Stymulacja nerwu błędnego w uchu

Technika stymulacji nerwu błędnego w uchu to zabieg polegający na doprowadzeniu do ucha niewielkich przepływów prądu elektrycznego, który wywołuje uczucie mrowienia. Zabieg ten stosuje się w celu zmniejszenia pewnych procesów związanych ze starzeniem a także w leczeniu bólu.
Stymulacja nerwu błędnego w uchu
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Stymulacja nerwu błędnego w uchu to technika stosowana w przypadku tak złożonych problemów, jak uśmierzanie bólu a także spowolnienie procesu starzenia. W rzeczywistości w ostatnim czasie metoda ta znacznie zyskała na znaczeniu. Dlatego wzrosła liczba badań naukowych mających na celu potwierdzenie jej skuteczności.

Badania przeprowadzone w tym zakresie przez Politechnikę Wiedeńską, podkreślają, że stymulacja nerwu błędnego ucha daje skuteczne rezultaty w łagodzeniu przewlekłego bólu. Wyniki są bardzo zachęcające, chociaż ścieżka badawcza musi być kontynuowana. Zobaczmy bliżej, na czym polega ta metoda.

Funkcje nerwu błędnego i jego stymulacja

Jak to się dzieje, że stymulacja nerwu błędnego w uchu może wpływać na odczuwanie bólu, starzenie się, a nawet na kwestie tak złożone, jak zdrowie psychiczne? Istnieje związek między miejscem, przez które przechodzi ten nerw, budową aparatu słuchowego i wieloma funkcjami układu ludzkiego ciała.

Ucho jest swego rodzaju bramą do układu nerwowego. W uchu zewnętrznym istnieją określone miejsca, w których można stymulować nerw błędny. A ponieważ jest to struktura, która następnie przechodzi przez narządy wewnętrzne, informacje, które przenosi, są rozprowadzane po większej części organizmu.

Nerw błędny, znany również jako nerw pneumogastryczny, przekazuje informacje z mózgu do różnych narządów, takich jak płuca i serce. Ponadto, ma również gałąź współczulną i przywspółczulną. Poprzez oba te rozgałęzienia reguluje funkcje takie jak oddychanie, tętno, ciśnienie krwi i trawienie.

Stymulacja nerwu błędnego polega na tym, że do ucha wprowadza się małe elektrody, którymi steruje się za pomocą przenośnego urządzenia umieszczanego na szyi. To specjalne urządzenie tworzy i przesyła impulsy elektryczne, które są odczuwane jako rodzaj łaskotania w uchu.

Badanie ucha
Ucho jest swoistą bramą do ośrodkowego układu nerwowego

Przeczytaj również te ciekawe informacje: Co robić, gdy uszy dopada infekcja?

Czy stymulacja nerwu błędnego to rzeczywiście antidotum na starzenie się?

Badanie tej metody przeprowadzono przez Uniwersytet w Leeds a wyniki opublikowano w czasopiśmie specjalistycznym Aging. Wskazuje ono, że technika stymulacji nerwu błędnego w uchu pomaga chronić ludzi przed różnymi patologiami związanymi ze starzeniem się. W szczególności ma wpływ na problemy z nadciśnieniem i choroby serca.

Zdaniem koordynatora badania Beatrice Bretherton, stymulacja nerwu błędnego pozwala wpływać na równowagę metaboliczną organizmu w celu przeprowadzenia działań naprawczych. Metoda ma tę zaletę, że nie wymaga stosowania leków ani nie stosuje żadnych zabiegów inwazyjnych.

Współczulna gałąź nerwu błędnego pomaga ciału przygotować się do walki lub ucieczki. Z kolei gałąź przywspółczulna wpływa na odpoczynek i trawienie. Proces starzenia się powoduje, że stopniowo zaczyna dominować gałąź sympatyczna, czyli współczulna.

Aby odwrócić tę sytuację, zastosowano technikę stymulacji nerwu błędnego w uchu. Dzięki stymulacji osiąga się większą aktywację gałęzi przywspółczulnej i lepszą równowagę w stosunku do części współczulnej. To z kolei pozwala na redukcję stresu, przez co zmniejsza się ryzyko rozwoju różnych schorzeń, takich jak te wspomniane powyżej.

Stymulacja nerwu błędnego w przypadku bólu przewlekłego

Technika stymulacji nerwu błędnego w uchu ma również dobre efekty w leczeniu przewlekłego bólu. Należy wziąć pod uwagę, że nerw błędny bierze swój początek w rdzeniu przedłużonym i unerwia gardło, przełyk, krtań, tchawicę, oskrzela, serce, żołądek, trzustkę, wątrobę i niektóre inne wewnętrzne narządy.

Kiedy pobudza się włókna nerwu błędnego znajdujące się w uchu prowokuje się zmniejszenie bólu. Największym wyzwaniem jest jednak ustawienie elektrod we właściwym miejscu.

Na podstawie modelu komputerowego naukowcom udaje się również ustalić z coraz większą dokładnością, jakie sygnały elektryczne należy wykorzystać. Znaczenie ma zarówno intensywność, jak i forma tych sygnałów.

Ból ucha
Ucho i nerw błędny ma liczne powiązania z różnymi narządami ciała, które są podstawą do stymulacji w celu zmniejszania bólu

Dowiedz się więcej czytając również ten ciekawy artykuł: Uszy – dowiedz się, jak należy o nie dbać

Dodatkowe efekty tej metody terapeutycznej

Ten rodzaj stymulacji jest również skuteczny w eliminowaniu szumów usznych, znanych również jako tinnitus. Szum w uszach to dźwięki, sygnały dźwiękowe lub uderzenia, które czasami są odczuwane w uchu, ale nie pochodzą z żadnego zewnętrznego źródła.

Są spowodowane wieloma przyczynami, od urazów, przez zespół Ménière’a, po stres lub przepracowanie.

To, co dotychczas zostało ujawnione w odniesieniu do tej techniki, to tylko wierzchołek góry lodowej. Uważa się, że w najbliższych latach pojawią się nowe zastosowania i korzyści płynące z tej innowacyjnej metody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Niebla, J. G. (2004). Imágenes electrocardiográficas derivadas de una incorrecta colocación de los electrodos V1-V2. Enfermería en cardiología: revista científica e informativa de la Asociación Española de Enfermería en Cardiología, (32), 38-44.
  • Bretherton, B. (2019, 30 julio). Effects of transcutaneous vagus nerve stimulation in individuals aged 55 years or above: potential benefits of daily stimulation. Recuperado 7 de junio de 2020, de https://www.aging-us.com/
  • Velasco, R. C. (2019). Nuevas terapias: Electrocéutica. Diagnóstico, 58(4), 211-211.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.