Stół bilardowy - o czym należy pamiętać w trakcie czyszczenia

Czy masz stół bilardowy lub bilardowy? Czyszczenie szmatki wymaga pewnej ostrożności. Wyjaśnimy to tutaj.
Stół bilardowy - o czym należy pamiętać w trakcie czyszczenia

Ostatnia aktualizacja: 03 października, 2022

Bilard to gra o wysokiej precyzji, który wymaga umiejętności i wiedzy, a także szeregu przyrządów, które muszą mieć określone cechy. Gra się poprzez uderzanie drewnianym kijem w zmienną liczbę kulek z kości słoniowej zwanych bilami. Miejscem, na którym toczy się gra, jest stół bilardowy. W tym artykule podamy Ci wskazówki, jak czyścić stół bilardowy, aby utrzymać go w doskonałym stanie.

Według niektórych źródeł, początki gry w bilard znajdują się w kulturach Grecji i Egiptu. Istnieją jednak różne wersje dotyczące jego pochodzenia i produkcji pierwszego stołu bilardowego. We Francji twierdzą, że gra została stworzona na dworze Ludwika XII, przez człowieka o nazwisku Henry Devigne. Nie jest to jednak jedyna teoria.

Niezależnie od pochodzenia, prawda jest taka, że jest to gra, która stała się popularna w wielu częściach świata. W rzeczywistości można znaleźć osoby, które grają w nią zawodowo i biorą udział w turniejach.

Stół bilardowy – czyszczenie

Kupując stół bilardowy, wiemy, że jest to inwestycja długoterminowa, ponieważ z pewnością nie jest to zazwyczaj tani przedmiot do nabycia lub przeniesienia. Z tego powodu zawsze będziemy musieli zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia, ponieważ jego tkanina jest bardzo delikatna.

Ponadto, aby upewnić się, że przestrzegane są zasady gry, a bile dobrze się ślizgają, musimy dbać o kształt stołu i zachować jego żywotność. Oto kilka technik czyszczenia stołu bilardowego.

Kilku znajomych grających w bilard.
Grę w bilard w gronie przyjaciół można rozegrać na stole w domu lub w klubach.

1. Użyj miotełki

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to mieć miotełkę do kurzu i delikatnie przesuwać ją po tkaninie stołu. Nie usunie to plam, ale podniesie pył kredowy, który można następnie odkurzyć. W tym celu należy robić to na małej mocy, aby nie odczepić obrusu od stołu.

Przeczytaj rónież: Metoda 20/10 a sprzątanie domu

2. Posmaruj stół

Niezwykle ważne jest używanie szczotek polecanych przez producentów, które można kupić w wyspecjalizowanych sklepach bilardowych. Jeśli zdecydujesz się ich nie kupować ze względu na koszty, najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że do czyszczenia szmatki wymagane jest bardzo miękkie włosie, aby chronić filc.

Nigdy nie należy szczotkować w sposób okrężny. Zawsze szoruj prostymi, krótkimi pociągnięciami i bardzo delikatnie.

3. Odkurz stół

Jest to krok, który można wykonać, jeśli na stole jest dużo brudu, a ostatnie dwa kroki go nie usunęły. Stół bilardowy należy odkurzać bez dotykania, dyszą ssącą. Zawsze dobrze jest zrobić to blisko materiału, ale bez dotykania go ani drapania. Pamiętaj, aby odkurzyć cały stół, upewniając się, że na końcach i w rogach nie ma kurzu.

4. Wyeliminuj plamy

Chociaż unikasz picia lub jedzenia w pobliżu stołu bilardowego, jeśli coś na nim rozlejesz lub plamisz, istnieje kilka sposobów na czyszczenie, aby zaradzić tej sytuacji. Pierwszą rzeczą do zrobienia w przypadku rozlania jest natychmiastowe wyczyszczenie filcu, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do filcu. W tym celu użyj białego ręcznika pochłaniającego wilgoć.

Możesz również użyć bardzo chłonnych ręczników, których zwykle używasz w kuchni. Jeśli po szorowaniu szczotką i odkurzaniu na odległość pozostaną plamy, delikatnie przetrzyj filc wilgotną szmatką. W ten sposób możemy usunąć resztki kurzu i ślady powierzchni. Będziesz musiał poczekać około pół godziny do godziny, aby przykryć stół ochraniaczem.

Innym sposobem czyszczenia stołu bilardowego jest użycie wody i octu w równych proporcjach. Przy takim rozwiązaniu należy zwilżyć ręcznik do czyszczenia, który należy bardzo dobrze wykręcić, aby nie przemoczył. W przeciwnym razie zepsujesz filc.

Następnie należy go czyścić ręcznikiem w linii prostej i krótkimi pociągnięciami, zawsze bardzo delikatnie. Ocet pomaga skutecznie czyścić i jest produktem łagodnym w porównaniu z chemikaliami na rynku. Możesz także kupić specjalistyczny szampon do czyszczenia stołów bilardowych. W obu przypadkach po zmoczeniu stołu należy odczekać około godziny przed przykryciem.

Stół bilardowy.
Jeśli obrus na stole bilardowym jest wilgotny, nie należy go przykrywać ochraniaczem, ale odczekać około godziny, aż wyschnie.

5. Specjalna obróbka trudnych plam

Do usunięcia trudnych plam, po wypróbowaniu wilgotną szmatką lub wodą z octem, należy użyć specjalistycznego produktu do stołów bilardowych. Są sprzedawane w tym celu i zwykle można je znaleźć w sklepach z artykułami sportowymi.

Jednak ważne jest, aby nie używać szamponów do dywanów lub mebli, ponieważ mogą one zniszczyć tkaninę. Postępuj zgodnie z instrukcjami specjalistycznego produktu. Jeśli plama nie znika po nałożeniu, zalecamy zwrócenie się o pomoc do producenta lub sprzedawcy stołów bilardowych, ponieważ udzielą oni bardziej szczegółowych instrukcji dotyczących czyszczenia stołu.

Zadbaj o swój stół bilardowy

Teraz, gdy już wiesz, jak czyścić stół bilardowy lub bilard, chcielibyśmy dać Ci kilka ostatnich zaleceń, jak utrzymać go w czystości:

  • Zawsze nakładaj kredę na kij z dala od powierzchni stołu. Ta technika pomaga zapobiegać gromadzeniu się dużej ilości kurzu na powierzchni tkaniny.
  • Wyczyść kule bilardowe, delikatnie przecierając je ściereczką z mikrofibry. Dzięki temu Twój stół będzie dłużej czysty.
  • Trzymaj cały sprzęt bilardowy z dala od stołu i nigdy nie wycieraj elementów o powierzchnię szmatki.
  • Drewniane części stołu można czyścić roztworem octu i wody, co dodaje blasku.

Nie zapomnij, aby stół bilardowy był przykryty i chroniony, zgodnie z instrukcjami producenta. Jest to szczególnie ważne, jeśli znajduje się w pobliżu na zewnątrz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.