Strach przed porzuceniem — jak możesz go przezwyciężyć?
Aby związek był stabilny, kilka składników musi zbiegać się w tym samym czasie. Suma wszystkich tych składników przekłada się na dobre samopoczucie, dobrobyt i satysfakcję. Jednak strach przed porzuceniem może uniemożliwić nam pełne cieszenie się związkiem. Dzisiaj pokażemy Ci, jak przezwyciężyć strach przed porzuceniem za pomocą siedmiu refleksji.
Oczywiście strach przed porzuceniem nie dotyczy wyłącznie związków. Możesz poczuć ten strach z rodziną, przyjaciółmi, kolegami, a nawet zwierzętami domowymi. Jednak ponieważ emocjonalne połączenie, które tworzysz z intymnym partnerem, jest często bliższe, to naturalne, że w takich przypadkach jest to bardziej powszechne. Niemniej jednak nasze pomysły na przezwyciężenie strachu przed porzuceniem pomogą Ci również w innych kontekstach.
Strach przed porzuceniem — jak przezwyciężyć
Ogólnie rzecz biorąc, strach przed porzuceniem jest konsekwencją wzorców przywiązania w dzieciństwie. Styl przywiązania, jaki mamy z naszymi rodzicami lub opiekunami, określa, jakie zachowania będziemy mieć w okresie dojrzewania i dorosłości.
Trauma w dzieciństwie może być również winowajcą, nie wspominając o tym, że strach przed porzuceniem może być objawem fobii (atazagorafobia, pistantrofobia, autofobia i wiele innych). W rzadszych przypadkach może być wywołany przez zaburzenia psychiczne (takie jak zaburzenie osobowości typu borderline).
W każdym razie strach przed porzuceniem jest bardzo częstym problemem. Niestety dotyka miliony ludzi na całym świecie i daje o sobie znać głównie w związku. Zdaniem ekspertów może to powodować niepewność w związku, co często prowadzi do jego zerwania.
Oto siedem wskazówek, jak przezwyciężyć strach przed porzuceniem, z których możesz skorzystać.
1. Zidentyfikuj źródła strachu
Jak już wspomnieliśmy, strach przed porzuceniem jest zwykle związany z przeszłymi doświadczeniami. Niezależnie od tego, czy są doświadczane w dzieciństwie, wczesnej młodości, czy w dorosłości, zawsze jest iskra, która zapala płomień strachu. Zidentyfikowanie, gdzie wszystko się zaczęło, może pomóc Ci przezwyciężyć strach przed porzuceniem.
Przeczytaj również: Lęk przed porzuceniem w związku
Następnie wykonaj ćwiczenie retrospektywne, w którym oceniasz, w jaki sposób odnosiłeś się do ludzi w przeszłości. Czy zawsze bałeś się porzucenia? Czy potrafisz określić, kiedy to się zaczęło? Co to spowodowało? Czy to coś, co zaczęło się wraz z twoim nowym związkiem?
Zadawanie niewygodnych pytań to narzędzie do odkrycia prawdy.
2. Pracuj nad swoją samooceną
Często strach przed porzuceniem przez partnera wynika z problemów z poczuciem własnej wartości. Rzeczywiście, ten strach nie objawia się w izolacji; często towarzyszy temu zazdrość, niepewność, problemy z zaufaniem i tak dalej.
Wszystko to wskazuje na problem z postrzeganiem siebie, niekoniecznie przyjazny dla nas lub zdrowy. W takim przypadku najlepiej, jeśli priorytetowo potraktowałeś pracę nad poczuciem własnej wartości, ponieważ jest to coś, co może pomóc Ci zmniejszyć strach przed porzuceniem.
3. Porozmawiaj ze swoim partnerem
Paradoksalną rzeczą dotyczącą strachu przed porzuceniem jest to, że zwykle rozwija się on nawet wtedy, gdy nasz partner nie wykazuje chęci opuszczenia nas. To reakcja bez związku z rzeczywistością, więc czasami trzeba po prostu stawić jej czoło.
Dlatego rozmowa z partnerem o przyszłości związku, wspólnych zainteresowaniach, wzajemnych uczuciach do siebie, stopniu wsparcia i bezwarunkowej miłości, którą dzielisz, a także chęci zbudowania stabilnego związku może być wielka pomoc. Ostatecznie to ulga wiedzieć, że Twoje myśli nie są związane z intencjami partnera.
4. Dbaj o siebie
W budowaniu poczucia własnej wartości możesz również wiele zrobić, aby przezwyciężyć lęki przed porzuceniem, aby zadbać o siebie. Najlepiej byłoby, gdybyś zaczął praktykować życzliwość wobec siebie, oprócz wyrobienia sobie szeregu nawyków mających na celu zapewnienie ci dobrego samopoczucia i dobrobytu.
Oto kilka pomysłów:
- Zacznij uprawiać sport, który lubisz.
- Stosuj zbilansowaną dietę.
- Poszerz krąg znajomych.
- Uwzględnij zabawne zajęcia, które możesz wykonać bez partnera lub przyjaciół.
- Unikaj stresujących sytuacji.
- Zadbaj o swój wygląd fizyczny.
- Przestań osądzać lub wymagać od siebie tak wiele.
- Rozważ jogę, medytację i inne relaksujące zajęcia.
Ostatecznie każdy rodzaj aktywności, która cię uszczęśliwia, jest mile widziany. Dzięki niemu odkryjesz, że szczęście materializuje się na różne sposoby (nie tylko w prototypie partnera u twojego boku) i że możesz je osiągnąć sam i z innymi ludźmi wokół ciebie.
5. Rozważ pójście na terapię
Nie chcąc brzmieć natarczywie, chcielibyśmy przypomnieć, że styl przywiązania, który charakteryzuje lęk przed porzuceniem, często kojarzy się z nierozwiązanymi problemami. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować je odkryć na własną rękę, często mediacja specjalisty jest naprawdę pomocna w skróceniu tego procesu.
Spróbuj iść na terapię sam, a jeśli chcesz, zdecyduj się na terapię dla par. Na szczęście style przywiązania, które opracowujemy, nie są niezmienne. Przy odrobinie wysiłku możemy je modyfikować, aby wzorce, które charakteryzowały nas w przeszłości, nie musiały nas warunkować dzisiaj.
6. Zwracaj uwagę na symptomy poprzedzające
Następnie nie zapomnij o znakach, które ostrzegają Cię przed irracjonalnym strachem przed porzuceniem. Są one prawie identyczne z atakami paniki, a nawet zaburzeniami lękowymi. Jeśli znajdziesz się w strachu przed porzuceniem znikąd, spróbuj określić pochodzenie. Możesz zadać sobie pytanie:
- Co robiłeś tuż przed tym, jak ogarnęło cię to uczucie?
- Jakie myśli przechodziły przez twój umysł?
- Jaką kontrolę masz nad rozwijanymi emocjami?
- Czy twój umysł staje się zamglony, czy jesteś w pełni świadomy wszystkiego?
- Co dokładnie robisz, gdy czujesz się opuszczony? Smucisz się? Złościsz?
- Jaki jest Twój stosunek do partnera? Oddalasz się czy zbliżasz? Walczysz? A może stajesz się drażliwy?
Spróbuj także znaleźć odpowiedzi na pytanie, jakiego rodzaju wsparcie chciałbyś otrzymać, gdy pojawi się to uczucie. Kiedy zbierzesz wszystkie informacje, będziesz wiedział, jak rozwija się taki atak. Będziesz wtedy w stanie określić, kiedy się manifestuje, aby lepiej nim zarządzać.
7. Pracuj dalej nad sobą
Wskazaliśmy już, że wiele czynników można modyfikować. Jednak nie zawsze będziesz w stanie pokonać je tak szybko, jak chcesz, a po drodze możesz nawet znaleźć inne rzeczy wymagające przepracowania. Tak czy inaczej, powinieneś wiedzieć, że cierpliwość jest wspaniałym sprzymierzeńcem w przezwyciężaniu strachu przed porzuceniem.
Innymi oczywistymi sojusznikami są wsparcie partnera lub osoby, która jest Ci najbliższa w danym momencie. Ciągła praca nad dopracowywaniem detali to ciągłe zadanie, które zakończy się dopiero wtedy, gdy zdecydujesz, że tak się stanie. Podejmowanie ryzyka dla siebie, swojej integralności i stabilności emocjonalnej nigdy nie jest zmarnowanym wysiłkiem.
Jeśli rozważysz tych siedem wskazówek, aby przezwyciężyć strach przed porzuceniem, możesz rozpocząć i przejść przez ten proces w bardziej praktyczny i zdrowszy sposób. Pamiętaj o każdym z punktów i oczywiście włącz swojego partnera do współpracy, gdy jest to konieczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- De Dios, M. L. M., & Lim, N. N. T. A look at rejection sensitivity, fear of intimacy, and fear of abandonment as possible predictors of attachment style in current romantic relationships. 2009.
- Wolchik, S. A., Tein, J. Y., Sandler, I. N., & Doyle, K. W. Fear of abandonment as a mediator of the relations between divorce stressors and mother–child relationship quality and children’s adjustment problems. Journal of abnormal child psychology. 2002; 30(4): 401-418.