Naturalne remedia na zapalenie ucha

Naturalne remedia na zapalenie ucha

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Stan zapalny ucha o średnim natężeniu można wyleczyć w domu, stosując w tym celu naturalne remedia na zapalenie ucha. Jednak jeśli objawy nie ustąpią lub będą się pogarszać, koniecznie zasięgnij porady lekarskiej, aby poznać inne sposoby leczenia.

Zapalenie ucha to schorzenie wywoływane przez infekcję. W zależności od obszaru, który dotyka, może obejmować ucho wewnętrzne, środkowe, czy środkowe z wysiękiem oraz być ostre lub przewlekłe. Jednak najczęściej pojawia się zapalenie ucha środkowego, kiedy stan zapalny pojawia się za bębenkiem.

Czy znasz jakieś naturalne remedia na zapalenie ucha? Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Chociaż leczenie tego schorzenia zależy od stopnia natężenia infekcji, to istnieje kilka naturalnych składników, które mogą przyspieszyć proces powrotu do zdrowia, gdy objawy choroby są dość łagodne. Z dalszej części tekstu dowiesz się jakie sposoby możesz wypróbować w domu.

4 naturalne remedia na zapalenie ucha

Zapalenie ucha może wywoływać nieprzyjemne objawy, takie jak ból ucha (otalgia), średnią gorączkę, szum w uszach i drażliwość. Czasami towarzyszą mu również zawroty głowy, wypływanie wydzieliny oraz utrata słuchu. Takie nieprzyjemne objawy często zazwyczaj mijają po kilku dniach i nie wywołują zbyt dużych komplikacji.

Jednak jeśli zapalenie pojawia się w wyniku poważnej infekcji, może prowadzić do utraty słuchu lub pęknięcia bębenka, jak również wywoływać inne poważne konsekwencje. Dlatego też warto jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej, aby poznać przyczynę problemu.

Jeśli zapalenie ucha jest łagodne, możesz poprawić swój stan stosując naturalne remedia. Poznaj najważniejsze z nich!

1. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek - naturalne remedia na zapalenie ucha
Oliwa z oliwek to skuteczne remedium na ból pojawiający się w wyniku zatorów z wosku usznego w kanale słuchowym.

Do dnia dzisiejszego nie ma niezbitych dowodów naukowych, które uzasadniałyby użycie oliwy z oliwek jako remedium na zapalenie ucha. Mimo tego niepotwierdzone źródła sugerują, że może być ona skuteczna. Według American Academy of Pediatrics (AAP) można wkraplać kilka kropli oliwy z oliwek bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

Sposób użycia:

 • Na początku podgrzej oliwę z oliwek, póki nie osiągnie średniej temperatury.
 • Następnie wpuść 3 krople do ucha, w którym występuje stan zapalny (nie przegrzej oliwy i sprawdź ją przed zastosowaniem!).
 • Potem przechyl głowę i pozostań w tej pozycji przez kilka minut, aby oliwa zaczęła działać. Wróć do pozycji wyjściowej i oczyść ucho.
 • Jeśli objawy nie ustają, zrób to samo kolejnego dnia.

2. Ocet jabłkowy

Już w starożytnych czasach używani octu jabłkowego, aby leczyć zapalenie ucha i inne infekcje ucha. Jednak, podobnie jak w poprzednim przypadku, nie ma żadnych dowodów, które potwierdzałyby jego działanie. Niektóre badania sugerują, że skutecznie walczy z bakteriami, wirusami i grzybami.

Sposób użycia:

 • Na początku połącz pół na pół ocet jabłkowy z ciepłą wodą.
 • Następnie przechyl głowę i wpuść 5 kropli do ucha, w którym rozwija się stan zapalny, używając w tym celu pipetki lub strzykawki.
 • Przykryj ucho watą i pozostań w tej pozycji przez 5 minut.
 • Następnie usuń resztki (jeśli jakiekolwiek zostały).
 • Powtarzaj takie działanie codziennie, póki infekcja nie zmniejszy się.

3. Olejek eteryczny z bazylii

Bazylia
Bazylia ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które pomaga kontrolować ewentualny rozwój infekcji ucha.

Olejek eteryczny z bazylii ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki temu może stanowić jedno z najlepszych remediów na zapalenie ucha. Jego stosowanie zmniejsza podrażnienie w kanale słuchowym i pomaga zahamować rozwój patogenicznych mikroorganizmów.

Sposób użycia:

 • Najpierw rozwodnij kilka kropli olejku eterycznego z bazylii w łyżce stołowej ciepłej wody.
 • Następnie wlej mieszankę do zakraplacza i wpuść od 3 do 5 kropli do ucha, w którym rozwija się infekcja.
 • Pozwól jej działać przez 5 minut, trzymając przechyloną głowę.
 • Stosuj tą metodę każdego dnia, póki dyskomfort nie zmniejszy się.

4. Imbir

Zewnętrzne stosowanie olejku eterycznego z imbiru może okazać się pomocne w kontrolowaniu objawów zapalenia ucha. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne imbiru zmniejsza ból oraz podrażnienie. Sprawia, że znika dyskomfort związany z zapaleniem ucha, który może wywoływać bóle głowy i rozdrażnienie.

Sposób użycia:

 • Na początku dodaj 2 lub 3 krople olejku eterycznego z imbiru do łyżki stołowej ciepłej wody lub do oleju bazowego, na przykład do oliwy z oliwek.
 • Po wymieszaniu wpuść do kanału słuchowego i pomasuj.
 • Unikaj nakładania mieszanki bezpośrednio na ucho zewnętrzne.

Naturalne remedia na zapalenie ucha: podsumowanie

Natężenie zapalenia ucha zmniejszy się dzięki zastosowaniu antybiotyków przepisanych przez lekarza. Jednak w trakcie procesu leczenia może wywoływać takie nieprzyjemne objawy jak ból, opuchlizna oraz dzwonienie w uszach. Dlatego też warto zastosować niektóre naturalne remedia na zapalenie ucha.

Jednak jeśli objawy nie zmniejszą się lub dojdzie do ich pogorszenia albo będą utrzymywały się przez dłuższy czas, najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni sposób leczenia. Należy podkreślić, że takie schorzenie może stanowić objaw innych chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Lieberthal, A. S., Carroll, A. E., Chonmaitree, T., Ganiats, T. G., Hoberman, A., Jackson, M. A., … Guideline, C. P. (2015). The Diagnosis and Management of Acute Otitis Media abstract. Pediatrics. https://doi.org/10.1542/peds.2012-3488
 • Fraise, A. P., Wilkinson, M. A. C., Bradley, C. R., Oppenheim, B., & Moiemen, N. (2013). The antibacterial activity and stability of acetic acid. Journal of Hospital Infection. https://doi.org/10.1016/j.jhin.2013.05.001
 • Gopal, J., Anthonydhason, V., Muthu, M., Gansukh, E., Jung, S., Chul, S., & Iyyakkannu, S. (2017). Authenticating apple cider vinegar’s home remedy claims: antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect. Natural Product Research. https://doi.org/10.1080/14786419.2017.1413567
 • Kristinsson, K. G., Magnusdottir, A. B., Petersen, H., & Hermansson, A. (2005). Effective Treatment of Experimental Acute Otitis Media by Application of Volatile Fluids into the Ear Canal. The Journal of Infectious Diseases. https://doi.org/10.1086/430003
 • Abdulzahra, M. D., & Mohammed, H. F. (2014). The Antibacterial Effect of Ginger and Garlic Extracts on Some Pathogenic Bacteria Isolated from Patients with Otitis Media. International Research Journal of Medical Sciences.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.