmu: Kampania Życzliwości
Jak wspomnieliśmy powyżej, tematem Światowego Dnia Autyzmu 2021 było „Prowadź z życzliwością”. Stanowi to absolutne zaproszenie do traktowania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu z nieustanną empatią. Prawda jest taka, że możemy okazywać życzliwość w każdej dziedzinie społeczeństwa, w tym w nauce i pracy.
W tym sensie zajęcia na odległość dały fantastyczne możliwości, aby tę cenną grupę jednostek włączyć w działania z różnymi gwarancjami społecznymi. Innymi słowy, skutki wpływu środowiska wynikające ze zmienionych zachowań społecznych mogą być znośne bez bezpośredniego kontaktu.
Dlatego życzliwość przekłada się na integrację, większe możliwości i wykorzystanie innowacji w celu dostosowania niektórych zadań do osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Celem kampanii jest, aby zmiana rozpoczęła się od indywidualnej refleksji i objęła wszystkie zakątki społeczeństwa.
Okaż życzliwość
Ogólnie rzecz biorąc, aby osiągnąć ogólny cel powszechnej życzliwości w każdym kraju na świecie, Światowy Dzień Autyzmu promuje szereg konkretnych celów, które można praktykować w celu przyspieszenia transformacji.
Sposobem na prowadzenie z życzliwością, zalecanym przez Autism Speaks, jest bezpośrednie wsparcie dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które starają się o pracę w firmach, w których pracujemy. Ponadto chodzi o zapewnienie przestrzegania korzystnych polityk publicznych.
Ucz z życzliwością
Życzliwość, którą promuje hasło Światowego Dnia Autyzmu, dotyczy również nauki. To znaczy, że my, jako społeczeństwo, musimy znaleźć sposób na włączenie ich w proces edukacyjny, który szanuje ich specyfikę.
Na świecie opracowano kilka podejść pedagogicznych dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Niektóre z nich to:
- Floortime: Stanley Greenspan zaprojektował metodę floortime. Podstawową ideą tej metodologii jest to, że edukator lub terapeuta wchodzi w interakcję z dzieckiem autystycznym podczas zabawy i w znanych mu warunkach. Koncepcje edukacyjne, które mają być przekazywane, mogą być zawarte w zabawie.
- NAUCZANIE: Ta metoda oznacza traktowanie i edukację dzieci z autyzmem i zaburzeniami związanymi z komunikacją i upośledzeniem komunikacyjnym. Obejmuje edukację w placówce edukacyjnej i domu dziecka, koordynując oba środowiska, w tym rzeczywistą przestrzeń fizyczną, w której osoba musi spędzić dzień edukacyjny. Na ogół polega na sporządzeniu harmonogramu zadań.
- ABA: Stosowana analiza behawioralna skupia się na stymulowaniu uwagi i języka. Jest używana bardziej jako metodologia wspierająca tradycyjne nauczanie.
Dowiedz się więcej: Badania odkrywają cechy fizyczne związane z autyzmem
Połącz się z życzliwością
Koncentruje się na rozszerzeniu informacji w sieci. Można to osiągnąć poprzez replikowanie heroicznych historii osób z autyzmem, dzielenie się skutecznymi podręcznikami leczenia i wspieranie wzrostu społeczności wsparcia.
Opiekuj się z życzliwością
W takim przypadku wyspecjalizowane zespoły reagowania na autyzm mogą zapewnić pomoc, promując komunikację między społecznościami autystycznymi w celu zachęcenia do wsparcia i wspierania sieci szpitalnych i badawczych w celu poprawy terapii.
Światowy Dzień Autyzmu: „Mogę pracować”
Organizacja Autismo Europa szacuje, że około 80% osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu pozostaje bez pracy. To ogromna liczba, która komplikuje jakość życia osób z autyzmem.
Na szczęście jedną z opcji wykorzystywanych do faworyzowania inicjowania kontaktów u słabo funkcjonujących osób z autyzmem jest terapia zajęciowa. Słabe funkcjonowanie odnosi się do ograniczonych możliwości pacjenta, jeśli chodzi o kontakt ze światem zewnętrznym.
Terapia zajęciowa może być realizowana w formie warsztatów, które dostosowują się do realnych możliwości osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Z drugiej strony, jeśli dana osoba ma wysoko funkcjonalny autyzm, co oznacza, że jest zdolna do większej interakcji ze światem zewnętrznym, istnieją inne opcje. W rzeczywistości można nawet rozważyć umieszczenie takich osób w zwykłych firmach.
Zasadniczo, najczęstszym wsparciem w tych przypadkach jest towarzyszenie przez przeszkolonego operatora, który prowadzi osobę z autyzmem w jej zadaniach. Operator ten pomaga w pracy danej osoby i pomaga jej w relacjach z pracodawcami i innymi współpracownikami.
Poprzednie motywy
Postęp Światowego Dnia Autyzmu wiąże się z każdym z jego wcześniejszych tematów w różnych krajach. Na poniższej liście znajdziesz przykłady poprzednich motywów:
- „Autyzm mówi: posłuchaj go”
- “Świadomość autyzmu”
- „Zapomniana połowa autyzmu”
- „Świętowanie zdolności w ramach niepełnosprawności autyzmu”
- „Otwieranie drzwi do edukacji integracyjnej”
- „Zatrudnienie: zaleta autyzmu”
- „Autyzm i Agenda 2030: integracja i neuroróżnorodność”
- „Ku autonomii i samostanowieniu”
- „Wzmacnianie kobiet i dziewcząt z autyzmem”
- „Technologie wspomagające, aktywny udział”
- “Mogę się uczyć. Mogę pracować”
„Prowadź z życzliwością”
Niedawny temat życzliwości koncentruje się na znaczeniu podnoszenia świadomości tego, jak ważne są życzliwe gesty. Życzliwe powitanie, przystosowanie sprzyjające autyzmowi i włączenie społeczne pozytywnie wpływają na życie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Jak mogę uczestniczyć w Światowym Dniu Autyzmu?
Darowizny, bezpłatne dni terapii i oznaki sympatii zawsze stanowią dobre opcje, aby uczestniczyć w Światowym Dniu Autyzmu. Do tego dochodzi kampania życzliwości o nazwie Light It Up Blue.
Ta inicjatywa polega na noszeniu niebieskich ubrań na znak wsparcia i zrozumienia dla tej niezwykłej i wartościowej grupy. Istnieje również możliwość zdobycia oficjalnej odzieży Autism Speaks, co pomoże w zdobyciu funduszy.
Wreszcie, sieci społecznościowe są jednymi z podstawowych narzędzi służących podnoszeniu świadomości problemów, z jakimi boryka się społeczność autystyczna. W rzeczywistości przydatne są również tagi takie jak #LightItUpWith Kindness i #LightItUpBlue ze zdjęciami, oprócz życzliwych wiadomości.
Uwidacznianie autyzmu
Światowy Dzień Autyzmu powinien służyć uwidocznieniu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Liczba osób, które cierpią na to zaburzenie, jest znaczna.
Tak więc, jeśli nie włączymy tych osób do edukacji i świata pracy, wykluczymy bardzo wielu ludzi z codziennego życia.
Ostateczne zalecenia na Światowy Dzień Autyzmu
Podsumowując, życzliwość jest bardzo potężnym zasobem, którego nie powinniśmy ograniczać tylko do Światowego Dnia Autyzmu. Raczej musimy przedłużyć naszą życzliwość na cały rok i dłużej. Oznacza to rozszerzenie go na osoby dotknięte ASD, które są blisko ciebie zarówno w społeczności, jak i w pracy, aby nadal rozwijać swoje umiejętności społeczne.
Podobnie, zostań comiesięcznym dobroczyńcą, będąc świadomym wszystkich działań mających miejsce w Twojej okolicy, a wolontariat jest mile widziany w każdej chwili!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mayada et al. Global prevalence of autism and other pervasive developmental disorders. Autism Res. 2012 Jun; 5(3): 160–179.
- Martínez-González, Agustín Ernesto, and José Antonio Piqueras Rodríguez. “Diferencias en la gravedad de los síntomas del Trastorno del Espectro Autista según el contexto educativo”. 2019.
- Fuquen, Mayerli Stefany Tebar, and Jessica Natalia Díazgranados Beltrán. “La educación de las personas con trastorno del espectro autista”. Horizontes Pedagógicos 21.1. 2019.
- Conde Sciaroni, Ornella, et al. La inclusión de personas con trastornos del espectro autista en el mercado laboral: Síndrome de Asperger. Diss. Universidad Argentina de la Empresa. 2019.
- Gómez S, Rivas R y Taboada E. Revisiones sobre el autismo [Reseñas sobre el autismo]. Revista Latinoamericana de Psicología. 2009.