Stres? – Zwalcz go japońską techniką relaksacyjną
W ostatnich latach stres stał się ogromnym problemem dla tysięcy ludzi na całym świecie. Jest on konsekwencją szaleńczego trybu życia, jaki narzuca nam współczesny świat oraz odpowiedzią na nadmiar obowiązków i napięć w pracy czy w domu, chorób, itp.
Często zestresowane osoby zamieniają się w kłębek nerwów, co nie pozwala im na poprawne funkcjonowanie na co dzień. Kumulowany stres i wieczne napięcie emocjonalne prędzej czy później prowadzą do rozmaitych problemów zdrowotnych, nie tylko na tle emocjonalnym, ale również i fizycznym.
Stres – jak z nim walczyć?
Istnieje wiele różnych sposobów i form na zwalczanie stresu. Koniecznie powinniśmy zadbać o to, by nie stał się on naszym codziennym problemem. Należy więc nauczyć się kontrolować stres już od jego pierwszych przejawów, w przeciwnym wypadku – jeśli nie będziemy starać się go złagodzić – może przekształcić się w zaburzenie o charakterze chronicznym, które trzeba będzie zwalczać farmakologicznie lub poprzez rozmaite terapie.
Jeśli chcesz wygrać ze stresem, stosuj na co dzień prostą japońską technikę relaksacyjną, dzięki której przywrócisz równowagę energetyczną organizmu oraz złagodzisz fizyczne i psychiczne dolegliwości wywołane nadmiernym napięciem nerwowym.
Na czym polega japońska terapia zwalczająca stres?
W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, że każdy z palców ręki wyraża jakieś uczucie lub postawę. Aby złagodzić stres i ukoić nerwy, należy przytrzymywać każdy z palców dłonią drugiej ręki, wykonać nacisk i pracować nad emocjami, które chcemy usunąć.
Zanim przejdziesz do następnego palca, powinieneś odnotować, że twój organizm pracuje w postaci coraz to bardziej rytmicznych uderzeń serca. A teraz dowiedz się, jakie emocje reprezentuje każdy z palców:
- Kciuk: pomaga złagodzić nerwy i zmartwienia
- Palec wskazujący: pomaga zwalczyć strach
- Palec środkowy: pomaga kontrolować złość i gniew
- Palec serdeczny: jest powiązany ze smutkiem i przygnębieniem. Pomaga również w podejmowaniu decyzji.
- Mały palec: pomaga złagodzić wewnętrzne stany lękowe, nastraja optymistycznie, odstrasza zazdrość
Ta prosta technika relaksacyjna bazuje na kilku pojęciach tradycyjnej medycyny orientalnej. Łączy je jednak w taki sposób, by każdy z nas mógł ją wykonywać z domowym zaciszu. Spróbuj koniecznie, a przekonasz się, że ta metoda jest naprawdę niesamowita – sprawia, że w palcach własnych rąk odnajdujemy równowagę fizyczną, umysłową, a nawet duchową.
Dzięki tej praktyce wykształcasz samoświadomość, uczysz się odprężać swój organizm a także osiągasz stan harmonii między ciałem i umysłem.
Inne naturalne sposoby na walkę ze stresem
Obok powyższej japońskiej terapii na stres istnieje wiele innych naturalnych metod na łagodzenie stresu i radzenia sobie z negatywnymi emocjami.
- Oddychanie: Liczne badania naukowe udowodniły, że głębokie oddychanie przyczynia się do obniżenia poziomu hormonu o nazwie kortyzol, a także prowadzi do uwolnienia napięcia i niepokoju.
- Aromaterapia: Stanowi kolejną doskonałą formę relaksu i walki z negatywnymi emocjami i stresem. Zapachy lawendy, majeranku, werbeny cytrynowej, pomarańczy czy rumianku posiadają silne właściwości uspakajające nerwy i łagodzące lęk.
- Ziołowe napary: Picie ziołowych naparów to najlepsza forma wykorzystania uspakajających właściwości wielu roślin. Pomagają one zwalczyć stres, depresję, rozmaite stany lękowe, bezsenność oraz rozmaite negatywne emocje. Idealna okaże się kuracja naparami z lawendy, melisy, werbeny cytrynowej, lipy, waleriany, rumianku czy męczennicy.
- Śmiech: Jedną z najlepszych form zwalczania stresu jest po prostu śmiech. Liczne badania wykazały, że szczery śmiech obniża poziom hormonów i substancji wywołujących stres, lęki i inne dolegliwości. Rzeczywiście, niedawno przeprowadzony eksperyment potwierdził, że śmiech ma łagodne działanie przeciwbólowe, podobne do aspiryny.
- Gimnastyka oczu: Stres wpływa na wzrok i może powodować napięcie oraz częste, uciążliwe bóle głowy. Aby uniknąć zmęczenia oczu, należy regularnie ćwiczyć wzrok oraz nauczyć się odpowiednio go relaksować. Na czym polegają takie ćwiczenia?
Odwróć wzrok od monitora komputera i na 30 sekund wbij go w jakiś obiekt, na przykład obraz, drzewo czy roślinę. Jeśli nie potrafisz skupić wzroku, ponownie zwróć go na wybrany przedmiot. Następnie zamrugaj kilka razy. Powtarzaj takie ćwiczenie kilka razy dziennie.