Świadoma miesiączka: dlaczego znajomość cyklu jest ważna?

Świadoma menstruacja to koncepcja, która zachęca do przeżywania cyklu miesiączkowego w bardziej rozsądny sposób, oparty na dbaniu o siebie. Stał się uniwersalnym ruchem, który ma na celu promowanie dobrego samopoczucia u osób miesiączkujących.
Świadoma miesiączka: dlaczego znajomość cyklu jest ważna?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2022

Świadoma miesiączka to zarówno praktyka, jak i postawa. Ma związek ze szczegółowym poznaniem wszystkich aspektów związanych z cyklem menstruacyjnym i odpowiednią dbałością o swoje ciało. To sposób na zwiększenie samoświadomości i autonomii.

U wielu kobiet cykl menstruacyjny często pozostaje prawie niezauważony. Wszyscy wiemy, że miesiączkę dostajemy co miesiąc i się do niej przygotowujemy, choć nie zawsze robimy to w najbardziej odpowiedni sposób. Tymczasem inne fazy cyklu mogą pozostawać nieznane. Świadoma miesiączka pozwala tego uniknąć.

Jasne jest również, że okres ten ma różne negatywne konotacje dla niektórych ludzi i kultur. Świadoma menstruacja poszukuje nowych znaczeń dla kobiecego cyklu. To wyzwalająca i zdrowa praktyka.

Miesiączka: poza biologią

Kobieta z okresem
Ważne jest, aby odpuścić negatywne skojarzenia związane z miesiączką i włączyć się w nurt świadomej miesiączki.

Miesiączka to nie tylko doświadczenie biologiczne. Ma mnóstwo skojarzeń społecznych, kulturalnych, a nawet politycznych. W wielu przypadkach jest postrzegana jako coś brzydkiego, brudnego, a nawet jako choroba. Wiąże się to również z wahaniem nastroju w trakcie zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Cykl menstruacyjny to nie tylko okres. Prawdą jest, że ci, którzy miesiączkują to nie tylko kobiety, podobnie jak mężczyźni transpłciowi, którzy miesiączkują w mniejszym stopniu. Dlatego w dzisiejszych czasach mówimy o osobach miesiączkujących, a nie tylko o kobietach.

Chodzi o to, że świadoma menstruacja to sposób na poznanie, zrozumienie i podejście do wszystkich zjawisk związanych z cyklem menstruacyjnym w bardziej rozsądny i zdrowy sposób. Przyczynia się to do wzmocnienia osoby miesiączkującej, a także wpływa na społeczne i kulturowe postrzeganie miesiączki.

Czym jest świadoma miesiączka?

Cykl menstruacyjny obejmuje szereg zmian fizjologicznych, które wpływają zarówno na ciało, jak i umysł. Postrzeganie, emocje, a nawet duchowość i zdolności poznawcze zmieniają się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego.

Świadoma menstruacja opiera się na założeniu, że szczegółowe poznanie wszystkich tych zmian jest niezbędne, aby odpowiednio nimi zarządzać, a jednocześnie wiedzieć, jak dbać o swoje ciało, w zależności od wymagań otoczenia.

Ta szczegółowa znajomość cyklu miesiączkowego pozwala miesiączkującej lepiej zarządzać momentami aktywności i odpoczynku, seksualnością, a nawet dietą. Nie wystarczy też wiedza teoretyczna. Świadoma miesiączka jest wynikiem samoobserwacji przez cały cykl menstruacyjny.

Znaczenie świadomej miesiączki

Świadoma miesiączka to sposób na zwiększenie samoświadomości. Ma związek z przyjęciem introspektywnego spojrzenia, które pozwala lepiej rozpoznać, co dzieje się w twoim ciele podczas cyklu menstruacyjnego i zapewnić organizmowi to, czego potrzebuje.

Sposób, w jaki rozwija się cykl menstruacyjny, dostarcza wielu informacji o stanie zdrowia miesiączkującej osoby. Samo krwawienie podczas lub poza miesiączką również dostarcza wielu informacji, które należy zinterpretować. Kolor, zapach, tekstura itp. to cenne dane zdrowotne.

Jednym z podstawowych celów świadomej miesiączki jest zachowanie dobrego stanu zdrowia i zauważenie wszelkich nieprawidłowości w odpowiednim czasie. Służy jednak również rozwijaniu większej autonomii, a także lepszemu samopoczuciu i satysfakcji dzięki dbaniu o siebie.

Znając swój cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny obejmuje nie tylko wiedzę, ale także mądrość. Pierwsza dostarcza elementów pozwalających zrozumieć, co dzieje się w Twoim ciele na każdym etapie cyklu. Drugi pozwala podejść i zarządzać tymi zmianami w sposób, który przyniesie Ci satysfakcję i spokój.

Cykl menstruacyjny trwa zwykle od 21 do 35 dni, ale jest bardziej zmienny w pierwszych latach po pierwszej miesiączce lub przed ostatnią. Tylko 10-15% kobiet ma dokładnie 28-dniowe cykle.

Podczas cyklu menstruacyjnego powstaje dojrzała komórka jajowa. Jeśli zostanie zapłodniona, pojawi się ciąża. Jeśli do tego nie dojdzie, pojawi się krwawienie. Dlaczego? Macica ma wewnętrzną wyściółkę zwaną endometrium. Jeśli nastąpi zapłodnienie, zarodek zostanie złożony właśnie w nim. Jeśli nie, zostanie wydalony w postaci krwawienia.

Pierwszy dzień krwawienia uważany jest za pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Hormony regulują te procesy, a ich działanie powoduje zmiany fizyczne i psychiczne w trakcie całego cyklu. Jednym z przejawów tego procesu jest wydzielina z pochwy, która jest obecna i zmienia się przez cały okres.

Fazy cyklu miesiączkowego

Kalendarz miesiączkowy. Świadomy cykl menstruacyjny
Znajomość czterech faz cyklu miesiączkowego jest istotną częścią osobistego dobrego samopoczucia u osób miesiączkujących.

Cykl menstruacyjny podzielony jest na cztery fazy. Cechą charakterystyczną każdej z nich jest zmiana zachodząca w komórce jajowej. Z kolei w każdej fazie ważne jest rozpoznanie różnych objawów fizycznych i psychicznych, aby osiągnąć świadomą miesiączkę. Fazy menstruacji są następujące.

Faza menstruacyjna

Wewnętrzna wyściółka macicy lub endometrium jest wypełniona płynami i składnikami odżywczymi. W tej fazie poziom hormonów, estrogenu i progesteronu jest niski. Ponieważ nie doszło do zapłodnienia, endometrium jest wydalane. Organizm bardzo się stara, więc zmęczenie jest większe niż zwykle.

Te dni sprzyjają odpoczynkowi i skupieniu. Najlepiej jeść lekkie posiłki. Osoba miesiączkująca odczuwa większą wrażliwość, kreatywność i intensywniejszą duchowość. Wskazane jest spożywanie pokarmów moczopędnych bogatych w witaminę C, Omega-3, żelazo i potas.

Faza przedowulacyjna

Faza przedowulacyjna lub folikularna obejmuje etap, który trwa od końca okresu menstruacyjnego do dnia 12-14. Na tym etapie wewnątrz jajnika dojrzewają pewne pęcherzyki. Te mieszki włosowe są miejscem, w którym rozwija się komórka jajowa. To także faza największej energii i witalności miesiąca.

Ta dodatkowa energia może być wykorzystana do wykonywania większej ilości ćwiczeń lub wykonywania oczekujących lub złożonych czynności. To także idealny czas na rozpoczęcie projektów. To najlepszy czas na spożywanie węglowodanów, ponieważ organizm jest gotowy do przekształcenia ich w energię. Wskazane jest, aby w tym czasie ograniczyć spożycie tłuszczu.

Faza owulacyjna

W świadomej menstruacji duże znaczenie ma faza owulacyjna. Jest to moment, w którym dojrzała komórka jajowa opuszcza jajnik i rozpoczyna swoją podróż. Odpowiada okresowi płodnemu. W tym czasie energia osoby miesiączkującej nieco spada, ale jednocześnie wzrasta towarzyskość i empatia. Wygląd osoby jest bardziej atrakcyjny i ma większą pewność siebie.

Na tym etapie relacje społeczne i osobiste przebiegają lepiej. Najbardziej zalecaną wskazówką dietetyczną jest zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w żelazo i zmniejszenie spożycia węglowodanów. Wskazane jest spożywanie roślin strączkowych, zielonych warzyw liściastych, jajek i orzechów.

Faza przedmiesiączkowa

Jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona w poprzedniej fazie, poziom hormonów spada. Powszechne stają się objawy takie jak drażliwość, zmęczenie, niepokój, ból głowy, obrzęk brzucha, zatrzymanie płynów itp. Poza tym często preferuje się samotność i introspekcję.

To dobry moment, aby określić, co Ci się nie podoba we wszystkich aspektach. Zalecane są działania twórcze. W diecie zalecana jest gorzka czekolada i produkty zawierające zdrowe tłuszcze, takie jak awokado. W tym czasie świetnie sprawdzają się również banany, orzechy i produkty mleczne.

Naucz się rozpoznawać swój cykl menstruacyjny

Każda osoba jest inna, dlatego najlepiej uważnie obserwować siebie i zwracać uwagę na swoje unikalne cechy, jeśli chodzi o cykl menstruacyjny. To najlepszy sposób na ćwiczenie świadomej miesiączki. W ten sposób będziesz również w stanie zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości.

Bardzo ważne jest, aby nauczyć się słuchać tego, co mówi Twoje ciało. Uwolnij się także od uprzedzeń i mitów na temat menstruacji. Świadoma miesiączka nie oznacza „przejęcia kontroli”, ale doświadczanie cyklu miesiączkowego w konstruktywny i spokojny sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gormaz, G., Prado, S., Duque, G., Gormaz, C., Tsunekawa, H., Cossio, A., … & Uribe, C. (1992). Caracterización ultrasonográfica del endometrio durante el ciclo menstrual ovulatorio espontáneo. Rev. chil. obstet. ginecol, 257-62.
  • Irusta, G. (2008). Mecanismos involucrados en la atresia del folículo ovárico: relación entre esteroidogénesis, angiogénesis y apoptosis (Doctoral dissertation, Universidad de Buenos Aires. Facultad de Ciencias Exactas y Naturales).
  • De la Cruz Chávez, J. A. (2020). Entre brujas, lunas y otros conjuros: análisis de la construcción de feminidad en los discursos alternativos de menstruación consciente (Bachelor’s thesis, PUCE-Quito).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.