Stomia - wskazówki dotyczące życia po zabiegu
Stomia to zabieg chirurgiczny, który ułatwia usuwanie z organizmu produktów przemiany materii, takich jak kał i mocz, przeprowadzany na określonej grupie osób. Rak jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego to tylko niektóre z chorób warunkujących wykonanie stomii. Powiemy Ci kilka wskazówek dotyczących codziennego życia po stomii.
Obecnie szacuje się, że każdego roku u około 100 000 osób w Stanach Zjednoczonych wykonuje się stomię. Jakość życia i długoterminowe prognozy zależą od zdolności każdej osoby do przystosowania się do zaistniałej sytuacji.
Co to jest stomia?
Istnieje niewielka grupa schorzeń żołądkowo-jelitowych i urologicznych, w których struktura niektórych narządów wymaga modyfikacji w celach terapeutycznych. Stomia to zabieg chirurgiczny, który pozwala na wytworzenie sztucznego otworu lub stomii od jelita do ściany jamy brzusznej, ułatwiając wydalanie tą drogą kału lub moczu.
Na ogół stomia nie jest w stanie pełnić funkcji naturalnego zwieracza, ponieważ nie ma odpowiedniej muskulatury. Dlatego stomik nie może kontrolować odpływu produktów przemiany materii. Konieczne jest podłączenie na zewnątrz elementu wyposażenia lub torby, która będzie działała jako system zbierania odpadów.
Rodzaje stomii
Stomie trawienne obejmują kolostomię, cekostomię i ileostomię. Każdą z nich stosuje się w określonych przypadkach, w zależności od schorzenia i ogólnego stanu osoby, która ma być operowana. Ponadto mogą być wykonywane czasowo lub na stałe.
Kolostomia
Tworzy połączenie między okrężnicą a skórą brzucha w celu odciążenia jelita grubego i przekierowania stolca. Może być zastosowana na odcinkach rosnącym, poprzecznym, zstępującym lub esicy, w zależności od segmentu okrężnicy, w którym jest dopasowana.
Niedrożność jelita grubego jest najczęstszą przyczyną konieczności kolostomii. Niektóre z powiązanych chorób obejmują:
- Choroba uchyłkowa
- Choroba Crohna
- Wrzodziejące zapalenie okrężnicy
- Zwężenie okrężnicy
- Rak jelita grubego
Cekostomia
Jest to rzadki typ stomii, w którym kątnica jest połączona ze ścianą jamy brzusznej. Wykonuje się ją zwykle w nagłych przypadkach dekompresji jelit. Skręt kątnicy i pseudoniedrożność okrężnicy to tylko niektóre z problemów, które można rozwiązać tą metodą.
Ileostomia
Jest to otwarcie dystalnego odcinka jelita krętego na skórę brzucha. Ten rodzaj stomii jest delikatniejszy ze względu na płynną i proteolityczną zawartość treści jelita krętego, która czasami ma tendencję do uszkadzania skóry brzucha. Niektóre przypadki, w których konieczna jest stomia, obejmują wrzodziejące zapalenie jelita grubego i rodzinną polipowatość.
Przeczytaj również: Kolostomia: na czym polega i jak się ją wykonuje?
Stomia – życie po zabiegu
Niektóre wskazówki mogą znacząco poprawić jakość życia osoby ze stomią. Stosowanie ich nie zawsze jest łatwe, ale mogą Cię tak poprowadzić, aby zabieg nie był całkowitą przeszkodą w codziennych czynnościach.
1. Dostosuj życie towarzyskie i zawodowe
Po wykonaniu stomii i upłynięciu okresu rekonwalescencji pooperacyjnej konieczne jest wznowienie aktywności społecznej i rodzinnej z niewielkimi zmianami w stylu życia. Ogólnie rzecz biorąc, będziesz w stanie wykonać większość czynności, które wykonywałeś przed operacją.
Wychodząc z domu, nie zapomnij zabrać ze sobą wszystkiego, czego potrzebujesz do wymiany worka stomijnego. Przygotuj ubranie na zmianę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Życie zawodowe powinno być wznawiane stopniowo. Intensywna praca fizyczna i podnoszenie ciężkich przedmiotów są zwykle przeciwwskazane. Wskazówka dotycząca powrotu do pracy po stomii to zapewnienie szybkiego dostępu do toalety lub prywatnego miejsca na zmianę worków.
2. Noś odpowiednią odzież
W większości przypadków można nadal nosić swoje zwykłe ubrania. Jednak kluczową wskazówką po stomii jest unikanie ciasnych ubrań lub takich, które mogą nadmiernie uciskać stomię. Dodatkowo do wymiany pasa można użyć szelek lub gumek.
3. Stopniowo wznawiaj sport
Jak najszybciej należy wznowić aktywność fizyczną po stomii, zaczynając od ćwiczeń o małej intensywności. W dłuższej perspektywie ludzie mogą nadal uprawiać każdy sport, który uprawiali przed interwencją, z wyjątkiem tych, które mają duży wpływ, nagłe ruchy lub podnoszenie ciężarów.
Ogólnie rzecz biorąc, obecne systemy stomijne nie schodzą z powodu ruchu i potu. Przed wznowieniem uprawiania sportu skonsultuj się ze specjalistą medycznym.
Oto kilka zaleceń, o których należy pamiętać podczas wykonywania aktywności fizycznej:
- Sprawdź, czy worek stomijny przylega do skóry i w razie potrzeby wymień go
- Zakryj filtr urządzenia specjalnymi naklejkami, jeśli planujesz uprawiać sporty wodne
- Unikaj przyklejania urządzenia na kilka minut przed zanurzeniem w wodzie
- Opróżnij urządzenie przed rozpoczęciem ćwiczeń
- Utrzymuj odpowiednie nawodnienie
4. Reedukacja seksualna
Po zabiegu stosunki seksualne mogą być kontynuowane normalnie. Jednak kluczową wskazówką po stomii jest praca nad poczuciem własnej wartości, reedukacją seksualną i akceptacją.
Badania wskazują, że wpływ stomii jest druzgocący dla pacjentów, nawet w nieskomplikowanym okresie pooperacyjnym. To, w jaki sposób pacjent przystosowuje się do zmienionego obrazu ciała, wpływa na jego zdolność do nawiązywania osobistych relacji, doświadczania i wyrażania swojej seksualności oraz przechodzenia przez proces rehabilitacji.
Niektóre kobiety mogą odczuwać problemy i dyskomfort podczas stosunku, podczas gdy mężczyźni mogą doświadczać zaburzeń erekcji. Ważne jest, aby porozmawiać z partnerem i poszukać alternatyw.
Kobiety powinny odwiedzić ginekologa w przypadku suchości pochwy.
5. Zachowaj środki ostrożności podczas podróży i jazdy
Odpowiednie przygotowanie poza domem jest kluczowe w codziennej pielęgnacji po stomii. W tym sensie podczas podróży samolotem zaleca się zabranie ze sobą walizki z kilkoma zestawami odzieży na zmianę. W ten sposób będziesz w stanie zająć się każdym nieprzewidzianym zdarzeniem, które może wystąpić podczas lotu.
Jeśli chodzi o powrót na drogę, trzeba będzie odczekać co najmniej 6 tygodni po stomii, aby wznowić jazdę. Ponadto system bezpieczeństwa drogowego dla kobiet w ciąży może być stosowany w przypadku niewygodnego zapięcia pasa bezpieczeństwa.
6. Chroń skórę wokół stomii
Czasami odpady wydalane przez stomię mogą powodować nadwrażliwość i dyskomfort otaczającej skóry. W związku z tym zalecane są następujące środki pielęgnacyjne:
- Okresowo wymieniaj worek stomijny, aby zapobiec wyciekom
- Użyj woreczka o odpowiednim rozmiarze dopasowanym do otworu bariery skórnej
- Ostrożnie wyjmuj sprzęt do zbierania i unikaj wyjmowania go częściej niż to konieczne
- Zasięgnij pomocy medycznej w przypadku alergii na materiał przywierający lub sprzęt stomijny
- Oczyść skórę wokół stomii wodą i dokładnie osusz przed założeniem bariery skórnej i worka do zbierania
Zobacz też: Zespół krótkiego jelita – jak opanować sytuację?
7. Utrzymuj odpowiednią higienę
Ludzie często boją się kąpieli, obawiając się wpływu wody lub mydła na stomię. Można to jednak złagodzić, ponieważ sprzęt jest w stanie bez problemu wytrzymać prysznice.
Czasami mydło może zaburzać przyczepność bariery skórnej, dlatego można zmyć okolicę tylko wodą. Inną opcją jest spłukanie obszaru dużą ilością wody po nałożeniu mydła. Nie zaleca się wyjmowania worka podczas kąpieli pod prysznicem lub podczas kąpieli.
8. Dowiedz się, jak prawidłowo opróżniać i wymieniać worek
Po zabiegu personel centrum medycznego poinstruuje Cię, jak prawidłowo opróżnić i wymienić system zbierania. Podczas wymiany nie ma konieczności używania sterylnych materiałów do czyszczenia obszaru.
Praktyczną wskazówką jest opróżnianie woreczka stomijnego, gdy osiągnie on od połowy do jednej trzeciej jego pojemności, co pozwoli uniknąć wycieków lub rozlania. Etapy opróżniania worka zbiorczego są następujące:
- Usiądź na krześle przed toaletą lub na niej, jak najdalej z tyłu.
- Przykryj toaletę papierem toaletowym, aby ograniczyć rozpryskiwanie.
- Jedną ręką trzymaj worek do góry; drugą ręką otwórz zapięcie.
- Pochyl się nad toaletą i powoli otwórz torbę.
- Zawartość worka opróżniaj stopniowo.
- Oczyść wewnętrzny i zewnętrzny koniec torby papierem toaletowym.
- Ponownie zamocuj woreczek i umieść zapięcie.
9. Unikaj nadmiernego wzrostu włosów
Włosy w okolicy stomii mogą wpływać na przyczepność i utrwalanie bariery skórnej. Podobnie może również powodować dyskomfort i ból podczas jego usuwania. W tym sensie wskazane jest golenie lub przycinanie włosów w okolicy nożyczkami.
Należy zachować ostrożność podczas golenia obszaru. Zaleca się stosowanie po goleniu proszku stomijnego, ponieważ mydło i kremy do golenia mogą również wpływać na mocowanie urządzenia.
Nie zapomnij spłukać dużą ilością wody i osuszyć obszar przed zmianą położenia woreczka.
Szybka pomoc medyczna jest niezbędna
Istnieje kilka przydatnych wskazówek dotyczących pielęgnacji po stomii. Mają one na celu poprawę jakości życia danej osoby i uniknięcie długotrwałych powikłań.
Podobnie nie należy opóźniać szukania pomocy medycznej w przypadku wystąpienia nietypowych objawów. System zbierania należy sprawdzić przy najmniejszych wątpliwościach co do jego prawidłowego funkcjonowania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gómez A. El paciente ostomizado. Farmacia Profesional. 2006; 20(8): 50-55.
- Noda Sardiñas C, Alfonso Alfonso L, Fonte Sosa M, Valentín Arbona F, et al. Problemática actual del paciente con ostomía. Rev Cub Med Mil. 2001; 30( 4 ): 256-262.
- Folguera-Arnau M, Gutiérrez-Vilaplana JM, González-María E, Moreno-Casbas MT, et al. Implementation of best practice guidelines for ostomy care and management: Care outcomes. Enferm Clin (Engl Ed). 2020 May-Jun;30(3):176-184.
- Yang M, McClure JA, Wanis KN, Vogt KN, et al. From Formation to Closure: Aggregate Morbidity and Mortality Associated With Defunctioning Loop Ileostomies. Dis Colon Rectum. 2022 Sep 1;65(9):1135-1142.
- De La Llera Domínguez Gerardo. Colostomías: clasificación, indicaciones, detalles de técnica. Rev Cubana Cir. 2007; 46( 4 ).