Surowicze zapalenie ucha środkowego: objawy, przyczyny i leczenie

Ostre zapalenie ucha, które nie jest odpowiednio leczone, przechodzi w surowiczy stan zapalny. Jego konsekwencją może być czasowa utrata słuchu.
Surowicze zapalenie ucha środkowego: objawy, przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Surowicze zapalenie ucha środkowego występuje w wyniku ostrego zapalenia ucha środkowego, które nie zostało dobrze wyleczone. Zaburzenie może być również spowodowane alergiami, które zatykają trąbkę Eustachiusza, powodując tymczasową utratę słuchu i przekrwienie uszu. W czasie choroby pacjent wydziela przez przewód słuchowy płyny podobne do wody, ale bez infekcji.

Choroba ta występuje u osób w każdym wieku. Jednak zdecydowanie częściej dotyka dzieci. Komisja ds. Wczesnego Wykrywania Głuchoty stwierdza, że jej wpływ jest większy u niemowląt z różnymi rodzajami chorób współistniejących.

Jakie są przyczyny surowiczego zapalenia ucha środkowego?

Surowiczo-śluzowe zapalenie ucha lub wysiękowe zapalenie ucha, jak również nazywa się tę chorobę, wywodzi się z nieprawidłowego ustąpienia ostrego zapalenia ucha środkowego. To ostatnie jest zaraźliwą infekcją o charakterze sporadycznym albo nawracającym. Podczas procesu bakteryjnego zapalenia i dezynfekcji w uchu środkowym pozostaje płyn, co skutkuje rozwojem choroby.

Niektóre czynniki środowiskowe również zwiększają ryzyko. Na przykład karmienie niemowląt leżących płasko zwiększa ryzyko przedostania się płynu z butelki do trąbki Eustachiusza. Ponadto, ponieważ kanały uszne są u dzieci mniejsze, surowicze zapalenie ucha występuje u nich częściej.

Inne przyczyny są powiązane z następującymi czynnikami:

  • Szczeliny podniebienne
  • Przeziębienie z katarem
  • Operacja chirurgiczna, która narusza przewód słuchowy
  • Nagłe zmiany ciśnienia powietrza
  • Przewlekłe zapalenie zatok
  • Radioterapia raka głowy i szyi
Poważne zapalenie ucha środkowego u dziecka.
Dzieci to grupa, która najczęściej cierpi na surowicze zapalenie ucha środkowego.

Objawy surowiczego zapalenia ucha środkowego

Płyn nagromadzony za błoną bębenkową może być ropny, śluzowy, surowiczy lub mieszany, z tendencją do zmian w miarę przebiegu choroby. Chociaż czasami choroba przebiega bezobjawowo, powszechnym objawem jest ubytek słuchu. Można go zauważyć u dzieci, gdy nie reagują na rozmowę lub zbyt wysoką głośność telewizora.

Natomiast dorośli pacjenci zauważają zatkanie uszu, zwiększone ciśnienie w uchu i upośledzenie słuchu, zwłaszcza po alergiach, infekcjach górnych dróg oddechowych, podróżach powietrznych lub nurkowaniu.

Oznaki różnią się w zależności od osoby, ale zwykle obejmują:

Diagnoza

Aby wykryć surowicze zapalenia ucha środkowego niezbędne jest fizyczne badanie ucha. Otolaryngolodzy wykonują otoskopię, szukając poziomu płynu w przewodzie słuchowym. Ponadto bada się nosogardło, aby wykluczyć przerost migdałka gardłowego.

To nie są skomplikowane badania. Lekarz delikatnie wprowadza końcówkę otoskopu, aby obejrzeć błonę bębenkową i zweryfikować ruchomość, ewentualne zmiany i kolor błony.

Kolejnym badaniem jest tympanometria, wykonywana za pomocą wziernika w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Ten test mierzy ciśnienie w uchu i emituje sygnał, dzięki któremu bębenek bębenkowy zwraca go do tympanometru. Gdy płyn gromadzi się w uchu środkowym, dźwięk jest nieprawidłowy.

Leczenie surowiczego zapalenia ucha środkowego

Kiedy zaburzenie powraca, interwencja chirurgiczna znacznie poprawia stan. Stosowane techniki to myringotomia (w której czasami stosuje się wprowadzenie rurek drenażowych) i adenotomia . Inną procedurą jest insuflacja do przewodu słuchowego.

Jednak nie wszystkie przypadki surowiczego zapalenia ucha wymagają tego rodzaju leczenia. Większość pacjentów wykazuje zadowalające postępy dzięki lekom z grupy kortykosteroidów, lekom mukolitycznym i przeciwhistaminowym.

W zależności od czasu trwania objawów, pacjent może potrzebować antybiotyków, jeśli lekarz uzna to za konieczne. Jeśli proces leczenia trwa około 6 tygodni, mogą być wskazane badania słuchu lub dodatkowe testy. Decyzję podejmuje specjalista.

Osoba z pigułkami.
Antybiotyki rezerwuje się dla przypadków, w których zostanie potwierdzona aktywna bakteryjna infekcja ucha.

Przeczytaj więcej tutaj: Naturalne środki na zapalenie ucha

Surowicze zapalenie ucha środkowego bywa mylone z innymi rodzajami zapalenia

Istnieją różne rodzaje zapalenia ucha, co często dezorientuje chorych. Nie wszystkie odmiany są związane z tymi samymi przyczynami i nie stosuje się do nich tych samych metod leczenia.

Na przykład ucho pływaka występuje powszechnie, gdy po kąpieli nie wysuszysz odpowiednio uszu. Więcej przypadków odnotowuje się latem, ponieważ jest to pora roku, kiedy większość ludzi chodzi na baseny i plaże. Nie ma to nic wspólnego z postacią surowiczą lub wysiękową zapalenia. Natomiast ostre zapalenie ucha środkowego występuje zwykle jesienią i zimą w wyniku przeziębień.

Niektóre zalecenia pomagają zapobiegać wysiękowej chorobie ucha. Wskazane jest, aby nie karmić niemowląt w pozycji leżącej i jak najdłużej karmić piersią.

Wskazane jest również, aby trzymać się z dala od dymu papierosowego, często czyścić zabawki dla dzieci, myć ręce i być na bieżąco ze szczepieniami, zwłaszcza przeciw pneumokokom, ponieważ zapobiegają one powszechnym infekcjom ucha.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.