Stres, depresja, stany lękowe — różnice
Stres, depresja, stany lękowy to trzy określenia, z którymi spotykamy się najczęściej. Nie ma się czemu dziwić. Są to bowiem najczęściej występujące w dzisiejszym społeczeństwie zaburzenia na tle emocjonalnym. Stres, depresja, czy stany lękowe mogą pojawiać się samodzielnie lub współistnieć. Dlatego niezwykle ważne jest poznać objawy tych zaburzeń, które – na szczęście – można leczyć.
Stres, depresja, stany lękowe: jak na nas wpływają?
Według przeprowadzonych badań, stres, depresja i stany lękowe to zaburzenia emocjonalne bezpośrednio wpływają na zmianę w postrzeganiu przez nas własnego życia. Wpływają na pracę naszego mózgu i sposób w jaki tworzymy relacje z innymi ludźmi. Zmieniają także naszą samoocenę oraz redukują poziom zadowolenia i ekscytacji podczas wykonywania różnych prac i czynności.
Spośród wielu zmian, można wyróżnić najważniejszą — bezpośrednią ingerencję w system immunologiczny naszego organizmu. Stres, depresja czy stany lękowe atakują korę przednio-czołową. Jest to część mózgu odpowiedzialna za najbardziej zaawansowane procesy myślowe. Należy do nich planowanie i wyobrażenia dotyczące przyszłości, obmyślanie strategii rozwiązywania problemów oraz podejmowanie decyzji. Wspomniana część mózgu ściśle współpracuje także z układem limbicznym i emocjonalnym.
Stres: co powinnaś wiedzieć na ten temat
W dzisiejszych czasach stres jest jednym z najczęściej poruszanych tematów, gdyż towarzyszy nam niemal każdego dnia. Może on pojawić się znienacka, po wykonaniu jakiekolwiek czynności, bądź pojawieniu się nieznośnej myśli. Sprawia, że czujemy napięcie, złość, jesteśmy sfrustrowani.
Lekarze podkreślają, że mała ilość stresu w życiu to najlepszy sposób na zdrowe życie. Życie pod ciągłym działaniem stresu wystawia daną osobę na niebezpieczeństwo zachorowania na różnego rodzaju choroby psychiczne i psychologiczne. Stres może obniżyć poziom cukru we krwi, wywołać nadczynność tarczycy lub atak serca. Może też zwiększyć wydzielanie żółci i odkładanie się cholesterolu w tętnicach.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj także: Antystresowe działanie jogi – ćwiczenia ukoją nerwy
Stres – objawy
Niektóre z najpowszechniejszych objawów działania stresu to:
- bóle głowy, brzucha, problemy trawienne, trudności z przełykaniem pokarmów,
- zawroty głowy, roztargnienie, ciężki oddech, bezsenność, zaburzenia w rytmie serca,
- wzmożone pocenie się, zaburzenia snu, zmęczenie, senność, zaburzenie sprawności seksualnej, koszmary.
Czasem stres może objawiać się pod postacią fobii lub zaburzeń psychologicznych.
Badania wykazały, że dieta uboga w witaminę B12 może zwiększyć podatność danej osoby na stres. Podobny efekt można osiągnąć spożywanie takich substancji, jak: alkohol, nikotyna, leki na tarczycę.
Depresja: co powinnaś wiedzieć na jej temat
Depresję można opisać jako zaburzenie emocjonalne podczas, którego czujesz się smutna, nieszczęśliwa, pozostajesz w melancholijnym nastroju, jesteś przybita i strapiona. Czasem istnieją powody usprawiedliwiające zaistnienie takiego stanu, a czasem pojawia się on bez jakiejkolwiek przyczyny.
Większość ludzi, w pewnym momencie swojego życia zetknęło się z depresją. Jednak często był to jedynie stan przejściowy, utrzymujący się przez krótki okres czasu. Depresja kliniczna to poważne zaburzenie. Utrzymuje się ono przez długi okres czasu i wpływa bezpośrednio na nasz codzienny nastrój. Ludzie cierpiący na depresję są często poirytowani i łatwo się frustrują. Małe, często nieistotne z punktu widzenia zdrowego człowieka rzeczy, mogą doprowadzić ich do łez. Depresję klasyfikuje się w odniesieniu do powagi jej objawów. Wyróżnia się więc: depresję łagodną, umiarkowaną i ciężką. Psychiatra może zdiagnozować chorobę w czasie jednej lub kilku sesji i dobrać odpowiednie leczenie.
Depresja – objawy
Najczęściej spotykane objawy depresji to:
- problemy z zasypianiem, spanie do późna,
- częste i niespodziewane zamiany apetytu (niepohamowana chęć jedzenia o każdej porze dnia i nocy lub niechęć do jedzenia w ogóle), szybkie przybieranie i zrzucanie na wadze,
- brak energii, zmęczenie,
- uczucie niechęci do siebie samego, przeświadczenie, że jest się niepotrzebnym, nieuzasadnione poczucie winy,
- pobudzenie, drażliwość, niepokój,
- roztargnienie, zaczynanie i szybkie porzucanie zwykłych czynności, lenistwo,
- uczucie pustki, rozpaczy, a nawet myśli o śmierci czy też samobójstwie.
Niska samoocena to jeden z najpowszechniejszych objawów depresji. Innym symptomem jest brak radości z wykonywania czynności, które przeciętnym ludziom sprawiają ogromną radość (może to być przebywanie z rodziną, znajomymi, aktywność seksualna).
Aby móc stwierdzić, że mamy do czynienia z depresją, należy obserwować siebie. Jeśli zauważysz występowanie pięciu lub więcej z podanych powyżej symptomów, które utrzymują się nieprzerwanie przez minimum dwa tygodnie, powinnaś być zaalarmowana. Co trzeci pacjent cierpi na depresję atypową.
Dystymia to inny rodzaj łagodnej depresji, która trwa mniej więcej dwa lata. Wydarzenia, które mogą wywołać depresję:
- narodziny dziecka (wiele kobiet cierpi z powodu choroby zwanej depresją poporodową, która ujawnia się zaraz po porodzie dziecka);
- cykl menstruacyjny (objawy depresji ujawniają się tydzień przed okresem, gdy kobieta zacznie miesiączkować problem znika);
- zmiany pór roku (depresja związana z zimnymi, szarymi dniami występuje zazwyczaj jesienią i zimą, znika natomiast wraz z wiosną i latem).
Koniecznie przeczytaj także: Dieta na depresję – jedzenie, które poprawi Ci humor
Stany lękowe: co powinnaś wiedzieć na ten temat
Stan lękowy to odpowiedź emocjonalna na jeden lub większą ilość bodźców zewnętrznych lub wewnętrznych u danego pacjenta. Oznacza to, że stan lękowy może być wywołany przez myśli pacjenta, jego uczucia lub wydarzenia powtarzające się w jego codziennym życiu. Choroba ta ma także aspekt fizyczny. Pobudza bowiem system ruchowy i obwodowy. Może także wpływać na zmiany w zachowaniu chorego. Stan lękowy to mechanizm przetrwania, działający na takiej samej zasadzie, jak strach, złość, radość lub smutek.
Już dawno potwierdzono fakt, że ludzie reagują na zagrożenie i przeróżne ataki na ich kondycję fizyczną w sposób szybki, efektywny, potrafiący idealnie dostosować się do panujących warunków. Szacuje się, że ponad 20% populacji cierpi na zaburzenia lękowe. Większość z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Medycyna podpowiada, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest pobudzenie przez nasz organizm układu adrenergicznego. Nasze ciało przechodzi wówczas w stan alarmowy, wysyłając równocześnie odpowiednie sygnały do centralnego układu nerwowego.
Stany lękowe – objawy
Objawy stanu lękowego to:
- nadpobudliwość, tachykardia, uczucie “spadania w dół”, utrata kontroli, utrata rozsądku w działaniu,
- drgawki, dreszcze, nadmierne pocenie, nudności, bezsenność, sztywne, osłabione mięśnie,
- niepokój, negatywne myśli, obsesja i problemy związane z kontaktem z innymi ludźmi.
Stan lękowy może także powodować hipoglikemię, arytmię serca, może nawet zamienić się w napady paniki. Pacjent zaczyna wtedy obsesyjnie myśleć o swojej własnej śmierci. Wmawia sobie również, że coś złego ma się wydarzyć w jego lub jej życiu. Podnosi się ciśnienie krwi, pacjent ma palpitacje, robi się cały czerwony na twarzy. Może zdarzyć się również tak, że cała krew odpływa z twarzy, sprawiając, że pacjent jest trupio blady. Towarzyszy mu także uczucie ciężkości w klatce piersiowej, łapczywie połyka on powietrze. W krótkim czasie traci na wadze lub pochłania ogromne ilości jedzenia, jego oczy i usta stają się suche i szczypią. Kobiety cierpiące na stany lękowe cierpieć z powodu braku menstruacji.
Przeczytaj również: Tłumienie uczuć potęguje poczucie lęku!
Stres, depresja i stany lękowe to zaburzenia emocjonalne, które występują dość często. Można je jednak rozpoznać, odpowiednio zdiagnozować i leczyć. Jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny zmaga się z którymś z tych problemów, to uświadom sobie, że stres, depresja i stany lękowe mogą dotknąć każdego. Znając więc ich główne objawy, możesz w porę zainterweniować i pomóc zarówno sobie, jak i innym.
Zdjęcia zostały zamieszczone dzięki uprzejmości: Vic, Gisel Giardino, Joe Penna, Louis Crusoe, Michael Dorokhov i Orin Zebest.