Suszone śliwki i ich wspaniały wpływ na nasze zdrowie

Skuteczne działanie przeczyszczające należy do najpopularniejszych zalet suszonych śliwek. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości błonnika i sorbitolu. Suszone śliwki są także bogatym źródłem energii.
Suszone śliwki i ich wspaniały wpływ na nasze zdrowie
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Suszone śliwki zaliczane są do kategorii suszonych owoców, ponieważ utraciły znaczną część zawartości wody, pozostawiając odwodniony owoc, który jest pomarszczony i ciemny. Pomimo odwodnionego stanu i ich wyglądu, jest to słodki owoc. Dlatego są tak często używane w różnych potrawach, zarówno słodkich jak i wytrawnych.

Ten mały owoc zawiera duże dawki składników odżywczych, takich jak:

  • Błonnik
  • Witaminy (E, kwas foliowy, K i C)
  • Sorbitol

Dzięki tym i innym składnikom, suszone śliwki przynoszą  wspaniałe korzyści dla naszego organizmu.

Suszone śliwki jako naturalny środek przeczyszczający

Być może jest to najbardziej znany efekt suszonych śliwek. Wynika to z ilości zawartego w nich sorbitolu. Sorbitol wywołuje działanie przeczyszczające, które poprawia ruchy jelitowe. To czyni suszone śliwki najlepszym naturalnym środkiem na zaparcia.

Są idealne przede wszystkim dla kobiet, których przewód pokarmowy jest bardziej podatny na występowanie zaparć. Spożycie 8 śliwek lub wypicie soku z suszonych śliwek jest wystarczające. Sok ma taki sam efekt jak surowe owoce i jest łatwiejszy do spożycia.

Sposób przygotowania soku z suszonych śliwek jest następujący:

Składniki

  • 8 suszonych śliwek
  • 4 szklanki wody
  • 1 lub 2 łyżki miodu

Sposób przygotowania

  • Umieść śliwki w wodzie i pozwól im namoczyć się przez noc.
  • Następnego ranka wrzuć śliwki do blendera i miksuj przez 1 – 2 minuty.
  • Następnie możesz dolać więcej wody i jeśli chcesz, dodać 1 lub 2 łyżki miodu do smaku.

Naturalny środek pobudzający

Przede wszystkim, dla osób które aktywnie uprawiają sport, suszone śliwki są doskonałym, naturalnym źródłem energii.  Powoduje to duża zawartość cukru, który jest skoncentrowany w ich miąższu.

Są świetne jako przekąska między posiłkami, gdy czujesz zmęczenie psychiczne lub fizyczne.

Maska przeciwutleniająca dla skóry

Suszone śliwki zawierają dużo witaminy E, która jest korzystna dla skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Zjedzenie kilku suszonych śliwek dziennie zapewnia antyoksydanty do pielęgnacji skóry. Dodatkowo możesz przygotować maskę ​​na bazie śliwek, która uzupełni codzienną rutynę pielęgnacji skóry.

Kobieta - zmarszczki na twarzy suszone śliwki

Poniżej znajdziesz przepis przykładowej maseczki do twarzy:

Składniki

  • 2 lub 3 śliwki
  • Mleko (w razie potrzeby)

Sposób przygotowania

  • Wymieszaj śliwki z odrobiną mleka, aby uzyskać kremową konsystencję.
  • Za pomocą wacika delikatnie nałóż krem ​​na twarz i pozostaw na 15 minut.
  • Umyj twarz ciepłą wodą.

Ta maska ​​pomoże wyeliminować pryszcze, zmarszczki i przebarwienia, a także zmniejszy efekt tłustej skóry.

Wsparcie przy odchudzaniu

W połączeniu z efektem przeczyszczającym, błonnikiem, a także niską kalorycznością, suszone śliwki są idealnym produktem dla osób na diecie odchudzającej.

Jedzenie suszonych śliwek powoduje uczucie sytości i pomaga uniknąć nadmiernego spożycia kalorii i węglowodanów.

Ponadto, pomagają one oczyścić organizm i skuteczniej metabolizować cukry i tłuszcze.

Instrukcje

Zjadaj 100 g (3/4 szklanki) śliwek dziennie przez około dwa tygodnie. To będzie miało wielki wpływ na utratę wagi i już po kilku dniach możesz zauważyć efekty.

Ubytki i zapalenie dziąseł

Jama ustna jest jednym z miejsc, w których bakterie i zarazki mogą z łatwością się rozwijać. Oprócz szczotkowania zębów i płukania ust, dobrze jest wiedzieć, które pokarmy mogą zapobiegać powstawaniu ubytków i innych chorób, takich jak zapalenie dziąseł.

Suszone śliwki zatrzymują rozwój próchnicy, a także hamują rozmnażanie bakterii, dzięki związkowi triterpenoidowemu, który chroni zęby.

Higiena jamy ustnej i wpływ jakie mają na nią suszone śliwki

Z tego powodu i wszystkich wspomnianych wcześniej korzyści, suszone śliwki są produktem, który powinien być włączony do codziennej diety. To dlatego, że chronią organizm, pomagają oczyścić jamę ustną i przyczyniają się do pielęgnacji skóry.

Nadmierne spożycie

Chociaż suszone śliwki są świetne, ważne jest również, aby nie spożywać ich w nadmiarze. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem, ponieważ każda osoba jest inna i może reagować na różne sposoby.

Wśród skutków ubocznych, które mogą wystąpić poprzez nadmierne spożycie suszonych śliwek znajdują się:

  • Biegunka
  • Wzrost poziomu cukru we krwi
  • Obrzęk
  • Uzależnienie od środków przeczyszczających

Nie zapomnij: suszone śliwki oferują wiele korzyści dla naszego ciała, ale nadużywanie ich może okazać się szkodliwe dla zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Igwe, E. O., & Charlton, K. E. (2016, May 1). A Systematic Review on the Health Effects of Plums (Prunus domestica and Prunus salicina). Phytotherapy Research. John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1002/ptr.5581
  • Lever, E., Cole, J., Scott, S. M., Emery, P. W., & Whelan, K. (2014). Systematic review: The effect of prunes on gastrointestinal function. Alimentary Pharmacology and Therapeutics. Blackwell Publishing Ltd. https://doi.org/10.1111/apt.12913
  • Hooshmand, S., & Arjmandi, B. H. (2009, April). Viewpoint: Dried plum, an emerging functional food that may effectively improve bone health. Ageing Research Reviews. https://doi.org/10.1016/j.arr.2009.01.002
  • Tinker, L. F., Schneeman, B. O., Davis, P. A., Gallaher, D. D., & Waggoner, C. R. (1991). Consumption of prunes as a source of dietary fiber in men with mild hypercholesterolemia. American Journal of Clinical Nutrition53(5), 1259–1265. https://doi.org/10.1093/ajcn/53.5.1259
  • Furchner-Evanson, A., Petrisko, Y., Howarth, L., Nemoseck, T., & Kern, M. (2010). Type of snack influences satiety responses in adult women. Appetite54(3), 564–569. https://doi.org/10.1016/j.appet.2010.02.015
  • McDonald J, Pirhonen D, Rangam MA. High fiber diets: their role in gastrointestinal disorders. Can Fam Physician. 1983;29:1632–1638.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.