Swędzenie w odbycie - co może oznaczać?
Swędzenie w odbycie to naprawdę nieprzyjemna sytuacja. Nie jest to choroba, ale objaw, który może pojawić się z wielu powodów. Na przykład z powodu złej higieny lub nadmiernej potliwości w tej okolicy.
Problem ten polega na intensywnym swędzeniu nie tylko w odbycie, ale na całym obszarze wokół tego miejsca. W niektórych sytuacjach może rozwijać się i rozprzestrzeniać do moszny lub pochwy. Co ciekawe, częściej występuje u mężczyzn.
Swędzenie w odbycie zwykle nasila się w nocy i chociaż w większości przypadków to łagodna zmiana, może być również objawem innej choroby podstawowej. W tym artykule wyjaśniamy najczęstsze przyczyny a także sposoby rozwiązania tego problemu.
Co powoduje swędzenie w odbycie?
Swędzenie w odbycie jest bardzo irytujące i często wprawia w zakłopotanie tych, którym ono dolega. Często wiąże się również z zaczerwienieniem całego obszaru i intensywnym pieczeniem. Z drugiej strony drapanie jeszcze zwiększa podrażnienie.
Na ogół jednak swędzenie w odbycie ustępuje samoistnie. W rzeczywistości w większości przypadków nie można znaleźć konkretnej przyczyny, która je wywołała. Często objaw ten wiąże się ze zjedzeniem drażniących lub pikantnych potraw. Inne przyczyny swędzenia w okolicach odbytu są następujące:
- Niewystarczająca higiena. Pozostałości kału i tworzące je bakterie zmieniają pH skóry odbytu. Powoduje to uczucie swędzenia, a dodatkowo sprzyja infekcjom.
- Jednak przesadne zabiegi higieniczne lub używanie drażniących środków do mycia również powodują swędzenie w odbycie. Może je wywołać użycie niektórych mydeł lub chusteczek, a nawet zbyt intensywne mycie obszaru.
- Choroby skóry, takie jak łuszczyca czy zapalenie skóry, a także procesy alergiczne.
- Rak skóry umiejscowiony w pobliżu.
- Zapalna choroba jelit
Co ważne, swędzenie w odbycie może być spowodowane licznymi infekcjami. Często, zwłaszcza u dzieci, może mieć związek z pasożytami jelitowymi, takimi jak owsiki. Objaw ten jest również związane między innymi z kandydozą (infekcja grzybicza).
Wreszcie, nie możemy zapomnieć, że wszelkie uszkodzenia i zmiany, takie jak hemoroidy i przetoki, są kolejną częstą przyczyną swędzenia w odbycie.
Może ci się spodobać również ten artykuł: Co to jest zapalenie odbytnicy, co je powoduje i jak się je leczy?
Jak złagodzić tę sytuację?
Bardzo często swędzenie w odbycie ustępuje samoistnie i nie wymaga żadnego leczenia. Jeśli jednak swędzenie nie ustępuje przez dłuższy czas lub pojawiają się oznaki infekcji w okolicy lub krwawienie, najlepiej udać się do lekarza.
Aby znaleźć przyczynę swędzenia odbytu, często wystarczy dobrą wywiad medyczny. Lekarz musi wiedzieć, jak wygląda dieta i nawyki higieniczne, aby wykluczyć wszelkie ewentualne przyczyny.
Czasami może być konieczne wykonanie badania per rectum oraz inne badania odbytu. W ten sposób można sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń, takich jak hemoroidy lub rany, które powodują swędzenie.
Możesz być zainteresowany również tym tematem: Szczelina odbytu – 3 naturalne sposoby złagodzenia
Jak leczy się swędzenie w odbycie?
W leczeniu swędzenia odbytu najważniejszą rzeczą jest stosowanie odpowiednich środków higieny. W tym celu zaleca się umycie okolicy łagodnym mydłem lub wilgotnymi chusteczkami. Następnie należy delikatnie osuszyć obszar czystym ręcznikiem.
Istnieją również maści i balsamy, które mogą złagodzić dolegliwości w tym obszarze. Zaleca się również posypanie odbytu odrobiną talku. Inne ogólne środki, których trzeba niezbędnie przestrzegać, to:
- Unikaj drapania. Na wszelki wypadek obetnij też paznokcie mi dobrze je spiłuj.
- Zwracaj uwagę na dietę. Ostre potrawy mogą znacznie bardziej podrażniać odbyt.
- Nie należy również stosować środków przeczyszczających. Dlatego zaleca się jednocześnie spożywanie większej ilości owoców i błonnika.
W przypadkach, gdy przyczyną świądu w odbycie jest zdiagnozowana infekcja, to lekarz dobierze najbardziej odpowiednie leczenie. To samo dotyczy chorób skóry.
Ważne jest, aby wiedzieć, że swędzenie w odbycie może mieć wiele przyczyn. Chociaż najczęściej dolegliwość ta ma łagodny charakter i przyczyny i na ogół ustępuje samoistnie. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, idealnym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza, zwłaszcza jeśli dyskomfort utrzymuje się lub komplikuje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Prurito anal – Trastornos gastrointestinales – Manual MSD versión para público general. (n.d.). Retrieved January 4, 2020, from https://www.msdmanuals.com/es-es/hogar/trastornos-gastrointestinales/trastornos-anales-y-rectales/prurito-anal
- Prurito anal | Farmacia Profesional. (n.d.). Retrieved January 4, 2020, from https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-prurito-anal-13057677
- Info_PruritoAnal_04. (n.d.). Retrieved from www.aecp-es.org