Starcza demencja - o czym pamiętać w kontekście domowej opieki?

Wraz z wiekiem niektóre nasze zdolności spadają, wpływając na funkcjonowanie fizyczne i psychiczne. Opieka nad osobą z demencją starczą to wyzwanie.
Starcza demencja - o czym pamiętać w kontekście domowej opieki?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2022

Starcza demencja sprawia, że dotknięta nią osoba wymaga wiele uwagi i troski. Z tego powodu członkowie rodziny mogą czasami czuć się przytłoczeni lub zdezorientowani. Jest tak wiele pytań i kwestii, na które należy odpowiedzieć, takich jak na przykład leki, karmienie, mobilność i czas kąpieli. Co zrobić, jeśli nie śpi? A jeśli nie chce jeść lub upada?

Jeśli masz rodzica lub innego członka rodziny, którego dotknęła starcza demencja, czytaj dalej. Ten artykuł zawiera wskazówki i zalecenia dotyczące opieki nad osobą z demencją starczą, aby pomóc jej w jak największym stopniu. Ta sytuacja jest również trudna dla pacjenta.

Starcza demencja – przyczyny i objawy

Chociaż termin starcze otępienie nie jest już używany w medycynie, nadal stosuje się go w mowie potocznej. Odnosi się do ogólnego obrazu pogorszenia funkcji poznawczych związanego ze starzeniem się. Według badań objawy częściej pojawiają się w wieku 65 lat. Niektóre czynniki ryzyka, takie jak niedobór witamin, problemy z układem sercowo-naczyniowym lub nerwowym oraz inne choroby przewlekłe, mogą warunkować jego wystąpienie.

Istnieją pewne oznaki wskazujące, że dana osoba znajduje się w takiej sytuacji:

  • Utrata apetytu.
  • Brak czystości osobistej.
  • Odhamowane zachowanie.
  • Skłonność do izolacji
  • Trudności w komunikacji.
  • Zapomnienie i stałe rozproszenie.
  • Trudności w utrzymaniu koncentracji.
  • Zmniejszone umiejętności rozumowania.
  • Drażliwość i nagłe zmiany nastroju.
  • Postępujący wzrost zależności od innych.

Jeśli zauważysz, że kilka z tych objawów występuje u starszego krewnego, wskazane jest, aby udać się do lekarza w celu ogólnej oceny.

Opieka domowa nad osobą z demencją starczą

Po potwierdzeniu diagnozy należy podjąć kilka działań, aby ustalić rutynową opiekę domową dla osoby z demencją starczą. Ma to na celu zarówno zapobieganie wypadkom i problemom zdrowotnym, jak i zapewnienie dobrej jakości życia.

W związku z tym należy interweniować w niektóre codzienne czynności, starając się jednak zachować równowagę pod względem autonomii i bez wpływu na samoocenę. W związku z tym podajemy kilka zaleceń.

Przeczytaj również: Pierwsza pomoc dla seniorów – dowiedz się więcej!

Starszy mężczyzna u lekarza
Diagnoza powinna zostać postawiona przez profesjonalistę, poświadczającą, że istnieje obraz upośledzenia funkcji poznawczych.

Poinformuj osoby bliskie

Aby szukać współpracy i znaleźć akceptację i zrozumienie, musisz poinformować o sytuacji osoby, które mieszkają w pobliżu i mogą być dotknięte. Chociaż przyznanie się, że członek rodziny ma diagnozę demencji starczej, może być dla niektórych krępujące, warto porozmawiać i zapobiegać niedogodnościom.

Dostosuj przestrzeń

Chociaż starsi dorośli mogą niechętnie zmieniać przestrzenie w domach, w których mieszkali przez całe życie, często jest to konieczne:

  • Drzwi i okna, które są trudne do otwarcia, wymagają naprawy, ponieważ wraz z wiekiem traci się siła mięśni.
  • Kolejnym ważnym szczegółem, jeśli mieszkasz w mieszkaniu i masz balkony, jest ich zamknięcie lub zabarykadowanie.

Nawyki, harmonogramy i czynności

Z wielu powodów pożądany jest zorganizowany harmonogram działań. Pomaga to starszej osobie zadbać o siebie i utrzymać koncentrację. Najlepiej jednak unikać zbytniego zmieniania jego rutyny, ponieważ może to go zdenerwować.

Co należy zrobić, to umieścić w widocznym miejscu tablicę ogłoszeniową, aby zapamiętał, co ma robić. Na przykład przyjmowanie leków o określonych porach lub podlewanie roślin.

Znajome środowisko

Coś, co bardzo im pomaga, aby nie czuli się zagubieni, to mieć rodzinne zdjęcia na ścianach. W przypadku zapomnienia po przebudzeniu znajome twarze mogą złagodzić ich niepokój. Podobnie powinno się pozwolić im zachować swoje przedmioty, takie jak ulubione krzesło.

Rutynowe wstawanie

Dla tych, którzy nie mieszkają samotnie i mają już trudności z samodzielnością, opieka domowa nad osobą z demencją starczą obejmuje pomoc we wstawaniu. Jeśli mobilność jest ograniczona, laska, kule lub wózek inwalidzki powinny być w zasięgu ręki. Jeśli jest w stanie samodzielnie wstać, pomocne będzie posiadanie w pobliżu łóżka szpitalnego lub balkonika, aby mógł stanowić podparcie.

Możesz również mieć urządzenie przekazujące dźwięk w pobliżu jego łóżka, aby móc go usłyszeć, jeśli potrzebuje lub prosi o pomoc, na przykład komunikatory audio używane z niemowlętami.

Pozbądź się przeszkód

Jeśli osoba nie ma problemów z poruszaniem się i porusza się po domu, wygodnie jest, aby korytarze były wolne od przeszkód, ponieważ może ich nie widzieć lub nie zwracać na nie uwagi. Ponadto niektóre światła powinny być włączone, na wypadek, gdyby wstawała w nocy. Pamiętaj, że złamania biodra u osób starszych są dość powszechne.

Rutynowa kąpiel

Możliwe jest również, że starsza osoba dorosła może potrzebować pomocy podczas kąpieli. Łazienka to kolejne miejsce, w którym mogą wystąpić upadki. Może to wymagać umieszczenia poręczy, umieszczenia gumowych mat, a nawet wyeliminowania stopni.

Dieta

Dieta jest jednym z najbardziej skomplikowanych aspektów opieki domowej nad osobami z demencją starczą. Z jednej strony niektórzy starsi dorośli doświadczają utraty apetytu, inni, mieszkając samotnie, zapominają o jedzeniu lub piciu wody.

W niektórych przypadkach może wystąpić odwodnienie. W związku z tym niektóre badania wskazują, że ryzyko niedożywienia jest wysokie w tej grupie wiekowej.

Lek

Opieka nad osobą z otępieniem starczym wymaga szczególnej uwagi na leki, zwłaszcza u osób cierpiących na jakąś patologię i będących w trakcie leczenia. Jeśli żyją samotnie, powinny istnieć mechanizmy przypominające im o przyjmowaniu leków o określonych porach, a także o dawkach. Podobnie zaleca się zaopatrzenie ich w etui do napełniania tabletek każdego dnia, aby nie mieli pod ręką butelki. Zmniejsza to ryzyko przedawkowania.

Niebezpieczne produkty i przedmioty

Podobnie jak w przypadku dzieci, w przypadku niektórych osób starszych, u których występuje zaawansowane upośledzenie funkcji poznawczych, należy podjąć środki ostrożności w odniesieniu do niebezpiecznych przedmiotów. Obejmuje to noże, nożyczki, brzytwy i inne ostre przedmioty. Podobnie z hubką i zapałkami. Środki czyszczące zawierające substancje toksyczne należy również przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Aktywność fizyczna

Dobrze jest regularnie spacerować, jeśli pozwala na to stan zdrowia i pogoda. Najlepiej zrobić to w towarzystwie opiekuna. Jest to korzystne zarówno dla ich zdrowia, jak i funkcjonowania poznawczego.

Socjalizacja

Osoba z demencją starczą nie powinna izolować się, ponieważ przyczynia się to do dalszego pogorszenia stanu psychicznego. W związku z tym dobrze jest z nimi rozmawiać, brać udział w zajęciach rodzinnych, zapraszać znajomych lub odwiedzać ich.

Zobacz też:  Cyberbezpieczeństwo seniorów – o czym należy pamiętać

Warsztaty dla seniorów
Uczestnictwo w warsztatach i spotkania z innymi ludźmi spowalniają spadek poznawczy, stymulując pole społeczne.

Uważaj, gdy wychodzisz sam

Niezależnie od powyższych zaleceń, jeśli pacjent nie jest w stanie wyjść sam, ponieważ nie może się poruszać lub nie widzi zbyt dobrze, należy mu towarzyszyć, aby się nie potknął, nie miał wypadku, a nawet zgubił.

Pobudzanie hobby

Niektóre czynności są pozytywne, stymulując funkcjonowanie poznawcze, ćwicząc pamięć i koncentrację. Na przykład istnieją gry, które pomagają stymulować umysł:

  • Szachy.
  • Warcaby.
  • Sudoku.
  • Gry karciane.
  • Mandale.
  • Puzzle.
  • Krzyżówki.

Zarządzanie agresywnym zachowaniem

Możliwe, że czasami pacjent może wykazywać trudne, agresywne lub drażliwe zachowanie. Nie trać panowania nad sobą. Unikaj gniewnych odpowiedzi. Pamiętaj, że jest to coś, co zobaczysz często, jeśli opiekujesz się osobą z demencją starczą. Jeśli chodzi o zarządzanie tymi zachowaniami, podajemy następujące zalecenia:

  • Nie dokonuj nagłych zmian w ich rutynie.
  • Postaraj się zidentyfikować, co go niepokoi, niepokoi lub przeraża.
  • Kiedy zaangażuje się w dyskusję, spróbuj skierować jego uwagę na inny temat.
  • Przede wszystkim mów cicho, unikaj konfrontacji i nie denerwuj się. To nic osobistego.

Inne ogólne środki bezpieczeństwa

Jeśli osoba mieszka sama, powinna mieć łatwy w obsłudze telefon, w którym przechowywane są najważniejsze numery. W miarę możliwości należy zainstalować systemy wykrywania dymu. Wskazane jest również usunięcie zamków z łazienek i sypialni, aby zapobiec zablokowaniu osoby.

Poproś o profesjonalną pomoc

Jeśli epizody agresji są bardzo częste lub trudne do opanowania, należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, aby zalecił postępowanie, takie jak stosowanie niektórych leków lub picie relaksujących herbat ziołowych.

Z drugiej strony, jeśli jesteś sam pod opieką osoby z demencją starczą, ale czujesz, że sytuacja przerasta Cię lub komplikuje ją praca, nie wahaj się poprosić o pomoc. Są profesjonaliści, którzy chodzą do domów, rezydencji i ośrodków opieki. To jest lepsze niż samotność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aquino Fernández J, Apaza Paucara J, Huaynoca N. Demencia Senil. Rev. Act. Clin. Med. 2012; 17: 846-850.
  • Budson A, Solomon P. Memory Loss, Alzheimer’s Disease, and Dementia. Philadelphia: Elsevier: 2022.
  • Collazo Álvarez H, Pérez Nápoles H, Boada Sala N. La fractura de cadera en la comunidad. MEDICIEGO. 2005; 11(Supl. 2). Disponible en: http://www.revmediciego.sld.cu/index.php/mediciego/article/view/2550/2748
  • Gonzalo L. Cuidadores y cuidados para los enfermos con demencia tipo Alzheimer. Rev Med Univ Navarra. 1997; 4(1): 67-70.
  • Guerrero Ballester Y. La demencia senil. Un acercamiento a su manejo y tratamiento. Primera Jornada Virtual de Psiquiatría 2020. Disponible en: http://jvirtualpsiquiatria2020.sld.cu/index.php/jvpsq/2020/paper/viewPaper/126
  • Pacurucu Ávila N, Rodríguez Sánchez D, Puente Arroyo A, et al. Factores asociados a la desnutrición en un grupo de adultos mayores en zonas rurales ecuatorianas. Archivos Venezolanos de Farmacología y Terapéutica. 2019; 38(6). Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=55964142004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.