Sukulenty w ogrodzie - jak je uprawiać i jakie rośliny wykorzystać

Istnieją gatunki sukulentów, które lepiej znoszą warunki zewnętrzne niż wewnętrzne. W dzisiejszym artykule podpowiemy, które z nich wybrać do każdego typu ogrodu.
Sukulenty w ogrodzie - jak je uprawiać i jakie rośliny wykorzystać

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2023

Jeśli kochasz sukulenty, zapewne wiesz, że można je hodować zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Planując posadzić sukulenty w ogrodzie, warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi tego, po jakie gatunki warto sięgać.

Jako rośliny bardzo odporne i gromadzące wilgoć w swoich skórzastych liściach, sukulenty w ogrodzie są wytrzymałe i niewymagające. Możesz cieszyć się ich urokiem bez konieczności czasochłonnej i skomplikowanej pielęgnacji.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, po jakie gatunki warto sięgnąć, jeśli planujesz posadzić w swoim ogródku efektowne sukulenty.

Sukulenty w ogrodzie – najlepsze gatunki

Zacznijmy od wyszczególnienia najlepszych gatunków sukulentów przydatnych do tego, aby założyć ogród na zewnątrz. W tym przypadku skupimy się na roślinach, które są nieco bardziej odporne na zmiany klimatyczne i lepiej się do nich przystosowują.

Jedyną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że gleba w ogrodzie powinna umożliwiać dobry drenaż, dzięki czemu woda będzie swobodnie odpływać. Jest to ważne, gdyż zbyt duży poziom wilgotności może zniszczyć Twoje cenne rośliny. Oto sukulenty, które warto zdobyć, aby wzbogacić swoją kolekcję:

Rozchodnik

Rozchodniki to bardzo wytrzymałe i piękne sukulenty, których urok tkwi w ich niepowtarzalnym kolorze. Ich mięsiste, zaokrąglone, czerwonawe liście mają ciemny odcień zieleni, a ich gwiaździste kwiaty przybierają odcienie żółtego. To wyjątkowe połączenie sprawia, że są tak ozdobnym elementem ogrodu.

Rozchodnik świetnie nadaje się do ogrodu, ponieważ jest to gatunek wieloletni, bardzo łatwy w pielęgnacji i szybko dostosowujący się do nowych warunków.
Sukulenty z rodzaju Sedum są bardzo odporne na zmiany klimatu.
Rozchodniki są bardzo odporne na zmiany klimatyczne.

Rojnik (Sempervivum)

Sukulenty Sempervivum są kolejnym poszukiwanym gatunkiem. Przyciągają wzrok swoją niepowtarzalną formą. Ich nazwa pochodzi z łaciny i oznacza „wiecznie żywy”, co pozwala nam zrozumieć, że są to rośliny odporne, idealne do hodowli na zewnątrz.

Jest jednak coś, o czym należy wiedzieć. Chociaż podczas wzrostu sukulenty te są bardzo silne, po zakwitnięciu obumierają. Zanim jednak obumrą, pozostawią po sobie dużą ilość pędów, dzięki czemu sukulenty w założonym przez Ciebie ogrodzie będą się stale odradzać. W rzeczywistości ich nazwa ma związek z ich zdolnością do rozmnażania się i bycia wiecznie żywymi, nawet jeśli kwitnięcie oznacza obumarcie.

Idealnie nadają się one do ogrodu, ponieważ nie są wymagające. Rosną bardzo dobrze praktycznie na każdej glebie. Co więcej, zaobserwowano nawet rośliny rozwijające się w pęknięciach ścian ubogich w składniki odżywcze.

Żyworódka (Kalanchoe)

Kalanchoe to bardzo trwałe sukulenty, a Kalanchoe blossfeldiana jest jednym z tych najpopularniejszych. Chociaż żyworódki bardzo dobrze radzą sobie w pomieszczeniach i na zewnątrz, ze względu na swoją odporność na zimno, są jednym z najlepszych gatunków do ogrodu. Jest tak również dlatego, że wymagają większej ekspozycji na światło.

Jedną z największych atrakcji rośliny są jej kwiaty, które pojawiają się pod koniec zimy i na początku wiosny. Są małe i przybierają różowe odcienie, co stanowi piękną ozdobę ogrodu. Istnieją też kwiaty żółte, białe, czerwone i pomarańczowe.

Kalanchoe
Kalanchoe, znana również jako żyworódka.

Eonium

Eonium mają wydłużone liście, które wyrastają z grubej łodygi jako podstawy. Są bardzo ładne – zazwyczaj zielone z czerwonawymi odcieniami.

Wymagana pielęgnacja jest podstawowa: ciągłe podlewanie latem i rzadkie podlewanie zimą. Zauważysz, że w bardzo gorących porach roku ich liście zwijają się, a dzieje się tak, ponieważ szybko tracą wodę. Dlatego konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej wilgotności podczas upałów. Zimą z kolei podlewa się je tylko wtedy, gdy gleba zupełnie sucha.

Sukulenty w ogrodzie – aloes

Aloes jest jednym z najbardziej odpornych sukulentów, jakie możemy nabyć. Z tego powodu bardzo często widujemy go w ogródkach. Ta egzotyczna piękność jest nie tylko urocza, ale też korzystna dla zdrowia.

Największą atrakcją aloesu są jego właściwości lecznicze przypisywane żelowi zawartemu w jego liściach. Publikacje naukowe wskazują, że nadaje się on do łagodzenia oparzeń skóry. Aloes może być stosowany w kosmetykach i kremach farmakologicznych.

Aloes - sukulenty w ogrodzie
Żel aloesowy można uzyskiwać w warunkach domowych i nakładać na skórę jako kosmetyk.

Sukulenty w ogrodzie – idealne gatunki

Jeśli masz ochotę hodować sukulenty, podpowiemy Ci, które gatunki są najlepsze. Liczba opcji jest nieograniczona – wszystko zależy od Twojej wyobraźni.

Tak więc, jeśli masz ochotę mieć sukulenty w ogrodzie jak również w domu, możesz sięgać po rozmaite okazy. Oto kilka najlepszych propozycji:

Sukulenty w ogrodzie – kaktus

Kaktusy zasłużyły sobie na pozycję roślin bardzo popularnych wśród miłośników przyrody. Niektóre z nich od czasu do czasu rozwijają również efektowne kwiaty.

Kaktusy to rośliny bardzo odporne. Przy odpowiedniej opiece mogą żyć wiele lat. Jeśli planujesz posadzić te sukulenty w ogrodzie, wybierz miejsce, w którym otrzymają one dużą ilość światła słonecznego. Wymagają umiarkowanego podlewania i podłoża umożliwiającego dobry odpływ wody.

Kaktusy.
Kaktusy to sukulenty, które bardzo dobrze radzą sobie w ogrodzie.

Sukulenty w ogrodzie – drzewko szczęścia

Grubosz jajowaty, znany również jako drzewko szczęścia to duży sukulent, który doskonale sprawdza się w domu i w ogrodzie.

Aby roślina dobrze się rozwijała, powinna znajdować się w miejscu, w którym otrzymuje dużo światła słonecznego, ale nie bezpośrednio. Należy zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli okna wychodzą na stronę południową. Efekt szkła powiększającego może bowiem doprowadzić do spalenia liści.

Podlewanie rośliny powinno odbywać się co dwa tygodnie, a w okresie zimowym nieco częściej. Grubosz jajowaty to sukulent bardzo łatwy w pielęgnacji.

Lithops – żywe kamienie

Lithops lub żywe kamienie to inny rodzaj sukulentu pochodzący z Afryki. Nazwa rośliny wywodzi się z jej wyglądu, ponieważ naprawdę wygląda jak kamień.

Ta oryginalna roślina składa się z dwóch liści z rowkiem pośrodku, w którym z czasem pojawiają się kwiaty. Są one podobne do stokrotek. Żywe kamienie to rośliny efektowne i łatwe w utrzymaniu. Świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie.

Koniecznie przeczytaj również artykuł: Sukulenty żywe kamienie: jak o nie dbać?

Sukulenty w ogrodzie
Sukulenty znane jako żywe kamienie są używane w dekoracji ogrodów ze względu na ich podobieństwo do prawdziwych skał.

Rozchodnik Morgana

Rozchodnik Morgana to sukulent należący do rodziny gruboszowatych. Idealnie nadaje się do wiszących ogrodów, gdyż jego łodygi rosną w dół.

Ta pochodząca z Meksyku i Hondurasu roślina ma szaro-zielone liście, które kwitną na różowo między wiosną a latem. Warto wiedzieć, że rozchodnik Morgana nie toleruje zbyt dobrze bezpośredniego kontaktu ze słońcem.

Sukulenty w ogrodzie – przewodnik krok po kroku

Stworzenie ogrodu z sukulentami jest łatwiejsze, niż myślisz. Po ustaleniu, czy chcesz uprawiać rośliny w pomieszczeniu, czy też na zewnątrz, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku:

  1. Przygotuj glebę: zapewnij warunki oświetleniowe wymagane przez wybrany gatunek i sprawdź, czy podłoże umożliwia dobry drenaż. Napowietrz glebę, dogłębnie ją mieszając i dodając perlit oraz włókno kokosowe.
  2. Posadź sukulenty: pamiętaj, że rośliny te zwykle nie mają bardzo głębokich korzeni, więc kiedy je sadzisz, nie przykrywaj ich ziemią zbyt głęboko. Zalecana głębokość wynosi zaledwie od 5 do 7 centymetrów.
  3. Stwórz oryginalny projekt: baw się rozmiarami i kształtami, aby Twój ogród wyglądał estetycznie i niepowtarzalnie. Zaleca się wziąć pod uwagę wysokość sukulentów, umieszczając te najwyższe na środku i sadząc niższe gatunki w ich otoczeniu.
  4. Dodaj skały lub kamienie: pomogą one odprowadzić wodę i posłużą do wytyczenia obszarów Twojego sukulentowego ogrodu.
  5. Podlewaj według potrzeb: jak wiesz, sukulenty nie wymagają stałego podlewania, ale pomiędzy poszczególnymi gatunkami mogą występować pewne  różnice. Najlepiej zrobić tak, aby Twój ogród był pod tym względem jak najbardziej jednorodny i ustalić harmonogram, aby wilgotność gleby była utrzymywana na optymalnym poziomie.

Sukulenty w ogrodzie – zacznij już dziś!

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik, opisujący, jak dbać o sukulenty w ogrodzie okaże Ci się przydatny. Główną ideą jest dobra zabawa i obserwowanie, jak Twoje rośliny pięknie rosną i odwdzięczają się za opiekę wypełniając Twój ogród niepowtarzalnym urokiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • R.N. Domínguez-Fernández y col./ Revista Mexicana de Ingeniería Química, Vol. 11, No. 1 (2012) 23-43.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.